Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sah - timpul Fischer ...nu inteleg ceva

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

sunt un pasionat de sah, dar admit ca ceva imi este ca o nebuloasa: timpul standard Fischer

de pilda, daca joc cu albele, se pare ca am suficient timp ...dar daca joc cu negrele, oricat de bine as juca, mereu sunt cu timpul in gat, adica in criza de timp

am testat acest lucru jucand pe FB chess de pilda, eu cu Chessmaster Grandmaster XI, setat pe Alekhine (2300 rating ELO) vs jucatori umani - eu negru!

chiar si cu A.I.-ul din chessmaster care cam sterge pe jos cu oamenii si muta si rapid ca timp - duuh! - tot observ ca sunt extrem de stramtorat cu timpul...dar NUMAI cand joc cu negru!

adica vad cat de repede se duce acel timp, iar la alb, chiar daca joaca prost, are mult timp!

din vreo 5-6 partide de teste, am avut si neplacuta supriza sa pierd la timp in vreo 2 partide, desi mut rapid, aproape instant!!!! ....desi, din mutari, il zdrobeam clar pe celalalt, pe alb  (pozitia din partida nu era nici macar apropiata, Chessmaster matura pe jos cu oamenii)!



de ce ?! care e faza?

Edited by pinguinul666, 10 March 2016 - 00:21.


#2
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Mergi la turnee, lasa intrebarile de genul acesta. Succes!

#3
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008

View PostRixthinna, on 10 martie 2016 - 02:50, said:

Mergi la turnee, lasa intrebarile de genul acesta. Succes!

Mie mi se pare o intrebare perfect normala daca ii place sahul. De ce nu ar trebui sa stie? Mai ales ca nu e vorba doar de sahul online. Se intampla si in realitate.

pinguinul666, cred ca e vorba de asta:
https://en.wikipedia...hess#Armageddon

Edited by alexupit, 10 March 2016 - 08:06.


#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostRixthinna, on 10 martie 2016 - 02:50, said:

Mergi la turnee, lasa intrebarile de genul acesta. Succes!


ai luat raport

View Postalexupit, on 10 martie 2016 - 08:03, said:

Mie mi se pare o intrebare perfect normala daca ii place sahul. De ce nu ar trebui sa stie? Mai ales ca nu e vorba doar de sahul online. Se intampla si in realitate.

pinguinul666, cred ca e vorba de asta:
https://en.wikipedia...hess#Armageddon


oooo!  deci ei practic il forteaza pe Negru sa mute mai repede pt a se ajunge la un rezultat clar non-remiza!
multumesc mult, acu inteleg Posted Image

mi se pare o imensa prostie sincer - negrul are si dezavantajul mutarii al doilea, si il mai are si pe cel al timpului!
sincer, daca negrul reuseste sa remizeze, merita ! inseamna ca stie sa joace suficient de bine sa depaseasca handicapul mutarii al doilea fata de Alb!

mi se pare absolut stupid sa ii furi fortat remiza - sau chiar o posibila victorie!

un alt motiv pt care mi se pare o prostie, este ca deschide calea exploatarilor *adica exploiturilor ---- jucatorul alb trebuie doar sa prelungeasca partida pana negrul ramane fara timp! deci Albul nici macar nu trebuie sa se chinuasca atat de mult


ar trebui X minute per mutare si gata! i.e. 3, 4, 5 cel mult....

Edited by pinguinul666, 10 March 2016 - 08:39.


#5
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Intrebarea e una, lauda e alta. Pricepi?
Facem un test sa iti pun probleme si sa le rezolvi instant?

[ https://static.md/66d85664d6c515c007fdf00276b52069.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



http://www.jocuridec... (fragment).pdf

Edited by Rixthinna, 10 March 2016 - 18:10.


#6
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
coane, eu nu ma laudam!

eu doar am testat o teorie, test care a dus la concluziile de mai sus. atat.

nu ma intereseaza sa "fac cariera" pe FB, castigand la sah cu ajutorul calculatorului

#7
LaPasionDelAjedrez

LaPasionDelAjedrez

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2017
Depinde și la cate minute joci.
Eu joc pe granmaster contra lui josh waitskin de 2100..oricare dintre adversarii roboti vor face mutările de deschidere rapid. De exemplu pe josh in deschidere nu pot să îl câștig la secunde ci în jocul de mijloc când fac o mutare strategică .
Atunci el pierde multe secunde că trebuie să calculeze multe variante. Așa că nu te speria de secundele din deschidere și bazează te că le vei recupera în jocul de mijloc și final .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate