Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Totul despre Wizzair

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
16137 replies to this topic

#11125
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Buna! A mai calatorit cineva cu wizz dupa schimarea politicii bagajelor de mana (28 oct)? Vad ca acum spune ca exista posibilitatea (daca sunt prea multe bagaje) ca sa-ti trimita bagajul de mana la cala. Sper ca se refera la troller-ele mici, nu la rucsaci! Cu Wizz priority iti lasa sigur bagajul de mana cu tine in avion...

”Din cauza faptului că spațiul de la bordul avionului este limitat, nu vă garantăm că veți putea călători cu bagajul de mână în aeronavă. Dacă vor fi prea multe bagaje, este posibil ca bagajul dumneavoastră să fie transportat la cală. În acest caz, vă recomandăm să scoateți din bagaj toate obiectele de valoare.”

#11126
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

View PostT Irina, on 05 noiembrie 2017 - 15:05, said:

Buna! A mai calatorit cineva cu wizz dupa schimarea politicii bagajelor de mana (28 oct)? Vad ca acum spune ca exista posibilitatea (daca sunt prea multe bagaje) ca sa-ti trimita bagajul de mana la cala. Sper ca se refera la troller-ele mici, nu la rucsaci! Cu Wizz priority iti lasa sigur bagajul de mana cu tine in avion...

”Din cauza faptului că spațiul de la bordul avionului este limitat, nu vă garantăm că veți putea călători cu bagajul de mână în aeronavă. Dacă vor fi prea multe bagaje, este posibil ca bagajul dumneavoastră să fie transportat la cală. În acest caz, vă recomandăm să scoateți din bagaj toate obiectele de valoare.”
Rar se întâmplă asta și în general cu bagajele care nu au loc sub scaunul din fata. Cel mai probabil ar pune la cala niste trolere nu rucsacii. Oricum situațiile acestea sunt excepționale ptr că nici lor nu le convine să întârzie zborul mutând bagajele la cala

#11127
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Cel mai bine urci in avion cam imediat dupa ce termina aia cu priority, in felul asta ti-l pui sus, fara probleme. Eu niciodata nu urc printre ultimii in avion, tocmai pt ca am avut "inconveniente" de genul asta, la Ryanair

#11128
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Am venit aseară din Málaga și a fost super bulibășeală cu bagajele multor pasageri. După ce i-au lăsat în avion pe toți cu bagaje de mână, au început să le ceară ca să le trimită la cală. Ar trebui scris undeva câte bagaje încap în cabină (cum e la Ryanair), iar personalul de la poartă ar trebui instruit în acest sens. A fost super aiurea. Decolare cu vreo 20 minute întârziere din cauza asta.
La cală se trimit bagajele mari de cabină, adică alea de ~55 cm. Rucsacurile se pot pune sub scaun. Apropo, aseară, legat de treaba asta, mulți pasageri aveau lucruri de valoare în bagaj. Vă dați seama ce iureș a ieșit. Mulți își scoteau tot felul de zorzoane, telefoane, tablete și le țineau în brațe.

#11129
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
poate asa vor fi mai multi care sa plateasca pentru imbarca prioritara :) pentru ca daca toata lumea vine cu 55x nu or sa aiba loc (chair)toti.

#11130
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Multumesc pentru raspunsuri!

#11131
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postbv01, on 05 noiembrie 2017 - 15:52, said:

Am venit aseară din Málaga și a fost super bulibășeală cu bagajele multor pasageri. După ce i-au lăsat în avion pe toți cu bagaje de mână, au început să le ceară ca să le trimită la cală. Ar trebui scris undeva câte bagaje încap în cabină (cum e la Ryanair), iar personalul de la poartă ar trebui instruit în acest sens. A fost super aiurea. Decolare cu vreo 20 minute întârziere din cauza asta.
La cală se trimit bagajele mari de cabină, adică alea de ~55 cm. Rucsacurile se pot pune sub scaun. Apropo, aseară, legat de treaba asta, mulți pasageri aveau lucruri de valoare în bagaj. Vă dați seama ce iureș a ieșit. Mulți își scoteau tot felul de zorzoane, telefoane, tablete și le țineau în brațe.
La Ryan, chestia cu trimiterea la cala a trolerelor de mana e constanta si se face in mod rezonabil. Ori iti trimite bagajul inca de la check-in, ori la poarta de imbarcare vin cei de la Ryan in momentul in care se formeaza coada si lipesc pe bagaje abtipildurile de identificare.
Am vazut asta la ultimele doua zboruri din oct, in conditiile unor incarcari aproape full a aeronavelor(cam 10-12 locuri libere).
Cam jumatate din cei cu trolere au "beneficiat" de regula asta. Eu nu ma asezasem la coada, asa ca am scapat.

#11132
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Păi da, la ăia e puțin mai multă organizare. Nu te hăituiesc după ce te-ai urcat în avion.

#11133
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
Attached File  airhelp.jpg   37.59K   64 downloadsla fix o luna dupa zborul wizzair intarziat primesc notificare din partea companiei pe care am mandatat-o sa se ocupe de caz, raspunsul wizz air la cererea initiala inaintata fiind negativ.

Attached Files



#11134
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postgabriel_gavrila, on 06 noiembrie 2017 - 20:27, said:

Attachment airhelp.jpgla fix o luna dupa zborul wizzair intarziat primesc notificare din partea companiei pe care am mandatat-o sa se ocupe de caz, raspunsul wizz air la cererea initiala inaintata fiind negativ.
Care a fost speta? Intarziere?

#11135
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Păi scrie chiar în citat... "Zborul wizzair intarziat".

#11136
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
azi mi-au intrat in cont banii de la airhelp. deci, se poate!

#11137
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Cat de mare a fost întârzierea?

#11138
donovidiu

donovidiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 08.04.2007
Ce ...jecmaneala. bilet din spania catre ro, alegi sa platesti in lei sa scapi de jecmaneala de curs conversie card banca si tot de dracu dai. Cursul wizz e 5.05 lei/ eur. In conditiile in care cursul eur este 4.61, si banca la ghiseu are 4.68! Am ales totusi sa le dau lor banii...7% peste...mai bine mergeam cu banca. Offf! S a intalnit hotul cu prostul :(

Edited by donovidiu, 08 November 2017 - 20:45.


#11139
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

View Postgabriel_gavrila, on 08 noiembrie 2017 - 20:08, said:

azi mi-au intrat in cont banii de la airhelp. deci, se poate!

300 de coco am luat si eu, ca mi-au anulat zborul.

#11140
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna ziua.
Aveti idee daca la WIZZ pot sa iau cu mine in bagajul de mana si o masina de tuns parul?
Am vazut ca pe undele site-uri este specificat ca ai voie cu aparate electrice de tuns barba si ma gandesc ca si masina de tuns este cam tot pe acolo (Are baterie interna si functioneaza fara fir)
Multumesc in avans.

#11141
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Ce treabă are wizz cu ce vrei tu să iei în bagaj?

#11142
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Wizz-u' n-o fi avînd, da' cei de la controlul de securitate au o treabă cu ce cari tu în bagaj...Posted Image
@Y0samiteSam: nu cred că are așa mare importanță bateria, cît faptul că are lamă care taie, deci recomand să lași aparatu' acasă. Nu de alta, dar se prea poate să rămîi fără el la controlul de securitate...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate