Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Sa ma las de facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
lacrimadiamant

lacrimadiamant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2016
Am 20 de ani si sunt student la o facultate dar nu am posibilitatea sa imi gasesc un loc de munca part time in orasul meu, sunt prea depenent de parinti din punct de vedere financiar si mai am 3 ani pana termin facultatea m-am gandit sa ma las si sa imi caut un loc de munca cu norma intreaga si atunci nu as mai depinde atat de mult de ei dar sunt sceptic in privinta asta pentru ca o facultate poate sa ma ajute mult in viitor dar pana termin voi ramane legat de parintii mei si m-am saturat sa le cer bani pentru orice, nu am nici un fel de experienta anterioara, nu am lucrat niciodata.
Voi ce ma sfatuiti sa fac?

Edited by lacrimadiamant, 08 March 2016 - 13:17.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Alege:
Dependent de parinti 3 ani, iar mai apoi te angajezi pe un salar bun

Independent si muritor de foame pe minimul pe economie o buna parte din viata.

#3
lacrimadiamant

lacrimadiamant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2016

 Serafim606, on 08 martie 2016 - 13:20, said:

Alege:
Dependent de parinti 3 ani, iar mai apoi te angajezi pe un salar bun

Independent si muritor de foame pe minimul pe economie o buna parte din viata.

Nu sunt sigur ca dupa 3 ani am sa lucrez pe un salar bun sunt multe persoane care termina facultatea si nu fac nimic cu ea.

Edited by lacrimadiamant, 08 March 2016 - 13:21.


#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Nu fac nimic cu ea pentru ca nu ii duce capul.

#5
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Incearca totusi sa nu te lasi, sau macar sa faci la distanta sa iei o diploma, pentru ca nu stii in viitor ce o sa fie si o sa iti ceara diplome pentru a avea acces la joburi mai bine platite.
Oricum in orase mici ea e inutila daca nu vine la pachet cu o pila/cunostinta sa iti faca intrarea undeva.

Edited by vubiv, 08 March 2016 - 13:25.


#6
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
La varsta ta, student, nu ai cum sa fii altfel decat dependent financiar de ei.
Dupa posibilitatile familiei, fiecare student primeste mai multi sau mai putini bani. E frustrant sa vrei mereu cate ceva, totul sa se rezume la bani, dar daca vrei sa termini facultatea, e bine sa te concentrezi pe asta, eventual sa incerci sa obtii o bursa.
Studentia e frumoasa, dar nu e usoara. Munca poate fi si grea si urata :).
Nu incerca sa le faci pe ambele, scoala si slujba, pentru ca nu vrei intelege nimic din ele. Daca vrei sa termini facultatea, indura, daca nu, mergi si munceste. In primul rand daca iti place, te sfatuiesc sa o termini, daca tot ai inceput-o. Daca o faci pentru altcineva si nu pentru tine, iar degeaba.
Ai tai te sustin? Mai ai frati? Ca ce crezi ca te-ai putea angaja acum?

Edited by disturbed, 08 March 2016 - 13:25.


#7
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Despre ce facultate este vorba?

#8
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
Uite,asta nu inteleg eu . E o diferenta intre un om inteligent si un om cu o memorie decenta. Ala inteligent si fara facultate ajunge milionar (0.0001% sanse) dar ala cu memorie..uumm

#9
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
incearca totusi un part-time, fie chiar si lucru pe internet. Sau faci cumparaturile pentru o babuta, ii duci cainele la plimbare. Se strang banutii, un pic de acolo, un pic de dincolo. Trebuie sa stii sa te invarti, cu sau fara facultate. Eu am lucrat din anul 3 un part time flexibil, care imi permitea sa merg dimineata la cursuri si dupa-amiaza la munca iar pentru bani in plus, bagam si week-end-uri si in vacante lucram 7/7. Nici prin gand nu mi-a trecut sa renunt la facultate, desi inainte sa incep sa muncesc, aveam bani doar de abonamentul RATB si un covrig/o Eugenie pe zi.

#10
lacrimadiamant

lacrimadiamant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2016

 disturbed, on 08 martie 2016 - 13:24, said:

La varsta ta, student, nu ai cum sa fii altfel decat dependent financiar de ei.
Dupa posibilitatile familiei, fiecare student primeste mai multi sau mai putini bani. E frustrant sa vrei mereu cate ceva, totul sa se rezume la bani, dar daca vrei sa termini facultatea, e bine sa te concentrezi pe asta, eventual sa incerci sa obtii o bursa.
Studentia e frumoasa, dar nu e usoara. Munca poate fi si grea si urata Posted Image.
Nu incerca sa le faci pe ambele, scoala si slujba, pentru ca nu vrei intelege nimic din ele. Daca vrei sa termini facultatea, indura, daca nu, mergi si munceste. In primul rand daca iti place, te sfatuiesc sa o termini, daca tot ai inceput-o. Daca o faci pentru altcineva si nu pentru tine, iar degeaba.
Ai tai te sustin? Mai ai frati? Ca ce crezi ca te-ai putea angaja acum?

Da, ma sustin, nu am frati, si asta chiar nu stiu, ce gasesc la mine in oras.

 DraculescuDraculescu, on 08 martie 2016 - 13:24, said:

Despre ce facultate este vorba?

Limbi.

#11
Denisa44

Denisa44

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.02.2016
Salut! Depinde ce facultate ti-ai ales. Daca nu ai perspective de angajare dupa absolvire, nu e tarziu sa te reprofilezi. In zilele noastre diploma nu ajuta intotdeauna, dar totusi nu renunta la studiile superioare. Daca renunti la facultate, nu ai nicio perspectiva si intotdeauna vei avea salariul mai mic decat colegii tai cu diploma. Nici nu e normal ca la varsta ta sa ai experienta pe piata muncii. Asa e mersul lucrurilor, parintii te tin la facultate si pe urma te intretii singur. Mult succes.

#12
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Dacă se poate lasă-te de facultatea asta și începe o alta care-ți place dar să fie și de viitor.
Deși de criteriul "de viitor" trebuia ținut cont și la această facultate(la care vrei să renunți acum).

La parte cu întreținutul singur,mai greu(și să urmezi și cursurile unei facultăți).
Poate doar dacă schimbi orașul,adică să faci următoarea facultate în alt oraș.
Dar,mai bine rabdă cei 3 ani(cât mai ai până termini),și vezi ce va fi atunci.

#13
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007

 vubiv, on 08 martie 2016 - 13:24, said:

Incearca ... sa iei o diploma, pentru .... a avea acces la joburi mai bine platite.
Mama lor de diplome, toata lumea alearga dupa diplome, mii de economisti, ingineri, absolventi de drept in lume, nu mai vrea nimeni sa fie tamplar/sudor/lacatus/mecanic. Unde se tot ascund angajatorii astia care cer diplome peste diplome si nu ii intereseaza cat de capabil esti sa faci practic ceva?

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Despre ce oras e vorba?

Ce limbi straine ai ales?

#15
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Peste tot daca vrei sa urci catre pozitii de management, chiar daca uneori doar cu titlul, iti cer si diplome, doar cu liceul nu mai merge decat daca e ruda ta seful cel mare.
Daca vrei sa stai toata viata vanzator sau casier atunci nu ai nevoie de nici o diploma.

#16
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
Eu zic sa te  retragi si cat mai repede pentru ca mai sunt alti colegi la taxa mult mai dornici sa invete care vor sa prinda un loc la buget .  N-ai nevoie de o facultate sa stii o limba straina, e suficient sa faci un curs, meditatii etc.


Si   emigreaza!  In tara asta nu se mai gasesc decat joburi accesibile   pentru cei care au facut ASE-ul si Poli.

Edited by BB-8, 08 March 2016 - 13:39.


#17
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

 Robert13x, on 08 martie 2016 - 13:25, said:

Uite,asta nu inteleg eu . E o diferenta intre un om inteligent si un om cu o memorie decenta. Ala inteligent si fara facultate ajunge milionar (0.0001% sanse) dar ala cu memorie..uumm

E foarte simplu de inteles. Cel ce termina facultatea se crede potent intelectual si cauta locul de munca ce are legatura cu specializarea lui, iar cel fara studii, nu are nevoie decat de determinare si spirit intreprinzator sa caute in nspe domenii un loc de munca, sa isi aleaga ce vrea el. Aici e marea diferenta. Si daca esti chitit sa faci ceva, poti strange si 100k E in cei 4 ani in care ai fi facut facultatea, ai cumpara 2-3 apartamente si din chirie faci 5-800 E. Ce sa vrei mai mult ?

Edited by St3garu, 08 March 2016 - 13:41.


#18
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 lacrimadiamant, on 08 martie 2016 - 13:28, said:

Limbi.

 lacrimadiamant, on 08 martie 2016 - 13:14, said:

dar nu am posibilitatea sa imi gasesc un loc de munca part time in orasul meu

In care oras? Chiar nu exista un call center pe-acolo care sa angajeze si cu jumatate de norma?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate