Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Parbriz Fisurat

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Art.102. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
1. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al carui termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat;


Cum spunea cineva mai sus  fisura/sparatura se poate incadra la defect minor sau defect major, adica in functie pozitionare si gravitarea fisurii/sparturii poti trece ITP sau nu.(adica masina corespunde din punct de vedere tehnic sau nu )

Referitor la articolul respectiv, nu exista retinerea permisului pentru un parbriz fisurat/spart ci doar pentru probleme  grave  la sistemul de franare sau mecanismul de directie. Fie autorul articolului abereaza, fie cel intervievat baga vrajeli (aici e tot problema jurnalistului pentru ca nu este obiectiv)

Edited by polizei, 11 March 2016 - 20:16.


#20
Alinuta88

Alinuta88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 15.10.2015

View PostSerafim606, on 11 martie 2016 - 09:51, said:

I-o bagi pe aia ca ti-a sarit o piatra dintr-o roata in urma cu cativa km. La itp stiu ca te pun sa il schimbi.
Am sunat la o stație itp în sighet și i-am întrebat dacă trebuie neapărat sa îl schimb dacă am o dunga de vreo 25cm pe parbriz și mi-a spus ca dacă nu e în câmpul vizual și nu are ramificații nu e nici o problemă.Acum nu știu cum vor reacționa polițiștii de la vamă când mă întorc din românia.ca la mine nu cred ca merge vrajeala cu "mi-a sărit o piatra acu 5 minute".ca în 5 minute nu se face dunga de 25cm.

#21
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Lasa ca la mine e dunga fix cat tot parbrizul. De la stanga la dreapta :lol:. Pana acum a tinut vrajeala in tara. La vama si afara nu stiu cum e.

#22
Antirsipowermate

Antirsipowermate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 26.08.2012
Eu am trecut vama cu parbrizul crapat pe 70-80cm, dar la baza geamului unde sunt stergatoarele, iar in mare parte crapatura este insesizabila. Din ce am mai vazut si pe forum sunt destui care au trecut vama fara probleme. Mai mult in Romania te intreaba de "sanatate".

#23
Alinuta88

Alinuta88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 15.10.2015

View PostAntirsipowermate, on 16 martie 2016 - 14:58, said:

Eu am trecut vama cu parbrizul crapat pe 70-80cm, dar la baza geamului unde sunt stergatoarele, iar in mare parte crapatura este insesizabila. Din ce am mai vazut si pe forum sunt destui care au trecut vama fara probleme. Mai mult in Romania te intreaba de "sanatate".
Am înțeles..la mine e sus în stânga..Dacă trag apărătoarea aia de soare nu se vede.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate