Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Zoom in-out la o imagine in Excel

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Am o poza inserata in Excel (screenshot). O micsorez cat am nevoie (pentru a incapea intr-o celula anume).
Doresc ca atunci cand sunt cu mouse-ul pe poza (la hover), ea sa se mareasca suficient de mult incat sa poata fi citita. Si cand ies cu mouse-ul de pe ea, sa revina la dimensiunea micsoara (nu dimensiunea ei initiala la inserare).

Nu ma pricep la VBA, si de aceea am cautat pe net, insa vad ca nu ar exista, explicit, evenimente precum onmouseover, onmouseout etc (ci doar Shapes.Select); nici macar un deselect... :(

Am gasit urmatorul macro, care, la click imi mareste poza (cu cat se se mareasca, e clar: se schimba valoarea cifrei care multiplica .Height si s.Width). Merge si cu micsorare (se pune / in loc de *):
Sub Picture_Click()
   Dim S As Shape
   Dim SaveHeight As Single, SaveWidth As Single
   With ActiveSheet.Shapes(Application.Caller)
	 'Save width and height
	 SaveHeight = .Height
	 SaveWidth = .Width
	 'Enlarge it
	 .Height = .Height / 2
	 If Not .LockAspectRatio Then _
	   .Width = .Width / 2
	'DoEvents
	 'wait 4 seconds
	 'Application.Wait (Now + TimeValue("00:00:02"))
	 'Restore the picture
	 '.Height = SaveHeight
	 '.Width = SaveWidth
   End With
End Sub


Imi trebuie asadar o functie care cumva sa le faca pe amandoua (si zoom in si zoom out), dar nu stiu cum sa fac (si cum sa pun conditia de switch/actionrae intre ele; ma gadeam sa pun un if pentru mouseout sau un if pentru deselect, dar cum astea nu exista...).

Exista sau se poate asa ceva?Ma puteti ajuta va rog?
Multumiri.


PS. O solutie ar fi sa pun casutei in care as pune poza inserata micsorata un comment, iar commnetului sa ii pun fill color cu image. Asa merge. Solutia asta e buna, insa doar pentru o poza. Se poate intampla sa am nevoie ca intr-o casuta sa pun, in minutura, mai multe imagini. Si cand sunt cu mouse-ul pe una, sa se faca mare; ies de pe ea, sa se faca mica, si sa pot sa ma duc pe cealalta sa o fac mare si tot asa.

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ar mai fi o varianta, sa se detecteze cand apas tasta "Esc" si atunci, la acest eveniment (apasarea tastei) sa poza sa revina la dimensiunea micsorata (nu cea initiala).
Dar nici cod petru tasta "Esc" nu am gasit si nu stiu cum sa fac.

Singura referinta (care nu a mers nici asa), a fost ceva de genul SendKey (" {ESC"} )

#3
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
daca vrei sa faci asta de ce nu bagi un comentariu la celula cu poza si in comentariu schimbi fundalul si apoi il maresti cat vrei tu. in acest fel cand treci cu mousele peste poza se va fisa comentariul (implicit poza marita), cand iei mousele comentariul va fi ascuns si vei vedea poza in celula.

#4
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Am si spus de altfel (in PS) ca da, asta este o solutie (viabila), dar ce faci daca ai mai multe poze pe care vrei sa le treci pe linia respectiva? Ar trebuie cate o celula cu comment pentru fiecare (iar pentru urmatorul rand, celulele sa ramane goale (bine, oricum ramane goala, dar una este sa am doar o celula ramasa necompletata si alta sa am cateva celule)).

De aceea intrebam de aceasta posibilitate cu zoom in si out, cu cod in vba.

Eu inca nu am abandonat ideea, si tot mai incerc, mai caut, mai sap. Dar, orice idee/solutie e binevenita.

#5
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,353
  • Înscris: 09.11.2006
poti pune coment chiar in celula cu poza ca in ex de mai jos:

Attached File  Untitled.jpg   153.51K   14 downloads

dupa cum vezi nu este niciun spatiu intre poze si nici intre celule pentru coment.

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu am disponibila decat o celula, pentru eventuale atasamente. Pentru o singura imagine, da, stiu, merge si comment, insa pentru mai multe nu.
De aceea ma gandeam sa fac pozele mici, ca niste iconuri, pe care sa le inghesui in acea celula, si, la nevoie, sa pot mari, in parte, cate una.

Idei?

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cat timp dai click si tii mouse-u pe imagine, e mare, cand dai drumu, revine la dimensiunea mica.

Attached Files



#8
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Wow!  Multumesc!

Dar nu reusesc sa selectez poza, pentru a o miscora ca dimensiune sau muta pe ecran.
Nu reusesc nici inserand alta poza, sa ii asignez codul.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
TeamViewer si-ti arat.

#10
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Multumesc mult dani.user.
Posted Image Posted Image


PS. Rezolvat, se poate inchide!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate