Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

usa culisanta pal de dressing ca usa interioara culisanta in perete

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Avand in vedere preturile absurde ale sistemelor de culisare in perete a usilor m-am gandit la urmatoarea solutie romaneasca:

2 usi culisante de dressing (vazut la leroy cu 220 de lei dim 100cm latime/260 inaltime, cu tot cu sitemul lor de culisare sus/jos) dispuse pe sina dubla, in oglinda (adica una cu maneru pe o parte, cealalta pe cealalta parte) sincronizate si paralelizate cu niste table in partea de sus si jos (sau altfel, astept sugestii). Ca si toc n-as folosi, dar daca vreau as putea sa fac pe comanda niste bucati de pal in culoarea usii. Pentru tocul in care se inchide usa pot sa-l fac in forma de U (sau pur si simplu doua bucati de pal mai subtiri. As putea merge chiar mai departe, sa ma gandesc la izolarea fonica si sa umplu golul dintre usi cu polistiren si sa acopar cu o bucata de pal singurul gol care se vede.

Peretele se construiete de la zero, din rigips.

Singura problema o vad prin faptul ca nu stiu cum sa fac sa rigidizez peretele in buzunarul in care intra usa. Ma gandesc sa aplatizez niste profile, dispuse vertical si altele aplatizate dispuse orizontal, dar va lua f mult din rigiditatea profilelor, ca si cum de n-ar mai fi...

Avantaje: latime mai mare fara cresterea exagerata a pretului.

Dezavantaje: Trebuie sina jos.

Usa va fi de trecere din holul de la intrare in sufragerie si preconizez ca va sta destul de mult deschisa.

Intrebari: ce parere aveti? un taranism prea mare? mie mi se pare ca executat corect ar fi chiar eleganta.
- cum fac sa rigidizez si sa am in ce sa insurubez placile de gips carton in dreptul buzunarului in care intra usa?

Alte sisteme cost-effective si LATE (minim 100 de cm deschidere) aveti? :)

#2
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Mai bine strangi bani si-ti iei usa de-a gata.Ti-o monteaza baietii frumos si rapid.Imi pare mai multa munca si un rezultat dezastruos.Posted Image

#3
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
izolare fonica nu vei avea niciodata. ce vrei tu sa faci va fi o tiganie din punctul meu de vedere. mai bine strangi niste bani si pui usa ca lumea. Eventual din aluminiu daca tot vrei glisanta si mai ieftina

Edited by usrnm, 16 March 2016 - 16:18.


#4
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Am citit de mai multe ori si tot nu pot vizualiza foarte bine problema, de usi si sistemul despre care vorbesti sunt strain.
Deci tu vrei o usa culisanta intre hol si sufragerie. Golul repectiv e de cca 200x80? Vorbim de un apartament?
Apoi usa de mai sus o vrei ascunsa intr-un zid pe care il vei construi din profile si rigips.


Poti face o schita sumara a unei sectiuni longitudinale  sa vedem golul si directia in care se va deschide usa?
Aplatizarea profilelor e perdere de timp si nu o recomand, deoarece rezistenta va fi egala cu 0.
Solutiile "romanesti" daca nu le gandesti pana la capat sunt mai scumpe si mai proaste decat o usa glisanta la comanda in cazul tau.


O solutie pentru structura peretelui:

[ http://www.centurion.com.pl/app/webroot/store/uploads/sys_przes/schemat_przesuwne_chowane.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Totusi, daca bugetul e asa de important, de ce nu adopti o solutie aparenta? E mult mai ieftin, are personalitate si o poti integra mai usor in designul camerei. Uite cateva idei mai traditionale sau mai moderne:

[ http://hgtvhome.sndimg.com/content/dam/images/hgtv/fullset/2015/8/20/1/Company-KD_Cherry-Creek-North-Condo_7.jpg.rend.hgtvcom.966.1208.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://hgtvhome.sndimg.com/content/dam/images/hgtv/fullset/2014/6/6/0/DP_Jackson-Design-And-Remodeling-blue-eclectic-bedroom-barn-door_h.jpg.rend.hgtvcom.966.725.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://hgtvhome.sndimg.com/content/dam/images/hgtv/fullset/2014/10/9/0/Jordan-Iverson_Pool-House-barndoor.jpg.rend.hgtvcom.1280.1024.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by disturbed, 16 March 2016 - 16:30.


#5
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Aveti niste sugestii de furnizori de sisteme de usi culisante? Din ce am vazut pe net exista cam asa:

sistem usi culisante de le eclisse (nici n-am vazut pret pe undeva, deci e clar..), de la zambetti (sunt departe de bucuresti, caseta costa 155 EUR pt dimensiune maxima 90cm + cea mai ieftina usa 170 EUR), porta doors... si cam atat

@disturbed
Va fi un perete ce desparte bucataria de sufragerie, bucataria o vreau deschisa cu holul, nu s-o inchid de tot. Atasez o imagine cu un plan al casei. Peretele pe care vreau sa-l consturiesc este cel din fata intrarii in apartament.
Cam asa e cum e poza pusa de tine, dar vazut din sufragerie spre hol.

Nu vreau o solutie aparenta pentru ca pe latura peretelui din sufragerie voi face un dressing, iar sa fac aparent pe partea cu holul/bucataria, imparteala vizuala ar face ca usa sa 'intre' in bucatarie daca e aplicata

Attached Files


Edited by shumilica, 16 March 2016 - 16:41.


#6
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Uite sugestie. Mergi si cumpara si apuca-te de treaba.
http://www.bricodepo...96-x-92-cm.html

[ http://www.bricodepot.ro/files/product/upload/18502_338797.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
chiar acu cateva ore am vazut si eu. E ok, ce ma streseaza este ca eu voiam mai lat... dar ma duc sa vad daca ma incanta Posted Image
Kitul de glisare este fara usa. Usa mai costa si ea 300 de lei. Dar e totusi un pret decent de pana in 1000 de lei.

Multumesc.


Ah, si ca sa nu credeti ca sunt foarte chitros de fel asa, un alt criteriu a fost timpul, la sistemele de glisare gasite pe net trebuie sa astepti intre 2 si 7 saptamani, iar eu as vrea sa termin cat mai repede.

Edited by shumilica, 16 March 2016 - 16:52.


#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Deja imi inchipui ce o sa-ti iasa... Un dezastru. Asa si eu am mai avut initiative tampite,gen "las ca fac io ma...ce sa-i dau aluia atat". Bineinteles ca distractiile m-au costat..

Una e sa faci o cusca la catel si alta o usa culisanta in perete..

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru izolatie fonica. poti folosi rigips fonic, care are din fabricatie pe el un strat de cca 2 cm de polistiren

#10
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
pentru izolatie fonica se foloseste pluta sau burete ca in colectiv, da d-ala bun. polistirenul nu izoleaza fonic. degeaba izoleaza peretii daca usa va fi glisanta si in modul cum vrea sa faca. oricum, avand in vedere ca peretii vor fi doar din rigips se va auzi fiecare basina si cu usa si fara.

Edited by usrnm, 16 March 2016 - 18:35.


#11
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu zic sa pui o perdea decat sa te chinui tu sa faci o usa.....Dezastru si urat oricum va iesi in ambele variante dar cel putin cu perdeaua iesi mai ieftin.....
La urma urmei e vorba de un dressing....

Edited by Clovis, 16 March 2016 - 19:33.


#12
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Si eu mi-am pus o usa glisanta in bucatarie ...

Dupa ce am mers prin toate magazinele de profil din Brasov (magazine usi + Dedeman, Brico, Horbach samd) , singura varianta mai ok pe care am vazut-o  a fost una de la Porta Doors vazuta la horbach..
Dar oameni mai neseriosi ca aia de la Porta - combinatie cu Horbach, nu am vazut!
Am cerut o oferta de pret de vre-o 3 ori de la ei, - teoretic ei trebuie sa vina sa faca masuratorile samd - am asteptat cateva saptamani si m-am convins ca oamenii pur si simplu nu vor sa isi vanda marfa.... asa ca am lasat-o balta.
Tot la porta am vazut si un sistem in genul in care cauti tu: http://www.eurousi.r...-compact-system

Eu, pana la urma am gasit o fabrica de usi prin Tarlungeni si acolo oamenii au fost seriosi, si mi-au facut usa cu sistem cu tot (dar cu glisare paralel cu peretele) , montaj samd la 1200 ron.
Dar am stat si dupa ei vre-o 3 saptamani.
La mine arata cam asa: [ http://s8.postimg.org/fifh41mnp/IMG_20160316_183657_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
image hosting 20mb

[ http://s17.postimg.org/s2a4wygb3/IMG_20160316_183736_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
adult image

#13
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Gata, am luat-o pe cea de la bricodepot. O sa va tin la curent dupa ce o instalez. Din cate vad nu se face cusca, ca cele de la eclisse sau zambetti, ci sunt fix doi stalpi verticali asa cum arata in poza, pe langa sina de sus. Daca e cineva interesat o sa fac si poze.

@touche Da, dupa cum am spus, usile culisante zici ca-s SF. Sunt rare, cu preturi mari degeaba etc.

Blocul a fost construit destul de prost, cu materiale bune, iar compartimentarea interioara este facuta din rigips, atentie, cu asta s-au laudat, DUBLU placati, deci nu stiu daca ar avea rost sa izolez cu vata sau cu rigips fonic un singur perete... mai ales ca o sa vina pe una din parti un dressing.

Eu nu inteleg de ce ziceti voi ca ar fi iesit urat, nu vad ce ar fi putut iesi urat, trebuia doar gandita bine, poate doar aici sa fi dat buleala, in rest o usa de dressing arata f bine :w00t:, simplista, fara zorzoane. Iar, dupa mine, tocurile de usa sunt facute sa mascheze imperfectiuni, nu sa aduca plus valoare unui design interior.

E cineva pe aici care si-a pus usa culisanta in perete sau care doreste sa-si puna? Eu zic ca e un subiect interesant...

#14
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Portadoors lemn masiv, toc lat (am pereți de 30cm minim), a ieșit cam 1200/buc. Probleme însă la prinderea ghidajului de podea (am ipat).

#15
ferucio

ferucio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.08.2005
Buna , referitor la produsele Porta Doors, pot sa va spun ca sunt de calitate , dar au termene de livrare foarte mari (de ordinul a 16 saptamani), si cu toate acestea aceste termene sunt depasite, fara nici o motivatie din partea producatorului polonez.
Eu am patit-o si de aceea va atentionez cu seriozitate...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate