Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

De ce imprimanta printeaza intrerupt

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012
Salve.Am cumparat anul trecut,in noiembrie un Canon MX495.Am folosit-o intens pentru ca sunt la facultate si imi este necesara.Am reincarcat cartusul negru de vreo 10-12 ori.In sesiune,a rupt norma.Am printat foarte multe pagini,atat pentru mine,cat si pentru colegii din camin.Stiu ca am suprasolicitat-o,mai ales ca intr-un context am printat vreo 200 de fotografii alb-negru,si a trebuit sa reincarc cartusul de vreo 2-3 ori.Dar nu a avut probleme.
Ma rog,de vreo o luna in schimb,cartusul negru printeaza intrerupt chiar daca este plin.Din cate am citit pe diferite surse de pe internet,de vina ar fi capul de redare.Am cumparat solutie de curatare a acestuia,l-am sters cu atentie,dar nimic.Am bagat apoi cartusul intr-un capac umplut cu solutie din aceea,acoperindu-l doar cativa milimetrii pe verticala.A stat asa o noapte,dar nicio imbunatatire.Apoi am luat cartusul,am introdus solutie in el cu presiune,am scos-o pentru ca m-am gandit ca problema se afla in interior.Degeaba
Ce credeti ca as putea sa fac?Imi asum greselile facute,stiu ca am exagerat in privinta utilizarii cartusului.Unii spun ca ar trebui schimbat,dar exista vreo alta solutie ca sa ii mai prelungesc putin durata de viata?Multumesc frumos.

#2
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
90 de lei cel negru. Asa ieftina e si imprimanta?
@sambejan, inlocuieste cartusul, el e de vina.

#3
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Eu zic ca a rezistat eroic la 12 reincarcari.
Nu prea ai ce sa ii mai faci....

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
ori s-au colmatat duzele ori s-a ars vreo (mai multe) rezistenta de la una (unele)

#5
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Presupun ca ai incercat head cleaning /deep head cleaning din drivere ? Eventual si printarea unei pagini intregi cu negru ...

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Incearca curatarea cu ultrasunete si presiune. Exista la atelierele specializate asemenea aparatura.

#7
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Altul.
Sa fii multumit ca te-a tinut atat.
E vorba de duzele prin care iese cerneala, se infunda in timp.
Poti lua un cartus compatibil, daca exista, nu e obligatoriu sa iei original, il poti reincarca si e mai ieftin.

#8
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 wb626ek, on 06 martie 2016 - 14:05, said:

90 de lei cel negru. Asa ieftina e si imprimanta?

modelul asta de Canon il am si eu, si nu costa 90 lei cartusul ci 60 cel normal si 90 cel XL
initiatorul se intreaba retoric de ce are probleme dupa ce a reincarcat de jdemii de ori acel cartus....Posted Image
e ca si cum as pune de 50 de ori benzina proasta in masina si sa ma mai si mir de ce nu mai merge ca la inceput...
reincarcatul unui cartus e o mare prostie care poate duce la defectarea iremediabila a unei imprimante, in cel mai rau caz se poate opta pt.un cartus compatibil care este mai ieftin decat cel original...
eu printez la ea si n-am probleme de niciun fel

#9
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012
Ok,am inteles ca trebuie sa imi schimb cartusul.Atunci intervine urmatoarea intrebare:Pot functiona in tandem un cartus XL si altul normal?Pentru ca cel color e ok,nu are probleme si as vrea sa imi iau un cartus negru XL,cu o capacitate mai mare.Multumesc pentru raspunsuri.

#10
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 sambejan, on 06 martie 2016 - 16:26, said:

Pot functiona in tandem un cartus XL si altul normal?
da

#11
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

 sambejan, on 06 martie 2016 - 13:59, said:

Ce credeti ca as putea sa fac?

Cred ca este o intrebare retorica! Ai facut centru de copiere din imprimanta ta doar cu reincarcare! Schimba cartusul chitrosule :)

#12
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012

 toteudinnou, on 06 martie 2016 - 22:04, said:


Cred ca este o intrebare retorica! Ai facut centru de copiere din imprimanta ta doar cu reincarcare! Schimba cartusul chitrosule Posted Image
Mda,cam ai dreptate.Scot si eu un ban cinstit...In timpul sesiunii,cand abea ai timp sa rasuflii,e mana cereasca sa ai o imprimanta la indemana,sa stii.O sa cumpar alt cartus,ca sa nu se duca de rapa afacerea. :)

#13
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

 Valmont43, on 06 martie 2016 - 15:35, said:

reincarcatul unui cartus e o mare prostie care poate duce la defectarea iremediabila a unei imprimante, in cel mai rau caz se poate opta pt.un cartus compatibil care este mai ieftin decat cel original...
eu printez la ea si n-am probleme de niciun fel
Da, de-aia sunt sute de centre de reincarcare si kituri pe toate drumurile...
Dovada ca nu ai dreptate e chiar initiatorul, care desi nu intelege cum functioneaza o imprimanta , a refillat cartusul de 12 ori.
Normal ca e nevoie de putina atentie, oricine insa o poate face.
Imprimanta nu se defecteaza de la refilare, in cel mai rau caz nu printeaza cu acel cartus, dar se schimba.
Povestea asta o spun cei ce vand cartuse originale.

Edited by nino852, 07 March 2016 - 00:46.


#14
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 nino852, on 07 martie 2016 - 00:25, said:

Da, de-aia sunt sute de centre de reincarcare si kituri pe toate drumurile...
Dovada ca nu ai dreptate e chiar initiatorul, care desi nu intelege cum functioneaza o imprimanta , a refillat cartusul de 12 ori.

am vazut destule imprimante stricate din cauza ca cerneala se scursese inauntru ca sa nu mai spun ca si calitatea printarii e afectata
pot fi milioane de centre de reincarcat, romanul sa faca un ban e in stare sa-si reincarce si nevasta
sincer ma si mir ca initiatorului inca ii merge multifunctionalul dupa 12 reincarcari

#15
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Ai fi uimit sa afli ca si afara se practica asta, dar n-ai de unde sa stii daca nu ai lucrat in domeniu.
Prin anii '90 am fost printre primii care au inceput sa comercializeze tonere si cerneala compatibila, asa ca stiu ce vorbesc, mai intreaba si baieti din service daca nu ma crezi pe mine, cartuse originale noi mai folosesc doar unii bugetari carora li se rupe de banul public.
Sa stii ca producatori de cerneala sunt vreo doi, din Coreea de Sud, cu omologari si tot ce trebuie, altfel i-ar manca concurenta.
Faptul ca ai vazut imprimante cu cerneala scursa in interior inseamna ca ori nu s-a facut intretinerea periodica, ori cel care a refilat cartusul nu a creat depresiune dupa umplere.
E posibil si sa fi strapuns sacii din cartus.
Repet, imprimantele mai noi, in mare majoritate au capetele de imprimare in cartus, in cel mai rau caz crapa cartusul, dar nu afecteaza imprimanta, il arunci si iei altul pe care il poti refilla de mai multe ori.
Ca se pot infunda din duze la o folosire rara a imprimantei, asta e o alta discutie.
Ca si calitate a imprimarii, pentru utilizatorul obisnut ,care nu face productie grafica profesionala, este O.K. si responsabil fata de mediu sa reciclezi cat se poate.
Marea problema acum sunt cartusele cu chip, producatorii in disperarea lor sa nu piarda piata de consumabile au ajuns sa faca serii de chipuri diferite pentru fiecare zona geografica(Xerox).

#16
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012
Am cumparat un cartus negru XL pana la urma,l-am gasit si la reducere.Costa aproape 80 de lei.Parerea mea este ca am gresit printand la foc automat in timpul sesiunii.Intr-o zi,cred ca am incarcat cartusul de vreo 3-4 ori pentru ca am scos vreo doua carti.Atunci am simtit ca a fost afectata claritatea imaginilor;parca s-a produs o defectiune in interiorul cartusului,fiindca nu  a mai printat ca inainte.Trebuie sa fiu mai atent pe viitor cu folosirea intensiva a imprimantei,pentru ca nu e una laser,ci e proiectata sa printeze undeva la 1000 de pagini pe luna.Asta e,omul cat traieste,invata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate