Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

Animatie in SolidWorks

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
maciu1

maciu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 25.09.2002
Salutare,
incerc de ceva timp sa fac un scurt filmulet educativ despre o masina ce loveste un obstacol, animat de SolidWorks. Mai precis, este vorba de urmatoarele miscari ce trebuie inlantuite:
1) deplasare masina
2)lovire obstacol
3)declansare airbag
4) rotire corp pasager din "solduri" pt a putea simula lovirea cu capul a airbagului.

Am reusit primele 3 operatii. Nu reusesc sub nicio forma pe cea de-a 4-a, pt ca se roteste scaunul cu tot cu manechin...
Am atasat ata scaunul cu manechinul cat si ansamblu. Poate reuseste cineva sa ma ajute cu a 4-a miscare...

Multumesc frumos!

ps. va rog sa nu '' va legati'' de simplitatea scenei...este, asa cum am spus-o, ceva educativ.

Attached Files



#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
omul meu, nu stiu de cat timp lucrezi cu sw, insa nu poti da cuiva un ansamblu sa-l faca fara sa aiba si parturile din care este compus.

daca incerci sa-ti protejezi munca, e de inteles, insa daca vrei ajutor, atunci te supui regulilor.

#3
maciu1

maciu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 25.09.2002
Dany, departe de mine gindul de a nu furniza componentele, pur si simplu nu m-am gindit ca e nevoie si de ele separat. Deci, le-am atasat pe toate in arhiva. Unele sint facute de mine, altele sint gasite pe net. Au destule erori dar nu ma deranjeaza. Ideea principala e sa mearga si a 4-a miscare (manechinul da cu capul in airbag).

Attached Files



#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
hai sa o luam cu inceputul, ai in rarul de componente un ansamblu de dummy+seat modificat, ansamblu diferit de acel produit, asadar ar trebui sa fie diferit de ceea ce am gasit in produit, probabil cu modificarile aduse pt nevoile tale.

de asemeni, mai ai volanul, care si el este un ansamblu, din nou si acesta fara componente, la fel ca si acel dummy+seat.

asa ca hai sa rezumam, ansamblele caer au nevoie de lucru, nu au si parturile in acea arhiva, asadar, degeaba este ansamblu daca nu au partile componente, anasamblul de dummy vad ca are 4 mate-uri, nu ai cum sa faci o simulare cu 4 mate-uri. adica ce anume sa se miste de moment ce la tine componentele sunt doar puse pe pozitie dar fara sa fie constranse in vreun fel?

asadar, dupa cum am scris, daca vrei ca sa fii ajutat, da toate componentele pe care le ai, toate parturile, da toate ansamblurile finale cu care ai lucrat, pt a putea face ceva.

mai ales de faptul ca ai scris ca ai facut deja primele 3 cerinte, pai daca le-ai facut, inseamna ca ai ceva mult mai elaborat decat ce ai pus pe forum.

#5
maciu1

maciu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 25.09.2002
Bun, am atasat toate partile, originale:
- dummy+seat---format igs
- volanul complet
-caroseria
-airbag-ul umflat
- obstacolul

Mai mult decat atat chiar nu am. Dupa cum o sa vezi, doar caroseria, airbagul umflat si obstacolul sint facute de mine. Manechinul si volanul le-am gasit pe net. Problema e la manechin, de la bun inceput am vazut ca da niste erori. Nu stiu cum sa-l fac sa se roteasca din solduri, doar trunchiul+maini+cap, inspre volan. Se roteste cu tot cu scaun, chiar daca i-am desenat o axa prin solduri si l-am pus sa se invarta dupa ea...

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate