Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16128 replies to this topic

#11341
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postdariuscha, on 17 februarie 2018 - 14:33, said:

poate pt ca persoana respectiva nu mai poate/vrea sa plece si merge altcineva in locul ei? nu stiu, zic si eu...


Nu la genul asta de schimbat ma refeream...

#11342
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007

View Postatupi, on 17 februarie 2018 - 14:05, said:

Din toamna 2017 de cand au reintrodus bagajul mare de mana wizz a marit multe taxe exagerat as zice.  Zbor cu ei lunar de vreo 3 ani si stiu cum au evoluat.
De la 50 ron taxa de schimbare data zbor au ajuns la 40euro/persoana/segment iar ca sa schimbi in nume 215 ron/persoana/segment. Cum cu exceptia Pastelui sau Craciunului in bilet poate fi in jur de 100 euro poti spune ca mai bine cumperi alt bilet decat sa platesti o taxa de schimbare.
Si nici alegand variant de bilet flex nu e bine caci acesta poate fi mai mult decat dublu fata de biletul simplu.
F urat din partea wizzului
Nevasta-mea a fost saptamana asta cu wizz, si a avut o supriza neplacuta:avea poseta si bagajul de mana. Wizz considera poseta bagaj de mana. S-a certat cu ei la plecare si au lasat-o cu ambele , dar la intoarcere a luat cu o zi inainte bagaj de cala (250 de lei) ca sa nu mai fie nici un circ.  Exact in aceleasi conditii la ryanair nu a comentat nimeni nimic.

View Postlls869, on 17 februarie 2018 - 14:19, said:

Da, au marit taxele...pentru ca au multi pasageri, multe rute
Dar am o intrebare/nedumerire: de ce ai vrea sa schimbi un nume? Daca nu stii care ti-e numele si nu stii sa-l scrii, iti meriti soarta...
Pentru ca poate nu ai imaginatie ca sa nu zic altceva. In cazul nostru biletul era luat pe numele sotiei, si cu doua zile inainte inca nu se vindecase de gripa, si am luat in considerare doua variante: ori nu mai merge deloc in calatorie, ori ma duc eu in locul ei. In cazul in care as fi mers eu, trebuia achitata acea taxa de 90 de euro doar pentru schimbarea numelui  pasagerului.   Dar taxa fiind pentru fiecare  etapa de zbor in parte, tot nu merita, daca ajungea la 180 de euro.
Wizz e low cost doar asa daca despici firul in patru.  Dar daca iei dltoate serviciile standard pe care le ofera o companie de traditie cum ar fi Lufthansa, sa ai toate cele, bagaj, loc, net, aperitiv sau o cafea, la final tot pe acolo iesi. Doar ca aici le platesti separat pe fiecare in parte.   Dar faca te duci cu mana in buzunar si bei apa de la WC, atunci intr-adevar iesi mai ieftin.

View Postatupi, on 17 februarie 2018 - 14:39, said:

Am luat 4 bilete acum o luna ptr un eveniment care s-a amanat cu inca o luna. Am dat pe bilete 2200 ron (basic) si dat fiind ca evenimentul s-a amanat am zis sa incerc sa le schimb dar taxa de schimbare e mai scumpa decat cumpararea unor noi bilete. Am zis ca poate schimb numele sa ofer sansa unor prieteni de o vacanta moka dar uite ca nici asta nu e o idee data fiind taxa de schimbare a numelui.
Pur si simplu imi pare rau sa fac cadou 2200ron wizz ului
Si daca mai este timp mult pana la data zborului, nunse poate anula biletul, chiar daca isi retin un comision? E ca la hoteluri la camere "non refundable"?

View Postbv01, on 17 februarie 2018 - 14:41, said:

Taxa pentru bilet flexibil e 45 lei...
Si nu poate plati taxa ulterior?

#11343
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbv01, on 16 februarie 2018 - 20:59, said:

Cel nou e A321, cel vechi e A320... de-aia diferă la dimensiune.
Probabil, nu am vazut sa fie specificat nici scara sau modelul exact.  Se pare ca prin 2015 au inceput sa modifice "livery"  nu stiu cum se traduce , noi nu avem termenul in vocabular, eu personal nu-l cunosc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HAtHIYjkRs8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11344
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Normal că nu se poate plăti după. ;)



#11345
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Posttfmercedez, on 18 februarie 2018 - 00:16, said:

Probabil, nu am vazut sa fie specificat nici scara sau modelul exact.  Se pare ca prin 2015 au inceput sa modifice "livery"  nu stiu cum se traduce , noi nu avem termenul in vocabular, eu personal nu-l cunosc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HAtHIYjkRs8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Salut,
Cred ca ''schema cromatica'' sau ''culoarea exterioara'' s-ar potrivi ;-) . Dar cum suntem in mileniul vitezei, folosim termeni si expresii in ton cu mileniul. Bine ca franceza sau germana nu au o ''expunere'' asa mare ca engleza, ca ne rupeam limbile... :-) :)  Si cand te gandesti ca am fost(suntem? ) ba francofoni, ba germanofili...

#11346
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
@tfmercedez scara la machetele de la Wizzair e 1:200. Scrie chiar și modelul aparatului. Scara o găsești pe ambalaj.



#11347
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007
Nu stiu ambalajul, l-am asamblat in timp ce eram la volan si asteptam la semafor, ca fiul meu in spate nu mai avea rabdare pana acasa, si incepuse sa imprastie piesele prin masina, dupa ce a rupt cutia.

#11348
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am intrat pe site-ul celor de la Wizz si am vazut ca au schimbat dimensiunea la bagajul de mana. Acum e mai mare: 55 X 40 X 23 CM. De cand au facut asta? Si cat m-am chinuit sa gasesc o geanta pe vechile dimensiuni....

#11349
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
Posted Image  de pe 20 si ceva oct , anul trecut. pastreaz-o, ca nu se stie!

tfmercedez, ryan accepta 2 bagaje de cabina (dinre care cel mare merge la cala obigatoriu la poarta de imbarcare, asta daca nu ai prioritate). as mentiona ca sunt extrem de indulgenti in ceea ce priveste dimensiunile acestora (o mare bila alba pt ei!)  si nu am vazut sa fi masurat cuiva bagajul, in conditiile in care m-am imbarcat printre ultimii si am asistat la tot procesul imbarcarii.

Edited by dariuscha, 18 February 2018 - 14:45.


#11350
REZA2015

REZA2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.02.2015
Seara buna..Stiti cumva cand apare orarul de iarna al zborurilor? Caut un zbor in noiembrie ptr. Dubai si nu afiseaza inca nimic disponibil dupa 1 noiembrie..Sau nu sunt zboruri in perioada aceea?

#11351
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
prin aprilie-mai o sa fie disponibil orarul de iarna.

#11352
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
orarul zborurilor pentru programul de iarna 2018 este disponibil de astazi pentru abonatii WDC. pe pagina inca nu e incarcat orarul, probabil urmeaza a fi incarcat in cursul acestei zile.

Attached Files


Edited by gabriel_gavrila, 22 February 2018 - 10:20.


#11353
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Mâine am un zbor cu Wizz, am priority. Se supără daca am geanta de laptop de 15.6"? (Pe lângă bagajul de mână)

Edited by Villefort, 22 February 2018 - 11:06.


#11354
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Nu, nu se supără.

#11355
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View PostXL700VA, on 18 februarie 2018 - 14:36, said:

Am intrat pe site-ul celor de la Wizz si am vazut ca au schimbat dimensiunea la bagajul de mana. Acum e mai mare: 55 X 40 X 23 CM. De cand au facut asta? Si cat m-am chinuit sa gasesc o geanta pe vechile dimensiuni....
Ai gasit ceva decent ca pret?

#11356
bcs

bcs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 31.01.2007
In caz ca as cumpara 4 bilete pe o singura tranzactie cu Wizz Flex, exista posbilitatea ca sa schimb ulterior traseul la 2 persoane si celelalte 2 sa ramana pe zborul stabilit initial (sau sa aleg o alta destinatie?
Adica cumpar 4 bilete spre X cu wizz flex. Pot schimba astfel: 2 bilete sa fie spre Y si 2 bilete spre Z? (X, Y si Z sunt aeroporturi distincte)

#11357
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007

View PostVillefort, on 22 februarie 2018 - 11:06, said:

Mâine am un zbor cu Wizz, am priority. Se supără daca am geanta de laptop de 15.6"? (Pe lângă bagajul de mână)
Las' ca ne povestesti tu cum s-a petrecut imbarcarea.

#11358
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013

View Postgabriel_gavrila, on 22 februarie 2018 - 10:14, said:

orarul zborurilor pentru programul de iarna 2018 este disponibil de astazi pentru abonatii WDC. pe pagina inca nu e incarcat orarul, probabil urmeaza a fi incarcat in cursul acestei zile.

doar pentru plecari din cluj napoca. deocamdata.
oricum preturile sunt mari.

Edited by blackiesasha, 22 February 2018 - 13:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate