Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Ajutor - anxietate sociala si depresie

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Anonim_22

Anonim_22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.03.2016

View PostCristi_E, on 18 martie 2016 - 14:11, said:

N-ai decat sa muncesti mult, sa-ti asiguri o viata decenta si sa te bucuri de alte lucruri din viata decat de ceea ce-ti pot oferi femeile si socializarea.
nu pot sa ma multumesc cu ideea de a ramane fara prietena in continuare

#38
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

View PostAnonim_22, on 18 martie 2016 - 14:30, said:

nu pot sa ma multumesc cu ideea de a ramane fara prietena in continuare

Nici nu ar fi normal sa te multumești. Intervine o resemnare, dar nu totală. E doar o acceptare și multă LENE.

#39
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu am înțeles,câți ani ai?-întrebare pentru inițiator.

Ce obiective ai în viață?
Cu alte cuvinte,axează-te pe obiective.

#40
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

View PostAnonim_22, on 18 martie 2016 - 14:30, said:

nu pot sa ma multumesc cu ideea de a ramane fara prietena in continuare
Pai daca zici ca esti asa urat, in momentul de fata nu prea ai cum sa-ti faci o gagica pe placul tau. Trebuie sa faci bani, sa ai un stil de viata care sa atraga femeile.
Toata lumea stie ca barbatii pot trece mai usor decat femeile peste unele defecte ce tin de fizic.
Femeile fac selectie sexuala, asa ca nu vor trece nici in ruptul capului peste un aspect fizic mai neplacut.
Barbatii in schimb, au instinctul de a copula cu cat mai multe femele, pentru ca au de daruit foarte multi speramtozoizi.
Pe cand femeia are un nr. limitat de ovule. Deci este nevoita sa fie foarte pretentioasa. :)

#41
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostAnonim_22, on 18 martie 2016 - 14:30, said:

nu pot sa ma multumesc cu ideea de a ramane fara prietena in continuare
Nu poti renunta la treaba asta, dar poti renunta la viata ?

#42
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015

View Post_-AppleS-_, on 18 martie 2016 - 15:16, said:

Nu poti renunta la treaba asta, dar poti renunta la viata ?

Pai stii ca reproducerea e mai importanta decat supravietuirea.
Nu am auzit pe careva sa aiba depresii din cauza ca e sarac, insa am intalnit zeci de persoane depresive din cauza ca nu au pe cineva.
Apoi, reproducerea asta se intrepatrunde in anumite contexte cu supravietuirea si socializarea pana la confuzie.
Daca nu detii acele caracteristici care te fac dezirabil in ochii femelelor, e foarte posibil ca si barbatii sa te marginalizeze.
Daca esti marginalizat, iti va fi mai greu si cu supravietuirea, mai ales intr-o societate cum este cea romaneasca. :)

#43
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostAnonim_22, on 18 martie 2016 - 14:30, said:

nu pot sa ma multumesc cu ideea de a ramane fara prietena in continuare
Cine ar vrea sa fie cu un posibil sinucigas depresiv anxios ?

Tu ai probleme pe care trebuie sa le rezolvi, nu sa le pasezi altuia, va trebui mai intai sa gasesti fericirea pe cont propriu, asa o sa te plangi si acelei "prietene" cand vei fi depresiv?
Femeile chiar sunt dure cand vine vorba de barbati, mai degraba gasesti un gay care sa te inteleaga decat o femeie care sa-ti priceapa tie frustrarile sociale. In situatia in care esti, va trebui mai intai sa te rezolvi pe tine, sa fi fericit cu tine, daca nu reusesti sa gasesti ceva care sa te faca fericit si implinit in afara de femei, ai belit spanacul, ca nu ai sa vezi femeie in veci umbland cu un depresiv, ca depresia se cam trasmite si nimeni nu vrea sa umble trist.

Cand esti in jurul femeilor trebuie sa fi plin de viata, increzator, optimist si sa le trasmiti si lor aceasta stare pozitiva, tu o sa le trasmiti sa se sinucida, ca nici macar pe tine nu te poti face fericit, dar apoi pe ele, langa o femeie nu trebuie sa te plangi de nimic, ba mai mult va trebui sa ii mai rezolvi si ei problemele, dar daca tu nu poti sa-ti rezolvi nici tie problemele pe ale ei chiar nu ai sanse.

Uite aici un sfat bun:
If you want to attract a "special someone" that is a good fit for you, it helps to work on your personal issues and discover happiness on your own first. Having a partner will not change who you are. The flip side of that is: don't go in to a relationship expecting to fix someone or make them happy if they are always sad. You are dating them for who they are now, not who you want or expect them to be.

Nu ne-ai spus nimic din ceea ce tie iti place. Ce iti place ? Nimic ? Chiar nimic nu gasesti interesant la aceasta viata ? Singura existenta pe care o cunosti ti se pare ingrozitoare ?

View PostAnonim_22, on 18 martie 2016 - 11:55, said:

Pur si simplu nu stiu ce dracului sa mai fac:
22 de ani
n-am sarutat niciodata o fata, sunt virgin, sunt urat
ma simt foarte nesigur pe mine
am un mers urat... varza....
am coloana stramba
nu stiu cum sa ma port...
toti si-au batut joc de mine la viata mea...
sunt frustrat.... cred ca extrem de frustrat...
de vreo doua zile ma tot gandesc la sinucidere intr-una
Si Nikola Tesla a murit virgin, deci nu esti primul. Altii nu au apucat nici sa dea o "laba" ca i-a lovit cancerul si au murit inainte sa inteleaga pe ce lume traiesc, se poate si mai rau, altii au murit pe front tot asa neiubiti si negasiti de nimeni.

#44
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View PostAnonim_22, on 18 martie 2016 - 14:30, said:

nu pot sa ma multumesc cu ideea de a ramane fara prietena in continuare

Ei, cacat.

Pai vad ca esti foarte hotarat pe forum, dar in realitate te trec fiori si cand stai la coada la mere langa o femeie.

Fa ceva! Ca n-o sa pice para malaiata asa,  de la sine, in gura lui natafaleata!

Valabil in orice directie - si femei, si cariera, si viata sociala, si bani, si tot !



Nu tot da vina pe altii, ca parintii, ca anturajul, ca oamenii rai, ca soarta potrivnica.. asta e scuza eterna a ratatilor etern.
Indreapta-te de spatele ala stramb si fii barbat, ce dracu !

#45
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 31.03.2015
Am vorbit cu anonimul. Mediul in care s-a invartit l-a adus in starea asta. Deci el reprezinta un produs al societatii.
Criteriile dupa care se ghideaza societatea sunt de vina pentru problemele anonimului. :o

#46
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Si societatea dar si cum era ! Bani nu avea, fizic nu avea, comportament nu avea, astea sunt consecintele cand nu te ridici la un anumit nivel, nu zic ca e bine, dar asa se intampla.
Era prea la coada cu toate.
Sansa e ori la psiholog, ori nu stiu, ma cam depaseste cazul asta, deja s-a format asa, e f greu sa se schimbe.
Ca si la psiholog trebuie sa ai bani ! te costa cam 800-900 lei lunar sedintele, ca trebe sa faca cam 2 sedinte pe saptamana a cate o ora, terapia ar dura ani, nu e sigur ca merge.
Dar are si ceva anxietate din gene declansata probabil de mediu, ca daca nu avea il durea pe el in cur de ce ziceau colegii, si la mine se cam intampla la fel in clasa 9-a si nu aveam nimic, chiar nu-mi pasa de ei, si la generala era la fel, chiar cand vorbea cineva cu mine si ei erau acolo ziceau "cu asta vorbesti ma ?".
Nivelul financiar era la fel si in generala si liceu la toti, deci aici probleme nu aveam.
Fizic eram perfect normal fara defecte, doar ca nu ma placeau femeile, in rest era okey.

A se vedea aurolacii care n-au parinti si stiu singuri sa se descurce, nu au nici o frica de nimic, li se rupe ce parerea altora, deci ceva genetic avea el ca vulnerabilitate, dar clar mediul a agravat urat totul si a intretinut.

Edited by TheFlooder, 23 March 2016 - 14:31.


#47
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012
o carte f buna despre anxietate sociala http://www.all.ro/ca...te-sociala.html

#48
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Recomand Sulbutiamina.

#49
marie-antoinette

marie-antoinette

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2016
draga anonim_22, vad ca utilizatorii de aici (majoritatea, nu toti) au zero experienta in a intelege un om cu probleme, ce sa mai spun de sfaturi de a te trimite la psihiterapie sau consiliere de specialitate.

ce forum e asta softpedia?

in viata mea nu am vazut niste raspunsuri mai facile, scuzati-ma, va rog.

deci draga prietene, adresa mea e [email protected] creatrix cu "r".

scrie-mi acolo.

marie-antoinette, cluj, 34 de ani.

numai bine :)

#50
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Post_-AppleS-_, on 08 mai 2016 - 22:44, said:

Recomand Sulbutiamina.

De care?
Eu am luat forma injectabila de b1 si am incercat azi, dar m-am oprit la jumate, ca incepusem sa ametesc. Am scos acul si m-am intins pe jos cateva minute. Am mai facut b12 tot in picior si n-am patit asa ceva. O fi alergie? Nu stiu daca alergia se manifesta asa.
La farmacii aveau doar solutie injectabila, am intrebat la 3.

Edited by Notsure, 05 December 2016 - 15:06.


#51
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostNotsure, on 05 decembrie 2016 - 15:05, said:

De care?
Eu am luat forma injectabila de b1 si am incercat azi, dar m-am oprit la jumate, ca incepusem sa ametesc. Am scos acul si m-am intins pe jos cateva minute. Am mai facut b12 tot in picior si n-am patit asa ceva. O fi alergie? Nu stiu daca alergia se manifesta asa.
La farmacii aveau doar solutie injectabila, am intrebat la 3.
Nu stiu unde ai gasit tu sulbutiamina injectabila, eu am gasit doar Enerion si sunt pastile. Poate ai luat doar tiamina simpla, oricum ai dreptate cu ametelile, daca iei o doza mare sau mai mult timp la un moment dat apar niste ameteli si lesin, eu de exemplu nu mai puteam sa iau nici macar o gura de vin rosu dupa un timp ca lesinam, de aceea am renuntat la sulbutiamina pe care o mai recomand doar pentru in sesiuni de invatat.

Acum iau Drojdie de Bere care mi se pare mult mai sanatoasa si contine tot complexul B. Mai iau Fitosenin care te calmeaza destul de ok pentru un supliment alimentar. Momentan astea mi se par ok si de ajutor pentru anxietate (bineinteles nu rezolva tot, deci nu te astepta la minuni).
Mai sunt cateva suplimente alimentare pe care poti sa le incerci pentru anxietate sociala si depresie: 5 HTP, L-thirosine, L-theanine, Omega3, kava-kava, gaba,  mai mult passiflora (contine si fitosenin), inca nu le-am incercat.

Edited by _-AppleS-_, 05 December 2016 - 16:28.


#52
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Pai nu am zis ca era sulbutiamina, ci forma injectabila, tiamina.
Problema e ca doza era mica si m-am oprit sub jumate si m-a luat ameteala inainte sa se poata raspandi in organism, de asta banuiesc doar frica.
O sa ma duc la cineva sa-mi faca in fund, sa vad daca mai am reactii de genul. La mine nu anxietatea e problema acum, chiar daca a revenit o forma foarte usoara dupa o raceala, ci oboseala extrema si usoare simptome neurologice care au aparut dupa acea raceala. Am incercat b12, mi-am revenit un pic (nu stiu daca din cauza asta) si incerc si b1, am vazut pe net ca pot aparea probleme la deficienta. Am avut si inca mai am un pic si digestia data peste cap dupa acea raceala nasoala si am zis sa incerc si b1, cine stie...

#53
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Nu stiu de ce ai ales injectabil, poate e prea concentrata sau poate corpul nu e invatat. Sulbutiamina e diferita de tiamina prin calitatea de a trece de bariera hematoencefalica, adica iti ajunge direct in creier in timp ce tiamina patrunde mai greu, de aceea sulbutiamina are efecte mai mari si mai rapide, actioneaza ca un drog neurotropic, te face mai atent, iti alunga oboseala si foamea, te tine in priza, iti da si o stare de bine si parca un caracter mai competitiv si iti provoaca insomnie, totusi corpul dezvolta toleranta dupa un timp iar efectele se aplatizeaza, ramane doar insomnia. Deci sulbutiamina e ceva mai puternica decat tiamina simpla, dar nu o poti folosi pe termen lung.

View PostNotsure, on 05 decembrie 2016 - 16:36, said:

Pai nu am zis ca era sulbutiamina, ci forma injectabila, tiamina.
Tiamina nu e forma injectabila a sulbutiaminei, exista diferente intre ele .

Edited by _-AppleS-_, 05 December 2016 - 20:19.


#54
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Mi-a facut cineva in fesa si a mers mai ok, desi doare un pic mai tare decat b12. Am zis ca nu am gasit decat injectabil la 3 farmacii. Fix de insomnie ma feresc. Unii pe net cica au fost ajutati sa doarma de tiamina. Vad daca simt ceva pana maine. La b12 nu am simtit mare lucru. S-a imbunatatit starea un pic cu oboseala si ceva simptome neurologice usoare, dar incepuse dinainte de b12 cu 1-2 zile. Am deturnat si threadul...

Edited by Notsure, 05 December 2016 - 20:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate