Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16137 replies to this topic

crislacor

crislacor

Cui îi pasă...?!

• Grup: Senior Members

AlexEn, on 07 iunie 2023 - 08:45, said:

Nu exista bilete fara loc. (...)
Mai mult ca sigur s-a referit la rezervare fără achiziție de loc, acesta urmând a fi atribuit aleator la efectuarea check-in-ului. Dacă îți alegi tu singur locurile, evident că nu mai ai nici motiv să te muți prin avion. Teoretic...:)

AlexEn, on 07 iunie 2023 - 08:45, said:

crisalcor (...)
:)

silviuadam

silviuadam

New Member

• Grup: Candidate Members
Deci daca se intampla ca acel avion sa fie over-booked iar tu nu mai reusesti sa prinzi loc in timpul procesului de check-in, chiar risti sa ramai in aeroport.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators
Da, de asta te duci din timp la aeroport.

crislacor, on 07 iunie 2023 - 10:01, said:

Posted Image

Nu a fost intentionat scris eronat userul. Imi cer scuze.

ghitapg2

ghitapg2

Senior Member

silviuadam, on 07 iunie 2023 - 07:25, said:

Stie cineva care sunt sansele, ca sa ramai pe dinafara si sa nu poti zbura daca ai bilet achizitionat in felul asta?  

La Wizz din experienta proprie la o aeronava A320 (180locuri) / A320neo (186locuri) am fost 4 passageri in plus. Pe forum pe aici povesteau colegii ca pt A321 (230locuri) sau A321neo (239locuri) pot fi pana spre ~10pasageri in plus. Daca e vorba de mai multi pasageri, cel mai probabil au avut o problema tehnica la aeronava programata sa efectueze zborul A321(neo) si au fost nevoiti sa trimita un A320(neo) in loc.

Overbooking it's all about the Benjamins.

Cateva date de prin State (de prin Europa n-am prea vazut). Trend-ul s-ar parea ca e crescator,

And while overbookings are on the rise, they still represent only 3 percent of every 10,000 checked passengers, according to the report [24 iun. 2019]

More people are also getting bumped: According to a consumer report from the Bureau of Transportation Statistics, the rate of passengers who were involuntarily denied boarding in the first quarter of 2022 was 0.44 per 10,000 passengers, which is more than five times greater than the 2021 figure (0.08) [26 iul. 2022]

In trecut (2018 - 2019) Wizz punea pe site-ul lor toate zboruile anulate. They've stopped doing this.

Aici posteaza load factors si nr de pax transportati.... dar atat.

Attached Files

Edited by ghitapg2, 07 June 2023 - 10:55.

DarkEnemy

DarkEnemy

Senior Member

Cifre mici, incurajatoare, doar ca aia de prin USA in primul rand "ruleaza" acelasi zbor de cateva ori pe zi, si poate chiar nici nu reusesc sa umple avioanele full mereu, iar daca se intampla ar fi in al doilea rand, ca iti ofera compensatii sau te imbarca la ei ori la parteneri oferiindu-ti o alternativa totusi.

La Wizz e cum ti-e norocul. Iti da peste cap programul, concediul, vacanta etc, cand ei au unele zboruri o data la 3-4 zile...

Cat despre cat de low cost e, pe ruta Tim-Mun vad ca deja se bat cu Lufthansa, adica vor sa ii intreaca la costul biletului. Ajunge Lufthansa sa fie low cost

crislacor

crislacor

Cui îi pasă...?!

AlexEn, on 07 iunie 2023 - 10:47, said:

(...)
Nu a fost intentionat scris eronat userul. Imi cer scuze.
Stai liniștită, nu e nici o problemă!:)

DarkEnemy, on 07 iunie 2023 - 13:25, said:

(...)
Cat despre cat de low cost e, pe ruta Tim-Mun vad ca deja se bat cu Lufthansa, adica vor sa ii intreaca la costul biletului. Ajunge Lufthansa sa fie low cost
Ei, nici chiar așa! Cînd pe Memmingen e (aproape) full zborul, clar că wizz-u' cere mai mulți bani pe bilet! Pe cînd la Lufthansa, chit că zboară direct pe Munchen, e cam goluț airoplanu' (mă rog, departe de a fi plin)!

maladetz

maladetz

Senior Member

crislacor, on 07 iunie 2023 - 07:58, said:

„Împerecherile” prin avion, după îmbarcare, sînt sport universal! Nu se practică doar la noi, dar da, poate la noi mai mult decît la alții...:)
Cît despre acei băieți, se pare că a fost o situație de „overbooking”. Din nou, nimic special, se practică chiar și la companiile cu ștaif. Asta e, băieții au ajuns ultimii la aeroport și avionul fiind full, au trebuit să aștepte. După cum vezi, cuvîntul magic a fost „ultimii”...:)
Deci ca sa fii ferit de overbooking ar fi bine sa fii printre primii la coada :)
Totuși nu înțeleg cum se ajunge in situația de overbooking când Wizz știu clar cate locuri sunt avion ce trebuie sa coincidă cu numărul de bilete vândute, sa scoată de la vânzare când s-a cumpărat numărul de bilete...

crislacor

crislacor

Cui îi pasă...?!

maladetz, on 07 iunie 2023 - 22:25, said:

Deci ca sa fii ferit de overbooking ar fi bine sa fii printre primii la coada Posted Image
Nu neapărat printre primii, da' în mod categoric nu printre ultimii...:)

Totuși nu înțeleg cum se ajunge in situația de overbooking când Wizz știu clar cate locuri sunt avion ce trebuie sa coincidă cu numărul de bilete vândute, sa scoată de la vânzare când s-a cumpărat numărul de bilete...
Exceptînd situațiile în care intervine schimbarea airoplanului și cel nou are mai puține locuri, în rest e vorba doar despre maximizarea vînzărilor și implicit a profitului. E dovedit statistic că un anumit procent din cei care achiziționează bilete nu se prezintă la aeroport pentru zbor, deci, chiar dacă acele locuri au fost plătite, ele sînt libere totuși. Și na, companiile astea și-au spus că de ce nu...:)

P.S. După cum s-a mai spus, e o practică la care apelează și cei mari...

Lex404

Lex404

Guru Member

Deci ca sa fii ferit de overbooking ar fi bine sa fii printre primii la coada Posted Image

Destul de multi pasageri nu se prezinta la imbarcare.

De ex eu am avut aseara 2 zboruri:
Funchal - Katowice - wizz
Funchal - Lisbon - TAP

Din cauza unei urgente a trebuit sa vin mai repede acasa, nu m-am prezentat la TAP. Mai am miercuri 2, Lisbon - Warsaw si Warsaw - Krakow cu TAP/ LOT, nici la alea nu o sa ma prezint ca mi-s deja acasa.

Am mai avut situatii de genul si anul trecut, cand nu m-am prezentat la un British Londra - Basel pentru ca nu mai prindeam Basel - Krakow si am preferat sa iau last minute Londra - Krakow cu alta companie.

Statistic vorbind, patesc asta in fiecare concediu de 2+ saptamani. Cel putin un zbor e no show, ca schimb planurile. Si sunt destul de multi carre nu se prezinta din varii motive (schimbari de plan, biletele erau ieftine, urgente, business anulat, etc).

Edited by Lex404, 11 June 2023 - 17:13.

AndreY2u

AndreY2u

Member

• Grup: Members
Ce se intampla daca merg la avion fara loc rezervat si zborul este overbooked?
Raman cu buza umflata in aeroport si mai platesc inca o data biletul sau am vreun beneficiu de la wizzair?
Cat de sigur este sa pun laptop la bagaj de cala?

Lex404

Lex404

Guru Member

La wizz nu am patit (bine, merg rar cu ei); dar prind overbooking la LOT mereu (ma rog, o fac eu intentionat).

E un zbor KRK - WAW dimineata devreme care e mereu overbooked, la amiaza sunt zborurile spre US si restul planetei. Dar mai e un zbor dimineata. Eu il iau insa pe ala de foarte dimineata, ma ofer voluntar si primesc banuti (700-1000 zl depinde) si ma pun in al doilea zbor :lol: Si prind si zborul din WAW dupa escala fara probleme :lol:

Alta data cand am patit sa fie overbooked am primit upgrade la Premium economy ca sa faca loc la economy.

In mod normal (la companiile de linie) te reruteaza in aceiasi zi daca e posibil (si nu musai in alianta, LH m-a rerutat cu KLM o data). Daca nu e posibil atunci iti ofera hotel + zbor nou ziua urmatoare + compensatiile de rigoare. Daca esti Frequent Flyer in alianta lor atunci esti sigur ca nu te da jos din avion (daca esti silver o sa iti lase locul din economy si gasesc pe altcineva, daca esti gold primesti upgrade).

Acum, la wizz, nu au cum sa te reruteze. Deci poti spera doar la hotel, alt zbor in aceiasi zi, daca este si compensatii.

Also, cred ca e valabil si la wizz, se cauta mereu voluntari. Si daca nu e graba, niste banuti in plus nu strica.  Problema mai grava e cand se schimba aeronava si e o diferenta de 40-50 de locuri in loc de 15-20 overbooked.

AndreY2u, on 11 iunie 2023 - 23:56, said:

Daca pui laptopul in bagajul de cala, sau orice device cu baterii, o sa faci ca proasta aia de aseara pe Funchal - Katowice care o fost scoasa din avion (efectiv, era boarding completed si au venit aia de la handling dupa ea), apoi jumate de ora intarziere ca sa isi caute aia powerbanku din bagaj + declaratii si walk of shame cand s-o intors in avion ca se uita toata lumea urat la ea :lol:

pe scurt: nu ai voie cu nimic cu baterii in bagajul de cala. Ca mai iau foc si trebuie sa fii pe faza.

AndreY2u

AndreY2u

Member

• Grup: Members
cum nu merge sa fac check in,imi zice ca nu am semnal, am incercat si de pe date si de pe wifi.
Pe youtube si toate restul merge perfect internetul.
Meri Lex404 de atentionare pentru baterie, daca ar sti probabil ca ti-ar multumii si restul pasagerilor de maine din avion

Lex404

Lex404

Guru Member

Efectiv ai avertizare la check in, atat online cat si la ghiseu, indiferent de compania aeriana. De asta tipa de sambata seara care ne-o intarziat zborul, intarzieri pentru care wizz o platit serios (cateva mii de EUR), e foarte posibil sa nu mai zboare niciodata cu wizz (Sa fie blacklisted).

dariuscha

dariuscha

Senior Member

AndreY2u, on 12 iunie 2023 - 22:00, said:

cum nu merge sa fac check in,imi zice ca nu am semnal, am incercat si de pe date si de pe wifi.
Pe youtube si toate restul merge perfect internetul.
Meri Lex404 de atentionare pentru baterie, daca ar sti probabil ca ti-ar multumii si restul pasagerilor de maine din avion

Incepand de aztazi, check-inul online se poate face cu max 24h insinte si minim 3h.

Lex404

Lex404

Guru Member

Am citit pe boardingpass ca se plangea lumea ca nu poate face rezervari sau check in, aceiasi eroare de lipsa conexiune.

atupi

atupi

Senior Member

Si eu am vrut sa folosesc aseara aplicatia si zicea ca nu am conexiuen internet. Incercati si pe website de pe un laptop de preferat.

ghitapg2

ghitapg2

Senior Member

Wizz Air intenționează să zboare din Craiova spre Istanbul  

Lex404, on 12 iunie 2023 - 00:50, said:

Also, cred ca e valabil si la wizz, se cauta mereu voluntari. Si daca nu e graba, niste banuti in plus nu strica.  

Probabil ca au asta in proceduri, dar nu o aplica tot timpul. Din experienta mea de overbooking... simplu... ultimii care si-au facut online check-in-ul raman pe dinafara si sug degetelul la poarta. Raman locuri, se zboara, nu...  nu zbori si alegi rerutatare/rambursare. Parerea mea (posibil gresita),dar cum se folosesc angajati externi care sunt subcontractati, nu se mai sinchisesc sa caute voluntari.

Lex404, on 12 iunie 2023 - 00:50, said:

pe scurt: nu ai voie cu nimic cu baterii in bagajul de cala. Ca mai iau foc si trebuie sa fii pe faza.

Am comis-o si eu in 2019 fara sa stiu. Ma intorceam cu AirChina din  Asia, si m-au intrebat daca nu vreau sa-mi bag la cala si trolerul mic. "Fine by me". Mi-am mutat in rucsac laptop, incarcatorul, powerbank. Ajung acasa, deschid troler-ul mic... si gasesc o hartie in chineza (literally), semnata, ca mi-a fost verificat inca o data.

Atunci mi-a picat fisa: cu cateva zile inainte sa plec mi-am cumparat o baterie extinsa la laptop, si cea originala am pus-o in buzunarul mic extern de la troler. Acolo nu pun nimic in majoritata cazuri, iar de baterie uitasem total.

La Wizz/RyanAir fac bulkloading. La zborurile interncontinentale se folosesc containerele alea care sunt rezistente la incendii.

Dar am comis-o. De atunci verific toate buzunarele, daca mai pun la cala bagajul de mana.

Daca calatoresti (vreodata) cu autobuzul, iti pui laptopul la bagaje. Data viitoare cand zbori sa, daca stai in randurile din spate, asculta zgomotele de la cala, cum sunt aruncate bagajele. Ori de stai la geam pe partea dreapta, cand sunt descarcate, cum sunt aruncate de pe banda rulanta.  

Ce se intampla daca merg la avion fara loc rezervat si zborul este overbooked?  

Experiena meacu overbooking-ul la Wizz.  Am fost 4 in standbye, iar ei cu 4-5ore inainte de zbor inca mai vindeau 3bilete pe cursa respectiva. Doar simulare cu 4persoane, aparea zborul ca fiind sold-out.

Lex404

Lex404

Guru Member

Pentru chestii fragile, cereti la check in/ baggage drop stickerul cu FRAGILE. Apoi o sa lasati bagajul la oversized/ special baggages (nu merge pe banda).

Noi cand ne-am intors sambata am avut sticle de vin in bagaj, au ajuns in siguranta. Nici nu erau cine stie ce protejate ca nu am avut vreme.

Dar baterii (sau chestii cu baterii) tot sa nu puneti :P

Edited by Lex404, 13 June 2023 - 12:38.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate