Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

intrebare gaze radio si laser

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
intrebarea mea e cam asa: stim ca prin ceata laserele cam au problema sa treaca , la fel se intampla si cu unele frecvente radio , intrebarea ar fi , exista vreun gaz mai dens sau ceva care poate bloca total trecerea laserului si a undelor radio?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
hmm, nu ai facut liceul? ar fi fost bine..

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ceata electronica

#4
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
mda se vede treaba ca aveti chef de glume....pe bune puteti sa dati un raspuns clar si sa lasati mistourile pe alta data ?

View Posttom_1133, on 18 martie 2016 - 10:00, said:

Ceata electronica

asta in caz de unde radio....dar nu asa ceva caut ......

#5
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004
Ceata nu e un gaz, e vorba de vapori de apa. Iar intrebarea formulata de aeon e foarte pertinenta.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

View Postvyctoras1985, on 18 martie 2016 - 09:54, said:

exista vreun gaz mai dens sau ceva care poate bloca total trecerea laserului si a undelor radio?

Cu ceva "solide" ai incercat ?

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,288
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvyctoras1985, on 18 martie 2016 - 09:54, said:

la fel se intampla si cu unele frecvente radio
Cand sunt foarte inalte, capata atenuare maricica. E o perdea de apa ceata cu o densitate ceva mai mica.

Edited by andreic, 18 March 2016 - 10:24.


#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Fog of war

On. Nu exista

Edited by caiuscorneliu, 18 March 2016 - 10:27.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postaeon, on 18 martie 2016 - 09:59, said:

hmm, nu ai facut liceul? ar fi fost bine..

Eu am facut liceul. Dar nu-mi imi amintesc sa ne fi vorbit de gaze si lasere. La ce capitol si in ce clasa se face?

#10
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,621
  • Înscris: 01.10.2002
Vaporii de apa atenueaza atat radiatiile optice cat si undele radio (la acestea foarte dependent de frecventa), prin absortie cat si reflexive (cuptorul cu microunde functioneaza prin absortia de catre apa din mancare a energiei, si exista radare pentru detectia norilor).
In functie de puterea cu care radiezi, o perdea de ceata sau de precipitatii poate bloca complet trecerea luminii si undelor radio.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Jur ca stiam cine e initiatorul inainte sa dau click.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

View PostWotan, on 18 martie 2016 - 10:45, said:

Vaporii de apa atenueaza atat radiatiile optice cat si undele radio (la acestea foarte dependent de frecventa),

La ambele depinde de frecventa. Si lumina este o unda - in cazul laserelor este strict o anumita lungime de unda.

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@vyctoras1985, scrii vreo carte Fantasy/SF? Ca am observat ca deschizi foarte multe subiecte gen...

#14
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
inainte de toate vreau sa mentionez ca stiu ca spre exemplu atmosfera, in functie de altitudine, blocheaza comunicarea radio pe anumite frecvente .....si stiu de la meteo ca asa se depisteaza norii si viteza lor cu ajutorul undelor reflectate inapoi de la nori .....acum voi vreti sa imi spuneti ca aceasta proprietate a cetii de a bloca undele radio se datoreaza exclusiv apei si ca nici un alt gaz nu poate bloca? in afara de gazele ce provin din evaporarea unor lichide (nu neaparat apa) (probabil ca asta e si raspunsul pe care il caut ....si anume gaz format din evaporarea lichidelor care in functie de ceva anume probabil ca blocheaza undele radio si laserii mai bine) (pentru cei care spun probabil ca nu stiu exista gaze si din arderea solidelor si aici poate as avea intrebarea aceasta ....spre exemplu transformarea directa a solidelor in lichide se numeste sublimare )
nu nu scriu nici o carte stiintifica ...e vorba de cu totul altceva .....

View Posteiffel, on 18 martie 2016 - 11:00, said:


La ambele depinde de frecventa. Si lumina este o unda - in cazul laserelor este strict o anumita lungime de unda.

exact si din cate am inteles eu este vorba de puterea de absorbtie a electronilor din apa (ceata). care electroni absorb aceste unde radio sau laser sau x sau gamma etc .... ma rog in functie de frecventa avem si o anume densitate de energie pe cm2 ca atare pentru fiecare frecventa exista o alta absorbtie a diferitelor densitati de atmosfera .....

absorbtie sau refractie/reflectie ....

#15
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

View Postvyctoras1985, on 18 martie 2016 - 11:42, said:


exact si din cate am inteles eu este vorba de puterea de absorbtie a electronilor din apa (ceata). care electroni absorb aceste unde radio sau laser sau x sau gamma etc .... ma rog in functie de frecventa avem si o anume densitate de energie pe cm2 ca atare pentru fiecare frecventa exista o alta absorbtie a diferitelor densitati de atmosfera .....

absorbtie sau refractie/reflectie ....

Hai ca te-ai dus total in balarii...
Ar trebui sa-ti faci intai ordine in cap cu ce inseamna absobtie si refractie (nu cred ca in cazul asta putem vorbi de reflexie), lungimi de unda ale radiatiei, vibratii intermoleculare etc...

#16
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
la victoraş;


Poate ai vrut să zici refracţie/reflexie, nu?
Reflecţia e din altă ciorbă de peşte, pe care o fac scriitorii când se plictisesc.

Edited by nycolae, 18 March 2016 - 11:51.


#17
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
si mai exact ce inseamna? eu stiam ca in acel moment al absorbirii electronul ala schimba orbitalul si devine mai mobil......iar la refractie/reflectie este vorba de fapt de absorbtie insotita de eliberarea unui foton......asta depinzand si de orbitalul initial pe care se afla electronul...spre exemplu mai spre margine ....

View Postnycolae, on 18 martie 2016 - 11:50, said:

la victoraş;


Poate ai vrut să zici refracţie/reflexie, nu?
Reflecţia e din altă ciorbă de peşte, pe care o fac scriitorii când se plictisesc.

adica vrei sa spui ca tu in oglinda te reflexezi? sau te reflecti?

#18
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postvyctoras1985, on 18 martie 2016 - 11:42, said:

....spre exemplu transformarea directa a solidelor in lichide se numeste sublimare )
Tu aşa ştii? sau doar ai scris greşit?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate