Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16195 replies to this topic

danigoleman

danigoleman

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postgligorcostin, on 07 mai 2023 - 13:48, said:

De la o vreme multe probleme cu zborurile spre Roma, anulari, intarzieri enorme. Zic de Roma fiindca fac des ruta si nu am avut probleme in general

De curiozitate, m-am uitat pe flightradar: 2,3,4,5,6 mai, zborul de dimineata OTP-FCO aterizeaza de fiecare data inaintea orei programate (cu 10 pana la 25 minute) ... Mai in urma nu vad ca nu am abonament.
Si lumea exagereaza la greu.

Edited by danigoleman, 08 May 2023 - 19:14.

edigee

edigee

Guru Member

In afara de acel bagaj de mana ,40/30/20 cm parca ,mai pot lua vreo borseta ceva sau un aparat foto la gat sau in gentuta lui?

crislacor

crislacor

Cui îi pasă...?!

Poți să încerci, dar pînă la urmă totul depinde de cei de la poarta de îmbarcare. Dacă sînt chitiți să facă bani, nimeni și nimic nu-i oprește...

giuliani

giuliani

Senior Member

View Postedigee, on 09 mai 2023 - 23:20, said:

In afara de acel bagaj de mana ,40/30/20 cm parca ,mai pot lua vreo borseta ceva sau un aparat foto la gat sau in gentuta lui?

Scrie clar ca ai voie un singur bagaj. N-ai voie geanta, borseta, geanta de aparat foto, etc. Teoretic, poti sa urci si cu a doua geanta, dar doar daca cei de la poarta de imbarcare nu observa sau se fac ca nu observa. Parca o data am reusit sa treacem cu o geanta mica, n-a zis nimic, insa in restul cazurilor am fost nevoiti sa indesam geanta/borseta in ghiozdan. Daca nu intra esti pus probabil sa achiti o taxa.

edigee

edigee

Guru Member

Oare cei de la Ryan sunt la fel de scrupulosi? Vad ca la ei dimensiunea bagajului de mana e chiar mai mica.

atupi

atupi

Senior Member

Nimeni nu poate sa spuna care companie care e mai scrupuloasa si care nu ptr ca la imbarcare nu sunt angajatii wizz ci ai aeroportului. Depinde de tura, de oameni, de dispozitie pot fi mai permisivi sau nu.
De exemplu pe aeroportul din Basel toti romanii o stiu pe o tanti care e f scrupuloasa si nu iarta nimic. Invatatai si voi sa nu stati cu ele super vizibile si sa nu exagerati.

Costel2014

Costel2014

Guru Member

View Postedigee, on 10 mai 2023 - 11:46, said:

Oare cei de la Ryan sunt la fel de scrupulosi? Vad ca la ei dimensiunea bagajului de mana e chiar mai mica.
Nu am mai zburat cu ei de cativa ani, tocmai din aceasta cauza (au permise bagaje de mana mai mici decat Wizz) dar ultima data and am mers cu ei, da, au fost scrupulosi, mi-au masurat bagajul si la plecarea din Romania si la intoarcerea din Italia.
Si da, cum spune si colegul mai sus, depinde de angajatii aeroportului.
Eu am observat ca la unele aeroporturi mai mici, angajatii sunt mai exigenti, ca sa nu zic mai pusi pe facut bani, profitand de unele abateri ale calatorilor...

Edited by Costel2014, 10 May 2023 - 14:54.

danigoleman

danigoleman

Senior Member

Borseta relativ mica am mereu la mine, nu a comentat nimeni nimic vreodata, nu cred ca e problema daca e de dimensiuni incat sa incapa doar un aparat foto din ala compact.
In plus, aia o tin si sub o geaca subtire daca vreau, n-au ce comenta doar nu imi face perchezitie

Edited by danigoleman, 10 May 2023 - 15:17.

dacrad2

dacrad2

Senior Member

Borsetta o port intoarsa la spate si un tricou sau o cămașă peste si nu a intrebat nimeni nimic pana acum. In schimb pe nevastamea a intrebat-o odata despre gentuta ce o avea la vedere si de atunci o ascunde si ea sub haine.

ghitapg2

ghitapg2

Senior Member

Aglomerație și nervi pe aeroportul din Cluj-Napoca. Cursă Wizz Air anulată plus întârzieri de peste 11 ore la alte curse

View PostCostel2014, on 10 mai 2023 - 14:52, said:

Eu am observat ca la unele aeroporturi mai mici, angajatii sunt mai exigenti, ca sa nu zic mai pusi pe facut bani, profitand de unele abateri ale calatorilor...  

Depinde de aeroport. De obicei la aeroporturile mici, Wizz/RyanAir negociaza la sange.... pt reduceri semnificate la toate taxele. Daca nu chiar sa le duca spre zero. Subventii de la primarii/consiliile locale, ca "aducem calatori" si va creste turismul si cream X locuri de munca. In realitate, majoritatea daca nu 99% doar sunt in tranzit spre destinatiile finale.

Din duty free, probabil nu prea merg vanzarile, atunci isi mai rotunjesc si ei veniturile din asta.

De ex pe aeroportul din Bologna, cand am calatorit cu Wizz, pe langa grilaj, aveau si ceva aparat care era un cantar mai inteligent, cu afisaj digital, si parca iti si masura dimensiunile (din ce-am vazut). Nu l-au folosit :)))) M-am speriat un pic.... ca toti 3 eram o idee peste dimensiunile Wizz :)))

Tot aici am patit, cand am fost sa las bagajul de cala (eram cu parintii mei), ca s-a oferit angajatul sa ne printeze gratis cartile de imbarcare, ca sa fie procesati mai repede pasagerii la imbarcare. Eram doar cu taica-meu, ni le-a printat. Maica-mea gasise un scaun liber prin celalalt capat de terminal.... asa ca nu i l-a printat fara sa o vada.

Nu stiu daca asta se intampla des, ori nu. De obicei calatoresc doar cu bagaj de mana si merg direct la poarta de imbarcare.

Attached Files

dacrad2

dacrad2

Senior Member

Am avut cateva zile de vacanta in paris.La dus totul ok,la intors am dat peste niste scarbe la securitate,nu au vrut in ruptul capului sa-mi lase vre-o sticla de apa pentru copii,care au si handicap,lucru care nu l-am mai patit pe nici un aeroport pana acum. Acum problema e alta,am avut niste maruntis si am luat o sticla de apa de la automat si inca alte doua le-am luat cu cardul.Ei bine cu bani am platit 1,6€ iar pe card m-am uitat deabia acasa si vad luati cate 3€ de fiecare sticla.S-a mai confruntat cineva cu acest lucru?A-ti facut ceva tinand cont ca nu prea ai cum dovedi ca ai luat apa si nu altceva,pentru ca nu ai bon?

crislacor

crislacor

Cui îi pasă...?!

Eu n-am înțeles, ai luat apă cu cardul în avion? Și vrei să spui că nu ți-au dat bon? Ar fi o premieră pentru mine, întotdeauna am văzut că dau bonul de la POS!

P.S. „Scîrbele” nu au treabă cu Wizz, aparțin de serviciile aeroportului.

dacrad2

dacrad2

Senior Member

Vorbeam de aeroport,unde ai in avion automat?

crislacor

crislacor

Cui îi pasă...?!

Ok.

ghitapg2

ghitapg2

Senior Member

La rambursarea sub forma de WizzCredit a unei rezervari anulate/modificate de Wizz cu 3ore+, de obicei in cateva minute (pana intr-o ora sau doua), sunt virati in portofelul electronic.

La anulare voluntare (tot sub forma de WizzCredit), am facut recent. Termenul maxim ca sa fie alocat e de 72ore.... si cam atata a durat pana sa-i vad in portofelul electronic.

dacrad2

dacrad2

Senior Member

Problema cu banii pe apa s-a rezolvat de la sine,banii erau in hold si la incasare au luat cat trebuia.Dar nu e ok sa retina mai mult

fab1an

fab1an

Active Member

• Grup: Members
Wizzair ofera un serviciu nou:
https://airlinestrav...ile-prepay.html

vivenda1

vivenda1

Member

• Grup: Members
Au revenit curse pe WA Hungary , de pe WA Malta ! Sunt probleme reale !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate