Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Ford Focus Wagon sau Opel Astra K sports tourer

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

Poll: Ford sau Opel (53 member(s) have cast votes)

Ford sau Opel

  1. Ford Focus Wagon 1.0l (125CP) (26 votes [49.06%] - View)

    Percentage of vote: 49.06%

  2. Opel Astra K Sports Tourer 1.0l (105CP) (27 votes [50.94%] - View)

    Percentage of vote: 50.94%

Vote Guests cannot vote

#55
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006

 jericho, on 16 martie 2016 - 08:24, said:

eu sunt curios in ce test facut de nemti nu iese castigatoare masina nemteasca?

ca fapt divers
focus vs astra
http://www.zeperfs.c...el5595-5964.htm

astra vs peugeot
http://www.zeperfs.c...el5964-5327.htm

focus vs peugeot
http://www.zeperfs.c...el5595-5327.htm



dar sa nu uitam ca initiatorul vrea wagon/tourer (adica apr 1500kg/masina), cifrele de mai sus cresc destul de mult
Mai văzusem și eu un test de-ăsta, naționalist, Megane 3 RS vs Golf GTI. S-a picurat Rino pe Golf la toate capitolele, iar la sfârșit au zis ceva de genul: castigator, Golf, că are portbagajul mai mare. Că dacă îți iei hothatch asta și contează, intra-adevar, câtă varză intră in portbagaj.

Back on topic: Focus. Sau noul Megane.

#56
m3thos

m3thos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.01.2007
Pentru noul Megane nu am vazut preturi deloc, nu exista configurator deci un termen de livrare nu cred ca au. (N-am ajuns in showroom Renault mi-e cam frica de costurile de dupa cu Renault.. ca ma uitam si la Kadjar)
Pentru Astra ST termenul de livrare e iunie. (~3 luni) - din ce am inteles productia pt ST incepe din Aprilie.
La Ford tot cam 3 luni.

#57
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Noul Megane ajunge pe sfârșitul lunii in showroom. Costurile de după? Păi reviziile sunt cam acolo la toți, dar depinde mult și de dealer, au diferente și de 20% între costuri, testat pe propria piele. Aceeași mașină, aceeași revizie, la unii 900 și plata prin OP la 7 zile fără contract, la alții 1100 obligatoriu plata cash.

Deci dacă mergeam la ăia cu 1100 ziceam că sunt scumpi fața de medie, dacă mergeam la aia cu 900 ziceam că am făcut ditamai business.

#58
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 jericho, on 16 martie 2016 - 08:24, said:

eu sunt curios in ce test facut de nemti nu iese castigatoare masina nemteasca?

ca fapt divers
focus vs astra
http://www.zeperfs.c...el5595-5964.htm

astra vs peugeot
http://www.zeperfs.c...el5964-5327.htm

focus vs peugeot
http://www.zeperfs.c...el5595-5327.htm



dar sa nu uitam ca initiatorul vrea wagon/tourer (adica apr 1500kg/masina), cifrele de mai sus cresc destul de mult

In teste nemtii compara totul: performante, tinuta de drum, dinamica (cu esp on/off), sisteme de siguranta (dar si felul cum intervin), frane (rece cald), consum (eco, normal si sport), spatiu interior, confortul scaunelor, confortul suspensiei (incarcat si descarcat), ergonomie, dotari, costuri etc.

Daca tu compari un 308 cu 130cp vs astra cu 105cp, logic ca pug-ul trage mai bine.

 radu_vasile59, on 16 martie 2016 - 08:44, said:

Nici una nu merita banii, nici dupa "reducere". Prea multi bani pentru prea putina masina. Si motor de 1.0 pe caroserie mare. Face fata ok la gol (cu sofer si o plasa), dar dupa ce o umpli de drum => consum marisor. Ar trebui sa ajunga macar la 1.5-1.6 motorul ca sa merite pretul.\
La banii astia ai multe alternative, extra-nemtesti. De-a lungul timpului nemtii s-au remarcat cu masini puternice, mari, bune si masini mici slabe, dure si scumpe. Francezii in schimb sunt mai bine la masini mici si economice, dar cu performante mai modeste. Inca mai fiabile comparativ cu echivalentele nemtesti. Dar pentru asta trebuie sa le conduci pe amandoua speciile, nu numai din statistica.

Daca era un motor 1.6 aspirat cu 110-120cp, crezi ca se descurca mai bine ca un 1.0-1.2 turbo ?

#59
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

 chris_t, on 17 martie 2016 - 10:42, said:

Mai văzusem și eu un test de-ăsta, naționalist, Megane 3 RS vs Golf GTI. S-a picurat Rino pe Golf la toate capitolele, iar la sfârșit au zis ceva de genul: castigator, Golf, că are portbagajul mai mare. Că dacă îți iei hothatch asta și contează, intra-adevar, câtă varză intră in portbagaj.

Back on topic: Focus. Sau noul Megane.

De fapt, Golf ca poate fi folosit si ca masina zi de zi. Nu sunt chiar atat de multi care sa tina masina de circuit intentionat. Iar Megane RS asta e :(.

In rest, Ford. Pentru ca nu e nou deci sanse mai mici de "boli de copilarie".

#60
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011

 ionut_ionut, on 17 martie 2016 - 12:41, said:

Daca era un motor 1.6 aspirat cu 110-120cp, crezi ca se descurca mai bine ca un 1.0-1.2 turbo ?

Nu. Oricum ~20.000 E pe o compacta e deja prea mult. Dar nah, are balta peste.

#61
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Au apărut prețurile pentru noul Megane. Foarte bune. Top of the top, Megane GT 1.6 TCE 205CP EDC 22.500€. Cel mai slab dotat, echipare life, motor 1.6 SCe (benzină aspirat) 115CP, 14.xxx €

#62
m3thos

m3thos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.01.2007
mie nu imi apare in configurator.

ne dai si un link unde ai vazut preturile pentru noul megane?

#63
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
http://m.automarket....ania-69945.html

Sunt doar pentru versiunea hatch deocamdată, dar GT e genial, iar banii sunt civilizați pentru cum arată și ce poate mașina aia. Uite aici un review foarte obiectiv, făcut de un neamț: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c5U2BzNXe4M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#64
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 radu_vasile59, on 18 martie 2016 - 00:39, said:


Nu. Oricum ~20.000 E pe o compacta e deja prea mult. Dar nah, are balta peste.

Pt clasa medie ai nevoie de minim 25-26k euro, pt ceva cat de cat decent.

#65
m3thos

m3thos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.01.2007
Am dat azi comanda de Astra K ST Innovation dar cu motor 1.4 150CP.

Termen de livrare ~3 luni.

#66
andreitdi

andreitdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 27.01.2007
Pret final ? Cu/fara rabla ?

#67
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Felicitari ! Eu m-as fi dus sa ma uit de noul Megane ca e proaspat iesit si mi se pare ca arata foarte bine. Insa intre cele doua, cum ti-am si spus as fi ales Opel fara sa ma gandesc.
Dar ce te-a determinat sau cum te-ai hotarat sa alegi Astra in detrimentul Focusului ? Chiar sunt curios pentru ca majoritatea de aici au spus Focus.

#68
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Astra e mai spațioasa si s-ar putea ca pentru cumparatorul unui break chestia asta sa conteze mai mult decat "sportivitatea" lui Focus !
S-o stapanesti sanatos !

#69
m3thos

m3thos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.01.2007
pret final 18.500 eur din 21950
Am ales Opel pentru ca in configuratia finala am mai multe dotari fata de Ford si cu 350 eur mai ieftin dar cu motor mai bun.
Alt avantaj la Opel este spatiul pentru pasagerii din spate mai mare (la picioare).
Si inca un lucru in plus, oferta de buy-back pentru Astra G, in caz ca nu reusesc sa imi vand singur masina, e mai buna decat as scoate de la un alt producator. (Ex: cei de la Toyota imi ofereau cu 600 EUR mai putin decat cei de la Opel).

Asa ca am tras linie la final si alegerea logica a fost Opel.

#70
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,236
  • Înscris: 07.02.2017

 m3thos, on 23 martie 2016 - 20:29, said:

pret final 18.500 eur din 21950
Am ales Opel pentru ca in configuratia finala am mai multe dotari fata de Ford si cu 350 eur mai ieftin dar cu motor mai bun.
Alt avantaj la Opel este spatiul pentru pasagerii din spate mai mare (la picioare).
Si inca un lucru in plus, oferta de buy-back pentru Astra G, in caz ca nu reusesc sa imi vand singur masina, e mai buna decat as scoate de la un alt producator. (Ex: cei de la Toyota imi ofereau cu 600 EUR mai putin decat cei de la Opel).

Asa ca am tras linie la final si alegerea logica a fost Opel.
Sa ai noroc la autoturism.Esti multumit de alegerea facuta?Ce plusuri si minusuri i-ai gasit autoturismului tau?

#71
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,236
  • Înscris: 07.02.2017
Ma intreb daca pentru un break asa cum este Astra K , in cazul motorizarilor pe benzina nu ar fi mai ok motorul turbo pe benzina de 1,6 l care dezvolta 200 cai putere.Cand ai portbagajul de 540 l, plin, plus 3-4 persoane in autoturism si mai urci o panta sau vrei sa depasesti la drum drept, atunci cand este posibil, cateva vehicule aflate in fata ta, mai multa putere adica  cuplul de 300Nm  este binevenita, chiar daca consumul este ceva mai mare ca la un motor de 1,4l care dezvolta 150 cai putere si un cuplu motor de 240Nm.

#72
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Te intrebi cam prost.
Astia cu Logan de 1.0, 73 cp si 97nm nu-si mai fac atatea griji si tie nu-ti ajung 150cai ca esti la formula 1 pe circuit. E si normal sa fie mai ok 1.6 200cp fata de 1.4 150cp daca iei masina break plina de bagaje cu 4 oameni sa depasesti 5-6 masini cate o data sau scoti timp mai bun pe transfagarasean.
Mai dezgropi si topice de 5 luni cu intrebari idioate...

Edited by Mihaitza07, 31 January 2018 - 21:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate