Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 

Care este reacția/părerea oamenilor când te văd cu un aparat foto mai avansat?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,481
  • Înscris: 13.06.2004
Care este reacția/părerea oamenilor când te văd cu un aparat foto mai avansat? (mai avansat = rangefinder, S.L.R./D.S.L.R. sau poate chiar un bridge mai mare).
Mai demult când m-au văzut cu un S.L.R. unii au crezut că-s reporter, dar acum cred că mă ingornă, căci pentru majoritatea poze = telefon. Bine, poate te mai iau unii drept reporter sau fotograf profesionist.

#2
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Ia ma si dormi ca sperii lumea noaptea cu aparatele de ochire .

#3
Egosoette

Egosoette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 28.12.2015
Ce framantari ai si tu in miez de noapte...

Reporterul e de obicei acompaniat de cameraman. Si microfon. Nu?

Sigur, depinde si in ce mediu te afisezi cu aparatul. Tind sa cred ca reactiile celor din Cuca Macaii vor fi diferite de cele ale oamenilor din centrul Bucurestiului.

Apropo de asta, chiar ieri am vazut o poza cu o fetita din Syria care, in momentul in care aparatul foto a fost indreptat spre ea,  "s-a predat", crezand ca e o arma.

[ http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2015/03/31/09/2728ADFB00000578-3019198-image-a-16_1427789602689.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Egosoette, 18 March 2016 - 04:53.


#4
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostEgosoette, on 18 martie 2016 - 04:53, said:

Reporterul e de obicei acompaniat de cameraman. Si microfon. Nu?
Știi că există și reporteri de presă scrisă, ba chiar și foto-reporteri, iar unii sunt doar fotografi de presă scrisă, nu (iar știrea o scrie altcineva)? Dacă cineva ar avea un aparat de fotografiat, de ce ar mai plimba după el un cameraman?
Back on. Nu cred să fie vreo reacție în afară de șuții care „miros” imediat că ăla e un aparat care face multe parale.

#5
TheEverlastingShadow

TheEverlastingShadow

    Vocea Nefiintei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,676
  • Înscris: 07.12.2005
La mine incetineau tirurile crezand ca sunt radarul ! Eram cu aparatul foto pe trepied langa marginea unei sosele destul de aglomerate (ma rog, faceam niste poze unui prieten pentru o coperta a unui album) pe care circula multe tiruri si camioane, iar in sectiunea soselei unde ne aflam noi probabil ca manau mai tare din varii motive si deodata am sesizat cu totii cum brusc toate tirurile si camioanele franeaza, incetinesc si trec usurel pe langa noi. Deci ei credeau ca noi stam cu radarul pe marginea drumului. Pacat ca nu am filmat scena respectiva pentru ca ar fi meritat pusa pe youtube. Probabil ca mi-au umplut multi soferi frigiderul de carne atunci.

Edited by TheEverlastingShadow, 18 March 2016 - 07:39.


#6
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

View Postdjl, on 18 martie 2016 - 03:34, said:

Care este reacţia/părerea oamenilor când te văd cu un aparat foto mai avansat?

Depinde pe unde te pre-umbli? In zone turistice, lumea e obisnuita. In tiganie, s-ar putea sa ai tu o reactie puternica: FUGA!

#7
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
"- Am si eu o nunta, nu vrei sa vii cu aparatul?
- Sigur, "X" Euro.
- Aaaa, pai credeam ca-mi esti prieten!" Posted Image

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostEgosoette, on 18 martie 2016 - 04:53, said:

o fetita din Syria care, in momentul in care aparatul foto a fost indreptat spre ea,  "s-a predat", crezand ca e o arma.

[ http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2015/03/31/09/2728ADFB00000578-3019198-image-a-16_1427789602689.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
M-a impresionat mult poza asta si povestea din spatele ei...
(total neasteptat sa gasesc asaceva pe un topic tembel...)

#9
ianisgiovani

ianisgiovani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 05.03.2014
radar?

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdjl, on 18 martie 2016 - 03:34, said:

Care este reacţia/părerea oamenilor când te văd cu un aparat foto mai avansat? (mai avansat = rangefinder, S.L.R./D.S.L.R. sau poate chiar un bridge mai mare).
Mai demult când m-au văzut cu un S.L.R. unii au crezut că-s reporter, dar acum cred că mă ingornă, căci pentru majoritatea poze = telefon. Bine, poate te mai iau unii drept reporter sau fotograf profesionist.

Uite o parere pertinenta
http://www.dcnews.ro...ani_498034.html

View PostQuantum, on 18 martie 2016 - 08:12, said:

M-a impresionat mult poza asta si povestea din spatele ei...
(total neasteptat sa gasesc asaceva pe un topic tembel...)

Si pe mine la fel.
Dar sa nu uitam ca mass-media este maestra in manipulari.O poza nevinovata pusa in contextul potrivit,poate face ravagii.Iar cand in poza apare un copil,atunci ratiunea aproape ca dispare,lasand loc sentimentelor.
Iar povestile de asta sunt povesti,ca au o parte adevarata si una fantastica in ele.

Edited by adisz, 18 March 2016 - 08:55.


#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
unii (multi...) din cei care cara kg de aparate foto habar nu au ce inseamna; doar ii vezi cu buldozerul de gat, stiu ca e scump si da bine, dar ei fac poze cu telefonul Posted Image

#12
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Mda..poza cu fetita...varsam 2 lacrimi si gata povestea. Ce va mai plac telenovelele. Mergea si un titlu gen: "pruncul cu mainile sus" si aia era. Eventual povestea sa fie spusa de pastorul Gadea.

#13
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostTheEverlastingShadow, on 18 martie 2016 - 07:35, said:

La mine incetineau tirurile crezand ca sunt radarul ! Eram cu aparatul foto pe trepied langa marginea unei sosele destul de aglomerate (ma rog, faceam niste poze unui prieten pentru o coperta a unui album) pe care circula multe tiruri si camioane, iar in sectiunea soselei unde ne aflam noi probabil ca manau mai tare din varii motive si deodata am sesizat cu totii cum brusc toate tirurile si camioanele franeaza, incetinesc si trec usurel pe langa noi. Deci ei credeau ca noi stam cu radarul pe marginea drumului. Pacat ca nu am filmat scena respectiva pentru ca ar fi meritat pusa pe youtube. Probabil ca mi-au umplut multi soferi frigiderul de carne atunci.

iata ca ai dat ideea suprema in materie de anti viteza excesiva pentru politai...dupa cum stim orice obiect aflat la departare care se apropie se mareste incet incet....daca ai un coeficient de marire aplicat la o filmare cu o camera pac ai prins vitezomanul.... asta fara unde radar fara nimic ..... chestie care nu poate fi bruiata nicicum si nici avertizare nu ai cum sa ai .....

#14
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postdjl, on 18 martie 2016 - 03:34, said:

Mai demult când m-au văzut cu un S.L.R. unii au crezut că-s reporter, dar acum cred că mă ingornă,
Pai asa credem si noi cu toate ca ar trebui sa te ingornam

#15
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
sau camera care din software sa aprecieze viteza cu care mergi

#16
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Eu am un GH4 de la Panasonic si FDR AX100 de la sony. Si toti imi zic, ca la ce mi-am luat , eu filmez si pozez cu telefonul. E drept, ei filmeaza si pozeaza cu telefonu ca sa puna pe facebook si youtube. Pentru mine e pasiune, ( una din pasiuni ) fotografiatul si filmatul. Daca esti cu adevarat pasionat de foto video nu vei face asa ceva cu un telefon ( cu sensor 4K de 1/5, optica din plastic, etc), sau daca filmezi un eveniment deosebit de important. Daca fotografiezi doar ca sa pui pe Youtube cum injura o baba senila un boschetar betiv sa strangi like-uri, poate ca e OK, si ca sa ai like-uri cat mai multe.

Sunt si cate unii care isi iau cate un aparat ultrasofisticat, full frame, si fac niste poze mai jalnice decat cu un telefon, ca nu stiu sa il foloseasca. Daca esti blogger , faci poze de nunta, sau mai stiu eu ce, atunci merita o camera si un aparat de filmat. Inca ceva: Pozele cu telefonul sunt efemere. Adica, peste un timp, le dai delete. Pozele cu Aparatul foto si filmele cu camera video, le vei arhiva pe ceva la un moment dat.

#17
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostTudor Popescu, on 18 martie 2016 - 10:26, said:

Pozele cu telefonul sunt efemere. Adica, peste un timp, le dai delete.
Eu fac poze cu telefonul (htc M8, calitate slaba a ceamerei zic eu) doar daca nu am camera la indemana. Avantajul la telefon este ca imediat ce pozez se duc direct in cloud (copie) deci nu le pierd. La camera trebuie sa le arhivez by hand.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdjl, on 18 martie 2016 - 03:34, said:

Mai demult când m-au văzut cu un S.L.R. unii au crezut că-s reporter, dar acum cred că mă ingornă

Pai cam asa e. La cate DSLR-uri vad in weekend prin parcuri, ar trebui ca jumate de Bucuresti sa fie fotoreporteri :D

Deci normal sa te ignorne lumea.

Pe vremuri era altceva. Tin minte ca ma duceam prin anii 80 la concerte la trupele de pe-afara care veneau la polivalenta cu un Zenit TTL de gat si obiectiv mai mare montat pe el, geanta cu baterii si blitz. In semiobscuritatea aia n-am avut probleme niciodata sa ma apropii sau chiar sa urc pe scena si sa fac poze, chit ca eram elev.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate