Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

2 pagini html intr-una singura

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
xxxxxxxxx

xxxxxxxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.03.2010
salut, am nevoie de putin ajutor.

deci, am asa: index1.html si index2.htm.
si vreau sa mai fac o pagina index.html care sa le cuprinda pe ambele ca in imaginea de mai jos:
https://i.imgur.com/VEp4N1f.png (imaginea e luata de pe google)
Index 2 sa fie in dreapta de o dimensiune mai mica, iar index1, in stanga pe toata pagina. (ca in imaginea de mai sus)

ln index2.html (ce din dreapta), e de fapt mai mult un script (javascript), unde ai un spatiu unde poti sa scrii ce vrei tu. de exemplu daca scrii salut, se deschide pagina: site-ul_meu.com/salut.html , daca scrii buna se deschide pagina: site-ul_meu.com/buna.html, si altele in functie de ce adaug eu in script.

Index 1: aceasta pagina este goala, si aici as vrea sa apara toate linkurile accesate mai sus. adica daca eu scriu salut, cum am scris mai sus se va deschide: site-ul_meu.com/salut.html. iar aceste pagini care se deschid, continutul acestora sa apara unde este spatiul pentru index2.
Dupa ce scriu buna in index2.html, continutul acesteia sa apara pe spatiul lui index1.html si tot asa cu toate paginile.

Multumesc frumos.

poate e de folos, scriptul de mai sus din index2 arata cam asa?
salut: function() {
                                                                               setTimeout(function(){ document.location.href= 'salut.html '; }, 2500);
    },
adica daca tastez salut, se deschide linkul ..../salut.html, insa la moment paginele se deschid tot in interiorul lui index1.html :)

Multumesc

#2
Curios3

Curios3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.06.2015
un tabel cu 2 coloane ar ajuta ....

#3
xxxxxxxxx

xxxxxxxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.03.2010
da, sau ceva de genu:
<iframe frameborder="1" src="index1.html" width="400px" height="500px" scrolling="YES"; bgcolor="#C9D3DE">
</iframe>
<iframe frameborder="1"src="index2.html" width="800px" height="500px" scrolling="YES"; bgcolor="#C9D3DE">
</iframe>


partea mai nasoala si care nustiu cum, e aia cu linkurile. adica linkurile accesate din frameborder index2 (daca e sa luam exemplu de mai sus), sa fie afisate in frameborder index1 Posted Image

Edited by xxxxxxxxx, 12 March 2016 - 00:39.


#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,236
  • Înscris: 27.10.2007
vezi cum functioneaza iframe si target http://www.w3schools...l_iframe_target

#5
xxxxxxxxx

xxxxxxxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.03.2010
perfect. este ce cautam. insa nu reusesc sa bag acest target="iframe_a" in cadrul unor functii din acel script.
adica daca am un link de genu:
<p><a href="http://W3Schools.com/" target="iframe_a">W3Schools.com</a></p>
am reusit sa fac cum vreau eu,

insa daca folosesc si scriptul, exemplu mai jos: (adica daca scriu W3Schools sa apara acel mesaj de la echo, mai exact linkul), pai nu pot folosi acel target="iframe_a"

W3Schools: function()
    this.echo("|  https://github.com/androiderno ");
    },

am incercat print mai multe metode, dar nu pot pune acest target in cadrul mesajului de la this.echo.

Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate