Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Certificat Urbanism conditionat de PUZ pt teren intravilan cu acces din drum public.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ionelectron

ionelectron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.05.2009
Va salut.

Am o problema cu obtinerea unei autorizatii de constructie pentru un teren intravilan cu deschidere la drum public.
Am tot citit si eu pe net despre noua lege a urbanismului dar nu am resit sa gasesc informatii specifice spetei mele. De aceea va cer sfatul.

Iata, pe scurt, situatia mea:
- parcelele mele (500+500 m2) sunt dezmembrate dintr-un lot mai mare (de 2ha cu 35 de loturi).
- lotul mare are un certificat de urbanism in care sunt trecute cerintele din PUG (zona este de case, cu POT si CUT specificate in PUG) dar se mentioneaza ca parcelele rezultate sunt construibile doar dupa realizarea unui PUZ
- parcelele mele sunt "in prima linie" cu deschidere directa la un drum public (drum de exploatare). Ba chiar, una dintre ele, are dubla deschidere (si la un al doilea drum public).
Nu au inca PUZ, proprietarul lotului "cica" a demarat PUZ-ul dar eu nu vreau sa ma bazez pe asta, ci pe alte argumente.

Am inceput demararea procedurilor pt obtinerea autorizatiei de constructie si primul pas a fost sa fac cerere pentru numere postale. Am depus aceasta cerere la primarie si azi m-am dus sa iau "rezultatul". Acolo, doamna de la fondul funciar (parca), cea care trebuie sa-mi elibereze numerele postale mi-a spus sa merg la Urbanism ca are fi niste probleme pentru care nu-mi poate elibera acele numere.
Am avut o discutie amiabila cu doamna de la urbanism si mi-a spus cam care ar fi acele problemele. Nu am contrazis-o pentru ca nu am studii juridice si imi place ca totul sa se rezolve in mod amiabil, cu argumente de bun simt si, evident, in baza legii.

Desi, dupa cum am spus, n-am intrat intr-o polemica la momentul respectiv (ci doar am pus intrebari), unele argumente d-ale dansei mi s-au parut cam ilogice, ba chiar, pe alocuri, ne-legale (ca sa nu zic ilegale).
Pentru asta va cer si dvs parerea si sfatul.

Iata ce mi s-a spus:
1. ca nu-mi poate da numere postale decat, eventual numere provizorii pentru lotul intreg (cel mare de 2 hectare). Motivul a fost ca nefacandu-se PUZ, parcelarea nu e definitiva (sau ceva de genul). Argumentul asta mi se pare cel putin ciudat. Loturile au fost dezmembrate (adevarat, fara PUZ), intabulate, fiecare are numar cadastral (coordonate stereo 70), vanzarea s-a facut si a fost autentificata de un notar public. Cum poate sa-mi spuna ca dreptul de proprietate nu e final. Si chiar daca, prin absurd, s-ar mai face modificari de suprafate, un act trebuie sa fie emis pe ce exista in prezent si nu pe ce s-ar putea intampla in viitor.
2. Am trecut la discutia despre o viitoare autorizatie de constructie si am intrebat-o de ce-mi trebuie PUZ daca in proiect respect cerintele din PUG si am acces la parcele din drumul public (si in consecinta n-ar mai fi nevoie de reglementari speciale pentru circulatie, utilitati, altele decat cele minime din PUG). Raspunsul dansei mi s-a parut, iarasi, un pic ciudat. Mi-a spus ca drumul acela de exploatare nu este drum public (desi este al primariei) !!, ca are doar 4m latime si ca ar trebui reglementat si de aceea am nevoie de PUZ.
INSA:
- drumul acela este, dupa cum spuneam, al primariei/statului, nu este un drum privat. Cum poate sa nu fie drum public daca nu e privat? Din cate stiu, un drum poate fi privat sau public. Ca cel public este impartit in categorii gen comunal, judetean, etc, etc, e altceva.
- drumul il fac des si, din ochi, are bine peste 4 metrii (si asta masurand de la stalpii publici de iluminat pana pe partea cealalta care este la 1-2 metri de malul unui lac). Stiu ca argumentul "din ochi" nu functioneaza, dar presupun ca se poate verifica undeva latimea.
- drumul acela de exploatare (care cica nu este public) are pe el trase utilitati (curent, iluminat public si fibra optica) si, cel mai important, nu este "in camp" ci deserveste un cartier rezidential al primariei (gen ANL dar cu loturi de teren concesionate). Cum se paote ca un drum, care deserveste un cartier intreg sa nu fie reglementat. NU e obligatia celor de la urbanism sa reglementeze la nivel local circulatia ambulantei, a pompierilor catre zona respectiva, si multe altele. Si cum a pus primaria iluminat public pe un drum care n-are reglementari?
Intentionez ca in urmatoarele zile sa merg din nou la urbanism, sa aduc in discutie si argumentele prezentate mai sus (nu am avut inspiratia de moment sa le spun cand am fost prima data) si, eventual, sa cer sa mi se raspunda in scris la cererea mea pentru numere postale (plus motivul refuzului, in caz de refuz).

Dupa obtinerea numerelor postale (sau a raspunsului de refuz) am sa merg mai departe. Stiu ca pentru autorizatia de constructie imi trebuie un proiect si asta presupune niste cheltuieli care, se pare, pot fi riscante. Dar, din cate stiu, si pentru un gard imi trebuie autorizatie. Iar proiectul pentru gard nu se compara (ca si costuri) cu cel pentru casa si mi-e mai usor sa "risc" si sa demarez, eventual, un preces in contencios administrativ.

In final, va intreb, contra-argumentele mele la refuzul doamnei de la urbanism, desi par de bun simt, au si baza legala solida? Sper ca da

Multumesc anticipat si scuze pentru postul foarte lung.

#2
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In ce localitate se intampla asta?
Si eu am o situatie oarecum similara in Timisoara.

#3
ionelectron

ionelectron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.05.2009
Tunari, Ilfov

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in cazul in care nu primesti alte sfaturi mai detaliate, eu zic ca e o idee buna sa le ceri hartii!!!
daaa??? nu se poate?!? dati-mi in scris!!!

#5
ionelectron

ionelectron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.05.2009
In mod clar ca o sa le cer raspunsurile in scris :).

Mai mult decat atat, am citit si legea 350 / 2001 actualizata cu numeroase O.G si iata am gasit ca n-au un motiv legal pentru a-mi refuza autorizatia de constructie (decat printr-un abuz in serviciu).

Iata ce spune legea

Art. 31
..........
(5) Pentru terenul trecut în intravilan în baza prevederilor Planului urbanistic general nu este necesară
scoaterea din circuitul agricol. (alineat introdus prin art. I pct. 8 din O.G. nr. 27/2008, astfel cum a fost
completată prin art. I pct. 3 din Legea nr. 242/2009, în vigoare de la 6 iulie 2009)
(articol introdus prin art. I pct. 8 din O.G. nr. 27/2008, în vigoare de la 1 septembrie 2008)
Art. 31.2
. - În baza prevederilor Planului urbanistic general, autorizaţiile de construire se emit direct pentru
zonele pentru care există reglementări privind regimul juridic, economic şi tehnic al imobilelor, cuprinse în
Regulamentul local de urbanism - R.L.U., aferent acestuia.
(articol introdus prin art. I pct. 8 din O.G. nr.
27/2008, în vigoare de la 1 septembrie 2008)

#6
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postionelectron, on 07 martie 2016 - 21:30, said:

n-au un motiv legal pentru a-mi refuza autorizatia de constructie (decat printr-un abuz in serviciu)
ei pe dreq nu...spaga ai dat-o? sau crezi ca pentru lipitorile bugetare conteaza dreptatea ta?

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
de cand ii asteapta mascatii la iesire... au inceput s-o lase mai moale cu abuzurile!!!

Edited by Nero-d, 08 March 2016 - 00:28.


#8
ionelectron

ionelectron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.05.2009
Nici nu vreau sa aud de spaga. Eu stiu ca se da spaga pentru "ocolirea" unor legi nu pentru respectarea lor!

Abia astept sa-l aud pe vreunu de acolo ca-mi sugereaza asa ceva :)

M-am mai documentat cu privire la legea urbanismului (350 / 2001) completata de O.G 7/2011 si actualizata prin legea 190/2013.

Asadar, cerinta lor de PUZ se bazeaza pe articolul 47 alin. 3 din O.G 7/2011 care spune:

Quote

(3) Elaborarea Planului urbanistic zonal este obligatorie în cazul:
a) zonelor centrale ale localităţilor; B) zonelor construite protejate şi de protecţie a monumentelor; c) zonelor de agrement şi turism; d) zonelor/parcurilor industriale, tehnologice şi zonelor de servicii; e) parcelărilor, pentru divizarea în mai mult de 3 parcele; f) infrastructurii de transport; g) zonelor supuse restructurării sau regenerării urbane; h) altor zone stabilite de autorităţile publice locale din localităţi, potrivit legii.

DAR, legea 190/2013 actualizeaza/completeaza cu alin. 3.1 care spune:

Quote

(31) Prevederile alin. (3) nu se aplică în situaţia în care planurile urbanistice generale reglementează condiţiile de autorizare a investiţiilor din zonele menţionate, cu excepţia zonelor construite protejate. (alineat introdus prin art. I pct. 24 din O.U.G. nr. 7/2011, astfel cum a fost modificată prin art. I pct. 26 din Legea nr. 190/2013, în vigoare de la 13 iulie 2013)
Cu alte cuvinte, daca respect PUG-ul NU trebuie sa-mi ceara PUZ.

Ma mai duc azi pe acolo sa vad ce aberatii imi mai spun. Insa, daca o sa ajungem la conventios admistrativ si-au dat for la valiza cu mine. Dincolo de a-i forta sa respecte legea am sa cer declaratiile de avere ale tuturor functionarilor publici ai primariei, am sa cer toate autorizatiile de constructie date de CL din 2013 si pana astazi si am sa verific: a) daca la toate terenurile intravilane cu acces la drum public s-a cerut PUZ ; B) cine sunt vanzatorii si/sau proprietarii din spatele contractelor de vanzare atasate la autorizatiile de constructie. Vreau sa verifc daca printre proprietarii/vanzatorii unor loturi se numara si persoane din consiliul local (inclusiv primarul si vice-primarul) plus rudele acestora. Si apoi sa verifc daca au fost trecute toate tranzactiile si/sau proprietatile in declaratiile de avere. Si multe altele.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006
Eu stiu ca fara certificat de urbanism nu se elibereaza autorizatie de construire.

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai PUG inseamna planul urbanistic general iar PUZ e zonal
PUZ e parte din PUG, PUZul trebuie sa respecte PUGul... PUG include PUZ... daca ai constructii in zona, obligatoriu exista PUG, eventual si PUZ...
zici ca suntem la ora de logica matematica!

#11
ionelectron

ionelectron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.05.2009
Stiu ca fara certificat de urbanism  nu se elibereaza autorizatia de constructie dar eu vreau ca in certificatul de urbanism sa nu se conditioneze eliberarea autorizatiei de existenta unui PUZ pentru parcela mea.

Am mai fost azi o data acolo si deja am intrat oarecum in conflict. Un domn a fost foarte amabil, dar doamna aia in varsta, neagra in cerul gurii a inceput sa ma acuz ca le cer sa incalce legea
si ca fara PUZ nu-mi elibereaza aut de const.

Din discutia mai amiabila pe care am avut-o cu colegul (si subalternul) mi-a zis, dupa ce i-am citit legea ca parcela n-ar fi reglementata dpdv al circulatiei si de aia imi tb puz.

Si ca, pana la PUZ, parcelarea lotului mare nu e completa desi loturile sunt intabulate si au numar cadastral.

Clar, tb sa vb cu un avocat specializat.

#12
contexistent777

contexistent777

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.05.2019

 ionelectron, on 08 martie 2016 - 13:24, said:

Stiu ca fara certificat de urbanism  nu se elibereaza autorizatia de constructie dar eu vreau ca in certificatul de urbanism sa nu se conditioneze eliberarea autorizatiei de existenta unui PUZ pentru parcela mea.

Am mai fost azi o data acolo si deja am intrat oarecum in conflict. Un domn a fost foarte amabil, dar doamna aia in varsta, neagra in cerul gurii a inceput sa ma acuz ca le cer sa incalce legea
si ca fara PUZ nu-mi elibereaza aut de const.

Din discutia mai amiabila pe care am avut-o cu colegul (si subalternul) mi-a zis, dupa ce i-am citit legea ca parcela n-ar fi reglementata dpdv al circulatiei si de aia imi tb puz.

Si ca, pana la PUZ, parcelarea lotului mare nu e completa desi loturile sunt intabulate si au numar cadastral.

Clar, tb sa vb cu un avocat specializat.
Ce ai mai făcut? Și eu am aceeași situație. Terenul e intravilan, are PUG de prin 2011 și nu ne lasă nici măcar să îl împrejmuim până nu facem PUZ.

#13
bp90

bp90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.12.2019

View Postcontexistent777, on 01 mai 2019 - 13:21, said:

Ce ai mai făcut? Și eu am aceeași situație. Terenul e intravilan, are PUG de prin 2011 și nu ne lasă nici măcar să îl împrejmuim până nu facem PUZ.

Orice localitate trebuie, conform legii, sa aiba PUG, pentru ca e documentul care reglementeaza dezvoltarea ei pe o perioada de cca. 10ani.
Daca terenul tau e intravilan, probabil ca vi se cere PUZ pentru ca e intr-o zona "neurbanizata", adica nu exista reglementari, trama stradala sau utilitati corespunzatoare. Aceste zone sunt marcate in PUG ca "zone cu interdictie temporara de construire pana la elaborarea PUZ".

ionelelectron, in post-urile de mai sus, punea problema ca si cum elaborarea PUZ e la latitudinea unor functionari, si ca e ceva discutabil. EI bine, nu e asa. Lucrurile acestea sunt prevazute in PUG si in Regulamentul Local de Urbanism aferent lui, care are caracter de lege. Iar faptul ca ai un teren la un drum public de 4m latime nu inseamna ca acel drum e corespunzator. In PUG, daca e complet, sunt prevazute si profile stradale standard pentru diferitele categorii de drumuri din acea localitate, cu latime de carosabil, trotuare, eventual zona verde, piste de biciclete, parcari etc.

#14
localuser

localuser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.12.2004

 ionelectron, on 08 martie 2016 - 13:24, said:

Stiu ca fara certificat de urbanism  nu se elibereaza autorizatia de constructie dar eu vreau ca in certificatul de urbanism sa nu se conditioneze eliberarea autorizatiei de existenta unui PUZ pentru parcela mea.

Am mai fost azi o data acolo si deja am intrat oarecum in conflict. Un domn a fost foarte amabil, dar doamna aia in varsta, neagra in cerul gurii a inceput sa ma acuz ca le cer sa incalce legea
si ca fara PUZ nu-mi elibereaza aut de const.

Din discutia mai amiabila pe care am avut-o cu colegul (si subalternul) mi-a zis, dupa ce i-am citit legea ca parcela n-ar fi reglementata dpdv al circulatiei si de aia imi tb puz.

Si ca, pana la PUZ, parcelarea lotului mare nu e completa desi loturile sunt intabulate si au numar cadastral.

Clar, tb sa vb cu un avocat specializat.
Salut, mai sunt noutati in legatura cu pretentia primariei de a obtine PUZ? Cum ai rezolvat problema?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate