Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Credit Cetelem

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Le-am trimis acum o saptamana 1 mail (din nou) dar nu raspund. Am sa-i sun de luni sa vad cum sta treaba.

#20
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Suna bre la Call Center. Erai de mult lamurit.

#21
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 01.12.2005

 sneferu1987, on 05 martie 2016 - 10:39, said:

Asigurarea este inclusa in rata. De aceea dau inapoi cu 250 de lei mai mult decat am luat.
Posibil sa nu inteleg, insa daca tu ai asigurarea inclusa in rata, deci ai rata mai mare cu X lei/luna fata de cat ar fi trebuit sa fie fara asigurare, de aia iti pleaca banii de asigurare.

Tu platesti lunar suma compusa din rata (pret/18) + asigurare + 5 lei, intreaga suma ar trebui sa apara ca depunere in cont insa normal ar fi ca, la sfarsitul lunii sa ramai in cont doar cu rata (pret/18), restul sa "plece" din cont (asigurare + cei 5 lei.

#22
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Cica voi primi azi un raspuns de la ei.

#23
Raoul06

Raoul06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.09.2014
Indeplineam toate conditiile unui imprumut de nevoi personale,fara alte credite, fara datorii,etc..In casa ne intra cca 5.000 ron. Am facut simularea( rata era de 350/luna), am fost sunati,totul ok pana sa semnam actele. Ei bine, citind cu atentie, am gasit si,,substraturile" imputite alea geambasilor:  O buna parte din rata care deja se umflase, mergea catre o societate, cu nume ciudat, de asigurari. Plateam,,asigurarea de viata"( care nu era nici macar obligatorie), suma care NU ERA TRECUTA IN RATA PRELIMINARA! Nu am semnat acel act si uite ca...am fost refuzati. Daca inainte eram bombardati cu telefoane, sms, mailuri, am aflat acest lucru abia dupa multe insistente.Camatari cu acte? Putin zis. Nu faci cum ,,dicteaza"ei? Te faulteaza. Calcul rata: simulare 350 ron, de platit 425. JAF!!!

#24
ruthless

ruthless

    Consulting Voyager

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 17.05.2006
In incercarea de a face un credit de nevoi personale de 15.000 euro/5 ani cu dovanda fixa pe 5 ani, am apelat la un broker imobiliar. ( o cunostiinta, de-a unui prieten)
In top 3 banci, pe primul loc chiar a fost Cetelem - cu cea mai mica dobanda la creditul solicitat. (dobanda fixa).

Mai sunt persoane pe aici, care au facut astfel de credite la ei? Sunt de incredere? La astfel de credite mari, pot fi alte costuri "ascunse" ?!

#25
cezar1234

cezar1234

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2020
Experienta avuta cu cei de la Cetelem a fost groaznica. Sincer, mai bine apelam la camatari decat sa fac un credit la ei.

Am vrut sa profit de o oferta la emag acum vreo 2 ani si am ales sa cumpar un produs in rate. Cum nu era nici o alta varianta, am mers pe cetelem. Trebuia sa-mi dau seama de cand m-au chemat la ei la sediu personal sa semnez contractul ca e ceva in neregula. Ma simteam de parca urmeaza sa-mi cumpar cel putin o cladire nu un amarat de TV.
La semnarea contractului mi-au explicat ca acel credit este defapt un card iar pe masura ce platesc ratele (contravaloarea produsului) banii aceia vor ajunge pe cardul respectiv iar eu ii voi putea folosi ulterior. Am plecat acasa cu gandul sa rup cardul, sa-mi platesc doar TV ul si sa uit de acel imprumut. Ceea ce s-a si intamplat, am aruncat cardul intr-un colt si nu am mai umblat la el.
Acum a venit vremea sa achit si ratele. Atunci am aflat cu stupoare ca pentru a plati online trebuie de fiecare data sa trec in detaliile platii si numarul de contract (din vreo 15 cifre), si CNP-ul (alte 10 cifre) si sa spun ce reprezinta plata. Toate bune si frumoase, am facut asta si am platit din ING.
Trebuie sa mentionez ca acest credit avea o suma pentru rata in curs si o suma minima de plata, mai mica decat rata propriu-zisa. O perioada de timp am platit doar suma minima, ca ulterior sa vad ca defapt soldul meu nu scadea mai deloc, suma minima de plata (care era cam o treime din rata) era defapt dobanda!!!
Trecem peste acest fapt si ajungem la urmatoarea nemultumire. Dupa cateva luni am schimbat cardul cu care faceam platile intr-un Revolut. Am trimis banii catre ei, din aplicatie si mi-am vazut de treaba. M-am trezit la circa 2 saptamani dupa, cu un mesaj conform caruia daca nu platesc o anumita suma de bani catre Cetelem voi fi raportat la biroul de credite. M-am uitat pe revolut iar banii trimise de mine se intorsesera. Dai si suna la ei in call center, stai 20 de minute pe linie, doar ca sa aflu ca ei nu pot opera platile decat daca sunt trecute numarul de cont si cnp ul la detalii. Ma uit cu stupoare in aplicatia revolut si constat ca le trecusem insa cei de la cetelem "nu le vedeau". Acest scenariu s-a mai repetat de vreo 3 ori si chiar am fost contactat de catre o firma de recuperari creante care voiau sa ii contactez sa negociem conditiile in care eu trebuie sa returnez banii catre ei. Va dati seama ca am ramas masca atunci cand am primit mesajul respectiv - atat de situatie in sine cat si de incompetenta si prostia celor de la cetelem. Din nou dai si suna si la firma de recuperari debite si la cetelem, stai 30 de minute in telefon sa prinzi linie, dai si lamureste situatia.
Intre timp am achitat la zi tot insa nu m-au lasat sa inchid cardul pentru ca nu s-a calculat dobanda iar ei nu o pot calcula pe loc.
Gata, deja ma simt mai bine.
Motto - stati departe de cetelem. Exista multe solutii de creditare mult mai ok

#26
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 21.02.2022
Am o rudă mai in vârstă care aflată la ananghie (așa credea ea) a făcut un credit Cetelem. Poate cineva să-mi traducă cât are de plată în total?!(Dacă e posibil...) Eu cred că nu este sumă fixă ar fi prea frumos ca pe inflația actuală să împrumuți 2 lei și să rambursezi DOAR ~3,50 lei in cinci ani. Dacă ar fi așa atunci n-are rost să se mai ducă să ia bani de la o bancă normală și să-și achite chestia asta... Merci

#27
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,592
  • Înscris: 13.03.2005
Încearcă singur și vei avea răspunsul. Doar să bagi datele în acest calculator de credite
https://www.conso.ro/rata-lunara

#28
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

 echoshoworacle, on 10 septembrie 2022 - 11:03, said:

Am o rudă mai in vârstă care aflată la ananghie (așa credea ea) a făcut un credit Cetelem. Poate cineva să-mi traducă cât are de plată în total?!(Dacă e posibil...) Eu cred că nu este sumă fixă ar fi prea frumos ca pe inflația actuală să împrumuți 2 lei și să rambursezi DOAR ~3,50 lei in cinci ani. Dacă ar fi așa atunci n-are rost să se mai ducă să ia bani de la o bancă normală și să-și achite chestia asta... Merci

Scrie alb pe negru: Valoare totală plătibilă 34.347 lei.

DAE: 26.51%.

Ce-i așa greu de tradus de acolo?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate