Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Bazias - Sulina cu barca gonflabila

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
lulla

lulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.02.2013
Salut!  As dori sa fac traseul acesta pe Dunare cu gonflabila si un motor termic de 3-4 caluti.  Suntem 2 + bagaje dar as dori sa stiu daca pot face asta de capul meu ori trebuie sa anunt autoritatile si cam ce pericole m-ar paste tinand cont ca marea majoritate a drumului sunt pe granita.  Amai facut cineva asta?  Mai sunt doritori?  Eu vreau sa fac asta prin vara dar pana atunci vreau sa aflu cat mai multe detalii.  Cred ca ar dura intre  7 si 15 zile.  De dormit vom dormi in cort pe malul apei.  Ce parere aveti?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca ai nevoie de permis de navigatie si aviz de la politia de frontiera.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postpasilla, on 15 martie 2016 - 19:00, said:

Cred ca ai nevoie de permis de navigatie si aviz de la politia de frontiera.

Cred ca daca nu trec "granita" fluviala,nu-i nevoie de acel aviz.Dar nu strica o documentare inainte.

View Postlulla, on 15 martie 2016 - 18:54, said:

Salut!  As dori sa fac traseul acesta pe Dunare cu gonflabila si un motor termic de 3-4 caluti.
Ce parere aveti?

La Portile de Fier intrati in ecluze? Posted Image

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
In niciun caz sa nu pleci fara acte la motor si fara veste de salvare pe voi 100% din timpul petrecut pe apa. Altfel garantat veti fi opriti. De fapt lipsa vestelor e un motiv bun sa se deranjeze cineva sa va controleze si la restul.

De permis de navigatie nu e nevoie.

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
- Permis de navigare.
- Permis de intrare in Delta (il iei din port de la Tulcea)
- Aviz de la Politia de frontiera (tot din Tulcea, dar nu din port; vezi ca astia cam fac pe nebunii, cerand niste acte care in mod normal nu ar avea ei treaba cu ele; si trebuie sa ai si copii).
- evident si buletinele.

Atentie ca de dormit nu prea ai voie sa dormi unde vrei tu; exista locuri special amenajate.


PS. 3-4 CP, pentru doua personae + bagaj, e putin! De abia o sa traga barcuta. In nici un caz sa nu te astepti la glisare (si viteze mari). O sa mergi bar-bar-bar...

#6
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
A facut fii-mea cu prietenul ei, traseul pe Dunare pe teritoriul Ungariei, de la Budapesta pana la Mohács, dar cu caiacul, nu cu barca cu motor.
Dormit cu cortul sau pe la pensiuni, pe malul Dunarii, in functie de vreme.
Super fain, A durat toata distractia cam o saptamana, max. 10 zile.

#7
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Stiam ca pentru >5 cai nu e nevoie de permis de navigatie !

#8
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
in plin scandal cu migranti voua va arde de plimbari pe dunare? chiar credeti ca salupele PF nu au altceva de facut decat sa va alerge pe voi? campatul in zona de frontiera este interzis

#9
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
In concluzie, in zilele noastre, daca va dati refugiati n-aveti nevoie de veste sau acte; in plus, campati unde vreti.

#10
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007
Bun................si deplasarea inapoi Sulina - Bazias ?

#11
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
O sa aveti parte de miliarde de tântari. Nu stiu daca îl vor avea si pe domnisorul Zika în sângele lor.

#12
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
O poza cu gonflabila se poate?

#13
lulla

lulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.02.2013
Veste de salvare am, sunt din Galati, pe aici nu am auzit de permis de navigatie, de la Tulcea cunosc regulile cu Biosfera, motorul chiar daca e bar-bar eu nu ma grabesc, si doresc sa-l cumpar de nou, cat si barca.  Am pus deoparte 3500 ron pt barca si motor.  Inapoi as vrea sa ies pe la bara Sulina urc in sus si ma intorc pe bratul Chilia.  Inapoi vor fi ceva probleme pt ca voi merge contra curent.  Si musai sa am vreme buna altfel nu stiu cum voi iesi pe mare cu " pluta" mea ca doar nu-s Cristea Busuioc din 'Toate panzele sus".  La Portile de fier la ecluza scot barca afara chem un taxi ceva si o duc pe sosea pana trec barajul apoi revin la apa.  E singura varianta.  Cu granicerii nu prea stiu cum va fi, dar ma voi interesa pana atunci sper sa-mi iasa.  Stiam ca la motor de pana la 5 cai nu-ti trebuie permis iar la gonflabila nici atat dar voi afla cat de curand.   Cu cazarea vor fi ceva probleme, ca la pensiune nu pot sta din cauza barcii, cred ca prin paduri ceva.  Voi face fiecare km pe harta sa vad ce probleme as intampina.  De barca nu pot pune poze ca inca nu am cumparat-o dar as vrea un Storm de la Ucraina la 3 m lungime cu oglinda, iar tantarii sunt fratii mei ceva autan extern si Rasputin intern.  Multumesc pt sustinere!

Edited by lulla, 15 March 2016 - 21:14.


#14
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Ca da ajungi de la sulina la sf gheorghe nu trebuie musai sa iesi pe mare  ... exista canal paralel cu litorlul.

Scuze ... tu spui de chilia nu de sf ...
Bafta

Edited by Tarzy, 15 March 2016 - 21:23.


#15
lulla

lulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.02.2013
Conform Ordinului nr. 534 din 26 iunie 2007, pentru a conduce o ambarcatiune de agrement cu o putere a motorului de pana la 3,68 kW (4.93 CP) pe ape interioare nu este necesara detinerea certificatului international de conducator de ambarcatiune de agrement clasa D.

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Corect cu permisul. Va trebuie PG de la toate judetele prin care treceti daca nu aveti barca inregistrata si permis de navigatie.
Cu o barcuta de 3-4 cai + 2 persoane + bagaje nu ai sanse sa mergi pe Dunare contra curentului... te tarai ca melcul.

Nu-ti recomand sa faci excursia asta cu o barca atat de mica, va puneti viata in pericol, se joaca Dunarea cu voi. Va recomand minim 20 CP.

#17
lulla

lulla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 11.02.2013
Nu stiu inca daca trebuie musai permis de navigatie, acum am ceva treburi de rezolvat si dupa ma voi ocupa de legalitate.  Putina atentie, eu am zis de la Bazias spre Sulina, adica in sensul de curgere al fluviului si nu invers, adica eu asa stiu ca e sensul de curgere, deci motorasul meu va merge struna.  Chiar daca ar fi invers, am mai fost cu un Jhonson 4 cai pe o laguna de 4 metri pe Dunare si nu glisa, dar mergea binisor contra-curent. Poate pe gonflabila nu va avea acelasi comportament, dar cu siguranta pot urca. Spui ca ma tarai ca melcul, dar daca eu intrec melcul mi-am pierdut scopul acestei aventuri. Pe o scara de la 1 la 10 eu duc motorul pe la 3-4 adica lejer, nu trag de el, merg incet sa pot viziona si poza tot ce este interesant. Nu mi-a placut ce-am vazut in Delta, sa duci turistii cu o salupa de 6 persoane cu 2 motoare de 100 de cai cu peste 100 km/h ala nu mai este turism.  Multi au venit si au facut tot felul de pensiuni, cu termopane, aere conditionate, parabolice, pai ati stricat tot, nu cunoasteti cum te trezesti dimineata dupa ce ai dormit intr-o casa acoperita cu stuf, sa mananci plachie de peste facuta in tigae de tuci fara coada facuta la foc molcom de stuf, dar asta-i alt subiect.  Mie imi place incet, batraneste, la o distanta de 40-50 m de mal, par, par, par, de la 4-5 dim pana la 10-11, apoi la umbra, un gratar, ceva de mancare, odihna pana pe la 16 apoi la drum pana pe la ora 20, dupa opresc, montez cortul si pauza pana la ora 4 dim.  Este adevarat ca sunt tot felul de pericole, ca trebuie sa navig pe vreme frumoasa s-au fara valuri mari, ca gonflabila flambeaza pe valuri si in o ora-doua  nu rezisti asa in salturi prea mult, dar altfel unde ar mai fi adrenalina frate, vreau aventura, neprevazut, adrenalina. Ca cica ar veni o furtuna si mi-ar face barca capac... asa si? asta e,  motorul s-a dus in Dunare, barca daca o pot salva de bine daca nu ASTA E. Cati se vor putea lauda ca au fost rasturnati pe furtuna cu barca pe Dunare? Aa? Dar daca revin acasa cu bine? A fost frumos nu? E,  acuma fiecare cu ce-i place.  Mie asta imi place si daca sunt amatori pentru aceasta excursie sunt deschis la propuneri iar perioada va fi iulie ori august dar nu-i batut in cuie.

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postlulla, on 16 martie 2016 - 16:12, said:

Putina atentie, eu am zis de la Bazias spre Sulina, adica in sensul de curgere al fluviului  
unde ar mai fi adrenalina frate, vreau aventura, neprevazut, adrenalina. Ca cica ar veni o furtuna si mi-ar face barca capac... asa si?

View Postlulla, on 15 martie 2016 - 21:11, said:

as vrea sa ies pe la bara Sulina urc in sus si ma intorc pe bratul Chilia.  Inapoi vor fi ceva probleme pt ca voi merge contra curent.  
Ma bucur ca vrei adrenalina pura, adica intri intr-o aventura in care stii ca se poate si muri...
Desigur tu stii ce se intampla cu o barca gonflabila pe valuri de 1 metru, sau cand intalneste un bustean si stii ce sa faci cand intalnesti un vapor sau o barja.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate