Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Sfat amenajare curte umbrita

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 florinbad, on 14 martie 2016 - 13:12, said:

Eu zic sa plantezi niste gresie de exterior si apoi pui pe ea ce ghivece si pomisori (in ghivece) doresti.

Ai vazut din poza ce "bine" au dus-o pomisorii.
Lipsa soarelui si implicit umiditatea crescuta nu fac casa buna cu majoritatea plantelor.

#20
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 petre69, on 14 martie 2016 - 13:07, said:

aia e o zona pe care nu o folosesti ca sa stai afara ?
ai alt loc / terasa ?
Da in spate mai am vreo 100-120 mp de spatiu insorit gazonat, cu balansoar.. mai urmeaza sa amenajez un loc de gratar din caramida.

 overseas, on 14 martie 2016 - 13:23, said:

baga gazon, spatiul e mic si-ti permiti
pe margini niste jardiniere cu flori, eventual le agati sus pe marginea zidului, de gard etc
eu zic ca da bine
Nu creste iarba.. poate dar daca agat niste oglinzi pe teiul din strada.

#21
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 baliosss, on 14 martie 2016 - 13:25, said:

Taie teiul si pui ce vrei.
Nu ai voie sa tai tu copacii, mai ales ca-s pe spatula public (strada). Risti sa ai probleme.

 born2lose, on 14 martie 2016 - 13:50, said:

... cu nevasta fa un compromis si fa exact cum spune ea
Asta imi aduce aminte de filmul cu Louis de Funes, cand i-a inghetat si stricat toata sera nevestii...
Pune ce zicea ea, intr-o seara vezi tu ce si cum faci, si pac, uita gradina, nu e gradina. Si pe urma poti incerca si varianta ta, de a pune ce vrei.

Nu recomand zmeura (desi umbra e ideal pentru ea), pentru ca pe urma n-ai sa mai scapi de ea.

Poti incerca cu crini. Sau tuia.
Dar de ce nu pui gazon? Si apoi o masuta cu 2 scaune, mai poti iesi (mai ales ca zici ca ai mai mereu umbra).

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 baliosss, on 14 martie 2016 - 13:25, said:

Taie teiul si pui ce vrei. Recomand canepa... :D
Im fute primaria o amenda de ipotechez casa..  
Daca va vine sa credeti , ai nevoie de autorizatie pentru orice.  Termopane, termoizolatie  etc. Desi primaria nu s-a.sinchisit sa faca trotuar in fata casei, daca mi-l fac singur risc amenda. Pe Becali l-au amendat si l-au pus sa.scoata marmura din fata unui imobil pe care l-a cumparat.

Acu' 2 sapt. am cerut autorizatie sa imi fac trotuarul din fata portii unde parchez masina, si de la directia de mediu am cerut  autorizatie sa plantez trandafiri pe domeniul public din fata casei.  Ca sa dea mai bine le-am cerut indicatii in privinta unuinsoi anume. Oricum pana trec alea 30 de zile.. eu am plantat deja, si se pare ca s-au prins ca mugurii au crescut intre timp.

 maru_29, on 14 martie 2016 - 14:05, said:

Gazon de umbra si pe margine hosta, feriga si hortensii, alea cu ghinionul nu baga in seama , eu am pus in curte iar soacra.mea la 80 de ani nu stie de niciun ghinion si ea a avut pus la ea in curte ,unele tipuri de gazon au si niste flori prin ele sau trifoi alb pitic . Culoarea hortensiei o da solul , acid albastra ,alcalin roz .
Gazonul de umbra.. adica muschi?
La socrii casa este inalta. In spatele casei a crescut un cires imens intims dupa soare. Au pus gazon covor din ala  rulat, gata crescut. Dupa 3 luni noci nu se mai cunostea ca a fost gazon acolo. Unde nu bate soarele niciodata nu creste nici iarba.  Nici sub tei nu creste nimic.

#23
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Eu as monta niste suporti metalici si :

http://decostyle.may...-de-umbra/1085/

In rest gresie de exterior !!!

#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 colombo2003, on 14 martie 2016 - 14:31, said:

Nu ai voie sa tai tu copacii, mai ales ca-s pe spatula public (strada). Risti sa ai probleme.


Asta imi aduce aminte de filmul cu Louis de Funes, cand i-a inghetat si stricat toata sera nevestii...
Pune ce zicea ea, intr-o seara vezi tu ce si cum faci, si pac, uita gradina, nu e gradina. Si pe urma poti incerca si varianta ta, de a pune ce vrei.

Nu recomand zmeura (desi umbra e ideal pentru ea), pentru ca pe urma n-ai sa mai scapi de ea.

Poti incerca cu crini. Sau tuia.
Dar de ce nu pui gazon? Si apoi o masuta cu 2 scaune, mai poti iesi (mai ales ca zici ca ai mai mereu umbra).
Poate nu ai vazut in poza.. bradutii aia cred ca sunt chiar "tuia"[attachment=1641420:20160314_144145.jpg][attachment=1641421:20160314_144051.jpg][attachment=1641422:20160314_144130.jpg]
Cam asa arata teiul dupa ce l-am chelit pe partea dinspre casa.
Sub el abia creste iarba in cateva smocuri.

Acuma in martie , umbra casei este pana pe tei. Prin iunie ajunge pana la gard.

 maru_29, on 14 martie 2016 - 14:05, said:

Gazon de umbra si pe margine hosta, feriga si hortensii, alea cu ghinionul nu baga in seama , eu am pus in curte iar soacra.mea la 80 de ani nu stie de niciun ghinion si ea a avut pus la ea in curte ,unele tipuri de gazon au si niste flori prin ele sau trifoi alb pitic . Culoarea hortensiei o da solul , acid albastra ,alcalin roz .
Da stiam de smecheria cu culorile florilor in functie de pH ul solului.

#25
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Parca mai demult teiilor de pe strada le taiau crengile la 1-2 ani, aia de la spatii verzi. Lasau doar trunchiul, pentru ca oricum cresc foarte repede.

Parca asa tin eu minte ca se intampla cand eram copil. Nu dati cu pietre daca ma insel. :D


LE: M-am uitat pe fereastra sa vad cum sunt astia din fata blocului. [ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160314/785fe08445f13233129347bacd22e51a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by baliosss, 14 March 2016 - 14:53.


#26
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 subway_guru, on 14 martie 2016 - 14:13, said:

Heuchera, astilbe...
[attachment=1641431:Screenshot_2016-03-14-14-52-55.png]
Da nu-i rea ideea... dar cred ca si alea au nevoie de putin soare.

#27
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
Daca nu poti taia teiul ia niste apa clocotita cu sare si pune la radacina , mai departe il vor taia cei de la primarie pt ca s.a uscat :D
Gazonuk de umbra este ca si gazonul normal doar ca e un gazon care are nevoie de mai multa umiditate creste mai greu (avantaj tu ca il tai mai rar) si e special pentru locuri umbrite.

#28
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016


 maru_29, on 14 martie 2016 - 14:54, said:

Daca nu poti taia teiul ia niste apa clocotita cu sare si pune la radacina

Sau acid de baterie. :D

#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 baliosss, on 14 martie 2016 - 14:50, said:

Parca mai demult teiilor de pe strada le taiau crengile la 1-2 ani, aia de la spatii verzi. Lasau doar trunchiul, pentru ca oricum cresc foarte repede.

Parca asa tin eu minte ca se intampla cand eram copil. Nu dati cu pietre daca ma insel. :D


LE: M-am uitat pe fereastra sa vad cum sunt astia din fata blocului. [ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160314/785fe08445f13233129347bacd22e51a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Au fost saptaman trecuta si au tuns un copac uscat. Au lasat trunchiul acolo ca pe un stalp. Am.sperat ca se baga si in tei, dar noh..  eu tai sambata cate o creanga.. cand au si aia liber si nu circula sa dea amenzi. In weekend poti parca si pe linia de tramvai, ca nu lucreaza cei care ridica masini. Vine politia daca e chemata si se uita ca prostu' la poarta noua, si pun o felicitare in parbriz.

#30
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016

 tfmercedez, on 14 martie 2016 - 14:54, said:


Screenshot_2016-03-14-14-52-55.png
Da nu-i rea ideea... dar cred ca si alea au nevoie de putin soare.

Sunt unele care se planteaza la umbra totala , mie la umbra de nuc partea de nord a casei imi cresc zambacii, nu stiu alta denumire, crinii aceia care nu ai voie sa dormi cu ei in casa

#31
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,614
  • Înscris: 25.11.2007
Ghivece mari, jardiniere - exemplu de plante,

Impatiens se descurca bine la o umbra usoara.

Avantajul este ca schimbi usor o jardiniera daca te plictisesti de ceva sau nu merge cum trebuie vreo planta.

#32
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011
Acolo ar merge niste rubarba, e perena si-i place umbra. N-arata nicicum dar ii buna in placinta.

#33
SheHateMe

SheHateMe

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,822
  • Înscris: 03.01.2016
Poti sa pui flori de piatra. Cresc oriunde nu au nevoie de ingrijire si se inmultesc mai repede ca iepurii.

#34
bucsie

bucsie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.02.2007
florile de piatra au nevoie de soare intens, cel putin asa sustin toate site-urile de indicatii. si eu ma "lupt" cu aceeasi situatie, am o 'carare' care e intre doua cladiri inalte si e vesnic umbrit.
Am vazut pe langa alte blocuri ca merge foarte bine la umbra vinca minor (sau major?)... oricum o plantuta care se intinde si face floricele mov.  se face ca un covoras, si e un verde inchis, si planific sa folosesc asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate