Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Nara si ureche stanga infundate

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

View Postsneferu1987, on 12 martie 2016 - 16:56, said:

Intreband pe forum, vei ajunge fix ca mine cu hipoacuzie brusc instalata...Tot asa stateam si eu si cautam pe net solutii....De 6 luni fac tratamente,analize,rmn-uri fara rezultat....

chiar daca ti se pare greu de crezut, cunosc pe cineva care si-a recuperat aproape in totalitate auzul la urechea afectata, cu ajutorul terapiei bowen. incearca si varianta asta. si la ea tot asa s-a instalat brusc hipoacuzia, medicii nu prea ii dadeau sanse sa-si recupereze auzul, chiar si partial. si culmea este ca persoana respectiva chiar nu e genul de om care sa creada in medicina alternativa, homeopate, bioenergie sau chestii de genul. pur si simplu din disperare a apelat si la metoda asta, dupa ce toate celelalte variante clasice de investigatii si tratamente au ramas fara rezultate.
n-am motive sa mint sau sa inventez.
esti liber sa iei decizia de a urma sau nu acest sfat.

#20
nustiunika

nustiunika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.06.2015
Nu am fost la ORL. Mi-am revenit destul de bine. Foarte rar, la frig sau curent, se mai simte ceva simptome de nas+ureche infundate. Dar sper, odata cu incalzirea vremii sa-mi treaca in totalitate. 90% sunt ok.

#21
Luci900

Luci900

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.10.2016

View Postnustiunika, on 06 aprilie 2016 - 17:09, said:

Nu am fost la ORL. Mi-am revenit destul de bine. Foarte rar, la frig sau curent, se mai simte ceva simptome de nas+ureche infundate. Dar sper, odata cu incalzirea vremii sa-mi treaca in totalitate. 90% sunt ok.

Cu ce anume ti-ai revenit?
Eu de 2 saptamani am nasul infundat si nu trece deloc. Iau Ibusinus - 3 pastlle pe zi si dau cu Olynth dimineata cand ma trezesc si seara inainte de culcare dar m-am saturat.
Cum scap de problema?

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ia Sinupret, cate 2pastile de 3ori pe zi, vitamina C iar in nas iti pui apa de mare, apa sarata ori ser fiziologic.

#23
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View PostFreddy12, on 23 octombrie 2016 - 10:22, said:

Ia Sinupret, cate 2pastile de 3ori pe zi, vitamina C iar in nas iti pui apa de mare, apa sarata ori ser fiziologic.

dintre cele 3 variante enumerate care este mai buna:  apa de mare, apa sarata ori ser fiziologic?
cand spui apa de mare - adica dau o fuga pana la Eforie (stau la 5 km distanta, fac 3 minute cu masina) si umplu o sticla?

Edited by Y0samiteSam, 23 October 2016 - 12:32.


#24
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Baga ser fiziologic , ieftin si bun .

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View PostY0samiteSam, on 23 octombrie 2016 - 12:30, said:



dintre cele 3 variante enumerate care este mai buna:  apa de mare, apa sarata ori ser fiziologic?
cand spui apa de mare - adica dau o fuga pana la Eforie (stau la 5 km distanta, fac 3 minute cu masina) si umplu o sticla?

Da, umpli o sticla iar cand ajungi acasa fierbi apa pentru a o steriliza.Dupa ce ajunge la temperatura corpului, iti pui apa in palma si tragi pe nas. Asa cureti narile cel mai bine. Sunt si sprayuri cu apa de mare, cam scumpe dar sunt bune mai ales daca ai narile uscate. Daca iti curge nasul ca de la robinet, sunt de preferat picaturile Bixtonim. Nu uita de Sinupret, te scapa de senzatia de inflamatie a nasului si a zonei dintre ochi. Daca esti in faza "curgatoare": ochi, nas si gat e bun antialergicul Claritine. Ai grija si cere farmacistei sa-ti dea Claritine24 care nu provoaca somnolenta.

#26
Luci900

Luci900

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.10.2016
Multumesc pentru ajutor.
Am facut aseara infuzie cu cimbru si musetel timp de 20 de minute...am dormit mult mai bine.
Am fost si la farmacie si m-am "inarmat" cu sinupret, biorinil, apa de mare, un ceai si propolis.
Sanatate sa avem ...
Attached File  FullSizeRender.jpg   220.68K   11 downloads

#27
Luci900

Luci900

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.10.2016
Dupa 2 zile de tratament sunt putin mai bine dar nu refacut complet.
Nasul tot infundat este, nu ca inainte dar inca ma deranjeaza.
Am citit pe foarte multe pagini de net ca este indicat sa pun 4-5 picaturi tinctura de propolis in fiecare nara. Aseara eram gata gata sa fac chestia asta doar ca mi-a cazut foarte putin de mana si am observat ca este foarte lipicios si nu s-a curatat de pe degete nici dupa 3 spalari cu sapun. Asta mi-a dat de gandit si m-am oprit. Avetii idee daca pot sa patesc ceva daca pun cateva picaturi in nas?
Asta este tinctura:
Attached File  FullSizeRender(1).jpg   142.51K   6 downloads

Edited by Luci900, 26 October 2016 - 11:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate