Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

drujba electrica 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Protopopeus, on 26 martie 2016 - 10:08, said:

Intrebare-ntrebatoare (daca tot suntem la drujbe electrice): oare care-o fi motivul in baza caruia producatorii de motofierastraie electrice se limiteaza sa faca modele cu o viteza a lantului atat de mica, sau, ma rog, mult mai mica decat cea a unuia cu motor termic ?!!!

Daca ar construi ei drujbe electrice cu o viteza a lantului in jurul a 20m/s, acele produse ar fi mult mai competitive, in raport cu cele clasice, n-ar mai fi atat de puturoase, blegi, n-ai mai adormi langa ele.
Iata, Husqvarna, cu modelul 536Li XP au facut o mica bijuterie, care se ia la tranta lejer cu modelele clasice, de putere asemanatoare, si asta fiindca i-au crescut viteza lantului la 20m/s.

Unde mai pui ca o drujba electrica de aceeasi putere cu una clasica si cu aceeasi viteza a lantului, ar fi clar avantajata in fata celei din urma, datorita faptului ca motorul electric dezvolta cuplul maxim permanent, pe cand la cea clasica variaza dramatic in functie de turatie.
Modelul husky 536 este destinat tamplarilor(deci scanduri) , ingrijirea pomilor(deci crengi) , plantatii de maslini(deci pomi mici) ! Deci nu pentru stejar , fag de grosimi pentru foc !!!
http://www.chainsaws..._chainsaws.html

#20
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Ei, da' ce modelele cu motor termic, cu puteri de ordinul a 1,5kW sunt destinate taierii de fag si stejar de nu stiu ce grosimi ?!

Altele erau intrebarea mea si subiectul supus atentiei...

#21
athos1975

athos1975

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.03.2016
Puteti inchide discutia si intrebarea mea pe forum.
Tin sa va multumesc la toti pt ajutor,pt raspunsuri si pt postari,dar am sfarsit prin a-mi cumpara un jonsered CS 2150-motor termic-second hand-450 ron-producator husqvarna-made in sweden,lama canada-oregon,etc.
De ceea ce mi-a fost frica si de ce m-am ferit de 2-3 ani,nu am scapat....ironia sortii...:)
Am facut acasa probe,e ok,cumparata printr-un amic care se pricepe si cu asta se ocupa....
Acum,ca am facut bine sau rau,timpul va decide....

#22
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
S o folosesti cat mai multi ani,cautai un"tico" si ti ai luat un "wv" :)

#23
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Vorba colegului, modelul acela ar trebui sa se distreze cu fagii de 35cm diametru.
Apoi, pretul e chilipir de chilipir, parca-i prea frumos sa fie Ok...

#24
athos1975

athos1975

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.03.2016
Asa este,se joaca,cu lemnele care le am eu de taiat.Probe nu i-am facut acasa decat cu lemne de 15-20cm in diametru si le face varza in aprox.3-4 sec...
Am taiat ceva fag si stejar si uneori chiar pe noduri,s-o vad cum se comporta...e totul ok,mai am doar s-o pun un pic la punct(sa ascut cum imi doresc eu lantul,cu toate ca si acum e ok,sa mai iau unul nou,original, de rezerva,un surub lipsa de la prinderea carcasei,care nu m-a deranjat cu absolut nimic,sa-i curat filtrul de aer,care e destul de ok si acum).
In ceea ce priveste pretul,cu banii astia am luat-o chiar real(pretul a fost facut special pt mine,si printr-o cunostinta...).Am vazut ca pretul ei e pe undeva la 19-20 de milioane,iar second am vazut azi ceva pe olx la 9-10 milioane parca...
Am avut de ales azi intre un model efco cs 3000-japoneza mama ei(micuta,bijuterie,dar cred ca o luam in freza cu piesele...,compresie super,etc....avea unul la vanzare in targ 2 modele la fel ,cerea 4 milioane pe bucata ultimul pret(avea 1,8-2 cai mi se pare...) si Jonsered CS 2150.
Eu unul zic sau inclin sa cred,ca am ales bine...
Ce sa mai...sunt un copil fericit la 41 de ani.
Am indurat eu 2-3 ani si am patimit sufleteste...dar acum,am scapat din lant...rup si lantul ,sparg si cusca:))))

#25
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Ai ales foarte bine , e o decizie corecta ! Acum...lemne iti mai trebuiePosted Image !!!

#26
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006

 Protopopeus, on 26 martie 2016 - 10:08, said:

Intrebare-ntrebatoare (daca tot suntem la drujbe electrice): oare care-o fi motivul in baza caruia producatorii de motofierastraie electrice se limiteaza sa faca modele cu o viteza a lantului atat de mica, sau, ma rog, mult mai mica decat cea a unuia cu motor termic ?!!!

Daca ar construi ei drujbe electrice cu o viteza a lantului in jurul a 20m/s, acele produse ar fi mult mai competitive, in raport cu cele clasice, n-ar mai fi atat de puturoase, blegi, n-ai mai adormi langa ele.
Iata, Husqvarna, cu modelul 536Li XP au facut o mica bijuterie, care se ia la tranta lejer cu modelele clasice, de putere asemanatoare, si asta fiindca i-au crescut viteza lantului la 20m/s.

Unde mai pui ca o drujba electrica de aceeasi putere cu una clasica si cu aceeasi viteza a lantului, ar fi clar avantajata in fata celei din urma, datorita faptului ca motorul electric dezvolta cuplul maxim permanent, pe cand la cea clasica variaza dramatic in functie de turatie.

Pentru ca la 220 / 50Hz, aia e limita motorului electric.. portabil.
Pentru viteze mai mari ale lantului, obligatoriu motor la frecvente nai mari, gen 400 Hz. Si umbla cu convertizor de frecventa dupa tine prin curte...

Am vazut asa ceva, erau criminale, treceau prin fag de 1 metru ca prin branza. Si erau mai compacte motoarele datorita randamenrului mare la frecventa aia de 400 Hz

Edited by andrei_221, 04 April 2016 - 22:40.


#27
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Asta nu-i un motiv plauzibil nici pe departe, andrei_221, de fapt, ma mir foarte tare de ce expui treaba asta ca pe un motiv !!!

In primul rand fiindca orice motor de pe uneltele electrice functioneaza la frecvente mult peste cea de 50Hz. Daca ai avut curiozitatea sa desfaci o bormasina, un flex, etc. ai vazut, banuiesc, ca ele au motoare a cate 30000 - 40000rpm apoi un raport de demultiplicare de 1:10 in cazul bormasinilor sau 1:3 in cazul polizoarelor unghiulare cu turatie de 11.000 rpm.
Treaba asta e valabila si la drujbe, daca ai curiozitate sa te uiti de exemplu la un desen explodat al unei AKE (aici sau aici), vei vedea ca exista un raport de demultiplicare masiv, intre motor si rotita motrica. Un motor care sa functioneze la 50Hz, adica cu 3000rpm (daca-i in doi poli), ar fi destul de mare si foarte greu. Nu cred ca exista asa ceva pe uneltele portabile.

Apoi, dupa cum ai vazut deja, turatia finala e obtinuta prin niste rapoarte ale unor angrenaje dintate, rotita motrica (in cazul drujbelor) nu e montata direct pe rotorul motorului electric, ei, in acest caz, iti dai seama ca obtinerea a ce turatie doreste producatorul e joaca de copii, pur si simplu modificand raportul dintre acele doua roti dintate.
De fapt, eu chiar intentionez sa-mi cumpar in viitorul nu tocmai indepartat, un AKE dintre ale mai ieftine, apoi sa-i inlocuiec glumele ale de roti dintate din plastic, cu unele manufacturate la strung, cu un raport de demultiplicare diminuat, astfel incat turatia lantului sa fie pe la 20m/s.

Edited by Protopopeus, 05 April 2016 - 10:09.


#28
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Buna. Trebuie să iau o drujba electrica pt uz casnic. Ceva crengi, puțin brad, sa mai fac curățenie prin grădină. Nu as investi prea mult. După ce termin curățenia nu o să mai fie folosită prea mult. Ce-mi recomandați? Multumesc

#29
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Vezi raspunsul meu de-aici, alnick.
Iti dai seama ca la o intrebare ca a ta nu poate veni cineva si sa raspunda raspicat: ia modelul X !

In functie de cat esti dispus sa dai, ce diametru au lemnele cu care urmeaza sa te-ntalnesti, cat de mult o vei folosi, cum ti se par la atingere (eu, in general, nu prea concep efectuarea unei achizitii fara s-ai percep functionarea cu propriile simturi, ca-i un tv, ca-i un sistem audio ca-i o drujba sau orice altceva, incearca, pe cat posibil, s-o vezi si s-o simti tu la treaba, feelingul propriu valoreaza mai mult decat orice review), iei o decizie.

#30
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010
Buna, am cumparat de la un magazin un fierastrau electric Makita. Dorinta mea a fost unul UC4051AX1, insa vanzatorul a luat unul expus la raft, avand eticheta cu seria UC4051A, spunandu-mi ca de fapt, nu exista produsul cu AX1, si ca , de fapt, denumirea de AX1 vine de la faptul ca in cutia cu AX1 mai este un lant in plus, si ca AX1 exista doar pe cutie.Pe site-ul celor de la Makita exista ca fiind un produs distinct. Le-am trimis si lor  email, intrebandu-i care este de fapt realitatea, am primit un raspuns ambiguu, ca , intradevar, nu exista diferenta, si ca descrierile lor sunt aproximativ identice, insa nu au spus, concret, nici ca sunt produse diferite, nici ca in cutia de AX1 se livreaza un pridus cu seria UC4051A. Asi dori sa returnez produsul (e nou, inca nu l-am folosit), insa as avea nevoie de o poza cu seria AX1 ( (poate sa fie si de la UC4050AX1, UC 403551AX1, orice se termina cu AX1. Consider ca nimanui nu ii place sa fie pacalit  ?daca o fj asa). Va multumesc daca puteti sa posrati o poza, vanzatorul nu recunoaste, ( cutia nu era sigilata), si returul e mai greu fara dovezi, fiindca nu l-am cumparat online.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate