Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pillars of Eternity

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
Mare mi-a fost mirarea ca nu am gasit topic despre acest joc pe forum.  
E un  joc ce readuce genul RPG old-school la viata

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zAw4v6JbCBI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Recenzii:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/563jGiUpf-A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ob91E5DXIdY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A aparut anul trecut si de curand au fost lansate doua expansionuri. A primit numai note bune la recenzii si a   avut un succes la vanzari cand te gandesti ca bugetul jocului de 4 milioane $ provine din donatiile de pe Kickstarter
Versiunea standard poate fi cumparata momentan la pretul de 22 euro.  

http://www.gog.com/g...ETERNITY&page=1


In magazinele romanesti se poate gasi si pe la 85-89 lei.

Edited by BB-8, 13 March 2016 - 17:49.


#2
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Altul cu dragoni, vraji & shit?

Nu e nimic, este al 365378678-lea joc bazat pe aceeasi idee. Astept altele bazate pe evul mediu sau orice alta idee.

#3
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016

View Posttiestodj20, on 13 martie 2016 - 17:57, said:

Altul cu dragoni, vraji & shit?

Nu e nimic, este al 365378678-lea joc bazat pe aceeasi idee. Astept altele bazate pe evul mediu sau orice alta idee.

Am jucat si eu nitel si iti spun ca asta se vrea mai serios si harcore.  Bine, e fantasy, dar nu o petarda ca Diablo 3.
Necesita ceva creier combatul si explorarea.


btw: ca tot vrei Evul Mediu, in jocul asta dezvolti si o fortareata

Edited by BB-8, 13 March 2016 - 18:21.


#4
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
M -am apucat sa-l joc   pe Story Mode si Fast Mode (spre rusinea mea)   din lipsa de timp, cu un Figher (imbracat in stil nordic) avand la dispozitie ceva clase , rase si abilitati   la alegere. Pana acum, pare  bunicel din ce am testat.  E axat foarte mult pe dialog (din pacate, nu toate replicile au voce), pe alegeri de optiuni (desi iti cam arata care optiune este  agresiva, diplomatica, benevola, dar fiecare cu consecintele si efectele ei, adica fie te pui bine cu alti indivizi, fie iti iei bataie, ceea ce-i tare ) .  Combatul este de tip  trial & error  (pentru jucatorii casual de RPG-uri chiar nu se recomanda, o sa aveti de salvat si dat la loading ),  inamicii au damage foarte crescut,  trebuie mereu sa apesi tasta Space pentru pauza ca sa-ti planifici  tacticile si sa-ti alegi abilitatile pe care le vei aplica.  Poti prepara potiuni din plante si ciuperci , dar si ceva retete de mancare. Ai la discretie o gramada de questuri secundare. Ai un inventar destul de incapator. Nu prea imi place  harta si tranzitia de la un loc la altul, loadingul stricand  imersiunea.  Ai o varietate mare de inamici: trolli, creaturi acvatice,paianjeni si multe alte creaturi din universul fantasy.  Ai o companie pe care poti s-o largesti, momentan avand un vrajitor care seamana dubios cu Rasputin  si un elf care zici ca-i Legolas cu par albastru ,  fiecare cu abilitatile si spells-urile  lor.  Am observat ca are si un mod Hardcore si optiunea de a salva o singura data in joc ca dupa ce mori, sa reiei tot jocul de la capat.  Ca in orice RPG, in functie de optiunea de dialog aleasa sau lupte, capeti experienta.  

Grafica e izometrica pentru a te apuca   nostalgia, dar are  si efecte 3D. E destul de detaliata oricum.  
Sunetele sunt grozave,  melodiile le ador, desi alea de combat sunt cam repetitive. Voice acting-ul e punctul forte al jocului si stilul de redare clasic al povestii : trebuie sa te pui sa citesti dialogurile in intregime ca sa intelegi ceva din universul jocului.


Ca poveste  si atmosfera, nu-i chiar un The Elder Scrolls sau un The Witcher, dar e bunicel, se prezinta mult mai serios decat multe alte RPG-uri din ultima vreme.  Depinde si de starea fiecaruia jucator   pentru ca multora  li se va parea plictisitor pentru ca necesita multa  rabdare si atentie. Personajele sunt interesante,  fiecare cu povestile lor captivante. Ce ma enerveaza e ca mai dai peste unii care cica sunt posedati de spirite prea puternice pentru a comunica si te atentioneaza sa stai deoparte.  
Inca nu stiu exact despre ce e vorba: stiu doar ca jocul te baga in paine rapid pentru ca  caravana din care faci parte e omorata, te refugiezi cu gagica blonda   intr-o pestera si dai peste niste preoti care pun de un ritual si o omoara pe gagica. Tu devii un Watcher care poate citi sufletele altora.  Si de aici incepe totul si mai peste tot vezi niste stanci verzi misterioase despre care nu stiu inca nimic si prefer oricum sa nu ma spoilez. Povestea deruleaza ca intr-un RPG clasic: slidere, dar iti baga si zgomote pe fundal pentru imersiune si cu alegeri care influenteaza cursul povestii   ca sa fie mai captivant   .   Doar  timp sa ai sa stai sa citesti toate replicile, dialogurile, analizat optiunile la alegere etc.  Cica povestea poate dura si 100 de ore daca faci toate questurile secundare si citesti fiecare replica.  



Ca o mica concluzie pana acum dupa 2 ore de testat, pot sa spun ca nu e chiar o mare capodopera,  e cam sub standardele aniilor  1997-2000 cand se faceau   RPG-uri adevarate ca Baldur Gate sau Diablo (la vremea cand era bun). Dar chiar si asa, e bunicel, merita incercat, chiar cumparat daca vreti sa-i sprijiniti pe cei de la Obsidian sa mai lanseze si alte RPG-uri bune.  
Ce-mi mai   place e ca Obsidian a mai reparat anumite probleme tehnice  si buguri in expansionurile "The White March", ascultand doleantele fanilor si clientilor.  Cu ambele expansionuri si patchurile la zi, e un joc bun la care merita sa-ti pierzi timpul liber.  Ce nu-mi place e pretul mult prea mare :  te cam costa vreo 200 lei  jocul cu ambele expansionuri , deci poate mai astept pana il gasesc la reducere. Dar  Obsidian chiar  merita sa traiasca spre deosebire de alte mari companii de dezvoltatori, precum si Paradox  care e unul dintre cei mai buni publisheri  de calitate   din lume. Paradox si Obsidian  chiar au demonstrat ca   fac echipa buna.

Attached Files


Edited by BB-8, 13 March 2016 - 23:34.


#5
gunman78

gunman78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.06.2009
Jocul imi place pentru ca readuce nostalgia anilor 90-2000, cand a fost perioada de glorie a RPG-urilor cu Baldur's Gate, Fallout, Arcanum etc. Se vrea un succesor spiritual al lui BG, engine-ul fiind asemanator cu Infinity Engine. L-am terminat inainte de a apare expansiunile (in modul mediu de dificultate si cu expert si trial of iron bifate, deci e destul de usor). Grafica este superba, dar sistemul de lupta devine rapid plictisitor, mai ales ca este umplut de grupuri de inamici copy paste cu care trebuie sa te lupti. Personal mi se pare mult mai reusit sistemul turn based din Divinity: Original Sin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate