Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Amenda masina inchiriata

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

 aaddyy2005, on 08 martie 2016 - 20:38, said:

e de discutat, amenda e normal sa fie a soferului nu a celui care are masina. Nu mai stiu legislatia, dar prin 2007 am fost in Ro si m-a luat un radar fix pe la Comarnic(pe Valea Prahovei nu mai stii cand esti in localitate si cand nu) si aveam 84 parca. A venit amenda dupa 2 luni la socru-meu si Politia din Sinaia vroia numarul de permis a celui ce a condus caruta. Batranul vroia sa-l dea pe al lui, eu eram deja departe. Am pus mana pe tel si am sunat rutiera din Sinaia, le zic ca sunt cupabilul de la amenda cu nr x si cum sa fac sa le dau numarul permisului din Canada! M-au lasat in tel ca I-am bagat in sedinta, apoi imi raspund sa le dau oricum nr de permis ca tre sa inchida dosarul:))
Ca mai apoi sa aflu ca cacaturile alea de radare erau puse de primarii si mai erau si ilegale. Caz clasat!

Asta e motivul pentru care firma de asigurare iti ia credit cardul
De fiecare data cand am inchiriat in Toronto m-au "sfatuit" ca o sa--mi incarce balanta ulterior daca le vin amenzi sau taxe de 407.
In Vancouver la fel am patit-o, acolo am parcat langa un trotuar pictat.
Mi-a venit peste 2 luni factura de la CC, Hertz ma incaltase cu $35 pentru parcare in zona nepermisa.
Atunci stateam in Bucuresti..

#20
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.10.2009

 wb626ek, on 08 martie 2016 - 20:50, said:

Aici nu mai e vorba de radar, intrare cu masina "prin centru orasului pietonal"!


Numai un roman putea sa faca de-astea :))

#21
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
O fi vrut pana la botu calului.... Sa ajungă

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015
E totusi o performanta sa nu va luati de el decat pe a doua pagina.
CHiar ma miram sa treaca neobservat, :lol:

#23
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 Tsunnnami, on 08 martie 2016 - 20:18, said:

Eu n-as plati-o in locul tau.
Tu ai treaba doar cu AVIS, AVIS trebuia sa iti incarce cardul de credit sau sa-ti ceara banul

proprietarul masinii e AVIS, nu tu.
Nu masina incalca legile ci soferul. Pe numele soferului trebuie sa fie amenda.

 Tsunnnami, on 08 martie 2016 - 20:21, said:

Normal
Si ala-si recupereaza banul de la mine
Gresit. Ca s-o fi procedand pe la unii asa, e o poveste, dar nu e asa peste tot - mai ales prin Europa. Politia afla datele soferului de la firma de inchiriere si pe numele sau vine amenda - asa se procedeaza si in ro.

 Tsunnnami, on 08 martie 2016 - 21:59, said:

Asta e motivul pentru care firma de asigurare iti ia credit cardul
Masinile se inchiriaza si fara card. Eventual se plateste o asigurare suplimentara, dar nu are treaba cu amenzile, ci cu accidentele/daunele la vehicul.

@initiator: plateste amenda cat mai repede si scapi de-o grija... nu stiu ce se intampla exact in ro, dar daca mai mergi prin italia e foarte posibil sa ai probleme...

 lex2010, on 08 martie 2016 - 22:21, said:

Numai un roman putea sa faca de-astea Posted Image)
Nu doar un roman ci cam oricine nu e familiarizat cu italia... nu-s zone pietonale pe bune, ci niste asa zise ZTL-uri (zona a traffico limitato) unde au voie doar rezidentii din zona si firmele ce desfasoara activitate in zona - noi nu prea avem prin ro. asa ceva, in it. e plin in schimb... daca nu casti ochii cu atentie maxima la semne e usor sa o comiti...

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

 MrReason, on 09 martie 2016 - 01:56, said:

Nu masina incalca legile ci soferul. Pe numele soferului trebuie sa fie amenda.

Bineinteles, dar ca in cazul asta, primaria isi recupera banul mult mai eficient decat sa alerge dupa unu prin Malaezia

 MrReason, on 09 martie 2016 - 01:56, said:

Gresit. Ca s-o fi procedand pe la unii asa, e o poveste, dar nu e asa peste tot - mai ales prin Europa. Politia afla datele soferului de la firma de inchiriere si pe numele sau vine amenda - asa se procedeaza si in ro.
Ce treaba are politia? E vorba de primarie aici la parcare

 MrReason, on 09 martie 2016 - 01:56, said:

Masinile se inchiriaza si fara card.
N-am auzit sa nu ai credit card si sa-ti inchirieze masina o firma serioasa. D_aia am si intrebat in postul initial firma de rental.

 MrReason, on 09 martie 2016 - 01:56, said:

@initiator: plateste amenda cat mai repede si scapi de-o grija... nu stiu ce se intampla exact in ro, dar daca mai mergi prin italia e foarte posibil sa ai probleme...
Cum stie politia ca el cu alta masina nu are platita o amenda?

 MrReason, on 09 martie 2016 - 01:56, said:

Nu doar un roman ci cam oricine nu e familiarizat cu italia... nu-s zone pietonale pe bune, ci niste asa zise ZTL-uri (zona a traffico limitato) unde au voie doar rezidentii din zona si firmele ce desfasoara activitate in zona - noi nu prea avem prin ro. asa ceva, in it. e plin in schimb... daca nu casti ochii cu atentie maxima la semne e usor sa o comiti...
SI daca n-a comis-o si ii trimite primaria asa sa plateasca?
Datoria lui este doar fata fata de firma de rental
Ea trebuie facuta responsabila asupra soferilor carora le da masina pe mana, sa aiba permis, sa respecte legea, in cazul radarului sa le ia banii de pe credit card ca si in cazul amenzii.

Ma rog o fi Italia si Romania mai cu mot

#25
rghiuzan

rghiuzan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.07.2014
GPS-ul m-a dus acolo :).

#26
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Tot e bun ca nu ai făcut ca o bătrânică, a întors pe autostrada producând accident. Întrebată de ce a întors, răspunsul simplu: asa a zis gps-ul! :)

#27
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

a întors pe autostrada producând accident
Autostrazile nu sunt cumva delimitate ? Si doi la mana, nu am vazut GPS pana acum sa iti spuna sa intorci pe autostrada.

#28
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Nu cred ca ai inteles, a intors dar pe acelasi sens, adica a mers pe contrasens.
Uite un ex [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O7JPQnuZZgM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iar gps-ul a zis ceva de genul, unde puteti intôarceti, i a intors.

#29
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 Tsunnnami, on 09 martie 2016 - 03:28, said:

Bineinteles, dar ca in cazul asta, primaria isi recupera banul mult mai eficient decat sa alerge dupa unu prin Malaezia
Nici un "dar"... nu poti taxa pe altii ca e mai "eficient"... trebuie sa fie aceeasi procedura ca si in cazul in care cineva incalca legea cu masina proprie...

 Tsunnnami, on 09 martie 2016 - 03:28, said:

Ce treaba are politia? E vorba de primarie aici la parcare
Poate are(intrarea in ztl e incalcarea codului rutier italian), poate n-are, nu conteaza, eu zic ca nu e bine sa ai amenzi neplatite in tari straine...

 Tsunnnami, on 09 martie 2016 - 03:28, said:

N-am auzit sa nu ai credit card si sa-ti inchirieze masina o firma serioasa. D_aia am si intrebat in postul initial firma de rental.
Nu stiu ce-ai auzit sau n-ai auzit, dar firme ca avis, cel putin in romania sunt jecmanitori maximi... de la preturi ridicol de mari la conditii ridicole daca vrei o masina mai acatarii, gen min doua carduri de credit din care unul american express...

 Tsunnnami, on 09 martie 2016 - 03:28, said:

Cum stie politia ca el cu alta masina nu are platita o amenda?
Nu stiu daca stie sau nu stie, dar tu uiti mereu ca amenda e pe sofer, nu pe masina...

 Tsunnnami, on 09 martie 2016 - 03:28, said:

Datoria lui este doar fata fata de firma de rental
Ea trebuie facuta responsabila asupra soferilor carora le da masina pe mana, sa aiba permis, sa respecte legea, in cazul radarului sa le ia banii de pe credit card ca si in cazul amenzii.
Ma rog o fi Italia si Romania mai cu mot
Total fals si total incorect. Si nu e doar ro si it, e si california de exemplu(printre altele).

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,501
  • Înscris: 20.10.2015

 MrReason, on 09 martie 2016 - 14:10, said:

Total fals si total incorect. Si nu e doar ro si it, e si california de exemplu(printre altele).

O fi penbtru firme necunoscute
La firme mari ITI TREBUIE CREDIT CARD.
Altfel nu iei masina

#31
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 Tsunnnami, on 09 martie 2016 - 16:52, said:

O fi penbtru firme necunoscute
La firme mari ITI TREBUIE CREDIT CARD.
Altfel nu iei masina
Eu am zis ca in california firmele de car rental nu-s obligate sa-ti plateasca amenda si sa te taxeze pe card cuantumul amenzii, cum ai tu impresia ca e regula general, ci cel mult o taxa jecmanitore de "administrare" ca-ti dau datele la politie care te amendeaza direct pe tine.

Daca in unele tari se poate fara credit card(ba chiar si fara debit card, ba chiar si fara garantie), iar in altele nu, inseamna ca unii-s mai prosti ca altii si inghit nite mizerii de la niste companii mizerabile, oricat de mari ar fi ele! .. posibil ca mizeriile sa fie si in alta parte, cum ar fi la firmele de asigurari, sau poate la legile statului... ;)

#32
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Oho...si eu eram f aproape sa intru in ZTL anul trecut in Italia cu o masina de la Europcar, cred ca mai aveam 10 metri desi eram la curent cu ZTL-urile. Am preferat sa intorc pe linia continua decat sa intru in ZTL.

#33
mihai_andreescu70

mihai_andreescu70

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.03.2017
salut!
cum s-a terminat pana la urma?

#34
essential1975

essential1975

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.04.2008
Cativa ani mai tarziu ....Bineinteles ca romanul trebuie sa faca putina caterinca : ai intrat pana la botul calului ! trebuia sa mergi pe pietonala cu masina .... Este vorba de o amenda , un fel de proces verbal de contraventie cu exprimare standard . Daca stii despre ce este vorba , ajuti omul ... daca nu ... de ce nu taci ?  Omul nostru a patruns cu autovehicolul inchiriat intr-o zona cu trafic limitat ( ca asa la bagat GPS )  deja celebrele ZTL . Nu iti poti da seama decat daca cunosti problema si esti extrem de atent , sau studiezi bine harta inainte . Este o zona unde au acces doar autohehicolele autorizate .  Masinarie de taxat turistii in special , un abuz al autoritatilor italiene , o nesimtire fara margini . Firmele de inchirieiri masini profita si te taxeaza si ei suplimentar , in loc sa faca demersuri in a stopa fenomenul sau in a-si autoriza masinile intr-un fel sau altul . Sunt foarte multe localitati cu astfel de zone , intri in ele fara sa observi semnul ... Atentie mare cand circulati . se pare ca WAZE te avertizeaza , dar nu stiu 100% ! Drumuri bune !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate