Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16137 replies to this topic

#13879
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Depinde cat de stricta este persoana care verifica dimensiunile bagajelor.

#13880
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Dute linistit,nu ai treaba daca ruxacul e flexibil si intra in sablonul lor.Eu am avut troler micut si nu intra de roti,m-am luat putin la contre cu cea de la checkin si m-a lasat in pace.
In general daca nu e vizibil mai mare nu sta nimeni sa te verifice

Edited by dacrad2, 17 August 2021 - 14:00.


#13881
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Eu tin minte un poster de prin biroul lor (inainte de pandemie) care zicea explicit ca unele bagaje trebuiesc incercate in calibru altfel decat in orientarea normala si roti/manere nu intra in calculul dimensiunii.

#13882
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
Cat am zburat eu cu Wizz (inainte de pandemie), nu puneau oameni cu rucsac sa-l verifice in grilaj (doar cei care erau nesimtiti, gen cu rucsac de munte mare).

De obicei verificau ochiometric si cei cu trolere ii luau la verificat.

@sebulbus:
Ai dreptate legat de dimensiuni, rotile si manerul nu conteaza (sa nu fie mai mari de 5cm).

Attached Files


Edited by ghitapg2, 17 August 2021 - 22:23.


#13883
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
VREI SA DEVII INSOTITOR DE ZBOR?

800 de noi însoțitori de bord urmează să fie angajați până în decembrie 2021

Wizz Air, compania aeriană cu cea mai rapidă creștere din Europa, anunță astăzi lansarea celei mai mari caravane de recrutare a însoțitorilor de bord, cu obiectivul de a angaja 800 de noi însoțitori de bord în întreaga sa rețea până în decembrie 2021. Zece evenimente vor avea loc în București, Bacău, Iași, Craiova, Sibiu, Cluj-Napoca și Timișoara pentru însoțitorii de bord aspiranți din România.

Candidații hotărâți care au visat dintotdeauna la o carieră printre nori și doresc să participe se pot înscrie aici: https://wizzair.com/...nsotitori-bord/

Ca parte a efortului de recrutare a însoțitorilor de bord, compania aeriană va găzdui o serie de evenimente pe parcursul lunii august și septembrie.

Evenimentele vor avea loc la hotelurile Angelo Vienna House Bucharest (București), President (Bacău), Internațional (Iași), Rexton (Craiova), Ramada (Sibiu), Confort (Cluj-Napoca) și Timișoara (Timișoara), oferindu-le însoțitorilor de bord aspiranți șansa de a descoperi mai multe despre Wizz Air. Astfel, candidații sunt așteptați să sosească prompt la ora 9:00, cu un CV actualizat, și să fie pregătiți de o zi plină cu activități, inclusiv o prezentare personală, jocuri de rol situaționale, exerciții de grup și un interviu individual.

Însoțitorii de bord ce se alătură echipei Wizz Air se pot aștepta la salarii competitive în cadrul uneia dintre companiile aeriene cu cea mai rapidă creștere din Europa, instruirea specifică unui lider în industrie, precum și un program lunar de lucru afișat o dată la două săptămâni. Însoțitorii de bord vor lucra într-un mediu prietenos și multicultural, având acces la o varietate de oportunități interesante de a progresa în carieră, cum ar fi programul Wizz Air „De la însoțitor de bord la căpitan”, care sprijină actualii membri ai echipajului de bord să obțină o licență comercială de pilot. De asemenea, însoțitorii de bord se pot bucura de reduceri la zboruri și bilete bonus pentru familie și prieteni.

Aceste evenimente sunt parte a efortului susținut de a recruta însoțitori de bord și piloți în rețeaua Wizz Air, pe măsură ce compania aeriană își crește capacitatea și își dorește să tripleze mărimea flotei, cu 500 de aeronave Airbus în următorii zece ani. Noii recruți care se alătură Wizz Air au ocazia să facă acest lucru într-un moment important pentru compania aeriană, în urma deschiderii a 18 noi baze și lansarea a peste 300 de noi rute în toată rețeaua, doar în ultimul an.

URMĂTOARELE ZILE DE EVENIMENTE WIZZ AIR DESTINATE RECRUTĂRII

23.08.2021 Hotel Angelo Vienna House București, Calea Bucureștilor 283, Otopeni
23.08.2021 Hotel President, Bulevardul Ioniță Sandu Sturza 11, Bacău
24.08.2021 Hotel Angelo Vienna House Bucharești, Calea Bucureștilor 283, Otopeni
24.08.2021 Hotel International, Strada Palat 5A, Iași
25.08.2021 Rexton Hotel, Strada Carol I 49, Craiova
27.08.2021 Hotel Ramada, „GAMMA Hall”, Strada Emil Cioran 2, Sibiu
28.08.2021 Confort Hotel, Calea Turzii 48, Cluj-Napoca
30.08.2021 Hotel Timișoara, Strada Mărășești 1-3, Timișoara
08.09.2021 Hotel Angelo Vienna House Bucharest, Calea Bucureștilor 283, Otopeni

Attached File  echipaj_2.jpg   1.12MB   5 downloads

Edited by December, 19 August 2021 - 17:43.


#13884
lonutz

lonutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.07.2009
Va salut din nou, am o urgentă :(

Maine, 25.08 am zbor spre Malaga, Spania, și am făcut o toxiinfecție alimentară, și am febra in jur de 38... Dacă nu reușesc sa scad febra la intrarea în aeroport, ce sa fac? Se pot face teste rapide acolo oare? Mentionez ca sunt vaccinat, și simptom de covid e strict febra (fac din când în când astfel de infecții, care țin maxim 2 zile). Risc sa pierd zborul? Ce ma sfătuiți? Unde sa apelez pentru informații?

#13885
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,365
  • Înscris: 03.02.2016

 lonutz, on 17 august 2021 - 12:22, said:

La Wizz se accepta gratuit in avion un rucsac de laptop de 40x30x20. Eu am un rucsac de laptop care are 45x30x18 cm, deci  lungimea, care e strict la partea ce vine pe spate. depaseste standardul cu 5 cm, pe urma se ingusteaza. Eu sunt la primul zbor si nu am experienta in privinta acestor aspecte. Ce parere aveti, o sa pot urca cu el fara sa ma puna sa platesc in plus? Se masoara strict fiecare bagaj de cabina? Mentionez ca nu o sa il umplu foarte tare, probabil 3-4 kg va avea maxim.
Am avut WizzPriority. In Cluj nu m-au controlat (greutate si dimensiune). In schimb, la intoarcere (in Larnaca), mi-a cantarit bagajul (aveam 11 kg dar nu au zis nimic).

#13886
EliodorDoru

EliodorDoru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.02.2021

 lonutz, on 24 august 2021 - 22:03, said:

Va salut din nou, am o urgentă :(

Maine, 25.08 am zbor spre Malaga, Spania, și am făcut o toxiinfecție alimentară, și am febra in jur de 38... Dacă nu reușesc sa scad febra la intrarea în aeroport, ce sa fac? Se pot face teste rapide acolo oare? Mentionez ca sunt vaccinat, și simptom de covid e strict febra (fac din când în când astfel de infecții, care țin maxim 2 zile). Risc sa pierd zborul? Ce ma sfătuiți? Unde sa apelez pentru informații?
cum ai rezolvat?

#13887
lonutz

lonutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.07.2009
Va salut din nou, prieteni.
Din fericire febra mi-a scăzut și odată cu ea au trecut și emoțiile. La aeroport a mers bine, nu au verificat strict dimensiunile bagajelor...Alții aveau și mai mari rucsacuri și au trecut. Experiența  primului meu zbor a fost incredibila, nu credeam ca-mi va plăcea asa mult. Singurul inconvenient a fost vremea cu mulți nori, nu am văzut tot Clujul la decolare, cum as fi sperat. În rest, de vis. Vă mulțumesc pentru sfaturi!

#13888
gzbotii

gzbotii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.02.2014
Buna,

In septembire, o sa zburam de la Cluj la Milano is inapoi cu Wizz. E vreo extra-complicatie din cauza pandemiei Covid-19?

Banuiesc, ca la check-in, trebuie sa prezentam adevrinta de vaccinare, European Digital Passenger Locator Form (necesar pentru Italia) si cam atat?

Timpul de asteptare la check-in a crescut semnificativ? Alte sfaturi/schimbari?


Multumesc.

#13889
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Certificatul verde, nu adeverinta de vaccinare,

Începând de vineri, 13 august 2021, pentru trecerea frontierelor de stat, la nivelul țărilor UE, vor fi recunoscute ca documente doveditoare ale vaccinării, trecerii prin boală și ale rezultatului negativ al unui test RT-PCR doar certificatele digitale, documente ce conțin un cod QR și care pot fi eliberate foarte ușor accesând site-ul https://vaccinare-co... (Regulamentul UE 953/2021)

#13890
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 gzbotii, on 28 august 2021 - 10:04, said:



Timpul de asteptare la check-in a crescut semnificativ?



Daca ai zborul dimineata devreme(orele 6-7), e o coada imensa la check-in ptr wizz. Poate sa dureze si peste o ora. O persoana a gresit coada la care a stat  o ora jumate si a pierdut avionul, nu mai avea timp sa se aseze din nou la coada corecta (bineinteles nimeni din angajati nu a dorit sa o ajute).
Dupa aia pregateste-te sa stai la o alta coada imensa ptr controlul de securitate (ca desteptii tin doar un singur punct deschis din cele doua), poate sa inceapa de la tabela aia mare din holul principal pana haat in holul celalalt (partea mai noua a aeroportului). Bine, asta merge mai repejor, cam juma de ora :))

#13891
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dacrad2, on 16 august 2021 - 23:08, said:

Vezi ca la numarul ăsta gratis s-ar putea sa nu iti dea informatiile pe care le vrei pentru ca e destinat persoanelor cu handicap in special,iar daca o prinzi pe "rusoaica" sigur te trimite la celalalt numar. Era o varianta mai de mult sa suni la numarul de malta,nu stiu daca mai e actuala.
:)))))))) Eu am sunat de fiecare data la numarul asta si au raspuns romani. Foarte draguti. Si… n-am handicap. :))))) N-am prins nicio rusoaica. Realizezi ca o groaza de clienti wizz au aflat ca nu te taxeaza si suna la numarul asta, cu handicap sau fara, nu? Ii dai datele, numarul zborului etc si daca vad ca nu te incadrezi la handicap, pam, iti inchid in nas? Nu prea cred.

#13892
gzbotii

gzbotii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.02.2014

 axisborn, on 29 august 2021 - 19:13, said:

Daca ai zborul dimineata devreme(orele 6-7)

Noi avem la 15.00. Vreau sa ajung la aeroport la 13.30 nu mai repede, ca o sa am si asa destul de mult de asteptat - bineinteles, daca nu o sa fie ceva exrtaordinar din cauza pandemiei.

La 14.10 sunt 2 zboruri, si inca una la 14.15 is dupa pace si liniste pana la 15.00, deci, normal, totul ar trebuie sa fie ok.

#13893
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Pai depinde cat de mult iti doresti sa prinzi avionul. Uita-te si dupa 15 ce zboruri mai sunt, si acei pasageri vor trece prin toate procedurile.

#13894
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 gzbotii, on 30 august 2021 - 14:09, said:

Noi avem la 15.00. Vreau sa ajung la aeroport la 13.30 nu mai repede, ca o sa am si asa destul de mult de asteptat - bineinteles, daca nu o sa fie ceva exrtaordinar din cauza pandemiei.



13.30 e cam din scurt, tinand cont ca daca zborul e la 15 imbarcarea incepe mai repede pe la 14.40-45 deja se inchide poarta, deci ai avea cam o ora ptr check-in+securitate+pasapoarte unde poti prinde 3 cozi.
Daca ai bagaj de cala ar fi bine sa ajungi mai devreme.
Pot sa nu fie multe zboruri dar astia de la wizz sa tina doar o operatoare la check-in si sa dureze mult predarea bagajului.

Edited by axisborn, 30 August 2021 - 22:54.


#13895
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
Un avion care zbura pentru Wizz Air a avut probleme în timpul aterizării la Iași


 MembruAnonim, on 30 august 2021 - 11:05, said:

Posted Image))))))) Eu am sunat de fiecare data la numarul asta si au raspuns romani. Foarte draguti.

In timpul saptamanii pana in 16:00 - 17:00 au si compatrioti in callcenter


 MembruAnonim, on 30 august 2021 - 11:05, said:

N-am prins nicio rusoaica.

Ia suna in weekend, sa vezi ca mai prinzi cate o ucraineanca sau o poloneza. Am prins o data una, saracuta nu prea excela la engleza. Nu intelegea ce ii spuneam. Am revenit in timpul saptamanii (nu era ceva chiar urgent)


 MembruAnonim, on 30 august 2021 - 11:05, said:

Ii dai datele, numarul zborului etc si daca vad ca nu te incadrezi la handicap, pam, iti inchid in nas? Nu prea cred.  

Poate mai e din cand in cand cate un angajat care se crede mai catolic decat papa. Asa am patit eu azi, la controlul de securitate. Mi-a comentat ca nu aveam punguta sigilata si mai aveam vreo 2 recipiente extra.

Attached Files



#13896
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

 gzbotii, on 30 august 2021 - 14:09, said:



Noi avem la 15.00. Vreau sa ajung la aeroport la 13.30 nu mai repede, ca o sa am si asa destul de mult de asteptat - bineinteles, daca nu o sa fie ceva exrtaordinar din cauza pandemiei.

La 14.10 sunt 2 zboruri, si inca una la 14.15 is dupa pace si liniste pana la 15.00, deci, normal, totul ar trebuie sa fie ok.
Vezi ca mai aveam pe la coada la check in de astia ca tine care veneau in ultimul moment si se rugau de lume sa ii lase. Mai gandestete 3 locuri unde trebuie sa te prezinti pot fi 3 cozi mari sau mici nu stii cum ai norocul,asa ca decat sa te intorci cu coada intre picioare acasa,sau sa te injure tot avionul ca sta si te asteapta pe tine,mai bine vii pe la 12 si dupa ce treci toate 3 cozile,poti sa te mai invarti pe acolo,e spatiu destul de mare,iar timpul trece repede.

Edited by dacrad2, 30 August 2021 - 23:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate