Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sa ma las de facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Daca te straduiesti, poti face banii acestia si sa faci "saltul" de la 2700 la 5-800 nu e dureros. Pt prima parte muncesti destul cat sa te indradezi dupa in cei de pe urma. Prefer sa am bani mai putini si sa fac exact ce imi place,  decat sa fiu la norma, indiferent ca angajat sau patron, ca poti investi acei 100k. Evident, asta e cel mai simplu plan pt cineva chibzuit si neinteresat de afaceri. Si potentiali sunt destui, crede.ma, dar dai omului mintea de pe urma...

#38
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
asta capata bani de la parinti sa-i sparga in club si voi discutati despre cum e sa castigi peste 2000 euro? really

 Michidoo, on 09 martie 2016 - 12:56, said:

Ai avantajul ca stii germana. Pai stiu o secretara care lua 4000 lei scurt, doar pentru ca stia germana si putea face traduceri (diverse documentatii tehnice necesare firmei la care lucra). Si fara facultate terminata.
o zis ca-i la profil germana-franceza. de acolo pana la stiut germana destul pentru traduceri tehnice e drum lung.

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 St3garu, on 15 martie 2016 - 09:57, said:

Daca te straduiesti, poti face banii acestia si sa faci "saltul" de la 2700 la 5-800 nu e dureros. Pt prima parte muncesti destul cat sa te indradezi dupa in cei de pe urma. Prefer sa am bani mai putini si sa fac exact ce imi place,  decat sa fiu la norma, indiferent ca angajat sau patron, ca poti investi acei 100k. Evident, asta e cel mai simplu plan pt cineva chibzuit si neinteresat de afaceri. Si potentiali sunt destui, crede.ma, dar dai omului mintea de pe urma...

Vorbesti fara sa realizezi magnitudinea numerelor, apoi emiti teoreme fara nici o logica.
Da-mi exemplu de slujbe de €3,000/luna in Romania la Vaslui, si le "la norma"
Da-mi exemplu de un singur om care de la a castiga €3,000 se va multumi cu €500

Ca tu preferi sa traiesti cu €500 fara sa faci nimic, e treaba ta, problema este ca unu ca tine nu va ajunge niciodata sa castige €3,000 pe luna

#40
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Nu inteleg de ce ar trebui un om sa castige bani in orasul sau tara de origine. Te poti duce oriunde e bine sau poti sa faci sa iti fie bine. Si te inseli la alte capitole amice...

#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015
Repet de cate ori vrei, nu exista un om sa castige €3,000 si sa se multumeasca cu €500
Ala care zice ca ii sunt de ajuns €500 nu va ajunge niciodata sa castige €3,000

#42
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Nu are rost sa mai dezbatem tema aceasta, fiecare e liber sa creada si sa isi organizeze viata cum doreste, cu totii avem asteptari si dorinte diferite.

Nu are rost sa mai dezbatem tema aceasta, fiecare e liber sa creada si sa isi organizeze viata cum doreste, cu totii avem asteptari si dorinte diferite.

#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 St3garu, on 15 martie 2016 - 18:09, said:

Nu are rost sa mai dezbatem tema aceasta, fiecare e liber sa creada si sa isi organizeze viata cum doreste, cu totii avem asteptari si dorinte diferite.

Adica pe principiul "Cel mai destept, cedeaza!"???
Al naibii, iar m-ai facut!

#44
hydrol

hydrol

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 21.02.2016

 MooF2010, on 08 martie 2016 - 14:40, said:

..............................
Acum imi permit sa plec 2-3 weekend-uri la rand la gratare si sa raman peste noapte acolo fiindca nu trebuie sa fiu in tura la nustiu ce spalatorie sau fastfood pe 8 milioane in mana. A meritat sa refuz ani de zile sa ies in cluburi si alte manevre, iar acum sa iau 1400 pe luna stand degeaba acasa si sa fac ce vrea muschiu meu si cand vrea.
Urmeaza-ti interesul si rabda. Intelege ca facultatea nu te angajeaza, eu fac facultatea sa ma pot inscrie apoi la master ca altfel nu pot ocupa functii de conducere. Nu am facut nici facultate si nu voi face nici masterul ca sa am unde sa ma angajez ci ca sa atasez la dosar diploma. ..........................
Exista măsură în SI pentru a cuantifica cantitatea de prostie?

#45
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu e nici o prostie, e realitatea romaneasca.
Daca nu vii cu teancul de hartii care nu certifica decat faptul ca ai avut bani sa le cumperi, nici nu poti sa aplici la concursul pentru un job, de castigat acel concurs nici nu poate fi vorba.
Degeaba dai lectii la 90% din angajatii din organizatie daca nu ai hartii, ca nu cunostintele si realizarile practice sunt apreciate, ci capacitatea omului de achizitie a hartiilor.

#46
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 lacrimadiamant, on 08 martie 2016 - 13:14, said:

Am 20 de ani si sunt student la o facultate dar nu am posibilitatea sa imi gasesc un loc de munca part time in orasul meu, sunt prea depenent de parinti din punct de vedere financiar .........
Voi ce ma sfatuiti sa fac?

Păcat că nu poți vorbi cu părinții tăi aceste aspecte. Din punctul meu de vedere pot să-ți spun următoarele :
-în primul rând trebuie să înțelegi că toate lucrurile au un timp al lor, adică la 20 de ani ai o capacitate/disponibilitate de a învăța total diferită decât la 30 de ani ca să nu mai vorbim de 40 de ani și peste;
-în mod concret asta înseamnă că acum poți dobândi cunoștințe la un nivel mult mai ridicat decât peste 10 - 20 de ani, când nu o să mai ai timp ori chef să înveți;
-referitor la faptul dacă aceste cunoștințe îți pot folosi sau nu, asta este relativ, depinde de tine și de mulți alți factori - adică nu toți cei care știu germana ajung translatori/interpreți, așa cum nu toți cei termină dreptul ajung judecători;
-referitor la eventuala posibilitate de renunța la facultate și a-ți găsi un loc de muncă - este posibil, dar este puțin probabil să rezolve problemele tale - trebuie să accepți că la acest moment ești la fel ca orice alt tânăr de vârsta ta, fără cunoștințe deosebite, fără experiență - deci ce loc de muncă ai putea găsi ???
-cel mai probabil ai putea găsi locuri de muncă slab plătite gen ospătar, muncitor necalificat în construcții, om de serviciu și altele asemenea - problema este că aceste locuri de muncă sunt plătite foarte puțin, deci mai departe se pune problema ce poți tu să faci ori ce știi să faci astfel încât să ai un salariu mai mare;
-dacă vei merge mai departe cu raționamentul vei vedea că majoritatea celor care sunt plătii bine ori sunt foarte bine pregătiți (deci obligatoriu au facultate) ori au niște caracteristici speciale - cum ar fi să danseze bine, să cânte bine, au inventat vreun program de calculator, au câștigat medalii la olimpiadă etc.
Mesajul este cam lung, însă dacă vei sta să gândești rațional vei vedea că singura posibilitate care îți oferă șansa unui viitor mai bun este de a termina facultatea (poți lua în calcul și o eventuală schimbare a facultății ori a orașului - eventual într-un oraș mai mare vei găsi o slujbă part - time) - cu excepția cazului în care ai unele talente/priceperi deosebite.
Referitor la eventualele neînțelegeri cu părinții tăi - tu ai senzația că la un loc de muncă faci ce vrei tu ?

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 spider8, on 19 martie 2016 - 19:28, said:


Păcat că nu poți vorbi cu părinții tăi aceste aspecte. Din punctul meu de vedere pot să-ți spun următoarele :
-în primul rând trebuie să înțelegi că toate lucrurile au un timp al lor, adică la 20 de ani ai o capacitate/disponibilitate de a învăța total diferită decât la 30 de ani ca să nu mai vorbim de 40 de ani și peste;
-în mod concret asta înseamnă că acum poți dobândi cunoștințe la un nivel mult mai ridicat decât peste 10 - 20 de ani, când nu o să mai ai timp ori chef să înveți;
-referitor la faptul dacă aceste cunoștințe îți pot folosi sau nu, asta este relativ, depinde de tine și de mulți alți factori - adică nu toți cei care știu germana ajung translatori/interpreți, așa cum nu toți cei termină dreptul ajung judecători;


Poate e vorba si de capacitate.., eu consider ca am o capacitate de concentrare mult superioara acum decat la 20, deci la mine nu se prea aplica asta, poate daca as invata ca papagalul sa-ti dau dreptate. Nu ma intereseaza genul asta de invatat.
Mai intervine ceva "mai tarziu". MOTIVATIA care e un factor mult mai important decat "acum e scoala, maine munca" Nu merge asa.
Esti mai motivat si ai raspunsuri la intrebarile: "da' asta la ce-mi trebuie?" daca muncesti si iti incepi drumul, dupa care mergi la scoala la facultate

#48
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 Tsunnnami, on 20 martie 2016 - 07:12, said:


Poate e vorba si de capacitate.., eu consider ca am o capacitate de concentrare mult superioara acum decat la 20, deci la mine nu se prea aplica asta, poate daca as invata ca papagalul sa-ti dau dreptate. Nu ma intereseaza genul asta de invatat.
Mai intervine ceva "mai tarziu". MOTIVATIA care e un factor mult mai important decat "acum e scoala, maine munca" Nu merge asa.
Esti mai motivat si ai raspunsuri la intrebarile: "da' asta la ce-mi trebuie?" daca muncesti si iti incepi drumul, dupa care mergi la scoala la facultate

Esti de felicitat dacă acum ai o capacitate de concentrare mai bună decât la 20 de ani.
În ceea ce privește motivația cred că ai o perspectivă greșită, adică :
-cred într-adevăr că poate la 30 - 40 de ani când o persoană se uită în urmă și nu a realizat nimic ar fi mult mai motivată să învețe, însă din păcate la 40 de ani nu poți să îți permiți să renunți la serviciu pentru a învăța - deci nu mai poți învăța;
-mai mult decât atât probabil știi că, la fel ca orice altă parte a corpului, creierul se adaptează mereu - adică dacă înveți mereu, vei învața din ce în ce mai ușor și mai repede, iar dacă nu vei mai învăța/citi îți va veni foarte greu să te reapuci de învățat la un nivel ridicat;
-cred că este clar că în jurul vârstei de 20 de ani, după circa 13 - 14 ani de învățat la școală ești în forma optimă pentru a învăța, iar la nivel mediu nu cred că o persoană de 40 ani poate învăța mai mult/repede decât una de 20 ani (persoane medii, adică nu comparăm cel care paște oile cu un profesor universitar).
Toate acestea la un loc, adică lipsa deprinderii de a învăța, imposibilitatea de a renunța la serviciu, alte probleme (copii/boli etc) fac, ca, în general, pe măsură ce orice om înaintează în vârstă să poată învăța din ce în ce mai greu.
Din toate aceste motive eu cred că, la modul general, cel mai bine este să faci o facultate în jurul vârstei de 20 de ani, pentru că ce-i făcut rămâne bun făcut, iar dacă la 40 de ani vrei și poți să faci o altă facultate/meserie, nimic nu te împiedică.

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,796
  • Înscris: 20.10.2015

 spider8, on 20 martie 2016 - 12:37, said:


Esti de felicitat dacă acum ai o capacitate de concentrare mai bună decât la 20 de ani.
În ceea ce privește motivația cred că ai o perspectivă greșită, adică :
-cred într-adevăr că poate la 30 - 40 de ani când o persoană se uită în urmă și nu a realizat nimic ar fi mult mai motivată să învețe, însă din păcate la 40 de ani nu poți să îți permiți să renunți la serviciu pentru a învăța - deci nu mai poți învăța;
-mai mult decât atât probabil știi că, la fel ca orice altă parte a corpului, creierul se adaptează mereu - adică dacă înveți mereu, vei învața din ce în ce mai ușor și mai repede, iar dacă nu vei mai învăța/citi îți va veni foarte greu să te reapuci de învățat la un nivel ridicat;
-cred că este clar că în jurul vârstei de 20 de ani, după circa 13 - 14 ani de învățat la școală ești în forma optimă pentru a învăța, iar la nivel mediu nu cred că o persoană de 40 ani poate învăța mai mult/repede decât una de 20 ani (persoane medii, adică nu comparăm cel care paște oile cu un profesor universitar).
Toate acestea la un loc, adică lipsa deprinderii de a învăța, imposibilitatea de a renunța la serviciu, alte probleme (copii/boli etc) fac, ca, în general, pe măsură ce orice om înaintează în vârstă să poată învăța din ce în ce mai greu.
Din toate aceste motive eu cred că, la modul general, cel mai bine este să faci o facultate în jurul vârstei de 20 de ani, pentru că ce-i făcut rămâne bun făcut, iar dacă la 40 de ani vrei și poți să faci o altă facultate/meserie, nimic nu te împiedică.

La 40-50 de ani spui: "Vreau sa invat aia!", si ai in cap scopul, si te concentrezi mult mai eficient decat o face un pusti care la 20 de ani spune: "sunt OBLIGAT sa invat aia", fara scop, avand in cap tipul de masina pe care-l viseaza, clubul de la noapte, o pitzipoanca de i-a facut cu ochiul, maica-sa care sta cu gura pe el ca nu-si strange in camera si prietena care parca s-a racit.

Informatia FARA SCOP iti intra mecanic in creier, o reti, dai examenul, ai uitat-o, chiar daca o inveti ca papagalul mai "greu" decat un pusti.

Motivatie nu inseamna ca se uita in urma si constata ca e loser, motivatie inseamna, "vreau sa fac aia" si acum stiu ce inseamna cand aud 300psi la presiune, stiu ca e de 10 ori mai mare decat are roata de la masina, nu sunt doar litere, cand aud cuvantul "flansa", deja am in cap forma, am motivul pentru care vreau sa invat ceva.

Nu mi se pare ca creierul se adapteaza deloc greu.
Acuma, daca ma iei pe mine si ma pui sa invat FEA in medii elastice alaturi de un cioban care a fost la oi pana acum, ti-e clar ca-l fac praf, dar nu pentru ca eu sunt invatat sa invat, ci pentru ca ar fi fair ca el sa inceapa cu matemartica de clasa a 6-a
Singurul lucru pe care trebuie sa-l faca este sa nu mai bea, lucru care-i incetineste viteza de procesare a informatiei

Eu, pentru anul asta am cerut 3 sesiuni de pregatire pe hartie, una e aprobata, una ma intereseaza in mod deosebit, si, daca n-o sa fie aprobabta imi iau o saptamana de concediu si platesc din buzunar $1,800

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate