Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Gps masurare suprafete agricole si identificare Apia

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
apialex

apialex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2014
Buna ziua!

Vreau sa imi achizitionez un gps pentru identificarea parcelelor in vederea declararii Apia si vreau sa vad daca printre colegi folosesc vreo marca sau un model anume.
Pe internet se gasesc solutii de la cate sute de ron pana la 2 3000 de euro.

In caz ca topicul e considerat inutil sau aiurea incadrat rog un moderator sa se ocupe de el.

#2
nchc101

nchc101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 15.07.2008
Buna
GPS-ul de care ai nevoie trebuie sa asigure o precizie de determinare a punctelor masurate
Astfel, ar trebui sa folosesti ceva echivalent cu ceea ce foloseste APIA in cazul verificarii in teren -de exemplu
http://www.affaires-...ps-agricol.html
daca vrei ceva de precizie mai mare poti cauta un rover GPS la mana a doua cu conectare ROMPOS, care e folosit de topografi si care s-ar putea incadra in suma stabilita se tine

#3
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
Salut,

Cateva precizari:receptoarele gps se clasifica in functie de precizia determinarii pozitiei in

-receptoare turistice;(zeci de m)
-auto;(metri)
-cartografice;(zeci de cm)
-topometrice;(precizie de ordinul milimetrilor)

Pentru problema ta ai nevoie de unul cartografic(precizie de zeci de cm,indicat ar fi sub un 50 cm),pretul unui receptor bun(Trimble) poate fi destul de ridicat(mii de euro).

In plus,pe langa masuratorile propriu zise,pt o precizie mai mare mai ai nevoie de un set de masuratori efectuat simultan cu al tau,de la retelele de statii permanente(reteaua Romaniei e ROMPOS),statiile permanente fac masuratori non stop si au pozitia determinata cu mare precizie,astfel combinand datele tale cu ale lor obtii rezultate foarte bune.


Avand in vedere ca e destula bataie de cap sa inveti de la zero tot ce ai nevoie,sfatul meu e sa apelezi la persoane/firme specializate,mai ales ca masuratorile le faci o singura data apoi raman valabile,deci  nu merita sa investesti timp si bani in aparatura doar pt un set de masuratori.

#4
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Si eu doream sa deschid un topic pentru asa ceva dar daca s-a deschis acesta e si mai bine.
Si pe mine ma intereseaza cumpararea unui GPS pentru identificarea parcelelor la APIA si de asemenea pentru parcelele pe care nu le stiu exact sa iau coordonatele de la topometrist si sa ma ghideze in teren GPS-ul pentru a identifica terenul pe care sa il lucrez.
Pana acum am gasit 3 modele la preturi accesibile,GPS Carto(care de fapt e un Garmin GPSmap 62 sau 64 din ce am observat) si ar mai fi MagExplorer(care de fapt e un Magellan Explorist 310 dupa aspect).A treia varianta ar fi un Magellan Explorist 510/610/710 care cred ca e ceva mai performant decat 310 in sensul ca are touchscreen si ceva mai multe optiuni,dar ca precizie cred ca e la fel.
Deci ii rog pe cei care detin GPS-uri pentru masurat suprafete sa isi spuna parerea despre modelele pe care le-am enuntat mai sus,sau daca ei au alte GPS-uri sa ne spuna pentru ca as vrea zilele acestea sa imi iau unul.de asemenea va rog sa spuneti si precizia lor pentru ca nu ma pot lua dupa ce se spune pe internet,prefer sa imi spuna cineva care a si testat in realitate.
Multumesc

Edited by gigi_master86, 15 March 2016 - 10:14.


#5
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

 gigi_master86, on 15 martie 2016 - 10:07, said:

GPS Carto(care de fapt e un Garmin GPSmap 62 sau 64 din ce am observat)
Garmin 62/64 e un gps turistic dedicat pt ORIENTARE,e posibil ca varianta Carto sa fie putin adaptata pt masuratori dar nu stiu sigur,ce stiu sigur e ca Trimble face receptoare de precizie folosite in masuratori.

#6
patrutm

patrutm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.10.2013
Salut.Garmin 62s am eu si pot sa ti spun k este destul de bun si simplu pt masurat suprafete si pt incarcat hartile in aplicatia apia.Legat de precizie, dk dai la la setarile satelitilor iti arata o precizie de 3m, dar pe parcelele mele de la apia a fost destul de exact.Singura chestie nasoala e ca nu are sistemul stereo70, dar gaseti pe net setarile pt el si poti sa le intruduci tu sau poti sa cauti program care sa ti converteasca din stereo 70 in wgs84

#7
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014
La prima impresie e ok, daca e cineva interesat, pe parcurs voi mai spune ce stie sa faca.

Attached Files



#8
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Da, spune tot, ce știe să facă, cît e de precis, cît si de unde?
Si eu sînt interesat, ma orientasem catre matrix57gsi de la teejet

#9
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014
In jur de 16000 lei direct de la Isagri cu abonament lunar ptr. suport tehnic si update. Ghidaj si masuratori cu precizie 10-15cm.

#10
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016

 bayer, on 19 martie 2016 - 12:59, said:

In jur de 16000 lei direct de la Isagri cu abonament lunar ptr. suport tehnic si update. Ghidaj si masuratori cu precizie 10-15cm.
Asa da,asta e o precizie potrivita pt agricultura!Posted Image

#11
apialex

apialex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.06.2014
Multumesc pentru raspunsuri. Am sa comand Garmin GPSMAP 64 .
O seara buna!

#12
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Asteptam impresii despre achizitie.si eventual parerile altor posesori de gps pt masurare suprafete si localizare.
Spuneti-mi,va rog,daca aparatul nu e setabil stereo 70,care ar fi dezavantajele si cu ce ar putea sa ma incurce daca vreau sa imi localizez cu precizie parcelele si sa le desenez in aplicatia IPA online?
Oricum in aplicatia APIA se pot introduce si coordonate Stereo 70 cat si WGS84.

Edited by gigi_master86, 20 March 2016 - 01:43.


#13
patrutm

patrutm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.10.2013
Singurul dezavantaj este cand vrei sa ti identifici o parcela dupa coordonatele date de un cadastrist.Cat despre Apia nicio problema, dai conturul parcelei si dupa aceea iti incarci fisierul .dwg in aplicatia Apia si iti va aparea conturul parcelei punctat dupa care iti vei digitiza parcela.

#14
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016

 bayer, on 18 martie 2016 - 20:14, said:

La prima impresie e ok, daca e cineva interesat, pe parcurs voi mai spune ce stie sa faca.
Confirm cele spuse de dvs. Le-am vazut la expoziția de la Fundulea dar am altă nedumerire: ce să  aleg între isa360 si trimble cfx750.

Vreau sa-l folosesc pt ghidare manuala inițial apoi autoghidare si identificare si măsurare parcele ambele compatibile cu sistemul apia

La isa360 îmi place display' ul generos dar nu stiu cum se vede,in special ziua pe lumină puternică  dar si pretul e mai mare mai ales pentru up' grade la autoghidare

Trimble are pe partea de autoghidare un volan cu motor electric care se integrează prfect cu orice marcă de tractorare. Si pretul e mai accesibil față de prima variantă, mă  gîndesc ca are performanțe mai slabe sau este o variantă mai veche

#15
iona_q

iona_q

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.11.2017
buna, eu de ex folosesc un GPS Magellan explorist 510. exista mai multe modele de la acest producator. eu sunt multumit. intradevar exista si modele mult mai scumpe dar acesta isi face bine treaba zic eu...

#16
moshu_R

moshu_R

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.08.2014
Salutare tuturor si la multi ani! avand in vedere ca se apropie cu pasi repezi depunerea cererilor de plata la APIA ma intereseaza daca cei care au GPS de la Magellan, Garmin sau de la alt producator le au folosit pt masurarea suprafetelor agricole si nu au avut probleme in relatia cu APIA. as dori sa achizitionez si eu un astfel de produs si m ar interesa exactitatea lor.

#17
doinabacau2018

doinabacau2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.02.2018

 moshu_R, on 20 ianuarie 2018 - 19:11, said:

Salutare tuturor si la multi ani! avand in vedere ca se apropie cu pasi repezi depunerea cererilor de plata la APIA ma intereseaza daca cei care au GPS de la Magellan, Garmin sau de la alt producator le au folosit pt masurarea suprafetelor agricole si nu au avut probleme in relatia cu APIA. as dori sa achizitionez si eu un astfel de produs si m ar interesa exactitatea lor.
Salut.
Eu am un Garmin GPSMAP 64 de anul trecut. Am pozitionat cu el anul trecut 23 parcele .
In 2017 am avut control clasic pe teren si au masurat toate parcelele.
Am iesit bine, eroare sub 2%.
La masurarea facuta de mine, am mers chiar pe marginea parcelei si cu mana intinsa in interiorul parcelei, pentru a nu avea marja de eroare mare fata de aparatele APIA ( alea sunt mult mai exacte )
Anul acesta iau de bune rezultatele controlului si am rezolvat problema. Bine, am si cheltuit 2.900 lei, am si batut la pas vreo 50 km. dar.....
La controlul din 2016 ( si atunci am avut ) am iesit rau tare si de asta am facut investitia. merita 2.900 decat 8.900 cat am pierdut in 2016.
Daca esti pe-aproape de bacau, poate te pot ajuta . Suna-ma *****.
Multa bafta.

Edited by savantu, 10 March 2018 - 21:01.
Nu va postati datele personale direct pe forum. Folositi mesageria.


#18
Dts99

Dts99

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 12.01.2015
Salut. Și eu folosesc un Garmin GPSMAP 64. Achiziționat din state 250$. S-au digitizat 115 parcele. Control pe teren 2016,2017 la toate parcelele. Și a făcut treaba excelent.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate