Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sa ma las de facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010

 lacrimadiamant, on 08 martie 2016 - 13:14, said:

Am 20 de ani si sunt student la o facultate dar nu am posibilitatea sa imi gasesc un loc de munca part time in orasul meu, sunt prea depenent de parinti din punct de vedere financiar si mai am 3 ani pana termin facultatea m-am gandit sa ma las si sa imi caut un loc de munca cu norma intreaga si atunci nu as mai depinde atat de mult de ei dar sunt sceptic in privinta asta pentru ca o facultate poate sa ma ajute mult in viitor dar pana termin voi ramane legat de parintii mei si m-am saturat sa le cer bani pentru orice, nu am nici un fel de experienta anterioara, nu am lucrat niciodata.
Voi ce ma sfatuiti sa fac?


Si eu sunt student si nu am un loc de munca insa incasez 1100 ron de la o firma privata si 300 ron de la facultate. Cum spunea si un coleg mai sus, daca ai cap nu iti trebuie un loc de munca pe durata facultatii.

Sa iti mai spun ca dupa ce termin firma aia privata ma angajeaza? Nu m-a intrebat nimeni ce note am ci pur si simplu am iesit in productie si am facut practica gratuit, fara sa fiu platit, in statii si pe vapor (in domeniul meu) si apoi cand am ajung la aceasta firma nu m-au intrebat ce am facut la facultate ci mi-au dat un caz real si m-au intrebat ce decizii as lua eu si apoi au continuat sa puna conditii sa vada daca am viziune cat sa imi pot adapta ideile si la final am semnat cu ei.

Insa daca te tarai cu 15 restante pana in ultimul an, faci practica pe hartie sa nu pierzi sejurul la mare... atunci asa e, le tragi. Si de mine radeau colegii ca eu munceam si ma murdaream din cap pana in picioare iar ei stateau pe sezlong la mare, insa si eu rad acum de ei cand cumpar un Big Mac de la ei cu banii din bursa.

#20
lacrimadiamant

lacrimadiamant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2016
Nu stiu ce sa mai fac, cand merg in club le cer lor bani si nu ma simt liber de ei ma simt legat de ei,  am 20 de ani dar simt ca ei inca pot sa imi controleze viata inca din cauza asta.

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 lacrimadiamant, on 08 martie 2016 - 13:48, said:

Nu stiu ce sa mai fac, cand merg in club le cer lor bani si nu ma simt liber de ei ma simt legat de ei,  am 20 de ani dar simt ca ei inca pot sa imi controleze viata inca din cauza asta.
Majoritatea studentilor sunt dependenti acum, nu esti cu nimic mai special. Si parintii si-au asumat asta. Chestiunea se pune dupa absolvire, ce inveti acum daca iti va folosi in gasirea unui loc de munca si din care sa devii independent !

Edited by neagu_laurentiu, 08 March 2016 - 13:59.


#22
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Deci problema e alta. Tu vrei libertate si independenta. Ai tai te ajuta, dar probabil ca nu rateaza nici o ocazie sa iti aduca aminte si sa iti aminteasca asteptarile care le au de la tine. Altfel nu imi imaginez de ce te-ai simti asa vinovat pentru situatia ta.
Esti la zi? Stai in chirie/camin? Cat de des esti in club? Ti-au luat tableta/calculator/telefon/masina? Ei sunt sanatosi fizic (in puterea muncii)?

#23
lacrimadiamant

lacrimadiamant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2016

 disturbed, on 08 martie 2016 - 14:01, said:

Deci problema e alta. Tu vrei libertate si independenta. Ai tai te ajuta, dar probabil ca nu rateaza nici o ocazie sa iti aduca aminte si sa iti aminteasca asteptarile care le au de la tine. Altfel nu imi imaginez de ce te-ai simti asa vinovat pentru situatia ta.
Esti la zi? Stai in chirie/camin? Cat de des esti in club? Ti-au luat tableta/calculator/telefon/masina? Ei sunt sanatosi fizic (in puterea muncii)?

Nu mai sunt sigur ce vreau sa fac cu viata mea am venit la facultate cu gandul ca vreau sa ajung ceva in viata dar deja mi se pare un efort prea mare am avut media pe  semestru 9.60 la profil de germana/franceza dar incep sa cred ca e prea mult  pentru mine nu stiu cat mai fac fata, cred ca as fi mai fericit cu un job mai slab platit dar macar ar fi mai putin stres, imi e rusine sa  spun asta parintilor  pentru ca ar fi foarte dezamagiti, sunt mandri de mine pentru ca mi-am luat bacalaureatul si am avut note bune in sesiune nu pot sa le spun:''Stiti m-am gandit sa ma retrag''
Cand m-am inscris am intrat cu gandul ca intr-o zi am sa fiu profesor dar acuma simt ca e un drum mult prea greu de parcus.

Edited by lacrimadiamant, 08 March 2016 - 14:15.


#24
HarMeggidon

HarMeggidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.01.2016
Faptul ca-ti displace sa fii depedent financiar de parinti deja e mare lucru. Multi nici nu-si pun problema asta.

#25
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Daca te chinuiai pentru un 6, atunci probabil facultatea ar fi fost un efort, dar ai reusit 9.60. Indiferent de eforturile facute, rezulta ca esti capabil sa faci o facultate. Totusi daca nu e ceea ce iti doresti, iti va fi foarte greu, doar munca fara nici o satisfactie.
Poti sa ajungi ceva in viata si fara facultate. Doar ca e mult mai greu, chiar mai greu decat efortul de a lua note pentru media 9+.
Concentreaza-te pana la sfarsitul anului si atunci trage o linie. Totusi daca ai promovate toate examenele nu vad de ce ai abandona. Discuta deschis cu parintii legat de problemele pe care le simti.

#26
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Daca la 9.6 te compari cu majoritatea colegilor ai o problema. Cand am intrat la facultate credeam ca exista doar 2-3 firme unde ma pot angaja in domeniu la mine in oras. In timpul facultatii am luat contact cu 12 firme doar de la mine din oras plus inca 6 din strainatate. Oportunitati sunt, ca sa fac ceea ce am facut si ca sa ajung unde am ajuns a trebuit sa admit ca mai trebuie sa ajung la 2-3 noaptea acasa si sa plec la 7 dimineata urmatoarea zi stand si lucrand ci nu in cluburi, sa am saptamani intregi cand nu pun mana pe laptop fiindca numai de asta nu am eu chef cand ajung acasa.

Ai un viitor in fata cand poti discuta cu profesorii tai la o masa intr-o fereasta, cand cel putin jumate din profesorii titulari pe departamentul tau iti stiu numele pentru ceea ce faci nu pentru tampenii. Am profesori pe care ii sun, le dau e-mail atunci cand am o intrebare in domeniu si imi raspund cu mare drag si dau mana cu ei pe strada si stau de vorba cu ei in statii fiindca au vazut ca au cu cine si am coleg cu 9.2(eu uitandu-ma timid spre nota 8) care deabea e recunoscut dupa fata de profesori.

Facultatea iti da usi, cheia e la tine. Eu cand m-am dus sa dau interviuri pentru bursa aia de 1100 de ron nu am asteptat sa fiu invitat sau chemat, am batut la usi, nu le-am aratat carnetul de note ci le-am zis "eu stiu sa fac asta, asta, asta..." iar ei m-au examinat si s-au convins.

Ceea ce stiu eu sa fac nu am invatat in facultate, am invatat in verile alea pierdute, in noptile alea pierdute. Nu regret o zi ca aproape 4 ani de zile nu am fost in cluburi(oricum nu ma duc de fel) sau ca nu am fost la mare... insa ma bucur ca am fost 2 saptamani in Italia subventionat si am vazut cum se lucreaza acolo si am avut ocazia sa le arat ce stiu si am luat un atestat european de acolo, am mai fost si prin alte tari tot la fel subventionat.

Acum imi permit sa plec 2-3 weekend-uri la rand la gratare si sa raman peste noapte acolo fiindca nu trebuie sa fiu in tura la nustiu ce spalatorie sau fastfood pe 8 milioane in mana. A meritat sa refuz ani de zile sa ies in cluburi si alte manevre, iar acum sa iau 1400 pe luna stand degeaba acasa si sa fac ce vrea muschiu meu si cand vrea.

Urmeaza-ti interesul si rabda. Intelege ca facultatea nu te angajeaza, eu fac facultatea sa ma pot inscrie apoi la master ca altfel nu pot ocupa functii de conducere. Nu am facut nici facultate si nu voi face nici masterul ca sa am unde sa ma angajez ci ca sa atasez la dosar diploma. Nu intereseaza pe nimeni ca ai facut facultate sau master, alea sunt niste hartii birocratice care te ajuta doar daca stii ce sa faci cu ele, nicaieri nu te duci cu diploma in mana sa zici "sunt inginer vreau sa ma angajezi!"... ci te duci la firme si spui cel mult "is proaspat absolvent si vreau sa invat si eu ceva sa prind experienta la dumneavoastra". Ai sa fii fericit cand ai sa observi daca macar 10% din facultate te ajuta in domeniul tau.

#27
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Intai termina facultatea. De facultate te lasi dupa primul an, Al doilea e deja cam tarziu. Apoi vezi tu ce va fi...macar ai o diploma si crede-ma , iti ajuta. In plus, dupa o anumita varsta, s-ar putea sa vrei sa o faci si sa iti fie greu si sa regret ca nu ai facut-o.

#28
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 lacrimadiamant, on 08 martie 2016 - 13:14, said:

sunt student

Ai postat pe "girls at play".  Esti fata sau baiat? Din ce oras?

#29
hydrol

hydrol

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 21.02.2016

 lacrimadiamant, on 08 martie 2016 - 13:14, said:

Am 20 de ani si sunt student la o facultate dar nu am posibilitatea sa imi gasesc un loc de munca part time in orasul meu, sunt prea depenent de parinti din punct de vedere financiar si mai am 3 ani pana termin facultatea m-am gandit sa ma las si sa imi caut un loc de munca cu norma intreaga si atunci nu as mai depinde atat de mult de ei dar sunt sceptic in privinta asta pentru ca o facultate poate sa ma ajute mult in viitor dar pana termin voi ramane legat de parintii mei si m-am saturat sa le cer bani pentru orice, nu am nici un fel de experienta anterioara, nu am lucrat niciodata.
Voi ce ma sfatuiti sa fac?
Striptease. Un cipandeil câștigă frumușel, asta dacă arați bine.
Daca nu, stai cu burta pe carte.

#30
lacrimadiamant

lacrimadiamant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2016

 toteudinnou, on 08 martie 2016 - 20:53, said:


Ai postat pe "girls at play".  Esti fata sau baiat? Din ce oras?

Sunt baiat, am postat pe dezbateri si mi-au mutat topicul aici Posted Image

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

 St3garu, on 08 martie 2016 - 13:40, said:

E foarte simplu de inteles. Cel ce termina facultatea se crede potent intelectual si cauta locul de munca ce are legatura cu specializarea lui, iar cel fara studii, nu are nevoie decat de determinare si spirit intreprinzator sa caute in nspe domenii un loc de munca, sa isi aleaga ce vrea el. Aici e marea diferenta. Si daca esti chitit sa faci ceva, poti strange si 100k E in cei 4 ani in care ai fi facut facultatea, ai cumpara 2-3 apartamente si din chirie faci 5-800 E. Ce sa vrei mai mult ?

Cum ai ajuns tu la €500 - €800 din 3 apartamente de €33k fiecare?

Iar sa presupunem priun absurd ca ai putea, cum ti-ar veni sa ai in loc de un venit de €2,700 pe luna, doar €500 pe luna?
Ar fi un pas serios in fata, este?

 lacrimadiamant, on 08 martie 2016 - 14:06, said:

Nu mai sunt sigur ce vreau sa fac cu viata mea am venit la facultate cu gandul ca vreau sa ajung ceva in viata dar deja mi se pare un efort prea mare am avut media pe  semestru 9.60 la profil de germana/franceza dar incep sa cred ca e prea mult  pentru mine nu stiu cat mai fac fata, cred ca as fi mai fericit cu un job mai slab platit dar macar ar fi mai putin stres, imi e rusine sa  spun asta parintilor  pentru ca ar fi foarte dezamagiti, sunt mandri de mine pentru ca mi-am luat bacalaureatul si am avut note bune in sesiune nu pot sa le spun:''Stiti m-am gandit sa ma retrag''
Cand m-am inscris am intrat cu gandul ca intr-o zi am sa fiu profesor dar acuma simt ca e un drum mult prea greu de parcus.

Ingheti facultatea si te angajezi un an.
Vezi tu, dupa

#32
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Compari 2700 euro/luna in care pierzi o treime din viata cu munca, cu 500 euro/luna in care nu pierzi deloc timpul, esti free 100%.
Eu cred ca majoritatea vor alege 500 euro/luna fara sa faca nimic. In restul timpului poti sa mai faci altceva sa mai suplimentezi... daca vrei, daca nu... iti ajung 500 euro pentru supravietuit.

Edited by vubiv, 09 March 2016 - 09:09.


#33
lyrics_song

lyrics_song

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.01.2016

 lacrimadiamant, on 08 martie 2016 - 13:14, said:

Am 20 de ani si sunt student la o facultate dar nu am posibilitatea sa imi gasesc un loc de munca part time in orasul meu, sunt prea depenent de parinti din punct de vedere financiar si mai am 3 ani pana termin facultatea m-am gandit sa ma las si sa imi caut un loc de munca cu norma intreaga si atunci nu as mai depinde atat de mult de ei dar sunt sceptic in privinta asta pentru ca o facultate poate sa ma ajute mult in viitor dar pana termin voi ramane legat de parintii mei si m-am saturat sa le cer bani pentru orice, nu am nici un fel de experienta anterioara, nu am lucrat niciodata.
Voi ce ma sfatuiti sa fac?

Ca student e bine sa te concentrezi pe studii, eventual sa iei bursa daca se poate, si pentru viitor cand vei avea un job vei fi independent financiar. Nu mai e mult!

#34
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 lacrimadiamant, on 08 martie 2016 - 14:06, said:

profil de germana/franceza
pai zi asa, omule. Si zici ca nu poti face bani pe timpul facultatii? Dar meditatii, traduceri, cum iti suna? Ai avantajul ca stii germana. Pai stiu o secretara care lua 4000 lei scurt, doar pentru ca stia germana si putea face traduceri (diverse documentatii tehnice necesare firmei la care lucra). Si fara facultate terminata. Hai, nu-ti mai plange de mila. Pune mana si lucreaza ceva. Ca dupa ce termini facultatea n-o sa ai probleme.

Edited by Michidoo, 09 March 2016 - 12:57.


#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

 vubiv, on 09 martie 2016 - 09:08, said:

Compari 2700 euro/luna in care pierzi o treime din viata cu munca, cu 500 euro/luna in care nu pierzi deloc timpul, esti free 100%.
Eu cred ca majoritatea vor alege 500 euro/luna fara sa faca nimic. In restul timpului poti sa mai faci altceva sa mai suplimentezi... daca vrei, daca nu... iti ajung 500 euro pentru supravietuit.

Dar ceva "intre" nu gasesti?
Un €1,500 - €2,000/luna in care sa faci ce-ti place?

NICIODATA nu vei gasi unu care are potential de €3,000/luna sa se multumeasca sa "stea" pe €500/luna.

#36
lyrics_song

lyrics_song

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.01.2016
Iata o ocazie:

Numărătoarea inversă a început! Ești student sau proaspăt absolvent al unei facultăți cu profil tehnic? Vorbești engleza la un nivel mediu sau avansat? Sau, și mai bine, germana? Vrei să te alături unei companii globale, recunoscută pentru creativitate și inovație? Înscrie-te la Open Doors Technology și vino la sediul companiei Vodafone Romania. Echipa așteaptă să te cunoască în data de 17 martie, începând cu ora 8:30, la evenimentul organizat in parteneriat cu Inspire Group și BuzzJob. http://buzzjob.ro/vo...technology.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate