Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...
 Am lovit o masina

Comanda US

Cum sa reduc caldura din apartame...

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...
 Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2

Cum se scot banii de la NN ?

darlington
 Care sunt cateva companii bune di...

Alimentare cont( top up), de pe c...

Masina noua nu poate fi inmatricu...

Sunt romanii cu adevarat mulț...

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16195 replies to this topic

vivenda1

vivenda1

Member

• Grup: Members
Sunt intarzieri majore la primele curse de dimineata !

blackiesasha

blackiesasha

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ce probleme? Ce intirzieri? Da si tu mai multe detalii, altfel ce scop are postarea ta?

Zbor Iasi-Larnaca pe 22.05...plecare cu 5 minute mai repede....sosire cu 20 minute mai repede. Deci ce probleme serioase sunt?

ghitapg2

ghitapg2

Senior Member

@vivenda1:
Cum ar fi? Eu din ce zboruri (de pe la noi) mai urmaresc n-am observat. Intarzieri mai urate au avut pe Cluj, unde au avut recent un bird strike (ceva la ordinea zilei cum e groapa de gunoi in zona). E o aeronava la sol consemnata pentru verificari. Au relocat o aeronava de pe Otopeni pe Cluj, sa efectueze aseara cursa spre Madrid (4h intarziere). Azi dimineata cursa de Cluj - Catania a plecat cu intarziere de 6ore (nu stiu daca din lipsa de personal, ori are legatura cum a erupt recent Etna si a fost o vreme inchis aeroportul).

https://www.reuters....ort-2023-05-21/

View Postfab1an, on 22 mai 2023 - 16:53, said:

Wizzair ofera un serviciu nou:
https://airlinestrav...ile-prepay.html  

Cam scump. E adevarat ca nu mai ai nici un stres cu cartele de la operatori locali (daca calatoresti inafara SEE). Eu m-am uitat la 2-3 destinatii pe unde am fost.... si as ramane in continuare pe varianta cu SIM-uri locale. Fiecare decide cum i mai ok :)

vivenda1

vivenda1

Member

View Postblackiesasha, on 23 mai 2023 - 15:31, said:

Ce probleme? Ce intirzieri? Da si tu mai multe detalii, altfel ce scop are postarea ta?

Zbor Iasi-Larnaca pe 22.05...plecare cu 5 minute mai repede....sosire cu 20 minute mai repede. Deci ce probleme serioase sunt?

De urmarit flightradar24. Acolo se vad intarzierile. Daca ne intrebam ce scop au postarile(in afara informarii reciproce), no comment.

dacrad2

dacrad2

Senior Member

View Postghitapg2, on 23 mai 2023 - 17:11, said:

@vivenda1:
Cum ar fi? Eu din ce zboruri (de pe la noi) mai urmaresc n-am observat. Intarzieri mai urate au avut pe Cluj, unde au avut recent un bird strike (ceva la ordinea zilei cum e groapa de gunoi in zona). E o aeronava la sol consemnata pentru verificari. Au relocat o aeronava de pe Otopeni pe Cluj, sa efectueze aseara cursa spre Madrid (4h intarziere). Azi dimineata cursa de Cluj - Catania a plecat cu intarziere de 6ore (nu stiu daca din lipsa de personal, ori are legatura cum a erupt recent Etna si a fost o vreme inchis aeroportul).

https://www.reuters....ort-2023-05-21/

Cam scump. E adevarat ca nu mai ai nici un stres cu cartele de la operatori locali (daca calatoresti inafara SEE). Eu m-am uitat la 2-3 destinatii pe unde am fost.... si as ramane in continuare pe varianta cu SIM-uri locale. Fiecare decide cum i mai ok :)
De ce neaparat cartele locale,de ce nu digi cu roaming,e destul de ieftin! Nu am avut costuri mari cu iesirile unde le-am avut. Mai degraba ar baga internet pe avioane.

stearom

stearom

Member

Am observat ca wizzair mai baga reducere de 10-15-20% pentru wizz club uneori, dar nu imi dau seama exact in ce zile. De exemplu saptamana trecuta joi si vineri au bagat reducere de 10%.
Stie cineva exact in ce zile baga reducerea de 10-20% pentru wizz club? Multumesc

dacrad2

dacrad2

Senior Member

Trebuie sa fii atent pentru ce perioada sunt reducerile si apoi sa mergi din zi in zi sa vezi ce gasesti.

giuliani

giuliani

Senior Member

View Poststearom, on 24 mai 2023 - 14:47, said:

Am observat ca wizzair mai baga reducere de 10-15-20% pentru wizz club uneori, dar nu imi dau seama exact in ce zile. De exemplu saptamana trecuta joi si vineri au bagat reducere de 10%.
Stie cineva exact in ce zile baga reducerea de 10-20% pentru wizz club? Multumesc

sunt aleatoare, nici macar de la un an la altul nu se repeta.

ghitapg2

ghitapg2

Senior Member

View Poststearom, on 24 mai 2023 - 14:47, said:

19mai in fiecare an baga reduceri.

In rest... e in functie de cum au vanzarile, cand nu au multe, pot fi reduceri
- pe o ruta anume
- doar pe anumite zboruri de pe anumite rute;
- pe toate zborurile de obicei baga reduceri in low travel season ( oct / nov / sfarsit ian / febr)

View Postdacrad2, on 24 mai 2023 - 12:52, said:

De ce neaparat cartele locale,de ce nu digi cu roaming,e destul de ieftin! Nu am avut costuri mari cu iesirile unde le-am avut.  

Da, e o alternativa ok si pentru unele destinatii (inafara Europei): Australia (0.0025euro/MB) vs Malaezia (11.90euro/MB).

In SEE suntem acoperiti cu roaming like home, iar in majoritatea tarilor din zona chiar au preturi decente Posted Image

View Postdacrad2, on 24 mai 2023 - 12:52, said:

Mai degraba ar baga internet pe avioane.

Ar fi frumos, dar nu prea cred ca o sa vedem asa ceva prin zona pe la noi.

Prin State Southwest stiu ca ofera internet la bordul aeronavelor.

Varadi nu stiu sa-l fi auzit sa abordeze vreodata subectul asta.

In schimb O'Leary intr-un interviu mai vechi a raspuns raspicat ca nu oferi (dar s-a mai razgandit si cu alte lucruri: ex sindicatele). Zicea exact cu cat ar trebui sa creasca costul biletelor, si cum la ei durata medie a unui zbor ~ 1.5 - 2h nu merita investitia.

Sunt 2 solutii pentru a oferi internet la bordul aeronavelor
1) prin satelit
2) prin reteaua terestra 4G=LTE-Air-to-Ground

In primul caz, dureaza mult instalarea celor 2 antene pe "spatele" aeronavelor (undeva pe la 5zile dureaza). Sunt si grele (250-300kg una singura).
Avantaje: poti oferi internet pasagerilor aproape oriunde (cat timp esti in zona de acoperire a satelitului)
Dezavantaje: latente mari, viteze foarte mici, datorita frecventei utilizate (mai multe aeronave pot fi simultan in aria de acoperire a satelitului).

In al 2-lea caz, instalarea se face mult mai repede (over-night in ~8ore). Sunt mult mai usoare antenele respective (30-50kg una; se instaleaza 2buc/aeronava). Internetul e furnizat (in Europa) de reteaua 4G a Deutsche Telekom-ului (au mii de echipamente prin toata Europa; e o retea distincta de cea folosita de noi; antenele sunt indreptate spre cer; modulele base-band sunt conectate prin fibre optice)

Avantaje: viteza mult mai mare, latente mici (nici nu ai asa multe aeronava simultan conectate la acelasi echipamente 4G)
Dezavantaj: acoperire neuniforma (deasupra marilor aceasta va fi limitata/inexistenta).

Prin Europa, doar Norwegian stiu ca oferea internet la bordul aeronavelor.

Edited by ghitapg2, 24 May 2023 - 22:46.

atupi

atupi

Senior Member

Cand stai cu genunchii in gura si te chinui sa-ti dezmortesti picioarele in cele 2h cat dureaza zborul numai internet nu-ti mai trebuie :)

vestale

vestale

Senior Member

Cum poti sa te plangi live de conditii si ca nu ajungi la timp?
Cu internet la bordul avionului.

gratzi858

gratzi858

Member

La Wizz daca s-a facut deja check in online si am primit biletul pe mail, mai sunt sanse sa raman fara loc din cauza overbookingului ?
Ca nu vreau sa fac un drum aiurea pana la aeroport

crislacor

crislacor

Cui îi pasă...?!

Nu, locul îți este deja asigurat.

ghitapg2

ghitapg2

Senior Member

Cu completarea, sa nu te lasi pe ultima suta de metri la imbarcare, sa nu risti sa-ti fie dat locul altcuiva.

Din proprie experienta la Wizz (eram standbye passenger), nu s-a facut nici un anunt: "Ultima strigare pt zborul XYZ". S-au imbarcat toti pasagerii care erau la poarta, eram 4 pasageri standbye. Le-au verificat, si 2 am mai avut loc in avion.

Edited by ghitapg2, 29 May 2023 - 11:09.

crislacor

crislacor

Cui îi pasă...?!

Corect! Dar, de obicei, această „redistribuire” se face după ora anunțată de închidere a porții. Și da, cine nu a ajuns pînă atunci, la revedere...:)

mdt

mdt

Senior Member

Niste rute suspendate in sezonul de iarna: https://boardingpass...e-iarna-2023-4/

Edited by mdt, 29 May 2023 - 23:05.

iuliangrecu

iuliangrecu

Member

Am primit azi mail, ca-n Franta se pregatesc de greva la aeroport  Posted Image

Edited by iuliangrecu, 30 May 2023 - 10:26.

ghitapg2

ghitapg2

Senior Member

Nimic surprinzator. In fiecare primavara le reiau si pana in sezonul de vara o tin din greva in greva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate