Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...
 A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte
 Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...
 Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16169 replies to this topic

Maskatu

Maskatu

Senior Member

• Grup: Senior Members
Tare... eu zbor in aprilie prima data (in viata) si o sa fie cu Wizz si am emotii... sper sa pot face schimb de scaune astfel incat sa stau langa sotie mai ales ca si pentru ea este primul zbor ever.

As fi platit scaune alaturate dar costau mai mult decat biletele de avion... Posted image

blackiesasha

blackiesasha

Senior Member

Vizualizare mesajMaskatu, pe 23 februarie 2024 - 12:46, a scris:

Adica ai facut check in ala gratuit cu 24h inainte, ti-a dat locuri total anapoda (asa cum am inteles ca este setat algoritmul, tocmai ca sa te daca sa dai bani pt locuri apropaite), iar cu cateva ore inainte sa pleci ti-au alocat locuri unul langa altul desi nu ai platit pentru asta???

Asa marinimos a devenit wizzu?
Da, exact asa. Nu stiu daca chiar au schimbat avionul...cert este ca si primul si cel cu care zbor au 30 randuri ambele.

blackiesasha

blackiesasha

Senior Member

Vreau sa las si eu o mica nota pozitiva, ca sa contrabalanseze pe cele majoritar negative. Zbor Iasi-Madrid...
Cum am zis mai sus, dupa ce mi-au alocat initial 2 locuri random, ulterior mi le-au schimbat si mi-au dat 2 locuri alaturate. N-am inteles de ce si e prima data cand patesc asta. Plecare la timp, sosire un pic mai repede, avion plin ochi. In concluzie, nota 10.

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Vizualizare mesaj_Freya_, pe 17 februarie 2024 - 11:11, a scris:

asa bine nu este un reaspuns. Eu nu stiu cum se intampla de fapt si eventual cum pot evita acest lucru.
se intampla des, a patit-o careva?

Shit happens e un răspuns mai bun?  Posted image
Dacă e să se întâmple nu ai cum evita. Și se întâmplă din cauza lăcomiei companiei din titlu.

Vizualizare mesajAlexEn, pe 23 februarie 2024 - 11:48, a scris:

Ca sa eviti, iti faci checkin-ul cat mai rapid online si vii devreme la aeroport.

Așa e recomandat dar, s-a întâmplat și unor persoane care au procedat așa.
Am avut un coleg care a fost refuzat la îmbarcare deși procedase exact așa.

Eu am pățit o chestie diferită un pic, nici nu credeam că e posibil, nici nu auzisem să se fi întâmplat altcuiva.

E vorba de un zbor Billund - București din 2022. Au trimis de la București un echipaj care era obosit deja Posted image (la momentul ăla nu știam că e ca la camionagii cu timp de lucru și timp de odihnă obligatoriu).
Ok, ne-am îmbarcat toți și după vreo jumătate de oră ne-au anunțat că un membru al echipajului și-a depășit timpul de lucru și trebuie să coboare 27 de persoane din avion, și că le vor asigura cazare, hrană și alt bilet a doua zi (era în jur de 23.30). Au făcut ei o listă dintre cei care se îmbarcaseră mai la urmă și care nu aveau bagaj de cală. Dar au fost unii care nu au vrut să coboare. Apoi au cerut voluntari. Nu s-a atins numărul de 27 care era necesar.
Una peste alta, a mai trecut ceva vreme și le-a expirat timpul de lucru și celorlalți membri ai echipajului. Așa că au anulat zborul și a rămas că ne vor anunța ulterior dacă se reprogramează.

Au oferit niște vochere de 190 de coroane (unul de 50 și altul de 140), o bătaie de joc având în vedere că un sandvich cu ton era vreo 69 de coroane în aeroport. Eu am refuzat să le primesc.
Acum situația era de tot rahatul, îmi venea să-mi dau cu laptopul în cap, am realizat cu stupoare că nu poți face la ora 1 noaptea o rezervare pentru... ieri... Posted image , cel mult pentru noaptea următoare. Am stat pe o canapea până dimineața la 8.00 , am rezervat o cameră, am cerut early check in și m-am urcat în taxi. Am dormit câteva ore, am făcut un duș, am luat masa de prânz la restaurantul hotelului (bineînțeles am păstrat toate chitanțele).
Puteți să vă imaginați situația în care erau peste două sute de persoane care dormeau pe podea în aeroport, persoane care nu își cunoșteau drepturile.
Zborul a fost reprogramat a doua zi, după 26 de ore de la ora înițială.

Acum ar fi de menționat nesimțirea celor de la wizzair. Am încărcat chitanțele pe site la ei și după un schimb de mailuri care a durat vreo 2 luni au vrut să-mi ofere 183 de euro, ei îmi datorau în jur de 700. Am refuzat.
Apoi m-am adresat celor de la Trafikstyrelsen deoarece zborul era de pe un aeroport danez. Într-un schimb de mailuri cei de la wizzair au recunoscut în mod explicit suma pe care mi-o datorează, dar, bineînțeles, nu au plătit în termenul fixat de danezi (2 săptămâni), de fapt nu au plătit deloc. Probabil i-au amendat că ăia nu glumesc de fel, dar asta nu mă încălzește cu nimic.

În momentul de față sunt în proces cu ei, suma pe care ar trebui s-o recuperez a urcat la 1500 euro (s-a adăugat onorariul avocatului) și probabil o să se mai adauge înflația și onorariul executorului, deoarece au fost precedente în care wizzair nu a plătit nici după sentința definitivă și a fost necesară executarea conturilor din România.

Inutil să mai adaug că pe viitor am să încerc să evit companiile aeriene de rahat.  Posted image

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Din relatare reiese ca nu au asigurat cazare si masa pentru cei afectati, ceea ce mi se pare intolerabil.
La o poveste similara in Bologna ne-au dus pe toti la hotel si ne-au transferat (grup de 8) la Bergamo, pentru zbor de dimineata, ziua urmatoare.

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Au asigurat cazare și masă pentru echipajul lor și pentru cei circa 20 care au dorit să coboare din avion când li s-a cerut.

Am discutat cu recepționera de la hotelul unde am stat și mi-a zis că "nu vor să cumpere de la noi că suntem scumpi".
Mie nu mi s-a părut așa scump - am luat cea mai ieftină cazare pe care am găsit-o în contul meu booking com, am exclus bineînțeles cazările în dormitoare comune (4-8-10 în cameră).

Am mai povestit cazul pe aici pe undeva, sunt unii care nu cred, nu am auzit cazuri de genul la companii mari cum ar fi Lufthansa sau Air France, aceia ar fi plătit de la început, nu ar fi dat dovadă de atâta nesimțire.

Am avut răbdare, am folosit toate căile de comunicație posibile, nu m-am dus la tribunal direct.

DarkEnemy

DarkEnemy

Senior Member

Cati bani dai, atata face Posted Image Daca platesti bilet de 2 bani, poti sa te astepti la servicii de 2 bani Posted Image

Eu evit sa mai zbor cu astia dupa ce avusesem un zbor la Beauvais (ceea ce numesc ei Paris) si mi l-au mutat seara de ajungeam la 10-11 in oras, desi initial era dimineata. Practic aveam de ales intre a pierde biletul de 300 de lei sau a pierde 500 de lei pe noaptea de cazare (+ o zi de vacanta pana la urma), fiindca ajungeam la hotel si puneam capul pe perna si gata ziua.

Chiar acum 2 zile cand m-am intors inapoi pe plaiuri mioritice si am luat taxi din aeroport, mi-a zis doamna soferita ca de 3 ore o asteapta pe o prietena/clienta sa ajunga de la Bergamo (ceea ce numesc ei Milano) si tot nu se iveste Posted Image Pe langa cele 3 ore, s-au mai adaugat 2, fiindca avionul a ajuns de abia la 02:30 si trebuia sa fi plecat la 21:25 Posted Image

Recunosc, mai urmaresc zboruri ce au din Timisoara, si au preturi okayish, si desi tentatia e acolo, ma abtin. Mai degraba platesc cateva sute extra si merg cu LH. Din 10 zboruri cu LH pana acum, nu am avut nicio problema. Singurul incident care mi s-a intamplat a fost o anulare a unui zbor la Florenta, fix in ziua respectiva, inainte-dupa toate zborurile se efectuau, numai al meu nu. Naiba stie ce s-a intamplat atunci, insa m-au anuntat din timp, nu platisem hotel, nu imi luasem concediu, mi-au dat banii si aia a fost. Fara vouchere de 120% si alte tiganeli balcanico-panoniene.

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Vizualizare mesajDarkEnemy, pe 24 februarie 2024 - 14:06, a scris:

Cati bani dai, atata face Posted image Daca platesti bilet de 2 bani, poti sa te astepti la servicii de 2 bani Posted image

E așa și nu prea, fiindcă ei sunt în stare să vândă același bilet și cu 70 și cu 300 de euro, și sunt foarte pricepuți să speculeze. Posted image

E bine când primești bani, e rău când trebuie să dai, asta li se potrivește mai bine. Lor le place să opereze în Europa, dar le pute când trebuie să respecte regulamentul european.

Costel2014

Costel2014

Guru Member

"un zbor la Beauvais (ceea ce numesc ei Paris)" Posted Image Distanta dintre Paris si Beauvais e mai mare decat cea dintre Bucuresti si Ploiesti! Posted Image

"Lor le place să opereze în Europa, dar le pute când trebuie să respecte regulamentul european."

Ai subliniat esentialul, vezi si scandalul cu impiedicarea formarii sindicatului in Romania.

Edited by Costel2014, 24 February 2024 - 15:10.

Maskatu

Maskatu

Senior Member

Eu nu stiu cum de sunt pe plus cu cursele astea...

Un Airbus A320 (ce are wizz prin flota) are un cost de operare de aproximativ 10.000 $ / ora .

Pentru cursa Buc- IT Bergamo (BGY) de ex care are 2,5 ore ar insemna 25.000 euro. Daca impartim la 180 de locuri ar fi 138 dolari/loc. Adica vreo 700 de lei per bilet. Eu unul am dat 550 pe 2 bilete... bine am cumparat si porcaria aia de wizz club ca nah, era mai ieftin per total si poate mai zbor pe viitor.

Asadar cum naiba scot astia profit? Daca iau in calcul si bagaje de cala, locuri alese platite, poate ajungem pe zero... dar banuiesc ca multi merg doar in city breakuri doar cu ghiozdanul...

Edited by Maskatu, 24 February 2024 - 20:39.

dacrad2

dacrad2

Senior Member

DarkEnemy, on 24 februarie 2024 - 14:06, said:

Eu evit sa mai zbor cu astia dupa ce avusesem un zbor la Beauvais (ceea ce numesc ei Paris) si mi l-au mutat seara de ajungeam la 10-11 in oras, desi initial era dimineata. Practic aveam de ales intre a pierde biletul de 300 de lei sau a pierde 500 de lei pe noaptea de cazare (+ o zi de vacanta pana la urma), fiindca ajungeam la hotel si puneam capul pe perna si gata ziua.

Departe de mine sa iau apararea lui wizz,dar daca zburai spre Beauvais seara,zborul de intoarcere nu era tot seara? Daca era seara nu pierdeai la venire si castigai la plecare? Daca tot ai dat exemplu Beauvais,eu am avut zbor de acolo parca in jur de ora 8 dimineata,pune 2ore la aeroport,1 ora cu autobuzul,1 ora pana la autobuz si a trebuit sa parasesc cazarea la ora 3 dimineata,dar in schimb cand am ajuns am avut zi plina(chiar daca cu probleme). Deci se cam compenseaza orele.
Daca in schimb tu ai avut decalata numai plecarea din tara,intoarcerea fiind aceeasi ora,scuze si nu baga in seama ce am scris mai sus.

DarkEnemy

DarkEnemy

Senior Member

Zborul dus era dimineata, l-au pus seara; intors era seara. Culmea ar fi fost sa te fi trezit in timp ce savurai un croissant si o cafeluta ca s-a schimbat si zborul de intoarcere pe dimineata, si ti-au damblagit 2 zile de concediu (+ banii pe cazare) dintr-un foc 😁

atupi

atupi

Senior Member

Maskatu, on 24 februarie 2024 - 20:38, said:

Un Airbus A320 (ce are wizz prin flota) are un cost de operare de aproximativ 10.000 $ / ora .

Pentru cursa Buc- IT Bergamo (BGY) de ex care are 2,5 ore ar insemna 25.000 euro. Daca impartim la 180 de locuri ar fi 138 dolari/loc. Adica vreo 700 de lei per bilet. Eu unul am dat 550 pe 2 bilete... bine am cumparat si porcaria aia de wizz club ca nah, era mai ieftin per total si poate mai zbor pe viitor.

Asadar cum naiba scot astia profit? Daca iau in calcul si bagaje de cala, locuri alese platite, poate ajungem pe zero... dar banuiesc ca multi merg doar in city breakuri doar cu ghiozdanul...
Calculul se face pe an și nu pe zbor. Nu le duce grija ca fac bani frumoși de tot.

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View PostMaskatu, on 24 februarie 2024 - 20:38, said:

Cred ca se primesc si multe subventii, nu neaparat de catre companiile aeriene, ci de catre aeroporturi, din diverse regiuni, care la randul lor, banuiesc ca fac niste deal-uri cu operatorii aerieni, "ca sa fie bine pentru toata lumea" Posted Image  Consiliile locale (sau echivalentul lor din tarile respective) le subventioneaza pentru a stimula turismul local.

Asa se poate explica, de pilda, existenta unor curse Wizz spre Comiso din Sicilia, sau Alghero din Sardinia, orasele cu 30.000-40.000 de locuitori, de exemplu.
Si mai sunt asemenea cazuri: Memmingen in Germania, Crotone in Italia, Bilund in Danemarca etc.

P.S. Acum cativa ani, erau curse din Romania catre Levaldigi din Italia, care e efectiv un sat. Aeroportul apartine  de Cuneo, care si ala e un orasel cu 50.000 de locuitori.

Edited by Costel2014, 25 February 2024 - 11:45.

Maskatu

Maskatu

Senior Member

Mare oferta la Wizz... din pacate nu pare sa se aplice rezervarilor in curs ci doar celor noi pentru cei care zboara pana la final de martie. Poate va ajuta.... 9 euro chiar e pomana tinand cont ca toate cele insirate costa de zeci de ori mai mult.

Această ofertă este disponibilă în ziua de 26 februarie pentru zborurile cu plecare în perioada 26 februarie – 26 martie. Prețul de 9 EUR (sau echivalentul în celelalte valute disponibile) se aplică taxelor pentru bagajele de cală de maximum 20 kg, serviciului WIZZ Priority și selecției de locuri standard (excluzând rândurile din față și locurile cu spațiu suplimentar pentru picioare). Oferta poate fi revendicată de mai multe ori, inclusiv pentru aceleași rezervări. Toate serviciile se supun unei disponibilități limitate și nu sunt garantate pentru toate zilele și pentru toate zborurile. Se pot aplica restricții și/sau modificări. Oferta se aplică numai pentru rezervările efectuate pe wizzair.com sau prin intermediul aplicației WIZZ pentru mobil. Rezervările de grup sunt excluse.

Attached Files

Edited by Maskatu, 26 February 2024 - 13:40.

vestale

vestale

Senior Member

Mie imi da voie sa adaug si pe rezervarea curenta la acel pret de 49lei/bagaj/segment.

Maskatu

Maskatu

Senior Member

Si locuri pe alese? Cum ai facut?

vestale

vestale

Senior Member

Nu am ales locuri, doar bagaj. Din aplicatie, logat, pe rezervarea făcuta, am ales adăugare servicii, bagaj 20kg/49lei. Nu am mers pana la plată, fac o simulare a bagajul in seara aceasta sa vedem daca chiar e nevoie de acest bagaj suplimentar.
Am dat cateva sute de lei bune pe bagajul existent deja in rezervare.

Edited by vestale, 26 February 2024 - 17:34.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate