Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Radare pistol; viteza măsurată sub un unghi; vectori

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Pe un alt forum e gâlceavă cu privire la viteza unui automobil măsurată de un aparat „radar” (cinemometru) al poliției române, radarul neaflându-se pe direcția de deplasare a vehiculului. Mie personal îmi este evident că viteza măsurată astfel nu poate fi decât mai mică sau egală cu cea reală. Cineva care se pricepe la fizică (user: easy ride on) descompune acolo viteza în vectori, dar mie îmi e clar că o face greșit, numai că nu știu cum să-i explic. Îmi puteți da ceva ajutor?

Discuțiile încep aici, între userii „eay ride on”, john17 și încă unul-doi. Link-uri către replicile in polemică:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Edited by GILOFFICE, 17 March 2016 - 23:58.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Cineva care se pricepe la fizică (user: easy ride on) descompune acolo viteza în vectori
pefect, spune aici ce si cum a facut el
n-am rabdare sa citesc cum se cearta doi, pentru asta am televizor

#3
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Cum dracu ati termina generala ma? duamne....
Ia uita-te din lateral la o masina, ce viteza are?

#4
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
E clar, era o descompunere stupidă a vectorului în componente. Userul în eroare (cică a mai câștigat și un proces cu asta) considera viteza vehiculului față de radar ca fiind vector, nu componentă. Case closed.

#5
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
mi-e lene sa citesc si sa urmaresc discutia lor.
dar, da, exista asa numitul "cosine effect", daca la asta se refera. doar ca nu vad cum ar fi benefic conducatorului auto- daca politistul face determinarea de la un unghi destul de mare fata de directia de deplasare a masinii, viteza data de radar va fi mai mica decat cea reala- cosinusul e o functie ce are valoarea 1 la 0 grade si descreste pana la 0 la 90 de grade

#6
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Exact. Viteza pe detector e totdeauna mai mica decit viteza reala (evident prespunind ca e foarte precis din toate celelalte puncte de vedere).
De asta masurarea se face la distanta ceva mai mare. La 100m daca esti la 1m in unghi fata de directia miscarii eroarea e de 1%.

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Da' sculele astea au fost inventate, produse si comercializate de ceva bastinasi din Botswana, cu o experienta de 3 ore in asa ceva si cumparate la "pont" prin vreo parcare un' se vand, de exemplu, "telefoane moca si bune", sau sunt folosite pe ceva scara mai larga si se supun la niscaiva certificare/certificari & obligatii cu iz european - si nu numai?

Sau e ca'n vestu' salbatic - ne defecam pe standarde, standardizari si teste si stim mai bine ca oricine? Fie ca discutam de operatori, echipament sau "operati"?

Edited by dexterash, 18 March 2016 - 03:50.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001
Pune un desen cu vectorii respectivi.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

View PostGILOFFICE, on 18 martie 2016 - 01:10, said:

E clar, era o descompunere stupidă a vectorului în componente. Userul în eroare (cică a mai câștigat și un proces cu asta) considera viteza vehiculului față de radar ca fiind vector, nu componentă. Case closed.
un vector are directie, sens si valoare.

#10
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Viteza masinii fata de politist este mai mare decat viteza masinii fata de un reper de pe sosea, asta din calculele de fizica. Insa banuiesc ca aparatele au un sistem electronic care calculeaza si afiseaza viteza reala a masinii. In instanta ar trebui sa se tina cont daca aparatul este OK. Doar nu este datoria politistilor, sa calculeze vectori.

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
gâlceava aiurea de doi lei!
viteza se masoara pe directia de deplasare! niciodata in unghi
nu va sta politistyul pe camp, ascuns intr-un copac!
nici macar la un metru de marginea drumului!
conteaza doar cat a inregistrat aparatul, niciodata vectorii!

#12
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Cele două desene:

A: Attached File  easyrideon.png   212.36K   14 downloads

B: Attached File  john17.png   181.11K   15 downloads

Edited by GILOFFICE, 18 March 2016 - 09:08.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006
Cel mai exact vector este sa respecti viteza legala.
Asa nu mai ai nevoie de explicatii inutile si galceava pe forum.

#14
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
desen prost si exagerat. unghiul ala pare sa aiba vreo 45 de grade, nimeni nu o sa masoare la un asemenea unghi - ganditiva, e la jumatate intre directia de deplasare si perpendiculara pe ea. si in acest caz, viteza masurata ar fi 70% din cea a motocicletei. deci daca eu masor o viteza de 100 km/h si stiu ca e mai mica decat viteza reala, ce reala sigur s-ar incadra in limitele legale, nu?

cosinusul unui unghi tinde la 1 pentru valori mici ale unghiului respectiv. de exemplu, pentru 8 grade e aproximativ 0.99, asadar se obtine o eroare relativa de ~1%, perfect rezonabil.

#15
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostGILOFFICE, on 18 martie 2016 - 01:10, said:

E clar, era o descompunere stupidă a vectorului în componente. Userul în eroare (cică a mai câștigat și un proces cu asta) considera viteza vehiculului față de radar ca fiind vector, nu componentă. Case closed.

ai dreptate viteza e una , vectorul e altceva si directia e altceva.....

View PostNero-d, on 18 martie 2016 - 08:46, said:

gâlceava aiurea de doi lei!
viteza se masoara pe directia de deplasare! niciodata in unghi
nu va sta politistyul pe camp, ascuns intr-un copac!
nici macar la un metru de marginea drumului!
conteaza doar cat a inregistrat aparatul, niciodata vectorii!
nu poate totusi un radar din asta sa calculeze si altfel? ....ma gandesc la ceva in genul in care un cm din filmare sa corespunda x metrii...si dupa aia un calculator face calculul vitezei de deplasare intre doua puncte de pe filmare .....
sau camera ar putea recunoaste obiecte si ar avea in memoria ei exemple de obiecte care se deplaseaza cu viteza ....in felul asta reusindu-se exact ce trebuie

#16
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostGILOFFICE, on 17 martie 2016 - 23:30, said:

Pe un alt forum e gâlceavă cu privire la viteza unui automobil măsurată de un aparat „radar” (cinemometru) al poliției române, radarul neaflându-se pe direcția de deplasare a vehiculului. Mie personal îmi este evident că viteza măsurată astfel nu poate fi decât mai mică sau egală cu cea reală. Cineva care se pricepe la fizică (user: easy ride on) descompune acolo viteza în vectori, dar mie îmi e clar că o face greșit, numai că nu știu cum să-i explic. Îmi puteți da ceva ajutor?

Discuțiile încep aici, între userii „eay ride on”, john17 și încă unul-doi. Link-uri către replicile in polemică:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

treaba asta nu se poate corecta facand mai multe masuratori la distanta de milisecunde si alegand valoarea care este mai mare ? sau in toate cazurile de masurare vor aparea viteze mai mici decat ceea reala?

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,248
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMarianG, on 18 martie 2016 - 07:43, said:

un vector are directie, sens si valoare.
Si punct de aplicatie  ;)

#18
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostGILOFFICE, on 18 martie 2016 - 09:07, said:

Cele două desene:

A: Attachment easyrideon.png

B: Attachment john17.png


Primul desent e o timpenie de om care a trecut ca gisca prin scoala si nu a uinteles nimic din ea.
Al doilea e cel corect, de om care a absolvit clasa a 7a si a inteles ceva.

PS: observ ca nici pe aici nu sint multi absolveti de clasa a 7a. Ce forum e asta ma, numai cu copii de primara?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate