Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Ampicilina injectabila se poate bea?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ceraselatoader

ceraselatoader

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.03.2016
Stie cineva daca se poate bea ampicilina injectabila??? Ma intreaba cineva care nu este in tara si care nu poate sa faca rost de ampicilina capsule...
Multumesc!

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Orice lichid se poate bea. Asta nu inseamna ca va avea si efectul dorit.

Daca totusi ai pus serios intrebarea asta, raspunsul este ca nu. Daca e injectabil, inseamnca ca trebuie injectat.

#3
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Da, dar trebuie să bea aceeași cantitate pe care ar lua-o în mod normal dacă ar lua pastile.

 AlexEn, on 18 martie 2016 - 11:26, said:

Daca e injectabil, inseamnca ca trebuie injectat.
Nu, deloc. Dacă substanța aia există și sub formă de capsule, se poate asimila și prin înghițire.

Edited by neur0, 18 March 2016 - 11:28.


#4
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008
Nu este recomandat sa bei nici un antibiotic pentru ca este foarte puternic si iti distruge in timp stomacul, flora intestinala, etc... Antibioticul este capsulat in acel plastic care are rolul de a se dizolva cat mai tarziu cu putinta si :" a facilita reglarea dizolvarii medicamentului sau eliminarea ingredientelor active in zonele specifice ale tractului digestiv unde este cel mai folositor ca ele sa fie absorbite".

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Medicamentul injectabil si cel administrat pe cale orala au compozitie diferita ,nu mai dati sfaturi dupa ureche!Difera atat excipientii cat si formula compusului activ,in administrarea intravenoasa se da Penicilina G iar in cea orala Penicilina V!.Penicilina G nu rezista acidului stomacal si se desface pierzand-si toate proprietatile.
Acelasi lucru si despre tetracicline,mare grija la administrarea lor orala a acestora in combinatie cu alte alimente,in special cele bogate in calciu,se formeaza un compus "mare" care nu este digerabi,nu este activ l si nici absorbabil (nu poate trece prin membrana intestinala).Acelasi efect se obtine si in administrarea inainte/dupa mancaruri bogate in metale esentiale (Fier,Zinc)

 rafan, on 18 martie 2016 - 11:51, said:

Nu este recomandat sa bei nici un antibiotic pentru ca este foarte puternic si iti distruge in timp stomacul, flora intestinala, etc... Antibioticul este capsulat in acel plastic care are rolul de a se dizolva cat mai tarziu cu putinta si :" a facilita reglarea dizolvarii medicamentului sau eliminarea ingredientelor active in zonele specifice ale tractului digestiv unde este cel mai folositor ca ele sa fie absorbite".
Este recomandat un antibiotic DOAR cu aprobarea medicului si DOAR pe durata pe care acesta ti-o prescrie.

#6
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008

 xeleron, on 18 martie 2016 - 11:52, said:

Este recomandat un antibiotic DOAR cu aprobarea medicului si DOAR pe durata pe care acesta ti-o prescrie.
DA. CORECT.

Asa, dupa logica unora, ca sa isi faca treaba mai repede un medicament ( Ampicilina injectabila in cazul de fata), hai sa nu o mai facem in poponet, si sa o facem intravenos. Ce facem ? Nu o luam rara ? Esti in coma instant, in cazul cel mai fericit. El trebuie sa se absoarba in timp, dupa compozitie si dozaj.

Edited by rafan, 18 March 2016 - 12:21.


#7
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

 rafan, on 18 martie 2016 - 11:51, said:

Antibioticul este capsulat in acel plastic care are rolul de a se dizolva cat mai tarziu cu putinta si :" a facilita reglarea dizolvarii medicamentului sau eliminarea ingredientelor active in zonele specifice ale tractului digestiv unde este cel mai folositor ca ele sa fie absorbite".
Nu cred ca sunt singurul care nu poate inghiti acele capsule, care sunt si mari si lipicioase si de cele mai multe ori risti sa iti ramana in gat.

#8
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008

 vubiv, on 18 martie 2016 - 12:43, said:

de cele mai multe ori risti sa iti ramana in gat.
Bei apa.

#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 vubiv, on 18 martie 2016 - 12:43, said:

de cele mai multe ori risti sa iti ramana in gat.

De cele mai multe ori inseamna mai mult de 50%, corect? La cate sunt pe piata ar fi insemnat ca cel putin cateva milioane de oameni pe an sa moara prin asfixie mecanica, nu? Si alte cateva milioane sa fi evitat la mustata asta.
Unele capsule sunt bine gandite ca protejeaza mucoasa "burtii" si asigura o "eliberare prelungita".

Am luat si eu capsule d'astea gigant dar nu mi s-a parut capat de tara. Daca esti sensibil in gat poti face altceva sa iei antibiotic sub forma de granule pentru suspensie orala - pui apa si se face un "sirop" (asa sunt antibioticele pentru copii).

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 vubiv, on 18 martie 2016 - 12:43, said:

Nu cred ca sunt singurul care nu poate inghiti acele capsule, care sunt si mari si lipicioase si de cele mai multe ori risti sa iti ramana in gat.
Nu sunt mari si nu sunt lipicioase decat in cazuri rare (stiu ca ofloxacinul se livra intr-o vreme intr-o capsula mai marisoara).Devin lipicioase doar daca le tii in mana/depozitate impropriu fiindca "plasticul" ala e sensibil la caldura corporala.

#11
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Vorbeam din proprie experienta.
Am incercat sa le inghit de cateva ori in viata si de cele mai multe ori imi ramaneau in gat, apoi trebuia sa beau o sticla de apa... Asa ca am renuntat sa mai incerc si le mestec.
Altii (probabil majoritatea) poate au gatul ca bovina si aluneca Posted Image

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Sau altii au gatul normal si tu ai un gat cat un pai de suc...cine stie...

#13
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

 vubiv, on 18 martie 2016 - 13:07, said:

Vorbeam din proprie experienta.
Am incercat sa le inghit de cateva ori in viata si de cele mai multe ori imi ramaneau in gat, apoi trebuia sa beau o sticla de apa... Asa ca am renuntat sa mai incerc si le mestec.
Altii (probabil majoritatea) poate au gatul ca bovina si aluneca Posted Image

Fiind mai mari, este posibil sa fi ramas cu "senzatia" ca ai ceva in gat, nu cu pastila propiu-zisa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate