Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Despre sala de forță

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Marius1789

Marius1789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.07.2015
Salut.
Am 15 ani (70-80kg și 180cm). Vreau să mă apuc de sală de forță(mușchi) și am niște întrebări.
Pe mine mă interesează cel mai mult spatele și pieptul, mai puțin celelalte dar nu deloc. Am auzit la alții că trebuie să mănânci bine pentru ce vreau eu să lucrez. De la fast-food nu mănânc. Și despre creatină ce părere aveți? Mulți mi-o recomand pentru mai multă energie și că reține apă în mușchi.
Aștept păreri.

#2
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Eu sunt de acord.

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostMarius1789, on 10 martie 2016 - 21:08, said:

reține apă în muşchi.

Dar poti baga uleiuri in muschi. Nici nu trebuie sa mergi la sala si nici nu se dezumfla de acolo.

[ http://ziuadecj.realitatea.net/Images/Articole/00063857/00038791_large.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View Postpotae, on 10 martie 2016 - 21:27, said:

Dar poti baga uleiuri in muschi.
Da' silicoane?

#5
Marius1789

Marius1789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.07.2015
Pot să șterg topicul? Văd că nu a avut rost să îl mai pun degeaba.

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Energie pentru creier mai ramane?

#7
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postpotae, on 10 martie 2016 - 21:27, said:

Dar poti baga uleiuri in muschi. Nici nu trebuie sa mergi la sala si nici nu se dezumfla de acolo.
Ce specie e personajul asta ????

View PostMarius1789, on 10 martie 2016 - 21:42, said:

Pot să șterg topicul? Văd că nu a avut rost să îl mai pun degeaba.
Nu poti !
Cu " salasta " de forta e complicat , cu creatinina , iarasi .... abecedarina iti trebuie si ceva munca ....
Am un post liber sa " tragi " de clesti ....te bagi ????

#8
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
de ce nu m-ai intrebat pe mine?

#9
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Depinde ce urmaresti,vrei sa ajungi un "pachet de muschi" sau doar un corp atletic.

In primul caz mergi pe varianta clasica:mancare multa,suplimente alimentare,creatina,steroizi,antrenament regulat si cu greutati mari....daca nu ai de gand sa faci performanta nu apuca drumul asta,cere destule sacrificii si implica riscuri pentru sanatate.

Daca vrei muschi dar fara sa ajungi "mare rau" incearca exercitiile calistenice(vezi miscarea Bar Brothers),pentru varsta ta poate fi mai sanatos si mai interesant,in functie de locatie cauta poate exista un mic club/grup local de pasionati.

#10
nalgani

nalgani

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 21.06.2006

View PostMarius1789, on 10 martie 2016 - 21:42, said:

Pot să şterg topicul? Văd că nu a avut rost să îl mai pun degeaba.

Pai hai sa iti dau eu niste sfaturi. Depinde ce vrei:

a) Pachet de muschi ca sa pice pitipoancele pe spate cand te vad dar si tu daca vrei sa ridici un scaun?
Baga creatina in tine cat curpinde , neaparat de doua ori doza maxima scrisa pe cutie. La sala te duci doar ca sa afli ce substante au mai fost interzise si de unde sa le cumperi.
Nu iti face griji cum o sa arate muschii aia cand imbatranesti ca sigur nu prinzi 40.

B) Muchi in relief , brad etc , dar in mod natural prin exercitii. Logic ca trebuie sa mananci mai mult pentru ca vei consuma energie plus ca muschii aia nu cresc din aer.
Exercitiile trebuie sa fie scurte cu efort maxim. Adica serii scurte cu cat mai multe greutati sau efort depus (depinde ce faci).

c) Musculatura mai putin iesita in relief , dar care sa te ajute la efort indelungat.
Ca fost jucator de polo , recomand innotul pentru asta nu sala , dar acum fiecare cu gusturile lui si cu obiectivele lui.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011

View PostMarius1789, on 10 martie 2016 - 21:42, said:

Pot să şterg topicul? Văd că nu a avut rost să îl mai pun degeaba.

De ce nu mergeti voi incepatorii prin arhiva Softpedia... nu pot sa inteleg !

#12
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010

View Postcrisstonne, on 11 martie 2016 - 00:50, said:

De ce nu mergeti voi incepatorii prin arhiva Softpedia... nu pot sa inteleg !

Tu chiar crezi că acest forum a fost creat ca să înțelegi tu ceva?

#13
Marius1789

Marius1789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.07.2015
Eu vreau să mă apuc de acum (clasa a 9-a) până termin liceul (a 12-a). După sală se recomandă să mănânci banane? Am mai auzit..

#14
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005
apuca-te ca nu-ti strica, nu te mai lua dupa toti trolli.
ca program de incepator cauta "stronglifts 5x5" , are site unde explica programul cat si canal pe Youtube unde iti arata cum sa-l faci.

de creatina n-ai nevoie la inceput ca oricum nu o sa ai cine stie ce volum de lucru,  pune si mananca bine de 3-4 ori pe zi.

dupa antrenament sunt foarte bune toate fructele dulci, nu numai bananele fiindca te ajuta sa iti reimprospatezi rezerva de glicogen din muschi si mai sunt si sanatoase pe deasupra.

#15
Marius1789

Marius1789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.07.2015
Eu pe lună dau 50 de lei. Să mă duc 5 zile din 7 la sală? Sâmbăta și duminica nu vin. Și pot face cumva să nu mai am febră? Mâna dreaptă (antebraț) e înțepenit..

#16
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2005

View PostMarius1789, on 11 martie 2016 - 16:50, said:

Eu pe lună dau 50 de lei. Să mă duc 5 zile din 7 la sală? Sâmbăta şi duminica nu vin. Şi pot face cumva să nu mai am febră? Mâna dreaptă (antebraț) e înțepenit..

citeste probramul de care iti spuneam mai sus: te duci la sala luni, miercuri si vineri. nu trebuie sa te duci de 5 ori pe saptamana. muschiul nu creste la sala, creste in zilele de odihna
ca sa nu mai faci febra trebuie sa te duci regulat. bratul ti-e intepenit fiindca ai tras prea mult pentru prima zi. ia cate o aspirina de 2 ori pe zi si o sa-ti treaca si mana si febra.

#17
Marius1789

Marius1789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.07.2015
Fără aspirine trece? Îl mic greu de la încheietură(de unde îți ia sânge). Nu vreau să iau pastile. Nici când sunt răcit nu iau, vreau să mă vindec natural. Nu îmi plac deloc pastilele. Cred că va trece ea.. Am să mă uit și la program.

#18
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016

View PostMarius1789, on 11 martie 2016 - 19:28, said:

Fără aspirine trece?
Trece daca schimbi mana.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate