Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16169 replies to this topic

dacrad2

dacrad2

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu prea te controleaza nimeni de medicamente,dar legal iti trebuie un document medical pentru ele care sa fie tradus autorizat si intr-o limba de circulatie internationala.

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View PostMaskatu, on 15 februarie 2024 - 11:44, said:

Pentru medicamente cu regim mai special (de astm care necesita reteta cand se cumpara) este suficienta o schema de tratament cu serie si nr de reteta (de la med familie) si medicamentele sa fie in Ăambalajul original (asa am citit pe site wizz), toate in ROMÂNA? Sau trebuie traduse si legalizate si in limba țării unde calatoresti?
Am mers cu mama in Italia, avea destule medicamente la ea, nu m-a intrebat nimeni nimic nici la Bucurestil, nici la Torino.
Am adus surorii mele medicamente in Romania din Italia (care nu se gasesc la noi) la fel, nu am avut probleme.
Eu am avut pe telefon poza la reteta pentru medicament si poza la o scrisoare medicala data de un medic italian pentru sora mea, in caz de ma intreaba careva la control..
Dar nu m-a intrebat nimeni nimic.
Sa ai la tine, pentru orice eventualitate, reteta, sau macar o poza a retetei in telefon, ca sa le arati daca te intreaba de medicamente. Dar, slabe sanse, sa te intrebe.

Edited by Costel2014, 15 February 2024 - 14:41.

AlinaFulg

AlinaFulg

Junior Member

• Grup: Members

View PostMaskatu, on 15 februarie 2024 - 11:44, said:

Pentru medicamente cu regim mai special (de astm care necesita reteta cand se cumpara) este suficienta o schema de tratament cu serie si nr de reteta (de la med familie) si medicamentele sa fie in Ăambalajul original (asa am citit pe site wizz), toate in ROMÂNA? Sau trebuie traduse si legalizate si in limba țării unde calatoresti?
Depinde unde mergeți, daca nu este in Dubai sau Abu Dhabi, atunci este suficientă reteta de la medicul de familie.

Maskatu

Maskatu

Senior Member

View PostAlinaFulg, on 15 februarie 2024 - 20:39, said:

Depinde unde mergeți, daca nu este in Dubai sau Abu Dhabi, atunci este suficientă reteta de la medicul de familie.
Italia, bergamo...

Reteta am luat zilele trecute dar este in română... daca ma apuc sa o traduc (legalizat)  ma costa cat medicamentele Posted Image)

Edited by Maskatu, 16 February 2024 - 13:10.

AlinaFulg

AlinaFulg

Junior Member

View PostMaskatu, on 16 februarie 2024 - 13:09, said:

Italia, bergamo...

Reteta am luat zilele trecute dar este in română... daca ma apuc sa o traduc (legalizat)  ma costa cat medicamentele Posted Image)
Nu este nevoie, am fost în Italia de mai multe ori și nimeni nu mi-a cerut nici măcar rețeta.

2cata

2cata

Active Member

Italia, bergamo.
.. daca ma apuc sa o traduc (legalizat)  ma costa cat medicamentele Posted Image)
Traiesti intens pana pleci spre Italia, nici nu simti cum trec lunilePosted Image.
Eu am plecat spre Malta de revelion, tot cu wiz, si am avut o borseta cu medicamente. Nicio problema, chiar unele se elibereaza cu reteta.

Edited by 2cata, 16 February 2024 - 13:19.

Costel2014

Costel2014

Guru Member

Italia, bergamo...

Nu trebuie sa o traduci. Faci o poza cu telefonul la reteta, chiar daca e in romana. Ti-am mai spus, te stresezi degeaba. Eu am adus medicamente pentru sora mea de mai multe ori si nu m-a intrebat nimeni nimic.

atupi

atupi

Senior Member

Cred ca am sute de zboruri la activ, multe dintre ele cu wizz si nu mi-am pus niciodata problema la ce medicamente am in valiza. Mergi linistit, nu o sa-i pese nimanui de medicamentele tale, in special daca nu e nimic dubios (psihotrope)

Edited by atupi, 16 February 2024 - 16:13.

Maskatu

Maskatu

Senior Member

Super, multumesc pentru lamuriri si scuze pentru intrebarile probabil mai ciudate. Reminder, prima data cand zbor in +30 de ani... emotii mari ! Pana in aprilie tot pregatesc "terenul".

_Freya_

_Freya_

Gospodina SUPREMĂ

Am si eu o intrebare: am auzit ca se practica ca unele companii aeriene nu neaparat wizz sa vanda bilete mai multe decat locuri. Vi s-a intamplat? Cum pati asa ceva? Sa nu ai loc?

danigoleman

danigoleman

Senior Member

Asa bine, este o practica legala.
Dar, in cazul acesta, sunt obligati sa iti plateasca compensatie pe langa, evident, loc la primul zbor disponibil.

Edited by danigoleman, 16 February 2024 - 18:04.

atupi

atupi

Senior Member

View Post_Freya_, on 16 februarie 2024 - 17:34, said:

Am si eu o intrebare: am auzit ca se practica ca unele companii aeriene nu neaparat wizz sa vanda bilete mai multe decat locuri. Vi s-a intamplat? Cum pati asa ceva? Sa nu ai loc?
Faci checkinul online cât mai devreme și scapi de grija asta. Dacă nu te imbarca platesc 250euro despăgubire și bilet nou

_Freya_

_Freya_

Gospodina SUPREMĂ

View Postatupi, on 16 februarie 2024 - 19:56, said:

Faci checkinul online cât mai devreme și scapi de grija asta. Dacă nu te imbarca platesc 250euro despăgubire și bilet nou

Multumesc mult Posted Image dar eu tot nu pricep cum functioneaza. Ca se presupune ca suntem toti la poarta...inchid portile sau cum? Sau in momentul in care faci checkinul te anunta ca tu esti in plus?

View Postdanigoleman, on 16 februarie 2024 - 18:03, said:

Asa bine, este o practica legala.
Dar, in cazul acesta, sunt obligati sa iti plateasca compensatie pe langa, evident, loc la primul zbor disponibil.

asa bine nu este un reaspuns. Eu nu stiu cum se intampla de fapt si eventual cum pot evita acest lucru.
se intampla des, a patit-o careva?

Edited by _Freya_, 17 February 2024 - 11:10.

slai

slai

User Incredibil

e vorba de statistica, care spune ca la un anumit zbor un numar de x pasageri nu se prezinta. asa ca mai vand un numar de bilete peste numarul de locuri.
in general faza merge, si nimeni nu e deranjat, totusi, rar, se mai intampla ca realitatea sa bata statistica si mai raman unii in aeroport.

riscul in perioada asta, cand wizz are aproape un sfert din flota de avioane interzisa de la zbor, e sa zboare cu un airbus 320 pe o linie unde zbura un 321. 320 are vreo 50 de locuri mai putine, deci garantat vor ramane la sol zeci de pasageri.

blackiesasha

blackiesasha

Senior Member

Dupa ce initial mi-au alocat locurile pe randul 4 si pe randul 30 (2 locuri), cu cateva ore inainte de zbor a aparut un mesaj in aplicatie ca "datorita schimbarii aeronavei mi-au fost alocate alte locuri...23A si 23B".  Ce sa zic...Super.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators

View Post_Freya_, on 17 februarie 2024 - 11:11, said:

Multumesc mult Posted Image dar eu tot nu pricep cum functioneaza. Ca se presupune ca suntem toti la poarta...inchid portile sau cum? Sau in momentul in care faci checkinul te anunta ca tu esti in plus?
....
asa bine nu este un reaspuns. Eu nu stiu cum se intampla de fapt si eventual cum pot evita acest lucru.
se intampla des, a patit-o careva?

Da, iti spun ca nu mai au locuri disponibile si nu te poti imbarca.
Ca sa eviti, iti faci checkin-ul cat mai rapid online si vii devreme la aeroport.

Maskatu

Maskatu

Senior Member

View Postblackiesasha, on 23 februarie 2024 - 11:45, said:

Dupa ce initial mi-au alocat locurile pe randul 4 si pe randul 30 (2 locuri), cu cateva ore inainte de zbor a aparut un mesaj in aplicatie ca "datorita schimbarii aeronavei mi-au fost alocate alte locuri...23A si 23B".  Ce sa zic...Super.
Adica ai facut check in ala gratuit cu 24h inainte, ti-a dat locuri total anapoda (asa cum am inteles ca este setat algoritmul, tocmai ca sa te daca sa dai bani pt locuri apropaite), iar cu cateva ore inainte sa pleci ti-au alocat locuri unul langa altul desi nu ai platit pentru asta???

Asa marinimos a devenit wizzu?

Edited by Maskatu, 23 February 2024 - 12:49.

dariuscha

dariuscha

Senior Member

Da. Cand sunt schimbari majore, nu mai stau sa imprastie pasagerii prin avion, doar de dragul de a-i pune separat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate