Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ajutor - anxietate sociala si depresie

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Anonim_22, on 18 martie 2016 - 13:25, said:

de cele mai multe ori am incercat sa mi le rezolv singur... si oricum n-am avut aproape niciodata cui sa ii spun ce simteam sau pe cine sa rog sa ma ajute
Pai voi ...astia coborati din "jocuri" ...asteptati sa va ajute unul cu forta sau sa presimta el ca vrei ajutor ! Vrei ajutor...te duci direct la unul si ii spui - "Bai Vasile,ajuta-ma si pe mine , te rog frumos , ca alta data te voi ajuta si eu !!! Am problema asta !

 Cristi_E, on 18 martie 2016 - 13:31, said:

Zi drept, cate miliarde de tone de materiale motivationale ai halit pana acum?
Nasoale materialele astea. Ar trebui interzise, pentru ca te rup de realitate, in anumite contexte sociale te transforma intr-un schizofrenic functional. Posted Image Posted Image
Daca tu esti in poza...te inteleg !

#20
Anonim_22

Anonim_22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.03.2016

 FAP, on 18 martie 2016 - 13:24, said:

Daca mistoul e ca esti slab...mergi la sala , daca e ca esti mai 'saracut in cap"(sa nu zic altfel) ...
am facut culturism vreo 3 ani la rand si na, e drept... poate nu mai arat chiar asa de naspa la corp
insa la fata arat in continuare cam rau
iar problemele cu stima de sine... tremuratul cand sunt emotiv... mersul aiurea... nu prea stiu cum sa le rezolv

#21
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Mă bag și eu în discuție, pentru că în unele aspecte mă regăsesc în povestea ta.

Soluția vine de la tine. Cel mai ușor este să faci curat în creier. Trebuie să și vrei, bineînțeles. Ideea e următoarea: nu îi pasă nimănui că tu în generală, liceu, sau facultate nu făceai nu știu ce. Sau își bătea lumea joc de tine. Contează ce vei face de acum înainte. Singurătatea și depresia sunt în mare parte auto-induse. Tu ai ales să te izolezi, în urma experiențelor neplăcute din trecut. Societatea nu te poate izola. Pur și simplu suntem prea mulți. Te izolează un grup, o comunitate, dar nu toată lumea.

Eu recomand plimbare zilnică, minim o oră. Nu strică și ceva alergare. Și eu am avut probleme cu coloana, cu picioarele și cu inima. Dar am alergat o vară întreagă. Am avut puls mare, mi-a fost rău, dar am continuat să o fac. Și ghici ce, nu am murit! Știu că e greu, dar nu e imposibil. Plus, recomand un sport. Orice poți face, nu contează ce faci, doar să faci. Te ajută să îți schimbi dominanta (care acum e reprezentată de depresie și fantomele trecutului).

Calculatorul adâncește depresia. El ne face să ne izolăm în lumea noastră. Ceea ce este foarte destruciv. Așa că și el trebuie scos din dieta zilnică. Înlocuit cu ora de plimbare, cu lectură, exercițiu fizic. Calculatorul este un instrument, nu un prieten.

Cu fetele/femeile nu e mare filosofie. Se numește Tinder, Badoo, Twoo, Omegle. Are balta pește, doar să vrei.

#22
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

 FAP, on 18 martie 2016 - 13:09, said:

Sa fie clar...probleme cu adevarat grave sunt :
- razboiul
- boala grava sau handicapuri severe
- moartea
In rest.....bullshituri !!!
Chestii ca :
Si uite asa am pus bazele unei societati psihopate, lipsita de orice urma de umanitate.
Dude, razboiul reprezinta suma tuturor frustrarilor oamenilor.

#23
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Anonim_22, on 18 martie 2016 - 13:36, said:

am facut culturism vreo 3 ani la rand si na, e drept... poate nu mai arat chiar asa de naspa la corp
insa la fata arat in continuare cam rau
iar problemele cu stima de sine... tremuratul cand sunt emotiv... mersul aiurea... nu prea stiu cum sa le rezolv
La fata...schimba-ti freza , lasa-ti barba sau rade-o daca ai , poarta ochelari de soare mari , etc..
In rest , un sfat bun...invata sa razi din toata inima si de tine si de ceilalti ! Incearca sa-ti analizezi teama..."ba..da de ce imi e frica de aia.....= motivul x" , "ok si ce poate sa mi se intample = raspunsul e de obicei NIMIC "
Cu mersul , fa cateva cursuri/ore de dans modern sau clasic...acolo se invata ...tinuta !
Se spune ca un om puternic este cel care se ridica dupa fiecare lovitura ! Eroii din filme si jocuri nu prea exista !

Edited by FAP, 18 March 2016 - 13:43.


#24
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

 FAP, on 18 martie 2016 - 13:33, said:


Daca tu esti in poza...te inteleg !
Pai stai asa, acum 17 minute te lăfăiai in sfaturi motivationale si acuma te legi de aspectul fizic? :o
Vezi ca-ti da logica rateuri. :lol:

#25
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Cristi_E, on 18 martie 2016 - 13:40, said:

Si uite asa am pus bazele unei societati psihopate, lipsita de orice urma de umanitate.
Dude, razboiul reprezinta suma tuturor frustrarilor oamenilor.
Stimate domn...tu ma sperii ! Te bag la ignore ! PA !!

#26
Anonim_22

Anonim_22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.03.2016

 miki07, on 18 martie 2016 - 13:38, said:

Mă bag și eu în discuție, pentru că în unele aspecte mă regăsesc în povestea ta.

Soluția vine de la tine. Cel mai ușor este să faci curat în creier. Trebuie să și vrei, bineînțeles. Ideea e următoarea: nu îi pasă nimănui că tu în generală, liceu, sau facultate nu făceai nu știu ce. Sau își bătea lumea joc de tine. Contează ce vei face de acum înainte. Singurătatea și depresia sunt în mare parte auto-induse. Tu ai ales să te izolezi, în urma experiențelor neplăcute din trecut. Societatea nu te poate izola. Pur și simplu suntem prea mulți. Te izolează un grup, o comunitate, dar nu toată lumea.

Eu recomand plimbare zilnică, minim o oră. Nu strică și ceva alergare. Și eu am avut probleme cu coloana, cu picioarele și cu inima. Dar am alergat o vară întreagă. Am avut puls mare, mi-a fost rău, dar am continuat să o fac. Și ghici ce, nu am murit! Știu că e greu, dar nu e imposibil. Plus, recomand un sport. Orice poți face, nu contează ce faci, doar să faci. Te ajută să îți schimbi dominanta (care acum e reprezentată de depresie și fantomele trecutului).

Calculatorul adâncește depresia. El ne face să ne izolăm în lumea noastră. Ceea ce este foarte destruciv. Așa că și el trebuie scos din dieta zilnică. Înlocuit cu ora de plimbare, cu lectură, exercițiu fizic. Calculatorul este un instrument, nu un prieten.

Cu fetele/femeile nu e mare filosofie. Se numește Tinder, Badoo, Twoo, Omegle. Are balta pește, doar să vrei.
Multumesc mult pentru ce ai scris. Chiar ma simt mai bine dupa ce ti-am citit comentariul.
O sa ma apuc de un sport.
M-as apuca chiar de alergat numai sa ma vada un ortoped mai intai. Nu vreau sa apar pe facebook sau youtube... la ,,ha ha ha... uite-l si pe asta cum alearga/merge ".


Si chiar o sa fac ceva.... mai bine mor decat sa ma mai complac vreo zi in rahatul in care m-am complacut pana acum.

Edited by Anonim_22, 18 March 2016 - 13:47.


#27
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

 FAP, on 18 martie 2016 - 13:42, said:

La fata...schimba-ti freza , lasa-ti barba sau rade-o daca ai , poarta ochelari de soare mari , etc..

Se spune ca un om puternic este cel care se ridica dupa fiecare lovitura !
Asa, invata-l cum sa para mai ciudat decat este acum. Construieste-i o falsa incredere in sine, ce se va
spulbera la prima gluma facuta pe seama lui de catre vreun golan.

 FAP, on 18 martie 2016 - 13:43, said:

Stimate domn...tu ma sperii ! Te bag la ignore ! PA !!

Baga-ma la ignore. Se pare ca initiatorul e cu mult mai ok decat tine, tu cel care dadeai sfaturi. =))

#28
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Cristi_E, on 18 martie 2016 - 13:47, said:

Asa, invata-l cum sa para mai ciudat decat este acum. Construieste-i o falsa incredere in sine, ce se va
spulbera la prima gluma facuta pe seama lui de catre vreun golan.



Baga-ma la ignore. Se pare ca initiatorul e cu mult mai ok decat tine, tu cel care dadeai sfaturi. =))
Esti deja la ignore ! Invata-l tu dar vad ca ai treaba doar cu mine !PA !!!

#29
Anonim_22

Anonim_22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.03.2016

 FAP, on 18 martie 2016 - 13:42, said:

La fata...schimba-ti freza , lasa-ti barba sau rade-o daca ai , poarta ochelari de soare mari , etc..
In rest , un sfat bun...invata sa razi din toata inima si de tine si de ceilalti ! Incearca sa-ti analizezi teama..."ba..da de ce imi e frica de aia.....= motivul x" , "ok si ce poate sa mi se intample = raspunsul e de obicei NIMIC "
Cu mersul , fa cateva cursuri/ore de dans modern sau clasic...acolo se invata ...tinuta !
Se spune ca un om puternic este cel care se ridica dupa fiecare lovitura ! Eroii din filme si jocuri nu prea exista !
bai.. multumesc mult!
trebuie sa gasesc niste solutii la urma urmei
la o  adica... daca nu merge sub nici o forma sa arat bine, strang cumva bani si fac niste operatii estetice(am nasul stramb si imi cam lipseste barbia)

 Cristi_E, on 18 martie 2016 - 13:47, said:

Asa, invata-l cum sa para mai ciudat decat este acum. Construieste-i o falsa incredere in sine, ce se va
spulbera la prima gluma facuta pe seama lui de catre vreun golan.
Pai si ce as putea sa fac avand in vedere situatia mea?
Adica n-am decat vreo doua optiuni: fie imi pun streangul de gat fie ma zbat.

Edited by Anonim_22, 18 March 2016 - 14:02.


#30
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 Anonim_22, on 18 martie 2016 - 13:54, said:

bai.. multumesc mult!
trebuie sa gasesc niste solutii la urma urmei
la o  adica... daca nu merge sub nici o forma sa arat bine, strang cumva bani si fac niste operatii estetice(am nasul stramb si imi cam lipseste barbia)
Sa stii de la mine ca TINUTA , indiferent daca e fizica sau morala e mult mai importanta decat trasaturile fetei sau forma picioarelor ! In general astia mai urateii au cele mai misto gagici si asta pentru ca e mai important sa impui siguranta , sa fii un bun prieten , sa fii amuzant , sa ajuti oameni la nevoie , sa-i respecti pe ceilalti ca sa fii respectat , sa fii bun in tot ceea ce faci ! Pe scurt ...sa fii o companie placuta !
Daca vrei gagici multe invata sa canti la chitara ...siii ceva cantece cuuu dragostea ! Gagicile se dau in vant dupa cantaciosi d'astia ! Uite-te pe la rockeri cum arata si cate gagici au si daca te compari cu ei la frumusete ...esti Elvis PresleyPosted Image !!!

Edited by FAP, 18 March 2016 - 14:06.


#31
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Și ce dacă apari pe fb sau yt? Știi, "Dacă" și cu "Parcă", erau într-o barcă. Lasă-i pe ei în barca lor. Ți-am spus, sunt o minoritate. Le aloci lor mai mult timp și energie, decât o faci pentru TINE. Singura persoana din lumea asta de care nu vei scăpa pe lume asta, ești fix TU. De ei poți scăpa...

#32
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

 Anonim_22, on 18 martie 2016 - 14:01, said:

Pai si ce as putea sa fac avand in vedere situatia mea? Posted Image
Adica n-am decat vreo doua optiuni: fie imi pun streangul de gat fie ma zbat.
Crezi ca exista solutii magice pentru astfel de probleme?
N-ai decat sa muncesti mult, sa-ti asiguri o viata decenta si sa te bucuri de alte lucruri din viata decat de ceea ce-ti pot oferi femeile si socializarea. Ca sa te placa femeile in special si oamenii in general, trebuie sa ai cateva atuuri care tie iti cam lipsesc.
Trebuie sa ai un fizic placut, sa fii glumet si vorbaret, sa ai initiativa, sa detii un tip de temperament extrovertit,

#33
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

 Cristi_E, on 18 martie 2016 - 14:11, said:

Crezi ca exista solutii magice pentru astfel de probleme?
N-ai decat sa muncesti mult, sa-ti asiguri o viata decenta si sa te bucuri de alte lucruri din viata decat de ceea ce-ti pot oferi femeile si socializarea. Ca sa te placa femeile in special si oamenii in general, trebuie sa ai cateva atuuri care tie iti cam lipsesc.
Trebuie sa ai un fizic placut, sa fii glumet si vorbaret, sa ai initiativa, sa detii un tip de temperament extrovertit,

Tot ce spui acolo e subiect şi are la bază prejudecăţi.

#34
Anonim_22

Anonim_22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.03.2016

 miki07, on 18 martie 2016 - 14:07, said:

Și ce dacă apari pe fb sau yt? Știi, "Dacă" și cu "Parcă", erau într-o barcă. Lasă-i pe ei în barca lor. Ți-am spus, sunt o minoritate. Le aloci lor mai mult timp și energie, decât o faci pentru TINE. Singura persoana din lumea asta de care nu vei scăpa pe lume asta, ești fix TU. De ei poți scăpa...
poate ca ai dreptate :)

#35
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Știu sigur că am dreptate. Altfel nu ai fi atât de depresiv. interpretabilitatea asta bat-o vina.

#36
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 31.03.2015

 FAP, on 18 martie 2016 - 14:04, said:

In general astia mai urateii au cele mai misto gagici
Anonimule, sa nu pui botul la astfel de vrajeli, intrucat asemenea bullshituri ar fi extrem de nocive pentru psihicul tau.
Astfel de afirmatii nu au nicio logica si nu se bazeaza pe nimic in realitate. Analizeaza si tu nitel frăzişoara asta;
*aia urateii au cele mai misto gagici pentru ca au diferite calitati sufletesti*. Deci urateii evoluati spiritual vor gagici bune, nu evoluate spiritual. =)). Dupa logica asta, frumoasele se combina cu uratii, iar uratele se pot bucura in voie de cei mai reusiti barbati dpdv fizic. =))))

 miki07, on 18 martie 2016 - 14:14, said:


Tot ce spui acolo e subiect şi are la bază prejudecăţi.

Avem in fata un produs al societatii, in persoana initiatorului, si tu zici ca ce spun eu sunt chestii subiective, bazate pe prejudecati? :o

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate