Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Internet in Miroslava, Jud. Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Remusik82

Remusik82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 20.10.2005
Salutare! Va rog sa-mi spuneti ce provideri de internet / CATV sunt in Miroslava, Jud. Iasi. Am inteles ca cei de la UPC au cablat cu fibra optica o parte din comuna. Telekom stiu ca sunt prezenti si ei. RCS & RCS exista sau sunt sanse sa vina?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
UPC trebuie sa cableze cu coaxial, altfel nu pot da din fibra lor. Telekom s-ar putea sa aiba ADSL, ce viteza, depinde de noroc. RDS nici o sansa, doar printr-un miracol.

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Atat de aproape de oras si nu e RDS cu fibra acolo?

#4
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Singura optiune e Telekom, dar are viteza destul de buna. Acum daca vrei net pentru utilizare normala si nu sa tragi zeci de giga, e chiar buna optiunea. Si eu m-am speriat cand m-am mutat, am crezut ca revin in anii 2000 cu viteza, dar n-am probleme.

#5
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View PostNeaceasca85, on 07 martie 2016 - 14:38, said:

RDS nici o sansa, doar printr-un miracol.

View Postlucifer76, on 07 martie 2016 - 14:48, said:

Atat de aproape de oras si nu e RDS cu fibra acolo?

In satul Valea Adanca (comuna Miroslava), toamna trecuta au venit cei de la RCS-RDS cu infrastructura FTTH, pana aproape de Lacul Ezareni. Te poti abona si la gigabit Posted Image De la aparitia primelor echipe de intins fibra optica pe stalpi pana la instalarea in case au trecut cam doua luni.

Telekom exista in zona de cativa ani buni, dar ofera maxim 60-70 mbps pe infrastructura VDSL daca esti langa DSLAM. Daca stai mai departe de acest punct, te poti bucura de maxim 20 mbps, dar zilele astea a aparut un subcontractor de-al lor in zona si am vazut ca au inceput lucrarile la ceea ce pare a fi un DSLAM nou, insa nu sunt sigur deocamdata. Am sa vad peste 1-2 saptamani ce minunatie au construit. Poate doar il muta pe cel vechi, ca prea par a fi apropiate, la numai o suta de metri unul de celalalt.

Mai era prin sat o firma de cablu cu sediul in Ciurea, Speed Net, sau ceva de genul acesta, insa cred ca a dat faliment.


Deci nu-ti pierde speranta, probabil o sa fie FTTH si in satul Miroslava in maxim cativa ani.

Edited by bobo666, 08 March 2016 - 09:56.


#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postbobo666, on 08 martie 2016 - 09:38, said:

In satul Valea Adanca (comuna Miroslava)
Anul trecut intreba cineva de internet la Paun, dar nici acolo nu exista RDS, se pare. Nu prea se preocupa RDS cu acoperirea satelor, nici macar la cele din imediata apropiere a oraselor.

#7
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postlucifer76, on 08 martie 2016 - 17:29, said:

Anul trecut intreba cineva de internet la Paun, dar nici acolo nu exista RDS, se pare. Nu prea se preocupa RDS cu acoperirea satelor, nici macar la cele din imediata apropiere a oraselor.
Acum cativa ani, nu aveau infrastructura in Piata Unirii, la blocul de deasupra Unic.ului.
M.am mutat din Alexandri acolo cu contract valabil si 1 an si ceva am avut net de la romtelecom ca rds.ul nu vroia sa treaca strada de pe independentei . Asa ca satele nu o sa vada rds dupa parerea mea multi ani de acum incolo.
Oricum, daca nu esti mare "tragator" de torente nici nu vad de ce ai fii dezamagit. 3 telefoane si 1 laptop conectate prin wifi+ 2 tv.uri si un xbox conectate prin cablu si netflix.ul rupe, update.urile se fac decent. Nu am avut probleme pana acum, sa zic ca nu imi ajunge viteza.
[ http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160308/1e48c8e50987fce5de1b4bb813ff9661.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by robylup, 08 March 2016 - 20:39.


#8
Remusik82

Remusik82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 20.10.2005
Dar pe Sos. Iasi-Voinesti, pana in giratoriu, cum sta treaba cu internetul? Stiu ca pana la service-ul Coso Garaj au cablat cei de la UPC.

#9
GheorghiesCosmin

GheorghiesCosmin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.04.2016
RDS si-a bagat infrastructura pana la CAPITOL , mai departe nu mai stiu. Doar ca daca esti la casa e bine......daca esti ca mine ...la blocurile noi...nu ai sansa ca nu au cablate blocurile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate