Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Recomandare filme western?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Asta e bun si distractiv daca nu l-ai vazut [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r-FmfxLy7fo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 01.02.2007
Seria Sabata: 1969 - Sabata / 1970 - Adio Sabata / 1971 - The Return of Sabata. Scriu din memorie, scuze daca am gresit la ani.

Edited by dacibesti, 08 March 2016 - 09:05.


#21
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Daca reusesti sa gasesti subtitrare in romana sau intelegi germana , recomand seria Winnetou . Eu cand aud western, prima data ma gandesc la Winnetou si Old Shatterhand Posted Image .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Bf5Ot5tAQU0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Acrisios, 08 March 2016 - 09:00.


#22
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
The Treasure of the Sierra Madre (1948)
http://www.imdb.com/title/tt0040897/

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,996
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCaptainMe, on 07 martie 2016 - 19:55, said:

21, dar nu e asta o problema. Eu sunt fan al lucrurilor oldschool, pe mine ma intereseaza sa interesant filmul.

Adevaratele filme western s-au turnat in anii 1950-60-70.Apoi acest curent s-a estompat,iesind din cerintele publicului.Apoi au reinceput sa apara sporadic prin anii 90-00.
La filmele vechi se trageau 20-30 de focuri si ne uitam cu gura cascata.Azi daca nu curge sange si pe peretii camerei unde vizionam filmul n-am facut nimic.
Filmele western au fost facute in cinstea pionerilor care au descoperit vestul salbatic.Ori acestia aveau parte si de liniste nu doar de batai si impuscaturi.

ps.
Ca aceasta cucerire a vestului s-a lasat si cu "civilizat" si masacrat populatia indigena,este cu totul altceva.Dar despre asta nu vei vedea niciodata vreun film.

View Postdanb1961, on 08 martie 2016 - 10:40, said:

The Treasure of the Sierra Madre (1948)
http://www.imdb.com/title/tt0040897/

Asta nu prea se incadreaza in categoria western.

View PostAcrisios, on 08 martie 2016 - 09:00, said:

Daca reusesti sa gasesti subtitrare in romana sau intelegi germana , recomand seria Winnetou . Eu cand aud western, prima data ma gandesc la Winnetou si Old Shatterhand Posted Image .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Bf5Ot5tAQU0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Gojko Mitic si superbele peisaje din Yugoslavia au fost nelipsite in aceste filme.Nu doar filmele din seria Winnetou trebuie vazute,ci si cele cu Old Firehand,Surehand sau Shatterhand.

#24
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007
Nu neaparat un western, dar imho un film (miniserie) destul de bun
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lhNMwO8XQUw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
Boomer_13

Boomer_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.08.2008
The Wild Bunch [1969]
Pat Garrett & Billy the Kid [1973]
Once Upon a Time in the West [1968]
The Outlaw Josey Wales [1976]
Butch Cassidy and the Sundance Kid [1969]
High Noon [1952]
Lawman [1971]
Shane [1953]

#26
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

View PostBoomer_13, on 08 martie 2016 - 15:50, said:


Buey, ati pus aici numai vechituri!
Ar merge ceva mai nou facut de Tarantino sau ala cu Natalie Portman, Jane Got a Gun
Ce tot puneti aici filme de genul Aurul lui Mackenna, Rio Lobo, Rio Bravo, Rio Grande, Red River, Diligenta (Stagecoach), Omul din Laramie, El Dorado (uau, uitasem de bijuteria asta cu Dean Martin alcoolic perpetuu !), mai era un film cu Liberty Valance, parca, Winnetou in Valea Mortii, Winnetou si Lacul de Argint si alte chestii paranormale.

OFF TOPIC:

Era prin 1969, ne aflam in curtea unui liceu industrial, niste draci de copii (intre care si mandea) care trageau cu prastia intr-o pisica spanzurata intr-un tei de niste baieti mai mari. Pisica miorlaia din toate puterile si noi ne intreceam care s-o nimerim si sa ne laudam pe urma cu fapta noastra (minte de copii, ce vreti).

Asa ne-a prins un maistru instructor de la liceu: "Bai, impielitatilor! Ce aveti cu biata pisica?" S-a urcat omul in tei si a dezlegat felina care era mai mult moarta decat vie. De la inaltimea aia de 3-4 metri ne-a rugat: "Daca o lasati sa plece o sa va arat un miracol!"

Bineinteles ca am lasat-o sa plece, miracolul fiind mai puternic decat mandria de a nimeri cu prastia pisica. Ne-a strans pe toti, eram vreo 5 pustani cu varste cuprinse intre 4 si 6 ani si ne-a bagat intr-o sala de curs. Apoi a tras de niste draperii negre si s-a intunecat toata sala. "Sa nu va prind ca va miscati de acolo, altfel adio miracol!"

A disparut in spatele unei usi si dupa cateva minute s-a auzit un huruit usor apoi sala de clasa, minune-mare, s-a aprins toata si un grup de calareti (care mai tarziu vom afla ca erau indieni), facand o galagie infernala, veneau navalnic spre noi, gata-gata sa ne striveasca.

Era cat p'aci sa tipam si s-o luam la fuga insa ne-am trezit cu tovarasul maistru (Boldea il chema, Dumnezeu sa-l odihneasca), asezandu-se intre noi, luandu-ne usor pe dupa umeri, soptind cu o voce sugrumata de emotie si cu privirea atintita in harmalaia de pe pe perete: "Sa vedeti ce frumos o sa fie!" (ne-a pus filmul "Winnetou in Valea Mortii")

Si uite asa am facut noi cunostinta cu cinematograful!

(nu stiu cum facuse rost liceul industrial din Targoviste de un aparat de proiectie cu role insa incepand cu acea vara a anului '69 liceenii dar si alte persoane am urmarit cu sufletul la gura diverse filme proiectate pe un perete alb de-al liceului.  Atunci am vazut "Tudor", "Ivanhoe", "Robin Hood", "Neamul Soimarestilor", "Tarzan", "Stan si Bran" etc)

Edited by florinbad, 08 March 2016 - 18:35.


#27
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010

View PostCaptainMe, on 07 martie 2016 - 19:47, said:

Salut. Vreau si eu niste recomandari de filme cu vestul salbatic, cowboy, pistolari etc. Am vazut pana acum "Necrutatorul" si "Mai rapid ca moartea". In general imi plac filmele cu putina actiune, nu cele de gen documentare.
"

Bone Tomahawk http://www.imdb.com/title/tt2494362/

#28
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,434
  • Înscris: 16.03.2004
A bullet for the general

#29
sinful

sinful

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 28.02.2016
Deadwood

Edited by sinful, 30 July 2016 - 18:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate