Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

asigurarea obligatorie a locuintelor (PAD) - cumparare online

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postalexa32, on 07 martie 2016 - 22:36, said:

Stati sa vina vreun cutremur mai mare sa vezi vaicareli la televizor Posted Image
cînd vine un cutremur mai mare s-a cam terminat cu asigurările a 30-40.000 case... nu crezi?

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postsarac.lipit, on 07 martie 2016 - 22:49, said:

cînd vine un cutremur mai mare s-a cam terminat cu asigurările a 30-40.000 case... nu crezi?
Nu. D'aia s-au inventat reasigurările.
Da' miorlăieli live cu ''să-mi dea ..." și "să-mi facă ..." or să fie gîrlă. Măcar e bine că nu se mai asigură casele construite prin albiile de rîuri...

#21
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013

View PostDany_Darke, on 07 martie 2016 - 21:46, said:

ma intreb ce poate cuprinde acea asigurare, inafara de asigurarea ca ai de dat lunar niste bani unor hoti, bani pe care oricum nu o sa-i mai vezi.

adica asigurarile astea au mai mult excluderi decat asigurare in sine. gen ca nu te despagubeste daca ai fost inundat, pe motiv ca nu ai asigurat toate metodele de preventie pt acest lucru (adica sa-i faci tu instalatia de apa vecinului ca sa nu te inunde pe tine), nu te despagubeste daca ti s-a spart casa, pt ca nu ai fost acasa ca sa-l intampini pe hot cu suc si prajituri, nu pt ca .......... nu pt ca........ etc
In cazul in care cade luna de pe cer pe apartamentul tau, firma de asigurare te va despagubi. Logic nu? Celelalte daune nu sunt cuprinse in PAD.

#22
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postalexa32, on 07 martie 2016 - 22:36, said:

Stati sa vina vreun cutremur mai mare sa vezi vaicareli la televizor Posted Image

Cred ca vaicareala mai mare o sa vina din partea asiguratorilor care nu o sa fie in stare sa plateasca. Daca au incercat sa faca "economie" cu amaratii astia, ce crezi ca o sa faca la un dezastru?

Intr-o tara cu oameni intregi la cap, asigurarile astea ar trebui sa fie cerute de populatie si firmele de asigurari sa fie verificate de autoritati daca is sau nu is in stare sa acopere daunele.
La noi ii exact pe dos: isi fac o cardasie de vreo 10-20 firme de asigurare si isi "comanda" o lege prin care sa oblige populatia sa le dea bani, da pe ei nu-i obliga nime sa plateasca si in caz da dezastru trebuie sa-i dai in judecata. Daca asiguratorii ar fi de buna credinta si ar vrea sa arate ca banii luati pe asigurarile obligatorii nu-s defapt o taxa de protectie care si-au impus-o, ar face polite cu rascumparare totala.

Edited by gabyxm, 08 March 2016 - 09:59.


#23
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmariovrs, on 07 martie 2016 - 20:56, said:

Chiar exista oameni care platesc asa ceva?!
Da, fraierii....

View Postxcit, on 07 martie 2016 - 22:13, said:

plin de isteti aici, la masina de ce va faceti fratilor asigurare?
Ei si tu ..  tu chiar umblii cu casa pe sosele? Casa mea are fundatie si e cam greu sa ma deplasez cu ea si sa accidentez alta casa in trafic....

#24
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View PostOctavian_SK, on 07 martie 2016 - 21:37, said:

cam orice e de plata la romanica e pentru fraieri ....aia-i mentalitatea n-ai ce face

on topic: cred ca la Allianz Tiriac se poate on line.....ma refer la fraieri bineinteles, aia desteptii n-au nevoie Posted Image

Bine ma desteptule. Cand o cadea planeta Marte pe casa ta o sa fii in regula. Ca la clauzele pe care le au,doar in cazuri din astea vezi vreun leu de la ei.
Asa ca...ia-ti un telescop si fii pe faza..ca nu se stie.

#25
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Salut - re-deschid discutia despre asigurarea obligatorie , vad ca poti declara "ce suma vrei" la asigurarea apartamentului. Sa zicem ca locuiesc intr-o garsoniera de 30.000 EUR (pretul cumpararii), dar eu, pentru cativa euro in plus, o asigur la 50.000 EUR..ca asa am selectat acolo in polita. Ei bine, cand explodeaza aragazul vecinului si darama jumate de parter de bloc, imi da mie firma de asigurari 50.000 EUR ?

La fel am intrebare si cu "anul constructiei". Exista multe variante la anul blocului, al constructiei, al darii in folosinta... ei bine, daca eu aleg anul care cred eu de cuvinta, care mi s-a spus la cumparare - asiguratorul se poate folosi de asta ca sa nu mai imi  plateasca asigurarea in caz de ceva ?

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Nu. Primești cît costă reparația.
Unele firme s-ar putea folosi de clauza cu "dacă asiguratul a declarat date false ne rezervăm dreptul să nu plătim"...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate