Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

NAS Buffalo LS-WXL51A- configurare windows10

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
pressto

pressto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2009
Salut,
Am nevoie de ajutorul vostru. Ma chinui de 2 zile sa configurez un NAS Buffalo si nu reusesc deloc. Am citit tot manualul de 2 ori si cred ca am citi zeci de pagini web, dar nu am gasit solutia.
Am instalat aplicatia NASNavigator2 (v282). Pot vedea NAs-ul atat din aplicatie cat si din explorer, pot crea directoare pe el si sa le sterg (din aplicatie),pot sa fac useri si grupuri, pot sa le dau drepturi, am schimbat contul de windows pe unul local, am creat un user cu acelasi nume si aceasi parola ca si cea de login in windows, doar un singur lucru nu pot sa fac: nu pot scrie nimic pe el.
Mesajul este "Destination folder Acces Denied. You need permission to perform this action". In windows am drepturi de admin, iar pe nas am pus permisiune de read/write.

Stie cineva ce trebuie sa mai setez ca eu nu ii dau de capat.
Multumesc

#2
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Mai era cineva cu un buffolo vechi, cam aceeași problemă si la el. Cu user și pass nu mergea, doar dacă am lăsat câmpul de parolă liber a mers. Dacă sunt mai multi useri si pun parolă doar la unul singur, nu mai ai drept de acces nici cu userul fără parolă nici cu cel parolă. Dacă pui parolă la un singur share nu mai ai acces nicăieri, cu sau fara parolă. Varză in acel caz.
Deci încearcă fără parolă si vezi dacă merge, scoate toti utilizatorii cu parole, lasă doar unul fără parolă si vezi ce zice.

#3
pressto

pressto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.12.2009
nu am decat un utilizator si nu pot sa ii scot parola ca nu imi da voie, adica nu pot crea un user fara parola. Asa ca am sters pe toti au ramas doar admin si guest care nu pot fi stersi. tot nu merge. nu stiu ce sa ii mai fac. imi vine sa trec inapio pe windows 7 ca acolo mergea fara probleme, dar imi pare rau ca am dat bani sa cumpar licenta de windows 10. Nu are nimeni nici o solutie?

#4
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Creaza o masina virtuala cu win7, vezi daca inca merge din win7, inainte de a dezinstala 10.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate