Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Achizitie Macbook

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
Imi place mult design-ul Macbook-urilor si vreau sa cumpar unul. Sunt indecis intre a cumpara un Mac 2015 sh (30-50 cicluri de incarcare) si unul nou de pe Olx (sigilat, cu garantie internationala 1 an). Ca si suma m-as incadra undeva la 4000-4500 (max).
Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi? Ce ar trebui sa verific in cazul unui Mac SH, ce parere aveti despre cele sigilate de pe Olx, etc.
Ma bate gandul sa mai astept jumatate de an pana apare noul model, 2016.
Astept opinii. Merci!

Edited by virgilmm1, 11 March 2016 - 01:28.


#2
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Da...ceva caracteristici....ne spui ???Buget ???

#3
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
I5- 2.7gb, 128 gb flash ( buget - max 4500).


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Topic mutat: Mac > Dezbateri ----> Hardware > Apple.

#5
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Spune si ce-l folosesti. Banuiesc ca nu vrei sa spargi 4500 doar pentru faptul ca-ti place design-ul.

#6
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
@balauru69 Stiu ca suna a " om prostovan", dar designul e principalul motiv :))
Ma intereseaza portabilitatea si totodata sa nu am probleme cu rularea niciunui progam(vreau sa tina cativa ani fara sa-mi bat capul cu el)
Ce ar trebui sa verific in cazul unui Mac SH si ce parere ai despre cele sigilate de pe Olx? Merci!

#7
dangiurca

dangiurca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 30.10.2008
Vezi ca cele sigilate de pe Olx au tastatura Azerty (la 4500 ron) - sunt aduse din Franta.

Edited by dangiurca, 11 March 2016 - 13:14.


#8
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
"Ma bate gandul sa mai astept jumatate de an pana apare noul model, 2016."

E clar ca nu ai nevoie acum, revino peste jumatate de an.

#9
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Sigilat sau nu, neaparat cu proba la fata locului. Exclus transport prin curierat. De verificat, asa ca aspect general, la un laptop nou sau aproape nou nu ar trebui sa fie probleme de functionare.

#10
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005
Nu prea ai ce sa verifici, ca se verifica singur. Mac-ul nu este PC sa te duci cu tot felul de programele dupa tine cand il cumperi.
Te uiti sa nu aiba 1-2-3 pixeli morti/fierbinti (pt atat nu-ti schimba ecranul in garantie).
Il bootezi cu tasta D apasata si intra automat in Apple Diagnosis care iti semnealeaza daca exista vreo problema hardware (ti-o si descrie daca o gaseste) - nu intra in Diagnosis cu el pe baterie ca iti va raporta probleme cu incarcarea Posted Image si te va trimite la genius pt replacement.
Intri pe apple care si vezi pana cand mai are garantie (introduci SN-ul luat cu copy-paste din About this Mac). Indiferent daca il cumperi nou sau folosit, generatia Early 2015 este inca in garantie pt ca toate sunt activate dupa iunie 2015 fiind lansate in mai.
Daca te chinuie nelinistea, dupa ce il cumperi ii poti extinde garantia.
Eu am cumparat unul cu 38 cicluri de incarcare, garantie pana la sf. lui august cu 4.000 ron pentru ca n-am mai avut rabdare si nu aveam chef sa-mi misc ambalajul in alta localitate sa iau unul neactivat.
In principiu, unul neactivat face 4500 ron, unul folosit 4.000 ron.
PS: pt garantie la Mac nu ai nevoie de factura sau cutie, doar de obiect.

Edited by rellyc, 03 April 2016 - 07:51.


#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ai nevoie de eliminarea contului Icloud sau cum ii zice pe osx daca e parolat.

#12
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
@rellyc - Merci mult pentru raspuns! 👍👍👍
Esti multumit de el? Am in plan sa iau unul exact cum l-ai luat si tu, cu vreo 30-40 cicluri de incarcare.

#13
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005

View Postxeleron, on 05 aprilie 2016 - 21:57, said:

Ai nevoie de eliminarea contului Icloud sau cum ii zice pe osx daca e parolat.

Nu aia e problema Macurilor protejate ci parola EFI (firmware). Noile generatii nu pot fi hackuite software, doar hardware Posted Image Confunzi Macurile cu iPhone, la Mac scapi usor de iCloud.
Daca interventia a fost facuta de vreun prostanel grabit care nu a scos placa de baza din laptop cand a desprins chipsetul cu heat gun-ul ai sa vezi urme de topire pe balamaua ecranului (am vazut eu la unul care se chinuia sa-mi vanda un MBP prin 2014 si se jura ca e nou-nout).

Daca laptopul este frumos in cutia lui cu toate carticelele...greu de crezut ca a fost furat.

Edited by rellyc, 11 April 2016 - 16:12.


#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu le confund,dar stiam si eu de problema codului de acces la osx,nu stiam cum ii zice,stiam ca se poate repara dar e foarte scump.

Sent from mTalk

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate