Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Spatiu pe HDD,pr Windows Vista Ultimate

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Salut

Care este valoare minima a diskului logic pe HDD ,pt ca Windows Vista Ultimate
sa functioneze la capacitate maxima?
Este adevarat ca 40 GB?

Multumesc

#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Cred ca ocupa in jur de 15GB. Totusi, de ce ai folosi un sistem de operare asa vechi, care n-a excelat nici la vremea lui?

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
poate pt el are licenta. omul vrea sa fie legal.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Vista mai are un an de suport extins (pana pe 11 aprilie 2017), dupa care o ia pe calea lui "Ferestre XP"...
Cerintele de spatiu pentru "Ferestre Vista" sunt "20-gigabyte (GB) hard disk that has 15 GB of free hard disk space" conform recomandarilor oficiale: https://support.micr...en-us/kb/919183

#5
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View Post_-_, on 10 martie 2016 - 17:17, said:

Vista mai are un an de suport extins (pana pe 11 aprilie 2017), dupa care o ia pe calea lui "Ferestre XP"...
Cerintele de spatiu pentru "Ferestre Vista" sunt "20-gigabyte (GB) hard disk that has 15 GB of free hard disk space" conform recomandarilor oficiale: https://support.micr...en-us/kb/919183

Deci eu sa creez un disc logic D:\  care sa aiba 20 GB in total?
Sau 20GB  + 15GB =35 GB in total?
De ce le zici ferestre?

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
windows = ferestre

nu e nevoie sa stii istoria sistemului de operare si principiile ca sa poti traduce un cuvant din engleza in romana.

#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postmishale, on 10 martie 2016 - 17:24, said:

De ce le zici ferestre?

Ca sa se diferentieze de "Windows" (adica Windows 8/ 8.1 si chiar 10, desi 10-le a cam revenit la "fereastra" clasica; in lb. engleza "windows" inseamna "ferestre", "geamuri" etc.).

View Postmishale, on 10 martie 2016 - 17:24, said:

Deci eu sa creez un disc logic D:\  care sa aiba 20 GB in total?
Sau 20GB  + 15GB =35 GB in total?

Nu disk logic intr-o partitie extinsa, ci o partitie primara/ bootabila pe care o faci activa (de fapt, activa o face installerul).
"20-gigabyte (GB) hard disk that has 15 GB of free hard disk space" inseamna "HDD cu o capacitate de [minim] 20 GB care are cel putin 15 GB spatiu liber". Deci nu se aduna.
Avand in vedere ca Windows 8/ 8.1/ 10 incap si pe tablete cu SSD de 16 GB dintre care o parte este ocupat de partiile OEM, atunci de ce ti-ai face griji pentru spatiul ocupat de Vista? Nu este acelasi lucru, dar cred ca ai inteles ideea. 20 GB pentru Vista sunt suficienti, daca nu ai de gand sa instalezi multe aplicatii mari.

#8
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
minim 20GB, mai putin de atat o sa regreti.
10 GB ocupa el, daca faci updateuri si mai instalezi si Office si alte softuri ocupi lejer 15 GB.

#9
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Post_-_, on 10 martie 2016 - 17:17, said:

Vista mai are un an de suport extins (pana pe 11 aprilie 2017), dupa care o ia pe calea lui "Ferestre XP"...

Esti prea 'generos" cu sistemul Windows in general. Windows este cea mai "ghena" realizare din ultimii ani.Am constatat asta pe pielea mea.
Acum iti scriu de pe Linux Mint si vreau sa spun ca voi trece 100% pe acest sistem de operare la toate cele 3 laptopuri pe care le detin.
Nu am nicio incompatilbilitate cu absolut nimic.Partitiile MBR le deschide perfect,fara "mount partition",fisierele cu orice extensie sunt deschise la fel ca-n Windows,imprimanta multifunctionala HP M125A pe care mi-am cumparat-o de curand mi-a instalat-o fara vreun efort si-i merg toate functiile.N-am nevoie de instalat niciun driver ca-n "Ghene XP,Vista,7,8.1 si 10"!
La ce naiba sa mai folosesc "Ghene Microsoft"? Am aplicatia Wine,aplicatie ce-mi permite instalarea si rularea majoritatii programelor compatibile cu "Ghene Microsoft".
Sa inchida dreacu' Microsoft sandramaua!
Vista si Windows 10 - rasul Microsoft-ului! Gunoaie,ghene!
P.S. - Pentru initiator:
Da,la "ghena Vista",este necesar un spatiu de 30 - 40 GB pe "C" ca sa mearga ok si sa aiba unde face swap.Bine... ajung si minim 20 GB dar se va umple repede spatiul.

Edited by Tehnicianul1970, 13 March 2016 - 02:28.


#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Mai bine instalezi w7 care se misca mult mai ok decat vista..........Posted Image

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@Tehnicianul1970
Exista deja subiecte pentru discutii de acest gen. Exemple:
De la Windows catre Linux
OS X vs Windows vs Linux

#12
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

View PostTehnicianul1970, on 13 martie 2016 - 02:25, said:

Esti prea 'generos" cu sistemul Windows in general. Windows este cea mai "ghena" realizare din ultimii ani.Am constatat asta pe pielea mea.
Acum iti scriu de pe Linux Mint si vreau sa spun ca voi trece 100% pe acest sistem de operare la toate cele 3 laptopuri pe care le detin.
Nu am nicio incompatilbilitate cu absolut nimic.Partitiile MBR le deschide perfect,fara "mount partition",fisierele cu orice extensie sunt deschise la fel ca-n Windows,imprimanta multifunctionala HP M125A pe care mi-am cumparat-o de curand mi-a instalat-o fara vreun efort si-i merg toate functiile.N-am nevoie de instalat niciun driver ca-n "Ghene XP,Vista,7,8.1 si 10"!
La ce naiba sa mai folosesc "Ghene Microsoft"? Am aplicatia Wine,aplicatie ce-mi permite instalarea si rularea majoritatii programelor compatibile cu "Ghene Microsoft".
Sa inchida dreacu' Microsoft sandramaua!
Vista si Windows 10 - rasul Microsoft-ului! Gunoaie,ghene!
P.S. - Pentru initiator:
Da,la "ghena Vista",este necesar un spatiu de 30 - 40 GB pe "C" ca sa mearga ok si sa aiba unde face swap.Bine... ajung si minim 20 GB dar se va umple repede spatiul.
De unde ai downloadat Linux Mint?
Eu acum 9 ani,parca am avut acest so, si mergea greu.
Vezi orice film pe el?
Exista Opera,Mozilla pt Linux Mint?
Eu sunt obisnuit cu "interfata,aspectul" de la XP.Cineva spunea ca se poate instala ce a,personaliza
si arata ca XP.
Ce Office folosesti?Ce player pt filme?Ce arhivator?Adobe pt Linux Mint??Conturi utilizator ca la xp?
Instalarile de programe sunt simple:gen:Next,bifare(selectie),Next,InstallOK. ??

Si marea intrebare:Cum sa fie mai performant Linux,facut de voluntari,functie de timpul lor
liber,decat Windows,creat de mii de angajati,platiti numai pt asta?

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
scurt pe 2, e mai usor de motivat o multime de oameni ce lucreaza din pasiune si unde se alege crema pt a putea ajunge intr-o versiune oficiala functionala, decat altii care sunt platiti, indiferent ca rezultaul muncii lor este sau nu satisfacator.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate