Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Rabla 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#19
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Eu trec prin umilintele birocratice .. stau la cozi sa obtin diverse acte, ca sa fac rost de un duplicat dupa talon ca sa pot da o rabla la rabla

#20
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
Se mai pot cumpara cupoanele astea sau is nominale ?
Vad pe situri de anunturi cum unii vand direct cuponul rabla 2016. Si nu de ieri de azi, ce de luni de zile.

#21
sunshine88

sunshine88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.05.2011

 _R_A_D_U, on 06 iunie 2016 - 18:54, said:

Cu cit se mai vinde cuponul?
1500 ron

#22
catalin30

catalin30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.02.2006
Si eu astept sa inceapa, trag sperante ca in 14-15 iunie o sa pot merge cu actele la dealer.

#23
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
E plin de vouchere rabla pe olx, gasesti si cu 1000 ron.

#24
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

 l_dan, on 10 iunie 2016 - 14:15, said:

E plin de vouchere rabla pe olx, gasesti si cu 1000 ron.

Pai alea nu sunt de anul trecut?

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

 l_dan, on 10 iunie 2016 - 14:15, said:

E plin de vouchere rabla pe olx, gasesti si cu 1000 ron.
Si vaucherele astea sunt ne nominale?  Sau cum e treaba cu ele?  Cand vad cata bataie de cap este cu obtinerea mizeriei de talon pierdut la rabla din strada, ma umplu de sila.

#26
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Anul trecut se puteau cumpara, banuiesc ca si acum e la fel. Ma rog se facea un act de "cedare" prin care proprietarul rablei ceda dreptul de folosire a cuponului de Remat catre alta persoana. Si eu am avut o rabla a unei rude care avea probleme cu actele si am preferat sa renunt la ea si sa-l las pe dealer sa caute un alt voucher pe care sa-l cumpar.

Edited by DannyMC, 11 June 2016 - 05:34.


#27
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,968
  • Înscris: 25.12.2005
Si-a luat cineva masina cu programul Rabla...?
Vad ca intirzie...

#28
ruan

ruan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.09.2006
Am inteles ca de luni incepe efectiv programul rabla adica de luni poti sa duci rabla la casare. Aproximativ o saptamana dureaza eliberarea certificatului si apoi poti sa ridici masina noua (daca e pe stoc).

#29
Mickydutza

Mickydutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.06.2006
Marti a inceput efectiv programul Rabla, zilele acestea semneaza dealerii actele, iar probabil saptamana viitoare vor putea incepe efectiv cumpararea masinilor prin Rabla. Asta in cazul dealerilor acceptati, pentru ca sunt unii foarte importanti, precum Midocar, care nu au fost acceptati in programul Rabla si se mai face o sesiune.

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Azi mi s-a spus verde in fata ca nu pot sa beneficiez de rabla daca nu am talon si proprietarul e mort.
Succesiunea fara talon iar nu se poate.  
Ar trebui re inmatriculata ca o masina noua , facut ITP, etc si masina sa fie functionala. Legislatie de kkt

#31
cripus

cripus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.10.2005

 ruan, on 16 iunie 2016 - 14:04, said:

Am inteles ca de luni incepe efectiv programul rabla adica de luni poti sa duci rabla la casare. Aproximativ o saptamana dureaza eliberarea certificatului si apoi poti sa ridici masina noua (daca e pe stoc).

Da, numai ca Luni e zi libera.
Si eu astept sa imi ridic masina de la un dealer prin rabla, dar nu am sperante prea mari ca se intampla saptamana viitoate. Cica e prea scurta saptamana :) si oricum va fi imbulzela cu cererile catre afm, pt ca exista un bufffer de contracte din ian. pana in iunie. Plus ca fiecare dosar cica e ver. la afn de unde astepti 2 ok-uri.
Deci rabdate si tutun...

 ruan, on 16 iunie 2016 - 14:04, said:

Am inteles ca de luni incepe efectiv programul rabla adica de luni poti sa duci rabla la casare. Aproximativ o saptamana dureaza eliberarea certificatului si apoi poti sa ridici masina noua (daca e pe stoc).

Da, numai ca Luni e zi libera.
Si eu astept sa imi ridic masina de la un dealer prin rabla, dar nu am sperante prea mari ca se intampla saptamana viitoate. Cica e prea scurta saptamana :) si oricum va fi imbulzela cu cererile catre afm, pt ca exista un bufffer de contracte din ian. pana in iunie. Plus ca fiecare dosar cica e ver. la afn de unde astepti 2 ok-uri.
Deci rabdate si tutun...

#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Daca ar fo sa cumpar un vaucher de la cineva, la ce acte ar trebui sa fiu atent, din partea vanzatorului?
Azi m-a sunat dealerul si mi-a zis ca ei au 5 vauchere, si contra cost -  2100 de lei.
Am inteles ca e mult. Dar ce solutii am. Masina este "pe vine".

#33
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014

 tfmercedez, on 17 iunie 2016 - 19:30, said:

Daca ar fo sa cumpar un vaucher de la cineva, la ce acte ar trebui sa fiu atent, din partea vanzatorului?
Azi m-a sunat dealerul si mi-a zis ca ei au 5 vauchere, si contra cost -  2100 de lei.
Am inteles ca e mult. Dar ce solutii am. Masina este "pe vine".

Se ocupa dealear-ul ca intermediar? Daca da, eu cred ca cel mai bine vorbesti cu dealer-ul pentru ca ei au tot interesul ca voucher-ul sa fie bun.

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

 Soulstream, on 17 iunie 2016 - 19:40, said:


Se ocupa dealear-ul ca intermediar? Daca da, eu cred ca cel mai bine vorbesti cu dealer-ul pentru ca ei au tot interesul ca voucher-ul sa fie bun.
Adevarat, dar si la bani  au bagat mana pan' la cot. Ziceau unii despre   scoruri mai mici..
Oricum mai vin apoi distractiile cu inmatriculare, numere,  asigurare, care btw, costa dublu fata de masina vechie desi motorul este mai mic, pentru ca bonus malusul se ia de la 0.

#35
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

ACTE RABLA


1. TALON ORIGINAL
2. CIV ORIGINAL
3. 2 COPII LEGALIZATE TALON (fata/verso cele 3 pag.)
4. 2 COPII LEGALIZATE CIV(fata/verso)
5. COPIE CI-PROPRIETAR RABLA
6. 2 CERTIFICATE FISCALE PROPRIETAR RABLA (sa se specifice pentru:RABLA 2016)
7. ADRESA DE PE TALON ,CIV,CI TREBUIE SA FIE ACEIASI,DACA NU E ACEIASI TREBUIE ADEVERINTA DE LA EVIDENTA POPULATIEI
8. DACA CUMPARATORUL NU ESTE PROPRIETARUL RABLEI ,ATUNCI CUMPARATORUL TREBUIE SI EL SA ADUCA 2 CERTIFICATE FISCALE. (sa se specifice pentru:RABLA 2016)
9.COPIE CI -CUMPARATOR
10.RABLA TREBUIE SA AIBA 8 ANI SAU MAI MULT SI SA FIE INMATRICULATA IN TARA INAINTE DE 31 DECEMBRIE 2008.
11.ANUL FABRICATIEI TREBUIE SA CORESPUNDA CU ANUL PRIMEI INMATRICULARI,DACA NU TREBUIE TRECUT PE CIV LA RUBRICA 19 ANUL PRIMEI INMATRICULARI

#36
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,012
  • Înscris: 29.06.2011
Pai la 2100lei poate as vrea sa scap si eu de dacie numai ca ala este pret de cel putin mana a doua....

Edited by CGDBZ, 17 June 2016 - 23:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate