Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Camin multifunctional

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2007
As vrea sa fac un camin multifunctional (apometre, vas expansiune, instalatie filtrare apa iaz). Am vazut la altii cum e un camin de 1/1 facut in adancime si e cam claustrofobic pt mine, la cate vreau sa indes acolo. Plus ca scosul pompei din put e chinul de pe lume de la suprafata, dapai de sub pamant. Ca sa lucrez mai usor la tevaraie si sa trag linistit de pompa ma gandeam sa fac caminul pe latime, maxim 80-90 adancime.

Problema 1 e ca imi trebuie un capac carosabil, dreptunghiular ceea ce n-am vazut nicaieri. Pana la urma tot ceva diy trebuie facut. Aveti vreo recomandare? Ori il fac pe toata suprafata cofragului ori putin mai mic (verde in desen).

2. In materie de hidroizolatie impermeabilizantul Sika-1 e ok pt o astfel de lucrare sau e frectie? Radmix sau alte solutii am gasit numai la ambalaje mari si preturi pe masura. Ma gandesc ca daca tot va fi pavaj de jur imprejurul
caminului, n-ar trebui sa fie chiar asa de critica situatia. Panza freatica e la peste 6m adancime. In caz de dezastru, voi face si o scurgere direct in canalizarea care e mult mai jos, Numai ca nu suport sa vad pereti umezi si cu tot felul
de ciuperci si melci pe ei.

3. Mai fac aerisire? Daca da, ajunge o singura gura, trasa printr-o tubulatura de 110 undeva la 2-3m mai langa gard?

4. Nu stiu ce diametru sa bag in pereti pentru tevi! Sa bag direct tevile de care voi avea nevoie sau sa bag una cu un diametru mai mare prin care sa trec ulterior pe cele mici de care am nevoie si sa etansez cu ceva intre ele?
Voi cum ati procedat?

Attached Files



#2
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Eu pot sa raspund doar despre cum e la mine la punctele 3 si 4. Trebuie facuta aerisire garantat, tie acolo se strange umezeala si de la put si condens pe tevi, nu doar apa infiltrata pe care vrei sa o elimini cu Silka sau naiba stie ce. Iti trebuie cel putin doua tevi/guri de aerisire ca sa circule aerul prin put, preferabil la fiecare capat pe lungimea dreptunghiului. Eu am tevile pe direct bagate in peretele caminului. In circumstante normale tevile alea stau acolo 100 de ani, doar daca nu faci vreo prostie si crapi una cand lucrezi pe acolo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate