Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Invazia reclamelor tampite la medicamente

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Daca tot platim pentru anumite servicii, de ce sa nu beneficiem de ele? Dezvolta o idee si vino cu dovezi valabile, nu o replica penibila.
pentru care anume servicii platesti??? sa crezi ca platesti...
ca si eu trag concluzia ca nu prea stii cum functioneaza economia in general si audiovizualul in particular!

Edited by Nero-d, 08 March 2016 - 09:10.


#20
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003

View Postmarga32, on 08 martie 2016 - 08:38, said:

Daca tot platim pentru anumite servicii, de ce sa nu beneficiem de ele? Dezvolta o idee si vino cu dovezi valabile, nu o replica penibila.

Uite o dovada valabila: platesti putin, vezi rahat. Daca tot va bucurati la zeci de programe pe care le aveti la un abonament, cum se face ca nu-ti gasesti un post favorit care sa-ti satisfaca nevoile? Nu exista si toate sunt stricate de reclame? Renunta la abonamentul ala si foloseste televizorul pentru jocuri, filme cumparate si internet. Nu vei mai vedea reclame tampite. Tu vei decide la ce te uiti, cand ii pui pauza si cand sa-l opresti.

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostEgalul, on 08 martie 2016 - 08:05, said:

Daca deschizi radioul sau televizorul vezi ca 80% din reclame cretine sunt despre fel de fel de medicamente si suplimente nutritive.

E deprimant sa auzi zi de zi despre : nu ma mai incape rochia, scurgeri si mirosuri intime, si multe alte prostii de genul asta, pe care le auzi la fiecare pauza publicitara.

Chiar nu se poate nimic pentru stoparea acestei deprimari generale a populatiei ?

Eu nu stiu tu ce fel de televizor deschizi,dar la televizorul pe care-l deschid eu inca n-am vazut nici un fel de rclama la medicamente.

ps.
Si urmeaza asta,nu te mai panica degeaba:
http://stirileprotv....a-acestora.html

Radio nu mai ascult.

Si tampite sunt toate reclamele,nu doar cele pentru medicamente.

#22
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Oricum ce e drept este ca romanii sunt un popor care cheltuie foarte, foarte multi bani pentru medicamente.
Eu sunt italian, stabilit in Ro de mai bine de doi ani si am ramas impresionat de chestia asta inca de la inceput; vad farmacii care ies ca ciuperci dupa ploaie, sate la tara cu doua farmacii (!), oameni saraci care umbla cu plase de medicamente, tablete, pilule de orice fel vorbind numai de "criza de fiere" / "aprindere de plamani" / "cadere de calciu" ...

#23
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Adisz  da Enache care  o agata pe farmacista  de fata cu bietul Arsinel ce muncea la greu  nu ai vazut-o ? Aia cu farmacia inimii Catenaaaaaaaaaa!

#24
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Eu fac tot posibilul sa evit majoritatea reclamelor la TV, nu suport reclamele in general, depinde de fiecare in parte sa le ignore, sa nu le bage in seama

#25
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View Postmarga32, on 08 martie 2016 - 08:43, said:

Aflasem despre un proiect de lege care sa reglementeze reclamele la televizor despre medicamente. Tresaltasem, imi amintesc, in speranta ca nu orice nenica va lua somnifere sau calmante la auzul unei voci necunoscute pe fundalul unei reclame, de altfel, stupide. Tinand cont ca reclamele la medicamente continua sa apara pe ecran, trag concluzia ca sunt naiva. Sau a murit initiatorul legii. Prefer a doua parte.

Da, era prea frumos sa scapam dracului de mizeria asta care inunda ecranele TV. Din pacate:




Comisia pentru Sănătate și Familie, din cadrul Camerei Deputaților a respins, marți, propunerea legislativă privind interzicerea publicității la medicamente în programele de televiziune.

Proiectul de lege de modificare și completarea art.17 al Legii 148/2000 privind publicitatea a fost adoptat în Senat pe 14 decembrie 2015 și prevedea, printre altele, următoarele:

(alin. 1) Se interzice publicitatea explicită pentru produsele medicamentoase difuzată în cadrul programelor de televiziune și radiodifuziune.
Publicitatea în alte modalități decât cea conform alin (1) este permisă numai pentru produsele medicamentoase care se eliberează fără prescripție medicală, pentru care materialele publicitare vor fi aprobate de Agenția Națională a Medicamentului.

La data de 9 ianuarie 2016, președintele Klaus Iohannis a decis să întoarcă legea în Parlament pentru reexaminare, făcând trimitere la mai multe directive europene în domeniu.
Proiectul de lege a fost înregistrat pe 1 aprilie 2015, de către senatorul UDMR Alexandru Vegh, care și-a motivat propunerea legislativă prin ”influența negativă și înțelătoare pe care (n.r. - publicitatea la medicamente) o are asupra populației”.


http://www.activenew...utatilor-129883


Si mai lasati-ma cu sfaturile de gen "ai telecomanda, schimba canalul". Si voi aveti mouse, sa schimbati forumul daca nu va convine parerea mea. Cum dracu ma, pentru orice mizerie se gaseste tot timpul cate-un avocat care sa-i minimalizeze jegul pe care-l produce?
Reclamele nu sunt doar la TV, te invadeaza din toate partile, la TV, radio, ziare, le auzi in masina, autobus, tramvai, le vezi pe blocuri, pe panouri pe marginea soselelor, pe tricouri, in cabinetele medicale, absolut peste tot.

View Postadisz, on 08 martie 2016 - 09:31, said:

Eu nu stiu tu ce fel de televizor deschizi,dar la televizorul pe care-l deschid eu inca n-am vazut nici un fel de rclama la medicamente.

Posted Image

View Postadisz, on 08 martie 2016 - 09:31, said:

Si urmeaza asta,nu te mai panica degeaba:
http://stirileprotv....a-acestora.html

Vezi ca stirea aia-i veche si depasita.

View Postadisz, on 08 martie 2016 - 09:31, said:

Si tampite sunt toate reclamele,nu doar cele pentru medicamente.

No, aici in sfarsit ai dreptate.

Edited by Phobos, 08 March 2016 - 11:00.


#26
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Nu au ce sa interzica. Majoritatea medicamentelor din reclamele TV de fapt nu sunt medicamente. Sunt suplimente alimentare sau chestii "homeopatice", adica bomboane tic tac ambalate altfel.

#27
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAMETHIST, on 08 martie 2016 - 10:56, said:

Nu au ce sa interzica. Majoritatea medicamentelor din reclamele TV de fapt nu sunt medicamente. Sunt suplimente alimentare sau chestii "homeopatice", adica bomboane tic tac ambalate altfel.

Crede-ma ca ma doare in fund de cum se numesc produsele respective. Posted Image

Edited by Phobos, 08 March 2016 - 11:02.


#28
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

No, aici in sfarsit ai dreptate.
doar daca esti suficient de ignorant si nu intelegi ca asta e singurul mod in care audiovizualul si internetul pot exista gratuit!!!... altul nu e!... daca dispare publicitatea, dispare si televiziunea gartuita!!!
iar televiziunile sunt destul de inteligente sa bage reclame in acelasi timp... simultan si concomitent... ca sa n-ai unde schimba!!!...

Quote


Crede-ma ca ma doare in fund
e destul de rau sa te doara in fund... dar... spre norocul tau... exista remedii

daca cumperi sau nu un produs... e fix alegerea ta!

Edited by Nero-d, 08 March 2016 - 11:10.


#29
costica_smenarul_boss

costica_smenarul_boss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.11.2014

View PostEgalul, on 08 martie 2016 - 08:05, said:

Daca deschizi radioul sau televizorul vezi ca 80% din reclame cretine sunt despre fel de fel de medicamente si suplimente nutritive.

E deprimant sa auzi zi de zi despre : nu ma mai incape rochia, scurgeri si mirosuri intime, si multe alte prostii de genul asta, pe care le auzi la fiecare pauza publicitara.

Chiar nu se poate nimic pentru stoparea acestei deprimari generale a populatiei ?
Nu, fiindca romanii sunt renumiti ca ipohondrii si ajung sa cumpere orice hapuri chiar si pentru cele mai banale afectiuni. Nu ai vazut ca au inceput sa apare reclame la produse din extract de iedera si tot felul de scorneli?

Edited by costica_smenarul_boss, 08 March 2016 - 11:07.


#30
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View PostPhobos, on 08 martie 2016 - 11:01, said:

Crede-ma ca ma doare in fund de cum se numesc produsele respective. Posted Image

Ideea era ca daca chiar se vor interzice reclamele la medicamente, nu vor afecta cu nimic reclamele la produsele respective ;)

#31
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
''doar daca esti suficient de ignorant si nu intelegi ca asta e singurul mod in care audiovizualul si internetul pot exista gratuit!!!... altul nu e!... daca dispare publicitatea, dispare si televiziunea gratuita!!! ''

Asta e cel mai bun raspuns dat de Nero-d. Pentru celelalte exista...telecomanda...Posted Image

Edited by titacodita, 08 March 2016 - 11:11.


#32
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View PostEgalul, on 08 martie 2016 - 08:05, said:

Daca deschizi radioul sau televizorul
"Radio" -> Vezi ca exista o multime de posturi care emit online;
"TV"      -> Daca insisti sa urmaresti posturile romanesti, macar poti inregistra ce filme/emisiuni doresti. Apoi, cand ai chef sa te uiti la ceea ce ai inregistrat, sari lejer peste slotul de reclame ;)

#33
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View PostNero-d, on 08 martie 2016 - 11:04, said:

doar daca esti suficient de ignorant si nu intelegi ca asta e singurul mod in care audiovizualul si internetul pot exista gratuit!!!... altul nu e!... daca dispare publicitatea, dispare si televiziunea gartuita!!!

Stiu asta. Doar ca lucrul asta nu chimba bulgarele de rahat in aur. Tot rahat ramane.

Interesant, tu pe fiecare topic de genul asta despre televiziuni, ai sarit in sus sa le iei apararea, sa educi "ignorantii". :D

Edited by Phobos, 08 March 2016 - 11:17.


#34
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
intamplator sau poate nu... cunosc fenomenul mai aprofundat... nu obisnuiesc sa gandesc superficial...
iar chestia asta cu: sa se interzica... in afara faptului ca e dictatoriala... imi repugna!
sau te deranjeaza ca am niste puncte de vedere argumentate si in general am dreptate?!? Posted Image

nu te obliga nimeni sa te uiti la TV!!!... o faci benevol!

nu va mai uitati la TV cand mancati!!!... face rau la sanatate!

Edited by Nero-d, 08 March 2016 - 11:28.


#35
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

Egalul, on 08 martie 2016 - 08:05, said:

Există și alt fel de reclame? Atât timp cât îți intră în cap, și-au atins scopul.

#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View PostgingisKHAN2015, on 08 martie 2016 - 09:44, said:

Adisz  da Enache care  o agata pe farmacista  de fata cu bietul Arsinel ce muncea la greu  nu ai vazut-o ? Aia cu farmacia inimii Catenaaaaaaaaaa!

Pe astia ii vad in fiecare zi.Exact langa intrarea in bloc am o farmacie Catena cu reclama in geam.Nu pot inchide ochii,ca mi-e frica ca-mi rup gatul daca ma impiedic de scarile blocului.

ps.
Adrian Enache imi este una dintre cele mai antipatice persoane pe care am vazut-o/auzit-o/cunoscut-o in viata mea.Doar simpla amintire a numelul lui imi provoaca dezgust.

View PostHAL9000, on 08 martie 2016 - 09:44, said:

Oricum ce e drept este ca romanii sunt un popor care cheltuie foarte, foarte multi bani pentru medicamente.
Eu sunt italian, stabilit in Ro de mai bine de doi ani si am ramas impresionat de chestia asta inca de la inceput; vad farmacii care ies ca ciuperci dupa ploaie, sate la tara cu doua farmacii (!), oameni saraci care umbla cu plase de medicamente, tablete, pilule de orice fel vorbind numai de "criza de fiere" / "aprindere de plamani" / "cadere de calciu" ...

Este justa observatia ta.Dar te-ai gandit vreodata ca numai medicamente se cumpara in farmacii?Io' zic ca mai degraba porcariile vandute drept suplimente fac sa apara aceste farmacii.Snobismul este o boala domneasca,iar romanul se da bolnav cand este vorba despre asa ceva.
Este adevarat ca si numarul bolnavilor adevarati s-a intreit dupa 1989,dar astia nu merg de placere la farmacie.Sau ca n-au ce face cu banii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate