Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Asistent medical in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011
Hei! Ce doresc eu sa va intreb, daca finalizez aici studiile pentru asistent medical generalist(la UMF) sunt sanse ca sa mă pot angaja in sua si sa profesez aceasta meserie acolo? Stiu ca studiile  de aici nu sunt recunoscute in america, dar am auzit ca ar fi o sansa cu echivalarea lor prin niste examene pe care le dai la ei. Sau ar trebu sa o iau de la capăt cu scoala odata ce ajung acolo?

#2
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
sigur, poti sa faci echivalarea la ei. Care inseamna de fapt scoala tot cat ai facut aici. Stiu un caz de medic stomatolog care aproape a facut facultatea inca o data. Dupa multi ani a reusit sa faca "echivalarea". Acum, nu stiu daca e cazul la asistent medical, poate or fi mai relaxati pe ramura asta.

#3
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Eu am prieteni doctori care profeseaza ca asistenti si au invatat o multime pentru asta. Unele cursuri le poti echivala, dar altele va trebui sa le iei. Prespun ca nu vrei sa te angajezi din Romania, asta nu cred ca se poate.

#4
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
nu, acolo cu diploma din romania ca asistent generalist nu poti fi decat ingrijitor batrani(nursing elderly patients) pe la un azil, ceea ce nu e chiar bine platit, altfel trebuie sa faci inca odata facultatea acolo si nu e ieftin.

Daca tot vrei o cariera in domeniu fa medicina si pleaca ca medic nu ca asistent.

#5
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011
E prea mult de munca, sa fac medicina si dupa sa plec :)) Nu stiu cum sa procedez, termin facultatea asta, dupa plec in america la niste prietene si oi lucra unde oi prinde, in orice domeniu. Totusi, daca stau si mA gândesc mai bine, e un inconvenient sa termin aici 4 ani si dupa sa reiau din nou aceeasi facultate in america, mi-e mai mult de timpul pierdut. In concluzie, nu e posibil sa mi se recunoască studiile, nu? :)) si decât sa am grija de niste bătrâni, mai bine mă angajez ca vânzător intr-un magazin, e mult mai plăcut :)

Edited by yonikzza, 14 March 2016 - 23:02.


#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
De ce faci ceva medicină, dacă vrei să ajungi vânzător?

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postyonikzza, on 14 martie 2016 - 21:36, said:

dar am auzit ca ar fi o sansa cu echivalarea lor prin niste examene
Vezi aici (inclusiv linkurile de la Related Resources).

View Postyonikzza, on 14 martie 2016 - 23:01, said:

dupa plec in america la niste prietene si oi lucra unde oi prinde
Aia crezi tu...
Viza turistica nu-ti da drept de munca.

#8
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011

View PostKarhu, on 15 martie 2016 - 13:51, said:




Aia crezi tu...
Viza turistica nu-ti da drept de munca.
Ei, ba da, sa lucrezi la negru sigur poti, dar na, acum sa nu fii prins :))

View Postsfantu.dracu, on 15 martie 2016 - 11:40, said:

De ce faci ceva medicină, dacă vrei să ajungi vânzător?
Pai pana ce rezolv cu echivalarea, unde ai vrea sa lucrez?

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postyonikzza, on 15 martie 2016 - 13:57, said:

Pai pana ce rezolv cu echivalarea, unde ai vrea sa lucrez?
Am dubii ca-ti poti incepe procedurile de echivalare, tu fiind acolo cu viza turistica.
Ma rog. nu am studiat problema, posibil sa fie niste portite :habarnam:
De asta zic, ia la puricat situl pe care l-am amintit...

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postyonikzza, on 15 martie 2016 - 13:57, said:

Pai pana ce rezolv cu echivalarea, unde ai vrea sa lucrez?
Îți poți permite să lucrezi la negru x ani până rezolvi echivalarea? Cu bucile strânse că poate vei fi prins/ă și nu vei mai călca în state xx ani? Ce faci dacă ai nevoie de servicii medicale acolo cât timp ești la negru?
Cred că ar fi mai simplu să îți găsești prin Europa o țară care are ceva acord cu US. Lucrezi în țara aia, îți echivalezi pentru țara aia și le ai deja și pentru US.
Asta poate că va scurta și timpul și sigur vei lucra cu acte și în domeniul tău, ceea ce va fi poate un plus pe când te vei muta în US.


My 2 cents.

Edited by sfantu.dracu, 15 March 2016 - 14:02.


#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postsfantu.dracu, on 15 martie 2016 - 14:02, said:

prin Europa o țară care are ceva acord cu US. Lucrezi în țara aia, îți echivalezi pentru țara aia și le ai deja și pentru US.
Nu exista asa ceva.

#12
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011
O sa mă interesez, o sa vorbesc si cu profii de la facultate. Pana termin facultatea, am sa merg cu work and Travel sa vad daca imi place in USA. :)

Dar sigur trebuie sa existe o cale de echivalare a studiilor, totusi, nu cred ca daca ajungi acolo trebuie sa reiei scoala...

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postyonikzza, on 16 martie 2016 - 12:08, said:

Dar sigur trebuie sa existe o cale de echivalare a studiilor
Vezi ca in postul #7 ai un link extrem de util, bag seama ca nu i-ai dat inca atentia cuvenita.

#14
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postyonikzza, on 14 martie 2016 - 23:01, said:

E prea mult de munca, sa fac medicina si dupa sa plec Posted Image) Nu stiu cum sa procedez, termin facultatea asta, dupa plec in america la niste prietene si oi lucra unde oi prinde, in orice domeniu. Totusi, daca stau si mA gândesc mai bine, e un inconvenient sa termin aici 4 ani si dupa sa reiau din nou aceeasi facultate in america, mi-e mai mult de timpul pierdut. In concluzie, nu e posibil sa mi se recunoască studiile, nu? Posted Image) si decât sa am grija de niste bătrâni, mai bine mă angajez ca vânzător intr-un magazin, e mult mai plăcut Posted Image

S-o crezi tu ca ia cineva ilegali vinzatori in magazin. Singura sansa e la agricultura sau la constructii. Invata spaniola :D

View PostKarhu, on 16 martie 2016 - 12:28, said:

Vezi ca in postul #7 ai un link extrem de util, bag seama ca nu i-ai dat inca atentia cuvenita.

Ce atentie sa-i mai dea, nu are nici un drept de munca...
Dupa aia, prespunind ca ar rezolva cumva aceasta mica problema, ce om cit de cit serios pune in balanta o cariera cu venit de 100k$ cu una de vinzator care nu face nici bani de subzistenta, pentru ca "e inconvenabil"..

#15
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011

View PostKarhu, on 16 martie 2016 - 12:28, said:


Vezi ca in postul #7 ai un link extrem de util, bag seama ca nu i-ai dat inca atentia cuvenita.
M-am uitat, dar nu spune foarte multe!!

View Postwizardofoz, on 17 martie 2016 - 00:14, said:



S-o crezi tu ca ia cineva ilegali vinzatori in magazin. Singura sansa e la agricultura sau la constructii. Invata spaniola :D




Asta s-o crezi tu! :))) In Miami lucrează o grămadă ilegal, pana si patronii nu au actele puse la punct :P

#16
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011
Dar vad ca ne abatem de la subiect. Vreau sa stiu, cunoașteți pe cineva care a plecat in USA? Ca asa daca ne dam cu presupusul, nu ajungem nicăieri!

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postwizardofoz, on 17 martie 2016 - 00:14, said:

nu are nici un drept de munca...
Asta e o problema, intr-adevar. Totusi, obtinerea unei vize de munca poate nu ar fi chiar imposibila. Asa cum ai obtinut tu, poate are si ea niste sanse de a o obtine :habarnam:

View Postyonikzza, on 17 martie 2016 - 06:51, said:

M-am uitat, dar nu spune foarte multe!!
Acolo gasesti foarte mult material, foarte multa informatie, precum si adrese de mail/ nr de telefon unde sa intrebi daca ai nelamuriri.
Eu ma indoiesc ca ai putut sa buchisesti intr-o zi tot ce scrie pe respectivul site si pe linkurile continute, si sa-ti faci un plan de bataie cuprinzator.

#18
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postwizardofoz, on 17 martie 2016 - 00:14, said:



S-o crezi tu ca ia cineva ilegali vinzatori in magazin. Singura sansa e la agricultura sau la constructii. Invata spaniola :D



Ce atentie sa-i mai dea, nu are nici un drept de munca...
Dupa aia, prespunind ca ar rezolva cumva aceasta mica problema, ce om cit de cit serios pune in balanta o cariera cu venit de 100k$ cu una de vinzator care nu face nici bani de subzistenta, pentru ca "e inconvenabil"..

Vrajitorule, tu nu vezi ca nu stii nimic? Ce trebuie tocit bancile prin scoli? Baietii destepti se descurca, ce, n-ai vazut in filme?!
Nu stii nimic, negativistule si raule!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate