Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16012 replies to this topic

#14023
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
Wizz Air suspendă pe perioadă nederminată mai multe rute din România

#14024
Sheng

Sheng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.04.2006
Salut.

Am gresit la Checkin Online, la mine la Tipul Documentului apare NationalID si la prietena mea apare Passport, dar seriile de pe buletin sunt corecte.
Nu stiu daca voi avea probleme cu imbarcarea, sincer nici nu stiu care din ele e corecta in acest moment. Noi calatorim cu buletinul la Roma.
Ma poate ajuta cineva?

#14025
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 07.04.2005
Wizz Air reia zborurile pe cinci rute din Cluj și Craiova din vara anului 2022

#14026
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 22.02.2011
Cu atâtea oferte primite nonstop, zic și eu, hai să iau că e prea tentant!
Și am și de ales! Pt vară aleg între Blueair și Wizz, càntăresc bine!
Blue parcă anulează cam des, Wizz a zburat cam tot timpul. Blue e mai scump pt perioada aleasă și are o sosire pe la ora 22, cam pe întuneric și mai am de făcut 60km de la aerport până acasă. Wizz ajunge pe la 19, pe lumină.
Iau Wizz, asta acum o lună.
Ieri îmi vin modificări de oră!
Plecare cu vreo 4 ore mai târziu, deci sosirea pe ora 00:55, EXACT DE CE MĂ FEREAM!
Medajul:
“V-am făcut automat o rezervare la un zbor alternativ cu programul de zbor următor. În cazul în care ați fost reprogramat pentru un zbor care operează în afara țării de sosire sau de plecare inițială, veți putea totuși să alegeți reprogramarea rutelor originale (sub rezerva disponibilității locurilor) atunci când alegeți opțiunea de reprogramare de mai jos.
Dacă noul program de zbor vă convine, conectați-vă pe wizzair.com, accesați-vă rezervarea și faceți clic pe opțiunea „Accept”. Dacă acceptați modificările, contractul dintre noi și dumneavoastră va fi modificat în consecință.“

N-am găsit nicio opțiune “accept” am găsit rezervările mele schimbate aitomat!

Întrebare: cum pot să refuz și să primesc banii înapoi sau în wallet?
În cât timp pot refuza?
Am văzut că sunt opțiuni de modificare 31€/persoană/sens și anulare 301 lei / persoana/sens, ambele ABERANTE!
De să plătesc penalizări la o asa schimbare de orar?


#14027
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 22.02.2011
“ Rețineți că Wizz Air nu le oferă pasagerilor o opțiune de rambursare sau de a rezerva din nou în cazurile în care modificarea a fost făcută cu mai mult de 14 zile înainte de plecarea zborului și dacă ora zborului trebuie modificată cu mai mult de cinci ore”

deci?
am pierdut banii!

#14028
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

 nasty2, on 22 decembrie 2021 - 20:42, said:

“ Rețineți că Wizz Air nu le oferă pasagerilor o opțiune de rambursare sau de a rezerva din nou în cazurile în care modificarea a fost făcută cu mai mult de 14 zile înainte de plecarea zborului și dacă ora zborului trebuie modificată cu mai mult de cinci ore”

deci?
am pierdut banii!
Daca te consoleaza asta, sa stii ca nu esti singurul. Si nu doar cu Wizz se pot pierde bani. Sora mea a pierdut cu Blue Air, eu sunt pe cale sa pierd cu Ryan Air. Asta e, vreme de pandemie si de hotii: fraudele legate de pandemie au depasit 100 de miliarde de dolari numai in SUA https://www.cnbc.com...et-service.html

#14029
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017
Daca zborul nu e acum,poate mai fac modificari si revin la un orar convenabil. Eu la un zbor lust in 2020 dupa lockdown,pentru anul asta,am primit notificari de modificare a orarului la fiecare 3-4saptamani

#14030
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 21.01.2013

 nasty2, on 22 decembrie 2021 - 20:42, said:

“ Rețineți că Wizz Air nu le oferă pasagerilor o opțiune de rambursare sau de a rezerva din nou în cazurile în care modificarea a fost făcută cu mai mult de 14 zile înainte de plecarea zborului și dacă ora zborului trebuie modificată cu mai mult de cinci ore”

deci?
am pierdut banii!

nu ai pierdut nimic. nu mai postati aiurea fara sa verificati in amanunt....intra in contul tau de pe un PC si ai sa gasesti acolo toate variantele. intii ceri rambursare 120 % in contul WIZZ si ulterior poti cere rambursare in contul bancar.

eu chiar nu va inteleg....vreti sa zburati la pret de tramvai si pe urma sariti de c_r in sus ca ajungi cu 4 ore mai tirziu, si asta anuntat cu cateva luni inainte. data viitoare alege CFR-ul  daca vrei punctualitate

Edited by blackiesasha, 23 December 2021 - 07:29.


#14031
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006

 Costel2014, on 22 decembrie 2021 - 21:54, said:


Daca te consoleaza asta, sa stii ca nu esti singurul. Si nu doar cu Wizz se pot pierde bani. Sora mea a pierdut cu Blue Air, eu sunt pe cale sa pierd cu Ryan Air. Asta e, vreme de pandemie si de hotii: fraudele legate de pandemie au depasit 100 de miliarde de dolari numai in SUA https://www.cnbc.com...et-service.html

Cum pierzi bani cu Ryanair?
Eu am avut un zbor anulat in 2020, am primit pt el voucher. Din voucher am cumparat un zbor in 2021 la care mi-au modificat ora, dandu-mi posibilitatea sa renunt. Am renuntat, banii s-au intors in voucher si o parte din ei i-am folosit deja pe un alt zbor (efectuat deja) iar de restul am cumparat alte bilete.
Daca expira voucherul primesti banii inapoi. Eu am ales sa nu-l las sa expire ci sa iau alte zboruri pt ca mi s-au parut corecti si de incredere (mai ales comparativ cu Wizz si Blue care anuleaza zboruri la greu)

Edited by mdt, 23 December 2021 - 08:53.


#14032
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017
Ryanair anulau si modificau la greu zboruri de dinainte de pandemie. Din cauza lor am plecat cu masina in atena,asa ca nu stiu ce de incredere sunt.

#14033
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 02.09.2014

 mdt, on 23 decembrie 2021 - 08:52, said:

Cum pierzi bani cu Ryanair?
Eu am avut un zbor anulat in 2020, am primit pt el voucher. Din voucher am cumparat un zbor in 2021 la care mi-au modificat ora, dandu-mi posibilitatea sa renunt. Am renuntat, banii s-au intors in voucher si o parte din ei i-am folosit deja pe un alt zbor (efectuat deja) iar de restul am cumparat alte bilete.
Daca expira voucherul primesti banii inapoi. Eu am ales sa nu-l las sa expire ci sa iau alte zboruri pt ca mi s-au parut corecti si de incredere (mai ales comparativ cu Wizz si Blue care anuleaza zboruri la greu)
Primit voucher, nu pot sa il folosesc pentru ca au anulat zborul pe ruta pe care ma interesa in mod deosebit. Stiu, pot sa zbor pe alta rute, doar ca gasesc bilete mai ieftine la alte companii. Si imi pare rau sa consum voucherul ala aiurea. Nu e mare suma, voiam doar sa arat ca nici alte companii low cost nu sunt mai grozave.

 blackiesasha, on 23 decembrie 2021 - 07:25, said:

nu ai pierdut nimic. nu mai postati aiurea fara sa verificati in amanunt....intra in contul tau de pe un PC si ai sa gasesti acolo toate variantele. intii ceri rambursare 120 % in contul WIZZ si ulterior poti cere rambursare in contul bancar.

eu chiar nu va inteleg....vreti sa zburati la pret de tramvai si pe urma sariti de c_r in sus ca ajungi cu 4 ore mai tirziu, si asta anuntat cu cateva luni inainte. data viitoare alege CFR-ul  daca vrei punctualitate
Asta sigur ai spus-o la mishto....

Edited by Costel2014, 23 December 2021 - 09:33.


#14034
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 22.02.2011
Concluzii: Companiile aeriene s-au modelat pe pandemie. Bombardează zilnic cu oferte, cu orare convenabile pt următoarele 8-10 luni, apoi comaseză zboruri și zboară, de ex, o dată pe săptămână în loc de două ori și schimbâ data și orarul după miezul noptii. Nu mai poți face o planificare a unei călătorii, luând de exemplu hotel dinainte.
Practică concurențială incorectă când le iei fața la alte companii aeriene cu preț și orar f bun și apoi modifici în ceva ce nu s-ar vinde decât f greu.
Călătorii și ei sunt nevoiți, cu walletul “plin” să își rezerve biletele pe ultima sută, să fie siguri de data zborului, pierzând avantajul unui preț bun. Din această cauză unele zboruri vor fi anulate că nu se vând bilete mai deloc cu mult înainte. Cerc vicios!

#14035
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017
Promotii azi pentru zboruri spre abu dhabi.
https://wizzair.com/#/

Edited by dacrad2, 14 January 2022 - 12:28.


#14036
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 03.02.2009
Salutare.am si o problema cu aplicatia instalata pe telefon,nu ma pot conecta la contul meu.pe pc cu firefox ca browser pot sa intru in cont.
Si asa fara conectare la unele cautari a,mi da crashuri.am dezinstalat,am sters cache...etc si degeaba.nu stiu ce pot sa mai fac.

#14037
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017

View Postcfrtriaj, on 20 ianuarie 2022 - 01:59, said:

Salutare.am si o problema cu aplicatia instalata pe telefon,nu ma pot conecta la contul meu.pe pc cu firefox ca browser pot sa intru in cont.
Si asa fara conectare la unele cautari a,mi da crashuri.am dezinstalat,am sters cache...etc si degeaba.nu stiu ce pot sa mai fac.
Incearca alt browser

#14038
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 03.02.2009

View Postdacrad2, on 21 ianuarie 2022 - 13:37, said:


Incearca alt browser
ma refer la aplicatia instalata din Magazin Play.pe ia nu mai pot sa ma
conectez.

Edited by cfrtriaj, 22 January 2022 - 00:54.


#14039
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 05.01.2008
Ma poate ajuta cineva cu o informatie referitoare la cat de stricti sunt Wizzair cu privire la bagajul de mana?
Zbor sambata din Budapesta catre Islanda, mi-am luat Wizz Priority cu bagaj de mana: un troller de max 10 kg si un ghiozdan. Pe site scrie ca dimensiunile rucsacului trebuie sa fie 40x30x20. Cat de stricti sunt in ceea ce priveste acest lucru? Rucsacul este unul heavy duty de fotografie, cu dimensiuni 61x29x28. Se poate achita o taxa?

#14040
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
La dimensiunile alea sigur o să ți-l trimită la cală!

P.S. Contra cost, bineînțeles...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate