Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

gradina (organica) din balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postsubway_guru, on 04 iulie 2016 - 22:25, said:

Dar de survolat ai survolat Olanda spre inserat?...ca e luminata a giorno numai de la serele alea profi ale lor...
;)

Poate-s invers pozitionate tavile, containerele, etc. Adica unde ai tu ledurile, ei au tavile... Si lumina de jos in sus! :)


#56
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postzipcode, on 03 iulie 2016 - 11:30, said:

Sud-est e ideal. Cel mai rau e sa prinzi soare pe la 4-5pm pe balcon. Se prajeste totul. Am pus termometrul la umbra unui vas, a ajuns la 70C si apoi s-a facut ecranul negru, probabil cristalele lichide din display isi pierdusera sructura cristalina, din fericire si-a revenit dupa racire.

Asa-i. Tomatele mele stau in soare direct, dupa ora 14. Desi sunt cu farfuriile pline de apa, tot s-au ars frunzele.

#57
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012
Primele rosii:

Attached File  14_9 iulie 2016 - primul cules.jpg   401.4K   44 downloads  Attached File  17_9 iulie 2016 - primul cules.jpg   182.12K   42 downloads

#58
expresnou

expresnou

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.09.2016
faine ! ... imi place ca le numesti rosii ! ...
am hotarat sa postez doar aici ! ... 50 de conturi pe luna este "dincolo de bunul simt" ! ... Posted Image
o sa incerc sa incurajez oamenii responsabili sa-si cultive singuri clorofila si mineralele !
o sa postez zilnic, incercand sa prezint "parerea mea" despre ce ar trebui sa faca "omul modern"
ptr a invinge "selectia naturala" impusa de "alimentele" zilelor noastre !
mi-am ingropat in ultimii 3 ani morti de cáncer: frate (42), cumnata (43), verisoara (37), matusa (61), socru (69) !
asdar sunt "extrem" de convins ca exista o relatie intre "alimentatia moderna" si cáncer !
Victor

Edited by expresnou, 14 September 2016 - 18:38.


#59
elegheo

elegheo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.09.2016
asadar, primul pas, in a incerca sa cultivam "clorofila si mineralele ptr consumul zilnic" este substratul ! ...
care trebuie sa fie organic, si calibrat volumul recipientului in functie de viteza de crestere a plantei !
un cred ca se poate face ceva pe lumea asta gratis !
trebuie sa investim in acest substrat ! ... fibra de cocos, humus de rame, compost, vermiculita, epsom salt, faina de alge, etc
chiar daca putem sa ne producem singuri compostul sau humusul de rame, este destul de complicat si ineficient la scara redusa !

Edited by elegheo, 15 September 2016 - 11:45.


#60
x_ulica

x_ulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
Daca tot ai deschis subiectul....
Pt mine e primul an cand incerc sa cultiv ceva, dar am esuat lamentabil. Am dat vina pe substrat si pe temperatura mare din balcon. Rosiile, mai multe soiuri de cherry au avut ft multe flori, dar au legat ft putine... Zeci, poate chiar sute de flori s-au uscat :(
Am incercat si salata verde, rucola si ceapa dar astea se lungesc pana nu se mai pot sustine, apoi se intind pe pamant, cu toate ca au soare direct pana la ora 12-13, dar si dupa e lumina multa in balcon.
Nu reusesc sa imi dau seama ce nu e bine.
Am atasat si niste poze cu substratul si cateva plante. Attached File  IMG_20160915_124804.jpg   105.71K   25 downloadsAttached File  IMG_20160915_124819.jpg   84.41K   32 downloadsAttached File  IMG_20160915_124724.jpg   95.34K   31 downloadsAttached File  IMG_20160915_124730.jpg   139.82K   33 downloadsAttached File  IMG_20160915_124748.jpg   101.32K   35 downloadsAttached File  IMG_20160915_124846.jpg   100.28K   34 downloads

#61
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
1)Lipsa dioxidului de carbon .plantele tale au nevoie permanenta de curenti de aer proaspat
2)temperatura prea ridicata in raport cu intensitatea luminoasa.
3)calitatea substratului nu are legatura cu problemele invocate.

Edited by decoservicestil, 15 September 2016 - 19:21.


#62
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Soiuri neadaptate conditiilor concrete?
;)

#63
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Din experimentele facute iarna de exemplu:ceapa plantata in solar cu singur strat de folie si acoperita la nevoie cu agril s-a facut mai viguroasa si verde fata de ceapa plantata in aceasi perioada in solar cu dubla folie

Edited by decoservicestil, 15 September 2016 - 19:42.


#64
x_ulica

x_ulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
Balconul e pe colt, geamurile au fost deschise in permanenta si se formeaza un curent de aer tot timpul.
Cred ca temperatura e cea mai mare pb, pana acum noaptea erau cam 25°C, ziua peste 30... Pt lumina o sa comand niste becuri led de la fratii nostrii cu ochi mici, sper ca cele ieftine sa faca destula lumina pt salata, ridichi si ceapa, pt rosii nu am sperante.
O sa studiez pt la anu si ce soiuri de rosii se preteaza.
Multumesc pt pareri, si sper ca si topicul asta sa devina mai animat!

#65
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Arata mai curand a lipsa de lumina decat altceva. Iar temperatura mare corelata cu asta duce la alungire si mai mare. Daca e soarele de la rasarit la 12 nu e rau, nu ar trebui sa arate asa. E soare direct pe planta?
Pare de asemenea ceva probleme cu frunzele. Poate micropaienjenii?

#66
x_ulica

x_ulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 11.11.2014
La concluzia asta am ajuns si eu, prea putina lumina raportat la temperatura. De cand s-a racorit noaptea le merge mult mai bine.
Da, frunzele sunt afectate de niste paienjenei rosii, ii tin oarecum sub control cu un produs care se numeste Natura Rock, functioneaza vreo 2 saptamani apoi apar iar...

Edited by x_ulica, 06 October 2016 - 16:55.


#67
romeoalexacluj

romeoalexacluj

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.01.2017
fa-le o "tinctura de tutun" ! Posted Image
(se lasa la macerat 2-3 zile tutunul de la o tigara, in 50 ml de alcool !)
este cel mai efectiv insecticid, acceptat in agricultura organica !
bafta

Edited by romeoalexacluj, 22 January 2017 - 10:32.


#68
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Dupa ce ca fumezi mai si bei !... Posted Image
Pe incercate nicotina merge ca  insecticid dar e usor solubila in apa si iti ramane tie alcoolul. Yo!... Posted Image

#69
alin972

alin972

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.09.2016

View Postvalidoe, on 22 ianuarie 2017 - 10:46, said:

Yo!... Posted Image
Yo, bro!
L-ai facut si p-asta.
Si mai spuneai, ca ti-e prieten.
Alcoolul, bata-l vina!

Edited by alin972, 22 January 2017 - 11:10.


#70
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,091
  • Înscris: 01.12.2006
Asa patesc de cand m-am mutat in Basarabia ;)

#71
alin972

alin972

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.09.2016
Suntem noi.... betivi dar, eu vorbeam de alcoolul din tutun.

Edited by alin972, 22 January 2017 - 11:10.


#72
sbadrian

sbadrian

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.06.2017
Salutare, am si eu rosii pe balcon, e prima data cand pun.
Au cresut destul de mari, am flori si au inceput sa se formeze fructele.
Am cateva intrebari :
-la un ghiveci mare, aproximativ de dimensiunea unei galeti,   nu stiu cati litri are,   e bine sa fie o singura planta, o rosie ?
- cum proceda-ti cu udarea, eu pana acum le ud manual, dar de cand e mai cald frecvent 28 de grade , am observat ca trebuie sa ud mai des decat inainte.
- ghivecele stau direct pe gresia balconului care se incalzeste de la soare , dauneaza la palnte, pot sa fac ceva ?

Multumesc

O sa incerc sa fac niste poze.
Cred ca le-am inghesuit un pic cam mult, am pus 3 plante, intr-un ghiveci.

Ar fi util un sistem de udare automat, macar luna care vine, cand  vreau sa plec in concediu o saptamana...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate