Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 

Credit Cetelem

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Buna ziua,
In luna decembrie am cumparat un laptop prin intermediul unei oferte Cetelem cu 18 rate si dobanda 0%.
Odata cu acest credit am primit si un card de cumparaturi. Conform contractului de creditare dobanda este de 26.10%, si DAE 33.02% insa am primit si un "Bon de tranzactie in rate fixe" unde dobanda si DAE sunt 0%(conform ofertei de creditare). Cu toate acestea in fiecare luna imi "dispar" din cont cate 18-25 lei aceasta suma neaparand in extrasul de cont.
Cand am primit cardul l-am activat, insa nu l-am folosit niciodata. De asemenea conform contractului trebuie sa platesc o taxa de administrare lunara de 5 lei. Insa nu inteleg de ce se mi se retrag ceilalti 20 de lei. Am trimis o sesizare catre Cetelem, astept raspunsul lor insa ma gandesc sa apelez si la OPC.
Ati mai patit asa ceva? Ce ar trebui sa fac in continuare pentru elucidarea acestui mister?

#2
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
In primul rand contractul respectiv are in mod sigur foarte multe pagini, undeva pe vreo pagina sau chiar pe mai mult de o pagina,
sunt specificate si unele comisioane care te lasa fara cei 20 de lei lunar, Cetelem vrea profit, Cetelem Posted Image te face la buzunar,
ai cumparat pe credit, atunci nu ai decat sa platesti Posted Image

Edited by Teophileos, 04 March 2016 - 16:12.


#3
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Sunt explicate comisioanele (dae, dobanda, alte comisioane) insa nu se aplica cardul nefiind folosit(ar trebui sa platesc doar comisionul luar de 5 lei)... si repet cf bonului de tranzactie am de plata 18 rate cu dobanda si dae 0%.
Si Oricum dau inapoi cu 250 de lei mai mult decat am contractat :)

Edited by sneferu1987, 04 March 2016 - 16:18.


#4
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Am mai intrebat odata:Care mama naibii e limita max.legala care cand se depaseste se considera camata?Ca ,cam toate institutiile de credit private au dobanzi de peste 20%.Pai tre sa vinzi arme,drog.,sa fii"cocodril" sa-ti permiti sa iei de la ei.Eu m-am ars(rau) cu un card credit"revolving".De atunci doar cash.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai pe undeva un comision pentru 'inactivitate"?

#6
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
18 rate si dobanda 0% ??? Scuza-ma ca-ti spun dar ai cam inghitit galusca.Tu ce-ai crezut, ca Cetelem e Crucea Rosie sau vreo societate de binefacere sa-ti dea bani fara dobanda ? Pff...

#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 primuministru, on 04 martie 2016 - 18:06, said:

18 rate si dobanda 0% ??? Scuza-ma ca-ti spun dar ai cam inghitit galusca.Tu ce-ai crezut, ca Cetelem e Crucea Rosie sau vreo societate de binefacere sa-ti dea bani fara dobanda ? Pff...

Daca am fi ca in SUA sa poti da in judecata pentru orice balarie si sa mai si castigi cetelem ar fi intrat in faliment de mult la cate procese ar fi pierdut pentru inselatoria asta...

#8
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Am scris negru pe alb dobanda/dae 0%. Era o oferta pentru emag la momentul respectiv.Pentru folosirea cardului e clar 26%dobanda, 33.10 dae.
Nu am comision pentru inactivitate, plus ca am cardul de 2 luni.

#9
andipanda

andipanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 01.11.2010
Hai ca multi isi dau cu parerea darnu stiu ce vorbesc.Am luat si eu un televizor de 3000 lei de la Flanco cu credit CETELEM.Ce a insemnat asta?Mi-au dat un card Flanco-Cetelem incarcat cu 3500 lei.Pe calculator am aplicatia Cetelem unde ma loghez si imi verific oricand cele 2 conturi.Unu pt creditul de 3000 lei pe care trebuie sa-l returnez in 12 luni,rate egale,DOBANDA 0,deci dau inapoi fix 3000 lei,(verificat,caci am platit creditul)si al doilea unde am la dispozitie 3500 lei.Initial pe card mi-au ramas 500 lei deoarece din cei 3500 ei i-au platit lui Flanco tv-ul.La cei 500 disponibili se adunau luna de luna rata de 250,astfel ca dupa ce am platit tv-ul aveam pe card disponibil 3500 lei.Cu ei pot sa cumpar orice si daca ii pun la loc in 50 zile dobanda e zero.Dobanda aia din contract se aplia daca nu plateam rata la termen,sau daca dupa ce nu am mai avut rate,nu returnam banii folositi in 50 zile.5lei pe luna platesc alerta SMS si normal un comision anual de vreo 15 lei.Daca asta e si cazul tau fa-ti contul pe calculator si poti sa verifici zilnic soldul,nu doar odata pe luna,la extras.Unde castica banca,initial de la Flanco si apoi de la cei de unde cumpar cu cardul.Cetelem e printre cele mai avantajoase instrumente financiare.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sneferu1987, on 04 martie 2016 - 15:30, said:

aceasta suma neaparand in extrasul de cont.


Chestia asta mi se pare ....hai sa zicem ciudata.

#11
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
ca unul care a cumparat cu cetelem tot de la emag, pot confirma ca intr-adevar dobanda 0 inseamna dobanda 0. Am platit fix pretul produsului impartit la 18. Plus cate 5 lei/luna.
Suma care iti dispare este asigurarea de viata, parca - optionala insa daca nu citesti, ti-o baga pe gat. Daca nu o doreai, trebuia sa scrii in clar pe contract ca nu o doresti. Eu am scris peste tot, cand am semnat contractul si nu am avut nicio problema. Am si acum cardul emis de Cetelem, mai am o luna si am adaugat suma platita initial, apoi probabil renunt la card.

Edited by SwatKat, 04 March 2016 - 23:14.


#12
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 andipanda, on 04 martie 2016 - 23:03, said:

Cetelem e printre cele mai avantajoase instrumente financiare.

Buna gluma!

M-am ars si eu o data acum vreo 10 ani cu ei. Pentru o zi de intarziere (in fapt imi emisesera factura Sambata si trebuia sa o platesc in 24 de ore. M-am dus Luni) m-au penalizat cu 125% din rata. In secunda doi am achitat toata datoria si am jurat sa nu mai trec vreodata prin apropierea lor.

Edited by Toxic00, 04 March 2016 - 23:23.


#13
andipanda

andipanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 01.11.2010

 SwatKat, on 04 martie 2016 - 23:14, said:

ca unul care a cumparat cu cetelem tot de la emag, pot confirma ca intr-adevar dobanda 0 inseamna dobanda 0. Am platit fix pretul produsului impartit la 18. Plus cate 5 lei/luna.
Suma care iti dispare este asigurarea de viata, parca - optionala insa daca nu citesti, ti-o baga pe gat. Daca nu o doreai, trebuia sa scrii in clar pe contract ca nu o doresti. Eu am scris peste tot, cand am semnat contractul si nu am avut nicio problema. Am si acum cardul emis de Cetelem, mai am o luna si am adaugat suma platita initial, apoi probabil renunt la card.
Si eu am zis ca dupa ce termin ratele renunt la card,dar l-am pastrat cu toate ca mai am unu de credit de la alta banca dar au perioade de gratie diferite.Platesc pe internet,inclusiv facturile,platesc la comercianti si nu ma enervez ca imi rotunjesc aia 0.99, imi notez toate chitantele si la termen vars numerarul la caserie.N u scot numerar ca imi ia dobanda din sec.2 dar e bine sa stii ca daca ai o urgenta la 2 noaptea ai de unde lua banii.Si asta pt.15 lei pe an sau 20,zic ca merita.Cu asigurarea de viata asa e,o furi daca nu esti atent,dar cred ca se poate renunta.

 Toxic00, on 04 martie 2016 - 23:22, said:

Buna gluma!

M-am ars si eu o data acum vreo 10 ani cu ei. Pentru o zi de intarziere (in fapt imi emisesera factura Sambata si trebuia sa o platesc in 24 de ore. M-am dus Luni) m-au penalizat cu 125% din rata. In secunda doi am achitat toata datoria si am jurat sa nu mai trec vreodata prin apropierea lor.
Daca acum dobanda e vreo 30 probabil atunci era 125.Nu stiai ce se intampla daca platesti luni in loc de sambata?Nu am glumit.

#14
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 andipanda, on 04 martie 2016 - 23:45, said:


Daca acum dobanda e vreo 30 probabil atunci era 125.Nu stiai ce se intampla daca platesti luni in loc de sambata?Nu am glumit.

Atunci nu stiam dar acum stiu! Drept dovada nu mai pun botu' la Cetelem nici daca-mi dau dobanda negativa! sunt destui samsari (aka Banci) pe piata mult mai seriosi...

#15
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 01.12.2005
Toti sunt o apa si-un pamant. Cetelemul de acum nu mai e ce a fost, se apropie de notiunea de banca. Acum Provident e cam ce a fost Cetelem acum vreo 10 ani.

#16
andipanda

andipanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 01.11.2010

 SwatKat, on 05 martie 2016 - 09:12, said:

Toti sunt o apa si-un pamant. Cetelemul de acum nu mai e ce a fost, se apropie de notiunea de banca. Acum Provident e cam ce a fost Cetelem acum vreo 10 ani.
Cat avea Cetelem DAE acum 10 ani si cat are Provident acum?

#17
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010

 andipanda, on 04 martie 2016 - 23:03, said:

Hai ca multi isi dau cu parerea darnu stiu ce vorbesc.Am luat si eu un televizor de 3000 lei de la Flanco cu credit CETELEM.Ce a insemnat asta?Mi-au dat un card Flanco-Cetelem incarcat cu 3500 lei.Pe calculator am aplicatia Cetelem unde ma loghez si imi verific oricand cele 2 conturi.Unu pt creditul de 3000 lei pe care trebuie sa-l returnez in 12 luni,rate egale,DOBANDA 0,deci dau inapoi fix 3000 lei,(verificat,caci am platit creditul)si al doilea unde am la dispozitie 3500 lei.Initial pe card mi-au ramas 500 lei deoarece din cei 3500 ei i-au platit lui Flanco tv-ul.La cei 500 disponibili se adunau luna de luna rata de 250,astfel ca dupa ce am platit tv-ul aveam pe card disponibil 3500 lei.Cu ei pot sa cumpar orice si daca ii pun la loc in 50 zile dobanda e zero.Dobanda aia din contract se aplia daca nu plateam rata la termen,sau daca dupa ce nu am mai avut rate,nu returnam banii folositi in 50 zile.5lei pe luna platesc alerta SMS si normal un comision anual de vreo 15 lei.Daca asta e si cazul tau fa-ti contul pe calculator si poti sa verifici zilnic soldul,nu doar odata pe luna,la extras.Unde castica banca,initial de la Flanco si apoi de la cei de unde cumpar cu cardul.Cetelem e printre cele mai avantajoase instrumente financiare.
Pai din contul online vad ca imi dispar acei bani. Am scadenta pe 30/31 si de obicei platesc pe 15. Dupa cateva zile vad ca mi se adauga cei 153 de lei platiti la soldul din cont, insa pe 1-2 imi dispar 20 de lei. Am asteptat si extrasul de februarie (am zis ca in ianuarie e inca devreme sa detalieze, ca abia incepusem sa platesc)in speranta ca voi elucida misterul insa...pauza..acolo apare doar comisionul de administrare.

 SwatKat, on 04 martie 2016 - 23:14, said:

ca unul care a cumparat cu cetelem tot de la emag, pot confirma ca intr-adevar dobanda 0 inseamna dobanda 0. Am platit fix pretul produsului impartit la 18. Plus cate 5 lei/luna.
Suma care iti dispare este asigurarea de viata, parca - optionala insa daca nu citesti, ti-o baga pe gat. Daca nu o doreai, trebuia sa scrii in clar pe contract ca nu o doresti. Eu am scris peste tot, cand am semnat contractul si nu am avut nicio problema. Am si acum cardul emis de Cetelem, mai am o luna si am adaugat suma platita initial, apoi probabil renunt la card.
Asigurarea este inclusa in rata. De aceea dau inapoi cu 250 de lei mai mult decat am luat.

#18
andipanda

andipanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 01.11.2010
Cel mai clar,prinde un operator la telefon si lamureste cu el problema,deoarece e ceva neclar si noi aici nu cred ca te putem ajuta efectiv.Eu ,mereu cand aveam ceva neclar ii sunam si ma lamureau.Succes.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate