Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Recomandare compact; 400-700 lei. Panasonic, Nikon ?etc ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Salut,
Nu sunt si nici nu voi fi un profesionist al fotografiei insa imi plac amintirile foto, si cum vechiul meu ap. foto compact "s-a dus/obosit" va rog sa ma ajutati/recomandati un ap. foto compact cu 1) pret max. 400-700 lei 2) stabilizator optic 3) Zoom 5x ...12x 4) mi-ar placea (dar nu obligat) clasicii acumulatori AA (asa avea vechiul meu ap. foto).
Ca Marca as alege in ordinea/intre: Panasonic, Nikon si Canon.

Edited by PentiumSEX, 09 March 2016 - 23:03.


#2
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Canon s120 sau s200.

Edited by underb, 09 March 2016 - 23:22.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sony WX350f, are zoom optic 20 si este cel mai compact aparat foto si cel mai usor cu acest zoom.

#4
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Candva era prin zona aceea un aparat destul de bunicel (Canon S200). Acum nu prea mai sunt aparate cat de cat decente pe acolo.
Poti sa iei oricare din acea zona de pret dar e bine sa verifici care sunt diafragmele maxime (poate gasesti ceva f/2,8-f/4 in loc de f/3,3-f/6,5) si marimea senzorului (probabil nu vei avea parte decat de 1/2,3").
Bafta! ca ai nevoie de multa in acest buget.

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
in ordine
http://www.cameredig...ign=direct_link
vezi daca e pe stoc, merita
http://www.f64.ro/ni...tori-11582.html
http://www.f64.ro/ca...x410-negru.html

ptr a avea o idee ce pot ele dai pe google numele, gen nikon l340 sample images

Edited by xkos, 10 March 2016 - 22:25.


#6
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005

View Postxkos, on 10 martie 2016 - 22:25, said:

Mulţumesc pentru detalii/link-uri
Tind tot mai hotărît spre varianta 2-a, anume: Nikon Coolpix L340 - negru + Bonus card, geanta si incarcator + acumulatori = 700 lei
Am gasit inca la vînzare şi 1-a variantă: Canon PowerShot S200 Negru = 685 lei ... înteleg ca are obiectiv f/2 luminos + ca e mai compact DAR nu pozele de interior (lumina slaba) ma pasioneaza + ca zoom-ul optic e micuţ.
Inca mai astept 2 păreri si-n jur de 15 Martie dau comanda.

Edited by PentiumSEX, 12 March 2016 - 22:41.


#7
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Ce ar trebui sa stii ca nu numai la interior te handicapeaza senzorii mici si diafragmele inchise. Aceste camere sufera ingrozitor din cauza difractiei. Din cate am vazut nu are nici macar diafragma (are doua trepte una fixa reala si alta cu un filtru ND).
In cazul in care te incanta zoom-ul mare la f/5,9 o sa vezi destul de curand ce calitate dezastroasa aduce acea combinatie. Eu l-as evita.
Poate nivelul de calitate acceptabila este destul de jos asa ca s-ar putea sa nu observi.
Nu stiam ca se mai gaseste Canon S200.
Nu stiu ce vrei sa fotografiezi cu 630 mm echivalent insa principalul scop al acestor focale este fotografia de wildlife. Nu cred ca o sa ai ceva de facut cu un asemenea aparat. Macar o sa fie mai bun decat un smartphone si are zoom optic.
Nikon e bun in domeniul dSLR insa in cel al compactelor e cam slabut si vinde mai mult din faima.
La compacte Olympus, Panasonic, Canon si Sony sunt de obicei mai bune. Insa in cadrul bugetului camere de tipul Canon S200 sunt rara avis.

Edited by baloo2009, 13 March 2016 - 01:04.


#8
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005

View Postbaloo2009, on 13 martie 2016 - 01:02, said:

Ce ar trebui sa stii ca nu numai la interior te handicapeaza senzorii mici si diafragmele inchise. Aceste camere sufera ingrozitor din cauza difractiei...
Nu stiam ca se mai gaseste Canon S200.
....
La compacte Olympus, Panasonic, Canon si Sony sunt de obicei mai bune. Insa in cadrul bugetului camere de tipul Canon S200 sunt rara avis.

Deci in 700 lei, din părerile voastre, se detaseaza CanonS200 (daca-l gasesc/mei e pe stoc) altfel, la compacte, mai degraba Panasonic - acesta de exp. - Panasonic Lumix DMC-SZ8. Si eu, din ce-am citit, am constatat unele pareri defavorabile compactelor Nikon.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate