Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
WTF !Comunicare cu animale mo...

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita
 Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC
 Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16170 replies to this topic

vivenda2

vivenda2

New Member

• Grup: Candidate Members

View PostDarkEnemy, on 25 februarie 2024 - 00:19, said:

Zborul dus era dimineata, l-au pus seara; intors era seara. Culmea ar fi fost sa te fi trezit in timp ce savurai un croissant si o cafeluta ca s-a schimbat si zborul de intoarcere pe dimineata, si ti-au damblagit 2 zile de concediu (+ banii pe cazare) dintr-un foc ��

Am renuntat la Wizz pentru 4 curse anul acesta ! Din cauza schimbarilor si din cauza preturilor mult mai mici la alta companie !

Maskatu

Maskatu

Senior Member

• Grup: Senior Members
Eu cand dau ADD BAGGAGE am ala de 10 kg la 208 RON/ ZBOR/ PAX, ala de 20 de KG de care zici tu imi apare cu 266 RON.

Poate la mine nu intra pentru ca desi rezervarea este pentru inceputul lui aprilie, rezervarea este din ianuarie si oricum nu zbor in perioada mentionata de ei 26 februarie – 26 martie. Probabil tu te incadrezi cu perioada.

vestale

vestale

Senior Member

Da, ma încadreaz în perioada promoției cu ambele zboruri. Am veridicat si la locuri si la îmbarcare cu prioritate apar aceleasi costuri de 49lei/serviciu.
Mută zborul sa te incadrezi si tu;)

Maskatu

Maskatu

Senior Member

Nu mai mut nimic, am stat o saptamana cate 2-3-4 ore pe zi incercand sa caut perioada perfecta cu costuri mai mici, sa prind si weekend sa nu fie Paștele Catolic, sa nu fie alta sarbatoare, sa gasesc si cazare decenta, etc

Dar se poate schimba perioada? Asa informativ...

Poate oi prinde si euvreo oferta pana plec ca vad ca tot baga nea Wizz. Probabil au prea multi cu minim de servicii/ aeronava si vor sa mai scoata si ei un ban. Desi nu stiu daca as mai lua ceva... 49 lei/serviciu adica cat ar costa scaunele alese? 49 x 2 sau 49 x 4 (dus - intors x 2 pasageri)?

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View PostMaskatu, on 27 februarie 2024 - 08:55, said:

Nu mai mut nimic, am stat o saptamana cate 2-3-4 ore pe zi incercand sa caut perioada perfecta cu costuri mai mici, sa prind si weekend sa nu fie Paștele Catolic, sa nu fie alta sarbatoare, sa gasesc si cazare decenta, etc

Dar se poate schimba perioada? Asa informativ...

Poate oi prinde si euvreo oferta pana plec ca vad ca tot baga nea Wizz. Probabil au prea multi cu minim de servicii/ aeronava si vor sa mai scoata si ei un ban. Desi nu stiu daca as mai lua ceva... 49 lei/serviciu adica cat ar costa scaunele alese? 49 x 2 sau 49 x 4 (dus - intors x 2 pasageri)?
Se poate schimba, dar te costa foarte mult, nu merita.
Anul trecut am incercat sa schimb biletele pentru Sardinia si ma costa 140 de euro de persoana, (fata de vreo 50 de euro de persoana cat ma costasera cele pentru martie), daca voiam sa merg in aprilie in loc de martie. Am renuntat la modificare.

Maskatu

Maskatu

Senior Member

Cred ca te costa mai mult modificarea decat te costa bilete "noi" cu totul.

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View PostMaskatu, on 27 februarie 2024 - 10:28, said:

Cred ca te costa mai mult modificarea decat te costa bilete "noi" cu totul.
Da, cam asa este.

vestale

vestale

Senior Member

Depinde de fiecare, poate au ceva treburi de rezolvat si nu stiu exact cand se termina. Normal ca o sa coste, dar depinde de perioada, ce si cum si nu toti zboara cu 10euro/segment.
De aceea cei de la Wizz au Wizz Flex-ul, cu detalii aici.

Maskatu

Maskatu

Senior Member

Pare ca au continuat si azi cu promotia aia de 9 euro, dar cu aceleasi conditii... sa zbori pana pe 26 martie.

AdrianHH

AdrianHH

Senior Member

Da, eu am pe 5 aprilie. Sa vezi ce sarisem in sus de bucurie pana am citit tot mailul :D

Anyway,
Acum imi cautam si eu un rucsac(de fapt 3 , ca suntem 3 persoane in familie) pt bagajul de mana. cica 40x30x20.
Am gasit ceva rucsace dar ar fi :
-Capacitate 17 L. Format bagaj de mână. Dimensiuni: 43 x 29 x13 cm.
-Dimensiuni = 46 x 32 x 14 cm | Volum de 24 L | Format bagaj de mână.
-Volum: 20 L. Greutate: 470 g. Dimensiuni: 47 x 25 x 14 cm.
Se verifica la "sange" dimensiunea asta(40x30x20)?

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Daca e rucsac din asta, normal, nu il verifica nimeni, ca se turteste si incape sub scaun.
https://www.decathlo...496&c=GRI_NEGRU

AdrianHH

AdrianHH

Senior Member

Iertati-mi intrebarile de incepator. Au trecut 15 ani de la ultimul zbor. Multumesc anticipat pt orice sfat!
Am deja 2 rucsace prin casa care ar fi pana in 40*30*20 la limita dar macar unul tot trebuie sa cumpar. Am gasit si pe niste site-uri rucsace la "fix" plus cel de la decath.....Oricum, ala arata f bine.
1.Ca idee, vad ca unele rucsacuri ar avea 43/47 cm inaltime si pe site-ul Wizz se vorbeste de un cadru de masurat. Daca depasesc cu 2-3 cm(fie ca il umplu prea mult) fie ca, constructiv e un pic mai mare, se verifica? Inteleg ca incape turtit sub scaun(in principiu iau niste haine de schimb). Sau daca reusesc sa il "infig" prin cadru, se considera ok?
2.Nu reusesc sa gasesc in cont povestea cu wizz priority(pt un troller mic suplimentar). Bgajaul de cala era mai scump decat biletul, am zis pas. Pt Wizz priority se lauda ca ar fi 50-350 ron(aproximativ, banuiesc pe sens pt un mic troller 55*40*23) dar call-centerul e 1.2E/min si chat-ul lor imi raspunde cu informatii pe care le gasesc deja pe site. Nu gasesc clar cat ar costa la zborul meu. Ma poate ajuta cineva sa imi spune clar unde caut? Eram curios, la 50 ron chiar merita, la 350 ron pt noi nu.
3.Pe langa rucsacul 40x30x20, am voie cu o borseta (agatata de gat)? De obicei in borseta tin minimul de medicamente si portofelul. Sau "vars" toate in rucsacul magic si aia e?Sau le pun in buzunarele de la geaca?
4. Care e regimul medicamentelor? De obicei iau dupa mine un minim necesar pt noi si copil(flacoane(tip nurofen) banuiesc ca trebuie sa fie pana in 100ml), insa alte pastile(uzuale : nurofen, paracetamol, etc)...se leaga de ele la controlul bagajelor? Exista un maxim de flacoane de <100ml?

Edited by AdrianHH, 27 February 2024 - 23:20.

vestale

vestale

Senior Member

Sunt aeroporturi in care se verifica si daca nu incape te trimite sa il pui la cala pe ceva banuti, nu e de riscat. La fel cum iti poate numara borseta ca bagaj suplimentar, te pune sa o bagi in rucsac, depinde cat e de mare/ascunsa/ pusi pe facut bani si cat timp au. Dar  se intampla!
Te loghezi in aplicatie sau pe site, mergi pe rezervarea facuta si incerci sa adaugi acolo priority boarding si vezi cati bani iti cere per segment. Daca e pana pe 26 martie, e 49lei, pentru minim 30 de minute de cand trimit acest mesaj.

dacrad2

dacrad2

Senior Member

Rucscul daca are dimensiuni aproximative cu cele date de wizz,nu se leaga nimeni de tine.trolerul nu prea ai cum sa-l indoi sa-l bagi in cadrul ala de masurat dar rucsacul se face cum vrei tu.Referitor la medicamente de astea uzuale,nu cred ca se leaga cineva de ele,doar sa le pastrezi in ambalajele originale ,sa nu para a fi altceva si sa iei cu tine in limite rezonabile.Referitor la borseta ,ca sa nu am probleme la imbarcare,nu la securitate,eu o leg la mijloc si o intorc la spate,unde am grija sa leg o bluuza sau camasa sa nu se vada.Sotia umbla cu gentuta pe umar si a pus-o sa o bage in bagaj(pana in avion unde a scos-o afara)

Edited by dacrad2, 28 February 2024 - 00:11.

blackiesasha

blackiesasha

Senior Member

@adrianhh, pe bonluo.ro sunt niste trolere cu 4 roti fix de 40x30x20 (dimensiuni fara roti). Rotile au un sistem de detasare...daca te opresc sa verifice, scoti rotile si intra la fix in rastelul lor de verificat. Am patit-o o data in Cipru. Sunt mai incapatoare decat un rucsac si mai usor de dus.

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View PostAdrianHH, on 27 februarie 2024 - 23:16, said:

Iertati-mi intrebarile de incepator. Au trecut 15 ani de la ultimul zbor. Multumesc anticipat pt orice sfat!
Am deja 2 rucsace prin casa care ar fi pana in 40*30*20 la limita dar macar unul tot trebuie sa cumpar. Am gasit si pe niste site-uri rucsace la "fix" plus cel de la decath.....Oricum, ala arata f bine.
1.Ca idee, vad ca unele rucsacuri ar avea 43/47 cm inaltime si pe site-ul Wizz se vorbeste de un cadru de masurat. Daca depasesc cu 2-3 cm(fie ca il umplu prea mult) fie ca, constructiv e un pic mai mare, se verifica? Inteleg ca incape turtit sub scaun(in principiu iau niste haine de schimb). Sau daca reusesc sa il "infig" prin cadru, se considera ok?
2.Nu reusesc sa gasesc in cont povestea cu wizz priority(pt un troller mic suplimentar). Bgajaul de cala era mai scump decat biletul, am zis pas. Pt Wizz priority se lauda ca ar fi 50-350 ron(aproximativ, banuiesc pe sens pt un mic troller 55*40*23) dar call-centerul e 1.2E/min si chat-ul lor imi raspunde cu informatii pe care le gasesc deja pe site. Nu gasesc clar cat ar costa la zborul meu. Ma poate ajuta cineva sa imi spune clar unde caut? Eram curios, la 50 ron chiar merita, la 350 ron pt noi nu.
3.Pe langa rucsacul 40x30x20, am voie cu o borseta (agatata de gat)? De obicei in borseta tin minimul de medicamente si portofelul. Sau "vars" toate in rucsacul magic si aia e?Sau le pun in buzunarele de la geaca?
4. Care e regimul medicamentelor? De obicei iau dupa mine un minim necesar pt noi si copil(flacoane(tip nurofen) banuiesc ca trebuie sa fie pana in 100ml), insa alte pastile(uzuale : nurofen, paracetamol, etc)...se leaga de ele la controlul bagajelor? Exista un maxim de flacoane de <100ml?
Nu se leaga nimeni de medicamente, mai ales de acelea "normale" fara reteta. Eu vin deseori din Italia cu medicamente pentru sora mea, medicamente care necesita reteta si nu m-a intrebat nimeni nimic. Am o copie a retetei in telefon, chiar si o scrisoare medicala, dar nu mi le-a cerut nimeni niciodata.
Le pun in pungi transparente, inchise etans cu "fermoar", din acelea in care pui si recipientele cu lichide, sa se vada clar ce medicamente sunt.
Pentru bagaj, recomand rucsac sau geanta, care se pot plia daca depasesc cu putin dimensiunile acceptate, sau chiar un troller care se incadreaza, a dat exemplu de asemenea troller un coleg mai sus.
Nu merita sa risti cu bagajul, daca il trimit la cala platesti mai mult decat pe bilet.

Edited by Costel2014, 28 February 2024 - 08:49.

mdt

mdt

Senior Member

Medicamente - daca sunt solide (pastile) le tii in cutia lor si oriunde in bagaj. (eu am mereu Nurofen in bagajul de mana pt ca se mai intampla sa doara pe careva capul). Daca sunt cu regim special ai si reteta la tine.
Daca sunt lichide le tii in punga de lichide, alaturi de celelalte lichide pe care le mai ai (pasta de dinti, deodorant, creme, sampon, balsam, etc). Fiecare persoana are dreptul la o punga de lichide de max 1 litru in care fiecare obiect sa nu depaseasca 100ml. Aeroporturile incep sa aiba scannere mai performante vor renunta la restriuctiile privind lichidele dar inca nu mi-e clar mie cel putin, care aeroport are si care nu. Asa ca deocamdata impachetez conform acestor restrictii.

Ghiozdanul in general e OK si daca depaseste putin dimensiunile pentru ca e mai flexibil si poti sa-l burdusesti sa intre in cadrul lor respectiv sub scaunul din fata ta in avion.
La acele trollere mici uneori sunt si ei mai atenti sa nu depaseasca dimensiunile pt ca nu sunt flexibile si daca sunt mai mari nu incap sub scaunul din fata ta. Ideea cu aceste bagaje mici e sa fie puse sub scaunul din fata ta, nu sus in compartimentul de bagaje pentru ca sa se mearga mai repede imbarcarea si debarcarea.

Edited by mdt, 28 February 2024 - 09:02.

kerkyra

kerkyra

Active Member

• Grup: Members
Aseara am luat si eu wizz priority pentru rezervarea din martie, a mers foarte greu site-ul, la un moment dat nici nu mai aparea optiunea, insa am incercat din aplicatie, pe telefon si a mers, facut pe rand plata pentru drumul dus, apoi, intors.
Adrian, incearca si din aplicatie, iti va arata cat ai de plata exact. Eu am cumparat de pe un site chinezesc, te..., un rucsac de 43 cm, care are forma ca un troler, cu un cadru mai rigid si multe compartimente, pare foarte incapator, nu cred sa am probleme cu el, are doar 3 cm in plus care ar fi manerul, desi, fiind rigid, nu prea se poate turti pe inaltime mult. La celelalte dimensiuni se incadreaza. Dar de cate ori am zburat, nu am vazut sa puna pe nimeni sa bage bagajele in cadru, se uita insa si daca li se pare evident mai mare, te verifica. 47 cm totusi mi se pare cam batator la ochi.

Edited by kerkyra, 28 February 2024 - 09:01.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate